Dan Calancea: „Este o înfrângere firească, oarecum. Fetele nu au mai rezistat fizic”


Olimpia CSU Brașov a pierdut prima oară acasă în acest sezon, în duelul cu CSM Târgoviște

Formația brașoveană a înregistrat primul eșec pe propriul teren în acest sezon. Alb-albastrele au cedat cu 72-91 cu CSM Târgoviște, formație care a reușit prima victorie în campionat. Diferența era de cinci puncte în primul minut din sfertul patru, dar a crescut considerabil pe final, când gazdele au marcat un singur punct în mai mult de trei minute și jumătate.

Antrenorul Olimpiei CSU, Dan Calancea, a declarat că apărarea nu avea cum să funcționeze în condițiile în care elevele sale nu au rezistat fizic.

„Oarecum este o înfrângere firească. Realmente, fetele nu au mai rezistat fizic. Apărarea noastră nu avea cum să funcționeze în aceste condiții. Sunt câteva jucătoare care meci de meci au evoluat peste 30, 35 de minute. Este cât se poate de clar că nu putem juca în doar câteva jucătoare. Și în aceste condiții, le felicit pentru efortulul pe care l-au făcut astăzi, pentru că este foarte dificil să faci efortul pe care îl fac ele meci de meci”, a spus Dan Calancea după partidă.

Acesta a vorbit despre o diferență de salarii între cele două formații.

„Sper să avem evoluții mai bune în următoarele jocuri. CSM Târgoviște a câștigat meritat. Este o echipă la care probabil două dintre jucătoare câștigă cât toate cele 8 ale noastre, care sunt remunerate financiar, la un loc. Doresc succes echipei din Târgoviște”, a mai spus Dan Calancea.

Olimpia CSU Brașov joacă următorul meci acasă cu Universitatea Cluj, în 10 noiembrie, de la ora 18. După aceea urmează pauza pentru naționale, după care brașovencele vor juca la Satu Mare, în 28 noiembrie.

*foto: Sports Pictures flickr



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Calancea
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs CSM Târgoviște

Andreea Vlase / 04 November 2018 / 14:33


Galerie foto


0 
Nasol, maestre! Să te bată o echipă formată din 2 străine iubitoare de Bachus, două românce de 39 și 44 de ani plus încâ una ce anul trecut a fost în curtea matale nu face cinste!  
04 November 2018 18:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
05 November 2018 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS KSE Târgu Secuiesc ajunge la 3 succese consecutive în Grupa Galbenă din LNBF
Covăsnencele au reușit multe puncte după greșelile celor de la CSM Alexandria, care au jucat și ieri 
ACS KSE Târgu Secuiesc învinge pe CSM Alexandria
ACS KSE Târgu Secuiesc învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 16 puncte 
CSM Târgu Mureș obține a 4-a victorie la rând în Grupa Galbenă
Mureșencele au câștigat cu CSM Alexandria în restanța din etapa a 3-a 
CSM Târgu Mureș învinge pe CSM Alexandria
CSM Târgu Mureș învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 24 puncte 
Florina Stănici (Diaconu) și Kayla Mobley au înscris 70 de puncte în duelul dintre Rapid și ACS KSE Târgu Secuiesc
Americanca a egalat recordul stagional de eficiență, fiind a doua jucătoare cu 40 de puncte într-un meci  
LNBF MVP – Etapa 5, F2: Monique Coker
Americanca a reușit primul double-double stagional pentru CSM Târgoviște în victoria cu Olimpia CSU Brașov 
Kristina Baltic, nou record personal în campionatul românesc
Sârboaica a fost cea mai bună jucătoare de la CSM Satu Mare în succesul categoric cu Universitatea Cluj 
Grevă la CSU CSM Oradea
Mai multe jucătoare au refuzat să intre pe teren, în meciul cu CSM Târgu Mureș, datorită restanțelor salariale și a promisiunilor neonorate 
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 37 puncte 
gyke Măi să fie
0 
Ia uite un pui de Tritoiu pe Criș...  
click pt. Articol 21 January 2019 08:37
0 
Doamne, doamne! Credeam că la Oradea e altfel decât în sud, contractul se respectă! Apoi, omul ăsta ce declară ceea ce declară sigur fumase ceva ce îmi doresc și eu la liber! Ne mirăm de nivelul ligii de fete, ieri a arbitrat meciul CSM Alexandria vs. Agronomia București amantul unei jucătoare de la Agronomia, am o poză de la sfârșitul jocului în care pulifriciul de Veselovski pleacă în mașina proprie cu Sonia Vilcinski da' nu îmi permite site-ul să o pun...  
click pt. Articol 20 January 2019 22:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI FETELOR!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Daca ne vom intari cu Kayla Mobley,nu vom avea adversare!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Hai ca puteti,si v-eti invinge pe satmarence in frunte cu Destiny W.Succes! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:13
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Bravo Tg.Mures!Felicitari Zsófi ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:09
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
cINE NU POATE SA PLATEASCA,SA LASA BALUL IN PACE! FARA BANI NU EXISTA PERFORMANTA! Dincolo de acest adevar,nu este corect,ca sa nu respecti un contract !Jucatoarele au avut perfecta dreptate! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:07
0 
La acest meci a fost arbitru Valentin Veselovski, iubitul jucătoarei Sonia Vilcinski! Mai mult, a fluierat tot timpul proAgronomia! Alo, FRB?  
click pt. Articol 19 January 2019 15:36
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait...