Dan Fleșeriu, înaintea derby-ului: „Un joc pe care noi trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate, concentrare și determinare”


Al 66-lea episod din Derby-ul Ardealului se dispută sâmbătă în BT Arena

Dan Fleșeriu, antrenorul celor de la BC CSU Sibiu, a vorbit despre ultimul meci al echipei sale în prima fază din sezonul regulat, partidă în care va întâlni chiar marea rivală și principala contracandidată la primul loc, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca. 

„Un meci important ca orice alt meci împotriva Clujului, un meci care va stabili cine termină pe locul 1 după prima fază a campionatului. Este un joc pe care noi trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate, concentrare și determinare în încercarea de a obține evident o victorie. Știm că cei de la Cluj au un loc foarte puternic, probabil cel mai bun din Liga Națională, iar asta poate pe noi doar să ne motiveze și să reprezinte din nou un test important pentru a vedea dacă în acest sezon putem obține mai mult decât în precedentele”, a declarat tehnicianul sibienilor pentru pagina oficiala de Facebook a echipei. 

Confruntarea dintre cele două mari rivale este programată sâmbătă*, 12 ianuarie, cu începere de la ora 17:30, în BT Arena din Cluj-Napoca, fiind transmisă în direct de DigiSport. 

În meciul tur de la Sibiu, gazdele de atunci s-au impus cu 85-74 în fața clujenilor, cele două formații fiind despărțite acum în clasament exact de punctele puse în joc în respectivul duel. Trupa lui Fleșeriu este prima în clasament cu 11 victorii, 2 înfrângeri și 23 de puncte, fiind secondată de U-BT cu 10 victorii, 3 înfrângeri și 23 de puncte. 



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 11 January 2019 / 8:00


Galerie foto


studentU aici a dat-o strategic
0 
Fleseriu. Auzi, ca avem cel mai puternic joc din campionat. La ora asta, nici vorba. Poate un lot puternic, printre cele mai puternice, la bataie cu sb, oradea. Dar nicidecum la ora asta nu avem cel mai puternic joc si cei care au urmarit parcusul echipei stim asta foarte bine. Dar Dan vrea sa puna un pic de presiune pe noi, sa ne prezinte drept favoriti, pentru a scadea presiunea pe propria echipa.  
11 January 2019 09:12
studentU bun, a zis bun
0 
nu puternic :) 
11 January 2019 09:35
gyke @studentU
0 
Vezi că e o greșeală de transcriere, a zis lot, nici joc, nici loc, "probabil cel mai puternic din campionat"...  
11 January 2019 10:51
studentU eu am citit joc
0 
nici n am observat greseala. Daca a zis lot, atunci are mai mult sens declaratia :)  
11 January 2019 11:25
0 
jocuri de cuvinte :)
 
11 January 2019 19:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
0 
Pe pozitiile 1-2-3 cred ca sta la fel de bine ca anul trecut, in schimb pe 4-5 stau doar in 2 oameni Komatina si Gorgemans.

Momentan vad Timisoara o echipa de locul 6-7. Sa vedem ce vor transfera si Dinamo, Steaua, Voluntari. 
click pt. Articol 22 July 2019 23:13
mikki inceputul filmului se aseamana...
0 
dar..in primul rand regizorul e altul, chiar si actorii nu mai sunt din filmul acela...cu constructia lotului ai dreptate dar regizolul e acolo....iar pe deasupra filmul are si bugetul necesar. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:54
0 
Sincer, la Sibiu cam nimeni nu era creierul. PG-ul trebuie sa fie creierul intr-o echipa. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
mikki mai in gluma si nu numai..
0 
la Sibiu fara suparare, in ultimul timp cred ca Georgescu este creierul!!! 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
TitiAcs parca am mai vazut filmul asta
0 
in ultimii doi ani. Am avut cel mai bun lot, eram marii favoriti si pe parcurs fisss, Singura deosebire ( si speranta ca nu se va repeta ) este faptul ca avem UN ANTRENOR. De aceea ma gindesc ca Uta nu va avea soarta lui Olah. Richard pare a fi jucatorul care va asigura spectacolul ( totusi peste Dykes si Banette ). Parca mai e nevoie de un 4 cu sut de 3 si un centru. Iar daca vrem si ceva in Europa atunci musai al 7-lea strain. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:49
sebi12 Ciudat
0 
Sa zici ca , creierul a fost tamulis :))tamulis o prindea ,arunca la cos..pratt aranja jocul in mare parte