Dan Fleșeriu: „Am avut două posibilități de a închide jocul”


BC CSU Sibiu a irosit un avantaj de 12 puncte în sfertul patru al derby-ului cu U BT Cluj-Napoca

BC CSU Sibiu a cedat în fața rivalilor de la U BT Cluj-Napoca. Formația sibiană a pierdut la BT Arena cu scorul de 84-80, după ce înaintea actului decisiv avea un avantaj de 12 puncte. În ciuda rezultatului, BC CSU Sibiu, încheie prima fază a sezonului regulat pe prima poziția în Liga Națională de Baschet Masculin.

Antrenorul echipei sibiene, Dan Fleșeriu, a vorbit despre acest joc, în care echipa lui a avut avantaj format din două cifre în două momente ale jocului:

„O bună propagandă bachetului, o sală plină, o sală frumoasă. Galerii, care au făcut spectacol. Sper că nu am dezamăgit pe mine, în afară de faptul că nu am reușit să câștigăm meciul, cred că a fost un meci spectaculos. Am avut două posibilități de a închide jocul, când am mers la peste 10 puncte. Știam că Clujul are cel mai bun lot și au demonstrat-o de fiecare dată când noi ne-am distanțat. Mă bucură evoluția jucătorilor mei, că nu au renunțat nicodată la luptă, când cu un minut și jumătate și 8 puncte diferența era clar că nu putem să revenim. Ăsta este jocul de baschet, este frumos și sper că vom avea mai mult de cele două meciuri din Top 6 cu Clujul.”

Întrebat dacă echipa lui a pierdut un joc avut în mână, tehnicianul sibian a replicat:

„Nu știu dacă am avut meciul în mână. Și în sfertul întâi am avut un avans mare și în sfertul trei am luat un avans mare. Suntem într-un moment în care nu suntem la maxim din punct de vedere fizic. Probabil s-a văzut în ambele jumătăți de repriză. Am și ratat aruncări relativ libere, pe pătrundere. Cel puțin două dacă reușeam să marcăm la diferențe de 6 sau 4 puncte, cred puteam să câștigăm, așa cum după cele două sferturi am fi meritat. Pe de altă parte, Clujul s-a apărat mai agresiv de fiecare dată când au fost conduși și au făcut-o foarte bine. Bravo lor că au reușit să ne pună presiunea asta. Dacă ne reamintim și la meciul de acasă ne-au adus de la minus 14 la minus 4. Acolo am găsit antidot, aici nu.”

Dan Fleșeriua a vorbit și despre șansele la finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, pe care cele două echipe le au înainte de startul Top 6:

„Și anul trecut le-am spus băieților că se pune problema cine va fi în finala cu Clujul. Nu am avut dreptate. Și anul acesta la cum arată echipele acum, Clujul are prima șansă de a ajunge în finală. Spre deosibire de ultimele sezone și noi avem șanse mult mai mari, pentru că avem pentruprima dată jucători mai mulți și cred că și calitatea este mult mai bună decât în sezonul trecut sau acum două sezoane. Mi-ar plăcea extrem de mult să fie o finală Sibiu-Cluj, pentru că sunt convins că vom juca cu casa închisă fiecare meci.”

foto: u-bt.ro



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă, David Istrate / 12 January 2019 / 20:15


Galerie foto


studentU frumoasa declaratie
0 
Bravo. O finala CJ-SB ar fi nebunie 😜 
12 January 2019 21:19
2 
Si tu pretiosule o sa le vezi la tv, ca spre disperarea ta, galeria lui U va fi prezenta 
13 January 2019 00:25
1 
Echipa nu are calitate sa ajunga in finala.
O crestere va fi totusi-Locul 3. 
12 January 2019 21:30
gyke Mda
0 
Lasă că aveți voi calitate, o tot dovediți de câteva meciuri....  
12 January 2019 21:35
3 
Si anul trecut au fost asa, si is campioni in acest moment. Is curios ce va fi in top 6. Daca ati fi castigat sincer eu va vedeam campioni:) 
12 January 2019 22:04
Stefan Cj fara suparare
0 
gyke ce am vazut azi, fara suparare dar am senzatia ca sunteti ajutati. Chiar daca am castigat in deara asta, am senzatia, paranoia pe care o am imi spune ca Sibiul trebuie sa ia campionatul asta. Am vazut si meciul vostru cu Steaua si au fost cateva faze discutablie in favoarea voastra. Dar este doar paranoia mea. :) 
12 January 2019 22:25
1 
Vai, vai, nu mai poate omul sa-si exprime parerea, a?  
12 January 2019 22:51
DonDiablo DonDiablo
3 
Cu tot respectul pt sibiu,am spuso mereu când au jucat bine sau calitatea lui Laser sau cum e acum o echipa buna sub panou,dar să vii să spui că actuala campioana nu are calitate e cam mult.Da avem probleme și tot dar totuși.Campionatu nu este deloc jucat 
12 January 2019 23:42
gyke @fanii orădeni
0 
Sunteți absolut adorabili... De săptămâni bune sunteți morți în păpușoi, jucați la Sibiu... mormânt; jucați la Cluj... mormânt. Nici unu' pe aici, de credeam că sunteți toți la Hajduszoboszlo la vreun meci de polo. Joacă acum Clujul cu Sibiu și v-ați trezit toți din toropeală. Hatereală și prostie... Dar no, când nimeni nu are nimic cu voi, trebuie să fabricați și voi o rivalitate...  
13 January 2019 00:36
1 
Haha, tot noi fabricam rivalitatea. Nu vezi cum te ataci de la o simpla parere?

Cat despre morti in papusoi, iarta-ma pe mine, am fost fara Denison/Valeika la Sibiu. Nu zic ca am fi castigat, dar cu siguranta jocul nostru nu ar fi aratat la fel de rau.

Apropo, gyke, voi cam cat de morti ati fost la Oradea?

Apropo, gyke, cum arata jocul nostru in sezonul trecut in perioada asta?
 
13 January 2019 00:54
gyke @amice
-2 
Am mai multe lucruri mult mai bune de făcut la ora asta, dar hai să mai fac o încercare... 1. Nu știi să citești 2. Știi, dar nu procesezi 3. Procesezi, dar nu te ajută, că nu găsești nimic inteligent de spus. 4. Ia-o de la capăt...  
13 January 2019 01:07
rexdecebal Personal
0 
daca trebuie sa aleg, prefer Sibiul in dauna clujului, in orice context, la orice!
PS: poate ca e regretabil ca nu avem si noi o galerie cu mai multe cefe late ca cele 2 enumerate.....sa echilibram situatia :))
Desi e doar baschet.....si nu ar mai fi baschet, dar asta e :)! 
13 January 2019 00:45
delgado Sibiu banca 0
1 
Cand il joci pe pratt 38 de minute si pe hardy 36 normal ca ati cazut fizic in ultimul sfert.. 
13 January 2019 11:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34
0 
Personal nu inteleg atitudinea asta nemultumitoare. Sincer trebuie sa recunosc ca nu iti cunosc intr-un mod explicit punctul de vedere cu privire la echipa si nici nu vreau sa consideri comentariul ca fiind un atac sau ca pozitia mea este cea dreapta.

Ce nu inteleg eu e acea atitudine constant nemultumitoare cu deciziile clublui si o comparare constanta cu 'ograda' vecinului. Daca Oradea, Sibiul sau orice echipa cu pretentie la titlu il transferau pe Vujosevic iar noi pe Petricevic (pentru care am tot respectul si mi se pare un antrenor bun) oare aveam aceiasi atitudine?
Omul asta e un antrenor pe care il aduci greu in Romania, iar noi deja ne gandim cum ar fi fost cu un alt antrenor? Nu am vauzt nici un transfer si nici macar un antrenament sau joc, dar noi deja avem intrebari 'oare cum ar fi fost cu alt antrenor?'. Toate astea adresate unui antrenor care in cariera lui a dovedit ceea ce poate sa faca.

In acelasi timp nu zic ca nu e normal sa ai intrebari. Si eu pun sub semnul intrebarii (aparenta) schimbare a conducerii sau decizia de a renunta la (aproape) intreg lotul, dar astept sa vad ce poate sa faca acest antrenor.  
click pt. Articol 24 June 2019 16:14
gyke @studentU
0 
... Omniscient și paternalist... și eu em o problemă de ton 😊.  
click pt. Articol 24 June 2019 16:10