Dan Calancea: „Este o înfrângere firească, oarecum. Fetele nu au mai rezistat fizic”


Olimpia CSU Brașov a pierdut prima oară acasă în acest sezon, în duelul cu CSM Târgoviște

Formația brașoveană a înregistrat primul eșec pe propriul teren în acest sezon. Alb-albastrele au cedat cu 72-91 cu CSM Târgoviște, formație care a reușit prima victorie în campionat. Diferența era de cinci puncte în primul minut din sfertul patru, dar a crescut considerabil pe final, când gazdele au marcat un singur punct în mai mult de trei minute și jumătate.

Antrenorul Olimpiei CSU, Dan Calancea, a declarat că apărarea nu avea cum să funcționeze în condițiile în care elevele sale nu au rezistat fizic.

„Oarecum este o înfrângere firească. Realmente, fetele nu au mai rezistat fizic. Apărarea noastră nu avea cum să funcționeze în aceste condiții. Sunt câteva jucătoare care meci de meci au evoluat peste 30, 35 de minute. Este cât se poate de clar că nu putem juca în doar câteva jucătoare. Și în aceste condiții, le felicit pentru efortulul pe care l-au făcut astăzi, pentru că este foarte dificil să faci efortul pe care îl fac ele meci de meci”, a spus Dan Calancea după partidă.

Acesta a vorbit despre o diferență de salarii între cele două formații.

„Sper să avem evoluții mai bune în următoarele jocuri. CSM Târgoviște a câștigat meritat. Este o echipă la care probabil două dintre jucătoare câștigă cât toate cele 8 ale noastre, care sunt remunerate financiar, la un loc. Doresc succes echipei din Târgoviște”, a mai spus Dan Calancea.

Olimpia CSU Brașov joacă următorul meci acasă cu Universitatea Cluj, în 10 noiembrie, de la ora 18. După aceea urmează pauza pentru naționale, după care brașovencele vor juca la Satu Mare, în 28 noiembrie.

*foto: Sports Pictures flickr



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs CSM Târgoviște

Andreea Vlase / 04 November 2018 / 14:33


Galerie foto


0 
Nasol, maestre! Să te bată o echipă formată din 2 străine iubitoare de Bachus, două românce de 39 și 44 de ani plus încâ una ce anul trecut a fost în curtea matale nu face cinste!  
04 November 2018 18:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
05 November 2018 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSU CSM Oradea reușește o nouă victorie clară cu Agronomia București și în restanța din etapa 1
Cele două echipe au fost la a doua confruntare directă în 5 zile 
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 30 puncte 
Rapid București câștigă returul cu CSM Alexandria, devansat din etapa a 10-a
Pentru teleormănence a fost a treia partidă în cinci zile 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 18 puncte 
LNBF – Etapa 6 – MVP: Kristina Higgins
Americanca a stabilit noi recorduri stagionale de puncte și eficiență în victoria campioanei la Târgoviște 
Olimpia CSU Brașov câștigă și returul cu Universitatea Cluj
Brașovencele s-au distanțat încă din primul sfert și conduceau cu 17 puncte la prima pauză 
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 14 puncte 
ACS Sepsi SIC obține a 6-a victorie la rând în grupa valorică A din LNBF
CSM Târgoviște n-a înscris în ultimele patru minute și alb-verzile au încheiat cu un run de 12 puncte 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 17 puncte 
Ancuța Stoenescu: „Pentru noi meciul cu Sepsi va fi foarte greu, însă nu imposibil”
Veterana de la CSM Târgoviște este cea mai bună marcatoare din grupa valorică A, după 5 etape 
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes ! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
click pt. Articol 05 November 2018 14:27