Dan Calancea: „Este o înfrângere firească, oarecum. Fetele nu au mai rezistat fizic”


Olimpia CSU Brașov a pierdut prima oară acasă în acest sezon, în duelul cu CSM Târgoviște

Formația brașoveană a înregistrat primul eșec pe propriul teren în acest sezon. Alb-albastrele au cedat cu 72-91 cu CSM Târgoviște, formație care a reușit prima victorie în campionat. Diferența era de cinci puncte în primul minut din sfertul patru, dar a crescut considerabil pe final, când gazdele au marcat un singur punct în mai mult de trei minute și jumătate.

Antrenorul Olimpiei CSU, Dan Calancea, a declarat că apărarea nu avea cum să funcționeze în condițiile în care elevele sale nu au rezistat fizic.

„Oarecum este o înfrângere firească. Realmente, fetele nu au mai rezistat fizic. Apărarea noastră nu avea cum să funcționeze în aceste condiții. Sunt câteva jucătoare care meci de meci au evoluat peste 30, 35 de minute. Este cât se poate de clar că nu putem juca în doar câteva jucătoare. Și în aceste condiții, le felicit pentru efortulul pe care l-au făcut astăzi, pentru că este foarte dificil să faci efortul pe care îl fac ele meci de meci”, a spus Dan Calancea după partidă.

Acesta a vorbit despre o diferență de salarii între cele două formații.

„Sper să avem evoluții mai bune în următoarele jocuri. CSM Târgoviște a câștigat meritat. Este o echipă la care probabil două dintre jucătoare câștigă cât toate cele 8 ale noastre, care sunt remunerate financiar, la un loc. Doresc succes echipei din Târgoviște”, a mai spus Dan Calancea.

Olimpia CSU Brașov joacă următorul meci acasă cu Universitatea Cluj, în 10 noiembrie, de la ora 18. După aceea urmează pauza pentru naționale, după care brașovencele vor juca la Satu Mare, în 28 noiembrie.

*foto: Sports Pictures flickr



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs CSM Târgoviște

Andreea Vlase / 04 November 2018 / 14:33


Galerie foto


0 
Nasol, maestre! Să te bată o echipă formată din 2 străine iubitoare de Bachus, două românce de 39 și 44 de ani plus încâ una ce anul trecut a fost în curtea matale nu face cinste!  
04 November 2018 18:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
05 November 2018 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Verdict crunt pentru Ioana Ghizilă după accidentarea din partida cu FCC ICIM Arad din cupă
Tânăra jucătoare a lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe va rata tot restul sezonului 
Se cunosc duelurile din primul tur al play-off-ul LNBF după rezultatele din penultima etapă
Singura incertitudine: cine va avea avantajul terenului propriu între CSM Târgoviște și FCC ICIM Arad 
LNBF MVP – Etapa 13, F2: Destiny Williams
Pivotul a avut o contribuție importantă în atac și în apărare în victoria surpriză a lui FCC ICIM Arad cu CSM Satu Mare 
Angelika Slamova, season-best în succesul lui ACS Sepsi SIC la Brașov
Kristina Higgins a reușit al 14-lea double-double în acest campionat 
Vladinka Erak și Chelsea Douglas și-au îmbunătățit recordurile personale de eficiență în LNBF
Pivotul a reușit al 9-lea double-double stagional în victoria lui Phoenix Știința Constanța cu „U” Cluj 
Marcel Urban: „Încercăm să ne calificăm în primele patru echipe din campionat”
FCC ICIM Arad a obținut victoria în meciul de acasă cu CSM Satu Mare 
Dan Calancea: „Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă”
Olimpia CSU Brașov a avut cu 10 aruncări în plus față de campioană, dar procentaj cu 30% mai slab 
Maikel Lopez: „Au jucat foarte agresiv și au meritat victoria. Am muncit o lună pentru cupă”
CSM Satu Mare a pierdut la Arad în penultima etapă din Grupa Roșie a LNBF 
Brankica Hadzovic: „Este o victorie mare înainte de play-off. Am fost concentrate 40 de minute”
Bogdan Bulj: „Diferența s-a făcut în apărare” în succesul cu CSM Satu Mare 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe câștigă a 4-a oară cu Olimpia CSU Brașov în acest sezon
Campioana și-a asigurat locul 1 la finalul sezonului regulat după înfrângerea principalei urmăritoare 
0 
Felicitari D Williams! Sigur te asteapta un contract cu S.M. 
click pt. Articol 19 March 2019 18:42
0 
Regulament FRB, articolul 3.25 
click pt. Articol 17 March 2019 19:26
laca1968 Draga TB
0 
Iata comentariul pe care-l asteptasem de la domnul profesor. Nu stiu de ce ati sters postarea mea. Nu cred ca a avut ceva negativ sau jignitor. Cat despre atmosfera: Au fost doua tabere, cea din Sfantu, care isi sustinea civilizat echipa, ca intotdeauna, si cea din Brasov, care sufla non stop in vuvuzele, lucru interzis dupa informatiile mele.Intrebare: Ce anume v-a timorat jucatoarele dom profesor? 
click pt. Articol 17 March 2019 19:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Nu a fost nici o surpriza.Aradul joaca din ce in ce mai bine.Daca pun la punct si sportivitatea in cadrul echipei,vor ajunge si mai sus.Satmarencele au jucat pe nivelul lor,mai mult nu poate! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:53
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
FELICITARI FETELOR !!! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:51
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Aradul joaca din ce in ce mai bine,dar din pacate este cea mai dura echipa din campionat.Au scos cateva jucatoare de la diferite echipe din competitie cea ce nu este de loc fair play.Mai ale cele 2 americance ar trebuii pedepsite mai des sipromt pentru faulturile foarte dure.Arbitrii observ ce vor,dar din pacate pierd echipele,cum a fost cazul lui Ghizila de la SEPSI SIC. 
click pt. Articol 17 March 2019 16:50
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
BRAVO DOMNULE CALANCEA,DE ACEASTA DATA ATI FOST PLIN DE SPORTIVITATE RECUNOSCAND CA SEPSI SIC ESTE O ECHIPA MAI VALOROASA!Cu siguranta,veti pierde si in cupa,dar acest lucru nu inseamna,ca aveti un lot slab.Brasovul este una dintre cele mai bune echipe.... 
click pt. Articol 17 March 2019 16:46
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
Nu 1 ci doua puncte sint in afara celor 2 puncte de penalizare.SEPSI SIC,departe,este cea mai buna echipa,si merita sa castige si in acest an atat campionatul cat si Cupa Romaniei !Hai SEPSI SIC,FELICITARI!!! 
click pt. Articol 17 March 2019 16:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0 
FELICITARI! Nu uitati ca locul vostru este pe I. 
click pt. Articol 12 March 2019 18:38
laca1968 Bravo!
0 
Dulce e victoria in G.L. 
click pt. Articol 12 March 2019 18:26