Dan Fleșeriu: „Am avut două posibilități de a închide jocul”


BC CSU Sibiu a irosit un avantaj de 12 puncte în sfertul patru al derby-ului cu U BT Cluj-Napoca

BC CSU Sibiu a cedat în fața rivalilor de la U BT Cluj-Napoca. Formația sibiană a pierdut la BT Arena cu scorul de 84-80, după ce înaintea actului decisiv avea un avantaj de 12 puncte. În ciuda rezultatului, BC CSU Sibiu, încheie prima fază a sezonului regulat pe prima poziția în Liga Națională de Baschet Masculin.

Antrenorul echipei sibiene, Dan Fleșeriu, a vorbit despre acest joc, în care echipa lui a avut avantaj format din două cifre în două momente ale jocului:

„O bună propagandă bachetului, o sală plină, o sală frumoasă. Galerii, care au făcut spectacol. Sper că nu am dezamăgit pe mine, în afară de faptul că nu am reușit să câștigăm meciul, cred că a fost un meci spectaculos. Am avut două posibilități de a închide jocul, când am mers la peste 10 puncte. Știam că Clujul are cel mai bun lot și au demonstrat-o de fiecare dată când noi ne-am distanțat. Mă bucură evoluția jucătorilor mei, că nu au renunțat nicodată la luptă, când cu un minut și jumătate și 8 puncte diferența era clar că nu putem să revenim. Ăsta este jocul de baschet, este frumos și sper că vom avea mai mult de cele două meciuri din Top 6 cu Clujul.”

Întrebat dacă echipa lui a pierdut un joc avut în mână, tehnicianul sibian a replicat:

„Nu știu dacă am avut meciul în mână. Și în sfertul întâi am avut un avans mare și în sfertul trei am luat un avans mare. Suntem într-un moment în care nu suntem la maxim din punct de vedere fizic. Probabil s-a văzut în ambele jumătăți de repriză. Am și ratat aruncări relativ libere, pe pătrundere. Cel puțin două dacă reușeam să marcăm la diferențe de 6 sau 4 puncte, cred puteam să câștigăm, așa cum după cele două sferturi am fi meritat. Pe de altă parte, Clujul s-a apărat mai agresiv de fiecare dată când au fost conduși și au făcut-o foarte bine. Bravo lor că au reușit să ne pună presiunea asta. Dacă ne reamintim și la meciul de acasă ne-au adus de la minus 14 la minus 4. Acolo am găsit antidot, aici nu.”

Dan Fleșeriua a vorbit și despre șansele la finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, pe care cele două echipe le au înainte de startul Top 6:

„Și anul trecut le-am spus băieților că se pune problema cine va fi în finala cu Clujul. Nu am avut dreptate. Și anul acesta la cum arată echipele acum, Clujul are prima șansă de a ajunge în finală. Spre deosibire de ultimele sezone și noi avem șanse mult mai mari, pentru că avem pentruprima dată jucători mai mulți și cred că și calitatea este mult mai bună decât în sezonul trecut sau acum două sezoane. Mi-ar plăcea extrem de mult să fie o finală Sibiu-Cluj, pentru că sunt convins că vom juca cu casa închisă fiecare meci.”

foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă, David Istrate / 12 January 2019 / 20:15


Galerie foto


studentU frumoasa declaratie
0 
Bravo. O finala CJ-SB ar fi nebunie 😜 
12 January 2019 21:19
2 
Si tu pretiosule o sa le vezi la tv, ca spre disperarea ta, galeria lui U va fi prezenta 
13 January 2019 00:25
1 
Echipa nu are calitate sa ajunga in finala.
O crestere va fi totusi-Locul 3. 
12 January 2019 21:30
gyke Mda
0 
Lasă că aveți voi calitate, o tot dovediți de câteva meciuri....  
12 January 2019 21:35
3 
Si anul trecut au fost asa, si is campioni in acest moment. Is curios ce va fi in top 6. Daca ati fi castigat sincer eu va vedeam campioni:) 
12 January 2019 22:04
Stefan Cj fara suparare
0 
gyke ce am vazut azi, fara suparare dar am senzatia ca sunteti ajutati. Chiar daca am castigat in deara asta, am senzatia, paranoia pe care o am imi spune ca Sibiul trebuie sa ia campionatul asta. Am vazut si meciul vostru cu Steaua si au fost cateva faze discutablie in favoarea voastra. Dar este doar paranoia mea. :) 
12 January 2019 22:25
1 
Vai, vai, nu mai poate omul sa-si exprime parerea, a?  
12 January 2019 22:51
DonDiablo DonDiablo
3 
Cu tot respectul pt sibiu,am spuso mereu când au jucat bine sau calitatea lui Laser sau cum e acum o echipa buna sub panou,dar să vii să spui că actuala campioana nu are calitate e cam mult.Da avem probleme și tot dar totuși.Campionatu nu este deloc jucat 
12 January 2019 23:42
gyke @fanii orădeni
0 
Sunteți absolut adorabili... De săptămâni bune sunteți morți în păpușoi, jucați la Sibiu... mormânt; jucați la Cluj... mormânt. Nici unu' pe aici, de credeam că sunteți toți la Hajduszoboszlo la vreun meci de polo. Joacă acum Clujul cu Sibiu și v-ați trezit toți din toropeală. Hatereală și prostie... Dar no, când nimeni nu are nimic cu voi, trebuie să fabricați și voi o rivalitate...  
13 January 2019 00:36
1 
Haha, tot noi fabricam rivalitatea. Nu vezi cum te ataci de la o simpla parere?

Cat despre morti in papusoi, iarta-ma pe mine, am fost fara Denison/Valeika la Sibiu. Nu zic ca am fi castigat, dar cu siguranta jocul nostru nu ar fi aratat la fel de rau.

Apropo, gyke, voi cam cat de morti ati fost la Oradea?

Apropo, gyke, cum arata jocul nostru in sezonul trecut in perioada asta?
 
13 January 2019 00:54
gyke @amice
-2 
Am mai multe lucruri mult mai bune de făcut la ora asta, dar hai să mai fac o încercare... 1. Nu știi să citești 2. Știi, dar nu procesezi 3. Procesezi, dar nu te ajută, că nu găsești nimic inteligent de spus. 4. Ia-o de la capăt...  
13 January 2019 01:07
rexdecebal Personal
0 
daca trebuie sa aleg, prefer Sibiul in dauna clujului, in orice context, la orice!
PS: poate ca e regretabil ca nu avem si noi o galerie cu mai multe cefe late ca cele 2 enumerate.....sa echilibram situatia :))
Desi e doar baschet.....si nu ar mai fi baschet, dar asta e :)! 
13 January 2019 00:45
delgado Sibiu banca 0
1 
Cand il joci pe pratt 38 de minute si pe hardy 36 normal ca ati cazut fizic in ultimul sfert.. 
13 January 2019 11:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
CSM Phoenix CSU Galați, victorie la pas cu CSM Mediaș
Moldovenii bifează al 3-lea succes în Grupa Galbenă 
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
click pt. Articol 18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
0 
O, dulce naivitate...  
click pt. Articol 17 March 2019 23:16
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
click pt. Articol 17 March 2019 23:15
trancer Craiova Cluj
0 
Importanta demonstrația noastră de forță atât pentru ca ne-a mai venit apa la moara după ultimele săptămâni mai puțin reușite, dar și pt a menține șansele sa lăsăm Oradea Sibiului în semifinale. Cat despre bugete, sa nu mai vorbim ca se interpretează. M-aș mulțumi sa spun ca spre ex, diferența dintre bugetul Clujului și al Sibiului nu se vede la loturile echipelor. Și asta deja este o problema pentru Cluj. 
click pt. Articol 17 March 2019 22:38
0 
Am mai scris nu o data. Nu avem date oficiale despre bugete. Exista o psihoza ca daca avem sponsor o banca inseamna ca avem cel mai mare buget. Sibiu, Oradea si celelalte echipe cu banii primiti de la primarii cu mai multi sponsori mici pot sarii peste ce avem noi. Dar putem doar presupune. Am citit un comentariu, nu de mult, ca si Pitestiul ar fi avut 1 mil de euro buget. Dar astea-s stiri nu de pe "surse".  
click pt. Articol 17 March 2019 22:36