Dan Fleșeriu: „Jucătorii au luptat până la ultima picătură de energie și mă întreb cine va mai juca sâmbătă”


CSU Sibiu a câștigat meciul 3 al seriei cu BC Mureș

CSU Sibiu  a câștigat meciul 3 al seriei cu BC Mureș și mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sibienii s-au impus cu scorul de 89-87, în sala din Tg. Mureș, după o repriză de prelungiri. 

La finalul partidei, antrenorul lui CSU Sibiu, Dan Fleșeriu, a tras concluziile, spunând că jucătorii săi au luptat până la ultima picătură de energie pentru a-și adjudeca victoria.   

„A fost un meci pe viață și pe moarte. Jucătorii au luptat până la ultima picătură de energie și mă întreb cine va mai juca sâmbătă, pentru că 48 de ore sunt puține pentru amândouă echipele. Tactica aleasă de staff-ul de la Mureș, mai ales în prelungiri, să ne trimită la libere, a fost dejucată de jucătorii noștri care au marcat bine, mai bine decât media noastră. Mă bucur că am reușit să ducem meciul în prelungiri, în primul rând, și apoi să îl câștigăm, mai ales pentru că am jucat minute foarte multe fără ambii conducători de joc. Acest lucru ne-a costat pierderea sfertului 4. În sfertul 3 mă așteptam ca mureșenii să vină mai montați de la vestiare și să facă un joc mai  bun. Mă bucur, în schimb că noi am avut acel sfert 2 în care am reușit să marcăm mult și apărarea a funcționat așa cum suntem noi obișnuiți. Felicit echipa din Târgu Mureș, atât jucătorii cât și antrenorii, pentru faptul că nu au renunțat niciun moment și au depus un efort la care nu mă așteptam absolut deloc. Îi felicit pentru că, în ciuda condițiilor grele, reușesc să aibă o echipă atât de performantă și să spere la calificarea în semifinale”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Meciul 4 dintre BC CSU Sibiu și BC Mureș se joacă sâmbătă, de la ora 20, și va fi transmis în direct pe Digi Sport 4.

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu 



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Ana-Maria Mătușoiu / 21 aprilie 2017 / 8:00


Galerie foto


TDM Bla bla bla
-1 
Pai fetele joaca finala si nu au pauza de o zi intre meciuri. Nu s-a plans nici antrenorii si nici jucatoarele. Ca fapt divers... 
21 aprilie 2017 10:58
csv Altu'
2 
care a uitat de medicamente... Chiar atat de ingramadit esti?... merci, e o intrebare retorica. 
21 aprilie 2017 12:18
TDM Bla bla bla
-3 
Este primul an din istoria playoffului din Romania cand este pauza intre meciuri. Unii se plang si de asta...:)) Hai sa jucam un meci pe weekend, de la ora care vreti voi (ca si aia e o problema permanenta) si avem o campioana prin august. Oricum, cele 2 echipe si-au depasit cu mult conditia si trebuie sa se bucure ca au ajuns pana aici. 
21 aprilie 2017 13:08
1 
Chiar n-ai inteles nimic!..i-ati totusi medicamentele!! 
21 aprilie 2017 14:11
TDM Bla bla bla
-2 
Medicamente are nevoie seful vostru mexican suspendat. 
21 aprilie 2017 19:54
1 
Mai degraba cred ca este primul play-off din istoria existentei tale pe totalbaschet in care e pauza o zi intre meciuri. Si anul trecut a fost la fel. 
21 aprilie 2017 20:04
Markus Medicamente
0 
Este clar ca nu ti le-ai luat sezonul asta. Nu-i bai, cica la anu o sa fie play-off cu pauza o zi intre meciuri, pentru prima data in istoria sezonului respectiv. 
21 aprilie 2017 20:05
TDM Bla bla bla
-2 
La anul propun inscrierea csu sibiu in campionatul feminin. La buget ar fi in primele 4, dar nu stiu ce se face cu jocurile in zile consecutive. :)) 
21 aprilie 2017 20:35
Markus De acord
1 
In sfarsit sunt de acord cu tine, tot ceea ce spui e bla bla bla! 
21 aprilie 2017 20:59
free62 free62
-1 
Azi baschet fete...scor la pauza 39-38...la fete!!! La baieti ne plangem cu o zi pauza, hai mai las-o...U a luat campionatul in 7 oameni cu meciuri unul dupa altul si daca in finala aia nu s-a aparat Tenter, de nici tot neamu antrenorilor din campionatul actual nu se pot apara asa. Asa ca sa nu uite lumea si in 7 oameni si cu meciuri zi dupa zi au fost eliminate Medias si s-a castigat campionatul cu Ploiesti...si parca in primul tur se castiga 3-0, da nu zic cu cine ca mi-e rusine...cu Sibiu cumva?:))) 
21 aprilie 2017 20:55
3punkte Rãspunsul la intrebare
1 
Jucãtorii care vor rezista. Nu au conditie fizicã?! E un semn de slãbiciune. Se poate paria pe victoria gazdelor, sã inteleg?! Cât e cota?! 
21 aprilie 2017 22:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:27
DonJuan SPIRIT !!!
0 
Semm ca pe cei din conducere si pe cei care aleg lotul de jucatori ii doare fix in pix de suporteri. Singurul jucator care a jucat cu sufletul pentru aceasta echila este lasat sa plece. Fleseriu este un orgolios iar daca nu ii vor iesi cartile va fi aratat cu degetul. El a decis atat plecarea lui Igor cat si a lui Popescu. Oare de ce ? 
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:13
@lexCSU Trist !
0 
Sunt foarte dezamagit...rar prinzi asemenea jucatori de caracter, nu trebuia lasat sa plece.... mult succes Igor !  
click pt. Articol 22 iulie 2017 13:05