Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”


BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu

BC CSU Sibiu a pierdut prima partidă în Sala Transilvania în acest sezon competițional. Liderul Ligii Națioanle de Baschet Masculin a fost învins pe teren propriu de CSM CSU Oradea cu scorul de 72-70. Dan Fleșeriu a tras concluziile după acest joc, în care echipa lui a fost aproape de revenire în ultimele secunde:

„O înfrângere grea, o primă înfrângere acasă. Măcar poate schimbăm norocul și toată presiunea pe care o punea lumea pe noi, pentru că nu am fost învinși acasă, nu va mai exista de acum. Am fost cu o lipsă de agresivitate extrem de mare. Am făcut foarte puțin faulturi, în condițiile în care echipa din Oradea a fost mult mai montată pentru acest meci decât noi. Nu putem să credem că doar prezentându-ne la sala, vom și câștiga. Evident, trebuie să avem atitudinea pe care am avut-o o mare parte din sezon. Astăzi să zicem că am avut-o doar în finalul sfertului patru, din păcate.”

Întrebat dacă debutul lui Ewing Jr. a destabilizat puțin echipa, antrenorul lui BC CSU Sibiu a răspuns:

„Este evident și asta o problemă, integrarea lui. Trebuie să o facem, cu orice risc. Ne și permitem să riscăm, și aici și la Craiova, dacă vrem să avem de câștigat pe termen lung. Dacă nu, o să avem doar un jucător de antrenament, deși ne ajutăm mult și acolo, iar în cazul unei accidentări nu va fi în stare să joace. Așa că orice risc trebuie să îl iau, mi-l asum și va conta probabil în playoff.”

Dan Fleșeriu a vorbit și despre lutpa pentru prima poziție în clasament la finalul sezonului regulat:

„Lupta pentru primul loc era permanentă. Clujul joacă din ce în ce mai bine și deja au făcut câteva victorii foarte concludente. Oradea și revenit cu cele două transferuri șiau o rotație bună. Noi suntem într-o perioadă în care trebuie să-l integrăm și pe Ewing și asta ne constă puțin dar cred că cu adevărat totul se va vedea în playoff. Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui dar în meciul de astăzi, deși noi ne-am apărat extrem de slab și individual și ca echipă, totuși am pierdut la doar 2 puncte. Acesta ar fi singurul lucru bun pe care îl putem lua după această partidă. Trebuie să învățăm și să facem de la început o apărare mult mai bună.”

Întrebat dacă este important ca echipa lui să termina prima sezonul regulat, Dan Fleșeriu a încheiat:

„Nu este important. Am zis-o tot campionatul. Nu mă mai interesează primul loc. Așa cum anul trecut am pus atâta presiune și în momentul în care l-am pierdut, nici nu am existat ca și echipă. Am trecut de primul tur de playoff iar apoi ne-am târât până s-a terminat campionatul. Dimpotrivă, este important ca toți jucătorii să se simtă utili, să simtă că pot juca împreună și că pot câștiga campionatul. O simt. Atmosferă este extrem de bună. A fost încărcată după înfrângerea de la Craiova, va fi probabil încărcată și acum dar ne pregătim de playoff. Am câștigat în deplasare la ambele contracandidate. Singura echipă la care nu am câștigat în deplasare până acum rămâne Craiova.”

foto: sporpictures.eu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 23 March 2019 / 23:15


Galerie foto


martax Sugestivă fotografie
0 
Anul acesta Sibiul si Fleșeriu vor rămâne din nou cu buza umflată!  
23 March 2019 23:40
arifliv Anul asta
2 
Eu sper sa te dezamăgim,avem încredere în echipă și cu munca putem depăși faza în care am ajuns anul trecut. 
23 March 2019 23:45
@lexCSU Strategie
0 
Dane, eu vad o noua strategie pt. lupta la titlu in LNBM. Din pacate, sunt mari sanse sa patim ca anul trecut, nu mi-am pierdut increderea in echipa odata cu aceasta infrangere, doar ca sunt unele lucruri care se repeta. Aceasta strategie este una foarte simpla si in acelasi timp eficienta. Ea consta intr-o "infuzie"de 2-3 jucatori foarte buni adusi inainte de playoff, cand se cunosc foarte bine echipele. Practic iti poti adjudeca titlul cu o investitie de calitate, pe o perioada relativ scurta de timp. Ar fi cazul sa invatam aceasta lectie, altfel ne vom bucura an de an doar de victoriile din prima parte de campionatului. PS. din pacate Ewing nu ne ajuta foarte mult, iar astazi as fi putut paria ca Philmore ne ajuta mult mai mult.  
24 March 2019 01:12
studentU daca ar fi asa usor
1 
ar aplica-o toata lumea
in sensul in care nu este asa usor sa gasesti jucatori buni liberi de contract la jumatatea campionatului, cum a gasit oradea in repetate randuri.
in momentul asta noi si oradea parem favorite pentru finala dar sb poate scoate oricare dintre aceste doua echipe intr-o serie de cel mai bun din 5 jocuri.
mai trist este ca anuntata lupta in 6, pana la urma ramane tot in 3, adica atat tm, cat si craiova si pitestiul au dezamagit in ultima vreme si nu cred ca pot emite vreo pretentie in fata sb,cj, oradea.  
24 March 2019 09:30
@lexCSU Se poate
0 
Sigur ca nu este usor, dar uite ca unii reusesc si bravo lor. Parerea mea si a altor colegi este ca in aceste conditii, singura noastra sansa (sansa nu certitudine) de a juca finala este sa terminam pe locul 1.  
24 March 2019 10:28
0 
Singura cale sigura catre o finala este doar daca ramanem pe locul 1. Asta trebuie sa fie telul nostru si trebuie sa il indeplinim cu orice pret.
Dpmdv s-a gresit prin lasarea lui Philmore pe tusa, iar cu el in teren cred ca am fi castigat. Nu stiu de ce l-a mai bagat pe Ewing daca l-a jucat foarte putin. Inteleg ca se doreste integrarea lui, insa cred ca era mai intelept sa facem tot posibilul sa ne asiguram locul 1, apoi in meciurile care nu mai contau sa il joace mult. 
24 March 2019 01:28
trancer Fleseriu
3 
Ca Oradea are un lot superior Sibiului asta se stia de dinainte. Ca joc însă mizam pe un joc colectiv mai bun acasă al Sibiului, insa și aici Achim a fost mai bun, pt ca Oradea a câștigat mai clar decât o arata scorul. Integrarea lui Ewing este ciudata din punctul meu de vedere, pt ca omul a fost folosit foarte puțin și nu i s-a dat practic nicio sarcina, în dauna unui Philmore care cu siguranță era mai util. Aici, sincer, nu-l înțeleg pe Fleseriu. Și încă ceva, ca să aduci în perioada asta jucători de valoare, importanți, cum a făcut în special Oradea și parțial Cluj, trebuie sa ai bani mulți, ceea ce Sibiul nu cred ca are. 
24 March 2019 10:04
0 
Ai sintetizat foarte bine in ultima propozitie. La fel ca si anul trecut, avem tendinta de a pune infrangerile din ultima parte pe scaderea de forma, insa in realitate nu scaderea de forma este de vina ci intarirea celorlalte contracandidate. Greselile facute in timpul jocului nu sunt neaparat semne ale lipsei de concentrare ci sunt greseli fortate de jocul echipei adverse. De asta spuneam in comentariul de mai sus ca e un soi de strategie pentru cine isi permite asta si merge de minune impotriva unei echipe ca a noastra care isi epuizeaza toate resursele pana la inceputul playoff-ului.  
24 March 2019 10:41
Marius_M Dilema
2 
Întrebarea e următoarea: merita sa riști sa strici tot angrenajul format de-a lungul sezonului pentru a încerca să integrezi un jucător care nu a mai jucat o perioada buna de timp? Anul trecut aveam o rotație scurta, romani putini și neinspirati, în special în top 6 și PO. În schimb, anul asta suntem în cu totul alt loc: pivoți buni, banca mai lunga, variante măcar decente de romani. Și atunci? Merita riscul? 
24 March 2019 11:08
gyke Chill
-1 
Că nu se strică nimic. La începutul sezonului că de ce ce nu avem conducător, că de ce nu avem shooter, că de ce nu avem bască... Acum că de ce am adus, dacă nu aduceam, de ce nu aducem nimic când ceilalți se întăresc... Și tot așa... Răbdare, să vină final 4 și playoff ul și vedem ce și cum.  
24 March 2019 15:23
Marius_M Posibil
1 
Ce zice unul și altul nu e un răspuns la întrebarea (destul de valida, cred eu) pe care am pus-o :) Playoff-ul vine, nu-i bai. Important e cum trece. 
24 March 2019 17:57
gyke Hmm
1 
Mie nu mi se pare deloc validă întrebarea asta. Fără supărare, nu văd riscul. Dan a considerat că este nevoie de o adiție pentru finalul ăsta de sezon, pentru ca de exemplu ceea ce s-a întâmplat la Cluj când am condus cu 20 de puncte și am pierdut să nu se mai repete. Vor fi meciuri multe și la un interval scurt așa că e nevoie de resurse mai multe. Integrarea lui Ewing trebuie făcută acum, altfel nu te va putea ajuta mai târziu. Ești convins că aseară câștigăm dacă juca Zay și nu el? La cum a jucat Oradea nu e sigur de loc. Ce faci dacă dă ghinionul peste tine la intrarea în playoff și ți se accidentează unul dintre străini? Asta ți se pare o întrebare validă?  
24 March 2019 18:39
Marius_M Nu ne înțelegem
1 
Ți-am dat niște argumente acolo, adică lucruri care ne-au lipsit anul trecut și pe care acum le avem. Deci, teoretic, ar fi de ajuns pentru a ajunge mai sus decât anul trecut. Eu de un singur lucru sunt sigur: dacă vrem finala, e obligatoriu sa terminam pe 1. In rest, evident, Dan știe cel mai bine și are toată susținerea tuturor. Nu a pus nimeni la îndoială asta. 
24 March 2019 22:25
gyke Hmm
0 
Teoretic da, practic nu... Oradea are de săptămâna asta 8 străini buni în lot plus românul Watson. Clujul, dacă nu socotim accidentații, are 7 străini bunny 
25 March 2019 08:53
gyke Continuare
0 
... Că telefonul mi-a jucat feste. Deci și Clujul e pe plus. Noi aveam 6 străini buni cum nu am avut în ultimii ani, plus 2 3 români, deci o rotație bună. DAR.... am avut șansa de a nu avea accidentări până acum. Crește riscul unor accidentări la intensitatea cu care se joacă acum? Mă repet, este nevoie de un jucător nou, iar acesta trebuie integrat, chiar cu riscul unor înfrângeri. For a greater good... Tu zici că nu este nevoie. Eu spun că acum nu are rost să tragi o concluzie și să dai un verdict. Hai să așteptăm semifinalele, iar dacă eu am vorbit prostii, sunt primul care o voi spune.  
25 March 2019 09:02
DonJuan Marius_M
0 
Răspunsul este simplu: Daca se aducea un jucător de o certă valoare, care juca 30min si care te ajuta sa câștigi cu Oradea acum toți eram fericiți și nu mai vorbeam de riscuri. Ne gândeam cum să sărbătorim titlul. Până una alta...cu Daniel avem doua înfrângerii. Strici tot ce ai construit pt Daniel? 
25 March 2019 00:01
DonJuan De 4 ani
0 
De 4 ani ne chinuim pe fiecare final de campionat. Daca și anul asta se întâmplă la fel este clar că știm unde este problema. 
25 March 2019 00:04
1 
Deja parca ai inceput să mă plictisești. Doar comentariile tale sunt relevante, restul suntem de la grupa mica. Nu cumva te ia cu amețeală de la înălțime? Mai bine sa scrii doar tu aici că îți place din cate vad. Ti-am apreciat opiniile până la un punct în care mi-am dat seama că tu ai inventat coada la cireașă. Restul sa culeagă sâmburi și să nu își mai des nimeni cu părerea. Zic sa ne căutăm de joaca în altă parte. 
25 March 2019 00:11
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
25 March 2019 09:20
raz CSU
1 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
25 March 2019 10:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
Daniel Ewing Jr., un alt jucător care nu va continua la BC CSU Sibiu
Clubul sibian a anunțat oficial despărțirea de jucătorul american 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
BC Mureș a intrat oficial în faliment
Clubul avea datorii de 4,4 milioane de lei către baschetbaliști, parteneri și autorități. Document 
Sherwood Brown rămâne jucătorul lui SCM Timișoara
Americanul continuă în Banat 
Iuri Fraseniuc continuă în LNBM alături de BCM U Pitești - Surse
Jucătorul cu dublă cetățenie revine la alb-violeți după 4 sezoane 
BC CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Monyea Pratt
Jucătorul american pleacă de la vicecampioana României după două sezoane 
Troy Franklin Jr, noul fundaș al lui SCM Timișoara
Americanul a încheiat sezonul precedent în Bulgaria 
Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Sârbul este primul jucător anunțat de argeșeni 
0 
Ma refeream la TM. Pt ei downgrade momentan... 
click pt. Articol 16 July 2019 20:23
u1919cj ultimul an de U23
0 
E la ultimul an de U23. Ce sa faca, sa astepte incheierea carierei cu medii de 1 min pe meci? Merge si incearca la o echipa unde sau creste si poate continua dupa U23 baschetul sau se lasa linistit.
Sper ca U sa aiba tupeu sa aduca jucatori de la U18 (sau chiar U16) asa cum au facut-o cu Kuti. Ce sens are sa tii jucator de 22 de ani pe banca tot sezonul. 
click pt. Articol 16 July 2019 15:41
studentU la momentul acesta
0 
un down grade evident dar daca primeste minute in 1-2 ani va creste si el destul de mult in evolutii.

multa bafta!
 
click pt. Articol 16 July 2019 08:52
gyke :)))
0 
Pai pe principiul aplicat la Jeremic, primul care ar trebui sa plece e Nini... 
click pt. Articol 15 July 2019 19:47
0 
La Pitesti, Mures si Steaua a jucat chiar bine, la Craiova a avut un sezon mai modest, care nu cred ca se va repeta anul acesta.
Sub panouri pitestenii au fost destul de subtiri si slabuti anul trecut, eu zic ca acest transfer e clar unul reusit.

Eu i-as mai tine pe Carson, Bishop, Bailey care mi s-au parut constanti, ceilalti m-au dezamagit. Korniyenko foarte inconstant, Siriscevic de multe ori accidentat, Jeremic a clacat mereu in momente importante. 
click pt. Articol 15 July 2019 19:24
0 
si eu sunt de aceeasi parere cu pasalic..cu jeremic stiu ca au existat ceva negocieri 
click pt. Articol 15 July 2019 18:39
Buzestii Sincer
0 
Nu e genul de jucator pe care l-as dori,plus ca este scump.Conform naravurilor conducerii intuiesc ca il vom aduce pe Pasalic. 
click pt. Articol 15 July 2019 18:37
Renan @Buzestii
0 
Jeremic, ajunge la Craiova?:) 
click pt. Articol 15 July 2019 18:29
Buzestii @andrac
0 
Nu inteleg de ce te inflamezi asa.Da,omul a glumit,are motive intemeiate sa o faca,nu a jignit pe nimeni,trebuia cumva sa iti ceara acordul?Fraseniuc din sezonul trecut nu e nici macar umbra celui care a evoluat la voi sau Steaua si daca vrei,punem prinsoare ca nu-l mai aduce nimeni la o forma rezonabila,dar e dreptul vostru sa credeti ca ati facut o afacere.Cum deasemenea e dreptul nostru sa luam atitudine fata de un management de praduitori care aduce jucatori la kg si parandarat,iar voi,daca asa considerati,sa fiti pasivi sau sa acceptati o ipotetica situatie de acest fel la clubul vostru.Ca fapt divers si opinie personala,agitatia e cu atat mai putin justificata cu cat se pare ca podiumul editiei viitoare e deja arvunit si numai un sezon de mare exceptie al outsiderelor ar putea produce vreo surpriza. 
click pt. Articol 15 July 2019 17:56
sebi12 meh,nu prea
0 
fraseniuc e bun doar daca te gandesti ca isi "asuma"faulturile.imi aduc aminte ca acum 2 sezoane inainte sa plece la steaua ,era destul de ok,.poate fi folositor daca ajunge la o conditie fizica decenta,la noi la forma lui fizica din sezonul acesta numai bun n a fost :) 
click pt. Articol 15 July 2019 17:49