Dan Fleșeriu: „Am avut două posibilități de a închide jocul”


BC CSU Sibiu a irosit un avantaj de 12 puncte în sfertul patru al derby-ului cu U BT Cluj-Napoca

BC CSU Sibiu a cedat în fața rivalilor de la U BT Cluj-Napoca. Formația sibiană a pierdut la BT Arena cu scorul de 84-80, după ce înaintea actului decisiv avea un avantaj de 12 puncte. În ciuda rezultatului, BC CSU Sibiu, încheie prima fază a sezonului regulat pe prima poziția în Liga Națională de Baschet Masculin.

Antrenorul echipei sibiene, Dan Fleșeriu, a vorbit despre acest joc, în care echipa lui a avut avantaj format din două cifre în două momente ale jocului:

„O bună propagandă bachetului, o sală plină, o sală frumoasă. Galerii, care au făcut spectacol. Sper că nu am dezamăgit pe mine, în afară de faptul că nu am reușit să câștigăm meciul, cred că a fost un meci spectaculos. Am avut două posibilități de a închide jocul, când am mers la peste 10 puncte. Știam că Clujul are cel mai bun lot și au demonstrat-o de fiecare dată când noi ne-am distanțat. Mă bucură evoluția jucătorilor mei, că nu au renunțat nicodată la luptă, când cu un minut și jumătate și 8 puncte diferența era clar că nu putem să revenim. Ăsta este jocul de baschet, este frumos și sper că vom avea mai mult de cele două meciuri din Top 6 cu Clujul.”

Întrebat dacă echipa lui a pierdut un joc avut în mână, tehnicianul sibian a replicat:

„Nu știu dacă am avut meciul în mână. Și în sfertul întâi am avut un avans mare și în sfertul trei am luat un avans mare. Suntem într-un moment în care nu suntem la maxim din punct de vedere fizic. Probabil s-a văzut în ambele jumătăți de repriză. Am și ratat aruncări relativ libere, pe pătrundere. Cel puțin două dacă reușeam să marcăm la diferențe de 6 sau 4 puncte, cred puteam să câștigăm, așa cum după cele două sferturi am fi meritat. Pe de altă parte, Clujul s-a apărat mai agresiv de fiecare dată când au fost conduși și au făcut-o foarte bine. Bravo lor că au reușit să ne pună presiunea asta. Dacă ne reamintim și la meciul de acasă ne-au adus de la minus 14 la minus 4. Acolo am găsit antidot, aici nu.”

Dan Fleșeriua a vorbit și despre șansele la finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, pe care cele două echipe le au înainte de startul Top 6:

„Și anul trecut le-am spus băieților că se pune problema cine va fi în finala cu Clujul. Nu am avut dreptate. Și anul acesta la cum arată echipele acum, Clujul are prima șansă de a ajunge în finală. Spre deosibire de ultimele sezone și noi avem șanse mult mai mari, pentru că avem pentruprima dată jucători mai mulți și cred că și calitatea este mult mai bună decât în sezonul trecut sau acum două sezoane. Mi-ar plăcea extrem de mult să fie o finală Sibiu-Cluj, pentru că sunt convins că vom juca cu casa închisă fiecare meci.”

foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă, David Istrate / 12 January 2019 / 20:15


Galerie foto


studentU frumoasa declaratie
0 
Bravo. O finala CJ-SB ar fi nebunie 😜 
12 January 2019 21:19
2 
Si tu pretiosule o sa le vezi la tv, ca spre disperarea ta, galeria lui U va fi prezenta 
13 January 2019 00:25
1 
Echipa nu are calitate sa ajunga in finala.
O crestere va fi totusi-Locul 3. 
12 January 2019 21:30
gyke Mda
0 
Lasă că aveți voi calitate, o tot dovediți de câteva meciuri....  
12 January 2019 21:35
3 
Si anul trecut au fost asa, si is campioni in acest moment. Is curios ce va fi in top 6. Daca ati fi castigat sincer eu va vedeam campioni:) 
12 January 2019 22:04
Stefan Cj fara suparare
0 
gyke ce am vazut azi, fara suparare dar am senzatia ca sunteti ajutati. Chiar daca am castigat in deara asta, am senzatia, paranoia pe care o am imi spune ca Sibiul trebuie sa ia campionatul asta. Am vazut si meciul vostru cu Steaua si au fost cateva faze discutablie in favoarea voastra. Dar este doar paranoia mea. :) 
12 January 2019 22:25
1 
Vai, vai, nu mai poate omul sa-si exprime parerea, a?  
12 January 2019 22:51
DonDiablo DonDiablo
3 
Cu tot respectul pt sibiu,am spuso mereu când au jucat bine sau calitatea lui Laser sau cum e acum o echipa buna sub panou,dar să vii să spui că actuala campioana nu are calitate e cam mult.Da avem probleme și tot dar totuși.Campionatu nu este deloc jucat 
12 January 2019 23:42
gyke @fanii orădeni
0 
Sunteți absolut adorabili... De săptămâni bune sunteți morți în păpușoi, jucați la Sibiu... mormânt; jucați la Cluj... mormânt. Nici unu' pe aici, de credeam că sunteți toți la Hajduszoboszlo la vreun meci de polo. Joacă acum Clujul cu Sibiu și v-ați trezit toți din toropeală. Hatereală și prostie... Dar no, când nimeni nu are nimic cu voi, trebuie să fabricați și voi o rivalitate...  
13 January 2019 00:36
1 
Haha, tot noi fabricam rivalitatea. Nu vezi cum te ataci de la o simpla parere?

Cat despre morti in papusoi, iarta-ma pe mine, am fost fara Denison/Valeika la Sibiu. Nu zic ca am fi castigat, dar cu siguranta jocul nostru nu ar fi aratat la fel de rau.

Apropo, gyke, voi cam cat de morti ati fost la Oradea?

Apropo, gyke, cum arata jocul nostru in sezonul trecut in perioada asta?
 
13 January 2019 00:54
gyke @amice
-2 
Am mai multe lucruri mult mai bune de făcut la ora asta, dar hai să mai fac o încercare... 1. Nu știi să citești 2. Știi, dar nu procesezi 3. Procesezi, dar nu te ajută, că nu găsești nimic inteligent de spus. 4. Ia-o de la capăt...  
13 January 2019 01:07
rexdecebal Personal
0 
daca trebuie sa aleg, prefer Sibiul in dauna clujului, in orice context, la orice!
PS: poate ca e regretabil ca nu avem si noi o galerie cu mai multe cefe late ca cele 2 enumerate.....sa echilibram situatia :))
Desi e doar baschet.....si nu ar mai fi baschet, dar asta e :)! 
13 January 2019 00:45
delgado Sibiu banca 0
1 
Cand il joci pe pratt 38 de minute si pe hardy 36 normal ca ati cazut fizic in ultimul sfert.. 
13 January 2019 11:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și U-BT Cluj Napoca se întâlnesc în prima etapă din top 6
În prima fază a LNBM, U-BT Cluj Napoca s-a impus în ambele meciuri 
Decizie controversată luată de Digi Sport, în legătură cu partida SCM U Craiova – CSM CSU Oradea
Producătorul tv va transmite decalat meciul din Bănie 
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
Rapid București învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 4 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare”
BC CSU Sibiu a început cu o înfrângere parcursul în Top 6 
Season high pentru Lucas Tohătan
Randal Falker a fost cel mai bun jucător al sibienilor 
Octavian Popa Calotă, omul meciului pentru bănățeni
Marko Stojadinovic a fost al doilea cel mai eficient jucător al gazdelor 
Grupa Galbenă, etapa 1: Steaua București se deplasează pe terenul celor de la CSM Phoenix Galați
În celelalte două meciuri din această grupă se vor întâlni Athletic Constanța cu Dinamo, respectiv Voluntari cu Mediaș 
Vasile Gîlcă: „Avem deja în minte pregatirea sezonului viitor”
Managerul și-a exprimat așteptările cu privire la faza a doua a LNBM 
Marko Stojadinovic: „Am crezut că putem să îi batem mai ușor”
SCM Timișoara s-a impus pe teren propriu împotriva lui BC CSU Sibiu la o diferență de 7 puncte 
Octavian Popa-Calotă: „Cristi este un antrenor al jucătorilor”
Căpitanul timișorenilor s-a arătat foarte mulțumit de victoria reușită împotriva celor de la BC CSU Sibiu 
gyke CSU
0 
Problema nu e nici că am pierdut, nici că am pierdut contra Timișoarei, lucrurile astea se pot întâmpla. Ce e absolut deranjant pentru mine e atitudinea echipei, care parcă s-au prezentat la un meci de presezon. Nu ne-am apărat deloc, nu am arătat nici un dram de determinare, am făcut totul pe repede înainte, de parcă pierdeam trenul... Iar Dan i-a lăsat în pace și a părut că nu vrea sau nu poate schimba ceva. Scoțând meciul cu Clujul din discuție, ce am văzut cu Steaua și Timișoara, m-a dezamăgit foarte tare. Sunt foarte curios cum se vor desfășura lucrurile în continuare, dar ceva trebuie să se schimbe.  
click pt. Articol 19 January 2019 17:38
gyke Mda
0 
Da un meci de handbal foarte atractiv și disputat... (sarcasm). Că federația nu e în stare să îi determine pe cei de la Digi să trateze baschetul cu un minim de respect sunt obișnuit, dar de data asta pe Digi nu îi pot înțelege. Ai în exclusivitate o competiție, bună-rea, nu contează, la care tu stabilești ziua și ora, și nu ești în stare să faci într-un fel în care să poți transmite în direct, e absolut de neînțeles...  
click pt. Articol 19 January 2019 17:29
0 
Cine și ce să mai înțeleagă ? Fix la ora asta, meciul de handbal este pe DIGI 3, iar pe D4 sunt știri :( 
click pt. Articol 19 January 2019 17:28
Marius_M Problema
0 
Problema nu e ca am pierdut un meci, ci faptul ca am pierdut în fata unei echipe cu Baciu și Popa Calota și cu cel mai bun jucător al lor într-o zi foarte slaba. 
click pt. Articol 19 January 2019 13:51
0 
Eu simt ca este nevoie de un PG clasic. Hardy, Pratt si Tamulis sunt jucatori polivalenti care pot sa joace pe pozitia 1, insa nu dau randament maxim pe pozitia aceea.
In partida cu Clujul nu am avut acea minte limpede la final de meci si fiecare a inceput sa-l copieze pe Dykes luand meciul pe cont propriu. 
click pt. Articol 19 January 2019 10:32
0 
Personal nu am mai recunoscut Sibiul din ultimele etape.... 
click pt. Articol 19 January 2019 08:04
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
martax Oscar
0 
And the 4th place goes to... CSU Sibiu 
click pt. Articol 18 January 2019 21:58
JCN Asa se intampla
0 
cand iei de sus echipa adversa. Nu am vazut deloc incrancenare in jocul nostru, parca erau in vacanta.
Cat despre antrenor si timeout-uri ca se vorbeste mult de lucrul asta: Dan are obiceiul (de multe ori prost) sa isi tina TO pentru ultimul sfert. Din pacate nu cred ca isi alege mereu foarte fericit momentul. Aici ar trebui sa intervina secundul si sa il ajute insa cum noi nu avem secund..... 
click pt. Articol 18 January 2019 21:06
0 
Evolutia Sibiului mult sub cea de la Cluj. Doua echipe frumoase, dar fara antrenori. Fleseriu mi s-o parut depasit astazi, nicio reactie. Bv, Timisoara. 
click pt. Articol 18 January 2019 21:00