Dan Fleșeriu, înaintea derby-ului: „Un joc pe care noi trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate, concentrare și determinare”


Al 66-lea episod din Derby-ul Ardealului se dispută sâmbătă în BT Arena

Dan Fleșeriu, antrenorul celor de la BC CSU Sibiu, a vorbit despre ultimul meci al echipei sale în prima fază din sezonul regulat, partidă în care va întâlni chiar marea rivală și principala contracandidată la primul loc, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca. 

„Un meci important ca orice alt meci împotriva Clujului, un meci care va stabili cine termină pe locul 1 după prima fază a campionatului. Este un joc pe care noi trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate, concentrare și determinare în încercarea de a obține evident o victorie. Știm că cei de la Cluj au un loc foarte puternic, probabil cel mai bun din Liga Națională, iar asta poate pe noi doar să ne motiveze și să reprezinte din nou un test important pentru a vedea dacă în acest sezon putem obține mai mult decât în precedentele”, a declarat tehnicianul sibienilor pentru pagina oficiala de Facebook a echipei. 

Confruntarea dintre cele două mari rivale este programată sâmbătă*, 12 ianuarie, cu începere de la ora 17:30, în BT Arena din Cluj-Napoca, fiind transmisă în direct de DigiSport. 

În meciul tur de la Sibiu, gazdele de atunci s-au impus cu 85-74 în fața clujenilor, cele două formații fiind despărțite acum în clasament exact de punctele puse în joc în respectivul duel. Trupa lui Fleșeriu este prima în clasament cu 11 victorii, 2 înfrângeri și 23 de puncte, fiind secondată de U-BT cu 10 victorii, 3 înfrângeri și 23 de puncte. 



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 11 January 2019 / 8:00


Galerie foto


studentU aici a dat-o strategic
0 
Fleseriu. Auzi, ca avem cel mai puternic joc din campionat. La ora asta, nici vorba. Poate un lot puternic, printre cele mai puternice, la bataie cu sb, oradea. Dar nicidecum la ora asta nu avem cel mai puternic joc si cei care au urmarit parcusul echipei stim asta foarte bine. Dar Dan vrea sa puna un pic de presiune pe noi, sa ne prezinte drept favoriti, pentru a scadea presiunea pe propria echipa.  
11 January 2019 09:12
studentU bun, a zis bun
0 
nu puternic :) 
11 January 2019 09:35
gyke @studentU
0 
Vezi că e o greșeală de transcriere, a zis lot, nici joc, nici loc, "probabil cel mai puternic din campionat"...  
11 January 2019 10:51
studentU eu am citit joc
0 
nici n am observat greseala. Daca a zis lot, atunci are mai mult sens declaratia :)  
11 January 2019 11:25
0 
jocuri de cuvinte :)
 
11 January 2019 19:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și U-BT Cluj Napoca se întâlnesc în prima etapă din top 6
În prima fază a LNBM, U-BT Cluj Napoca s-a impus în ambele meciuri 
Decizie controversată luată de Digi Sport, în legătură cu partida SCM U Craiova – CSM CSU Oradea
Producătorul tv va transmite decalat meciul din Bănie 
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 4 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare”
BC CSU Sibiu a început cu o înfrângere parcursul în Top 6 
Season high pentru Lucas Tohătan
Randal Falker a fost cel mai bun jucător al sibienilor 
Octavian Popa Calotă, omul meciului pentru bănățeni
Marko Stojadinovic a fost al doilea cel mai eficient jucător al gazdelor 
Grupa Galbenă, etapa 1: Steaua București se deplasează pe terenul celor de la CSM Phoenix Galați
În celelalte două meciuri din această grupă se vor întâlni Athletic Constanța cu Dinamo, respectiv Voluntari cu Mediaș 
Vasile Gîlcă: „Avem deja în minte pregatirea sezonului viitor”
Managerul și-a exprimat așteptările cu privire la faza a doua a LNBM 
Marko Stojadinovic: „Am crezut că putem să îi batem mai ușor”
SCM Timișoara s-a impus pe teren propriu împotriva lui BC CSU Sibiu la o diferență de 7 puncte 
Octavian Popa-Calotă: „Cristi este un antrenor al jucătorilor”
Căpitanul timișorenilor s-a arătat foarte mulțumit de victoria reușită împotriva celor de la BC CSU Sibiu 
gyke CSU
0 
Problema nu e nici că am pierdut, nici că am pierdut contra Timișoarei, lucrurile astea se pot întâmpla. Ce e absolut deranjant pentru mine e atitudinea echipei, care parcă s-au prezentat la un meci de presezon. Nu ne-am apărat deloc, nu am arătat nici un dram de determinare, am făcut totul pe repede înainte, de parcă pierdeam trenul... Iar Dan i-a lăsat în pace și a părut că nu vrea sau nu poate schimba ceva. Scoțând meciul cu Clujul din discuție, ce am văzut cu Steaua și Timișoara, m-a dezamăgit foarte tare. Sunt foarte curios cum se vor desfășura lucrurile în continuare, dar ceva trebuie să se schimbe.  
click pt. Articol 19 January 2019 17:38
gyke Mda
0 
Da un meci de handbal foarte atractiv și disputat... (sarcasm). Că federația nu e în stare să îi determine pe cei de la Digi să trateze baschetul cu un minim de respect sunt obișnuit, dar de data asta pe Digi nu îi pot înțelege. Ai în exclusivitate o competiție, bună-rea, nu contează, la care tu stabilești ziua și ora, și nu ești în stare să faci într-un fel în care să poți transmite în direct, e absolut de neînțeles...  
click pt. Articol 19 January 2019 17:29
0 
Cine și ce să mai înțeleagă ? Fix la ora asta, meciul de handbal este pe DIGI 3, iar pe D4 sunt știri :( 
click pt. Articol 19 January 2019 17:28
Marius_M Problema
0 
Problema nu e ca am pierdut un meci, ci faptul ca am pierdut în fata unei echipe cu Baciu și Popa Calota și cu cel mai bun jucător al lor într-o zi foarte slaba. 
click pt. Articol 19 January 2019 13:51
0 
Eu simt ca este nevoie de un PG clasic. Hardy, Pratt si Tamulis sunt jucatori polivalenti care pot sa joace pe pozitia 1, insa nu dau randament maxim pe pozitia aceea.
In partida cu Clujul nu am avut acea minte limpede la final de meci si fiecare a inceput sa-l copieze pe Dykes luand meciul pe cont propriu. 
click pt. Articol 19 January 2019 10:32
0 
Personal nu am mai recunoscut Sibiul din ultimele etape.... 
click pt. Articol 19 January 2019 08:04
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
martax Oscar
0 
And the 4th place goes to... CSU Sibiu 
click pt. Articol 18 January 2019 21:58
JCN Asa se intampla
0 
cand iei de sus echipa adversa. Nu am vazut deloc incrancenare in jocul nostru, parca erau in vacanta.
Cat despre antrenor si timeout-uri ca se vorbeste mult de lucrul asta: Dan are obiceiul (de multe ori prost) sa isi tina TO pentru ultimul sfert. Din pacate nu cred ca isi alege mereu foarte fericit momentul. Aici ar trebui sa intervina secundul si sa il ajute insa cum noi nu avem secund..... 
click pt. Articol 18 January 2019 21:06
0 
Evolutia Sibiului mult sub cea de la Cluj. Doua echipe frumoase, dar fara antrenori. Fleseriu mi s-o parut depasit astazi, nicio reactie. Bv, Timisoara. 
click pt. Articol 18 January 2019 21:00