Dan Fleșeriu: „Jucătorii au luptat până la ultima picătură de energie și mă întreb cine va mai juca sâmbătă”


CSU Sibiu a câștigat meciul 3 al seriei cu BC Mureș

CSU Sibiu  a câștigat meciul 3 al seriei cu BC Mureș și mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sibienii s-au impus cu scorul de 89-87, în sala din Tg. Mureș, după o repriză de prelungiri. 

La finalul partidei, antrenorul lui CSU Sibiu, Dan Fleșeriu, a tras concluziile, spunând că jucătorii săi au luptat până la ultima picătură de energie pentru a-și adjudeca victoria.   

„A fost un meci pe viață și pe moarte. Jucătorii au luptat până la ultima picătură de energie și mă întreb cine va mai juca sâmbătă, pentru că 48 de ore sunt puține pentru amândouă echipele. Tactica aleasă de staff-ul de la Mureș, mai ales în prelungiri, să ne trimită la libere, a fost dejucată de jucătorii noștri care au marcat bine, mai bine decât media noastră. Mă bucur că am reușit să ducem meciul în prelungiri, în primul rând, și apoi să îl câștigăm, mai ales pentru că am jucat minute foarte multe fără ambii conducători de joc. Acest lucru ne-a costat pierderea sfertului 4. În sfertul 3 mă așteptam ca mureșenii să vină mai montați de la vestiare și să facă un joc mai  bun. Mă bucur, în schimb că noi am avut acel sfert 2 în care am reușit să marcăm mult și apărarea a funcționat așa cum suntem noi obișnuiți. Felicit echipa din Târgu Mureș, atât jucătorii cât și antrenorii, pentru faptul că nu au renunțat niciun moment și au depus un efort la care nu mă așteptam absolut deloc. Îi felicit pentru că, în ciuda condițiilor grele, reușesc să aibă o echipă atât de performantă și să spere la calificarea în semifinale”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Meciul 4 dintre BC CSU Sibiu și BC Mureș se joacă sâmbătă, de la ora 20, și va fi transmis în direct pe Digi Sport 4.

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu 



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Ana-Maria Mătușoiu / 21 aprilie 2017 / 8:00


Galerie foto


TDM Bla bla bla
-1 
Pai fetele joaca finala si nu au pauza de o zi intre meciuri. Nu s-a plans nici antrenorii si nici jucatoarele. Ca fapt divers... 
21 aprilie 2017 10:58
csv Altu'
2 
care a uitat de medicamente... Chiar atat de ingramadit esti?... merci, e o intrebare retorica. 
21 aprilie 2017 12:18
TDM Bla bla bla
-3 
Este primul an din istoria playoffului din Romania cand este pauza intre meciuri. Unii se plang si de asta...:)) Hai sa jucam un meci pe weekend, de la ora care vreti voi (ca si aia e o problema permanenta) si avem o campioana prin august. Oricum, cele 2 echipe si-au depasit cu mult conditia si trebuie sa se bucure ca au ajuns pana aici. 
21 aprilie 2017 13:08
1 
Chiar n-ai inteles nimic!..i-ati totusi medicamentele!! 
21 aprilie 2017 14:11
TDM Bla bla bla
-2 
Medicamente are nevoie seful vostru mexican suspendat. 
21 aprilie 2017 19:54
1 
Mai degraba cred ca este primul play-off din istoria existentei tale pe totalbaschet in care e pauza o zi intre meciuri. Si anul trecut a fost la fel. 
21 aprilie 2017 20:04
Markus Medicamente
0 
Este clar ca nu ti le-ai luat sezonul asta. Nu-i bai, cica la anu o sa fie play-off cu pauza o zi intre meciuri, pentru prima data in istoria sezonului respectiv. 
21 aprilie 2017 20:05
TDM Bla bla bla
-2 
La anul propun inscrierea csu sibiu in campionatul feminin. La buget ar fi in primele 4, dar nu stiu ce se face cu jocurile in zile consecutive. :)) 
21 aprilie 2017 20:35
Markus De acord
1 
In sfarsit sunt de acord cu tine, tot ceea ce spui e bla bla bla! 
21 aprilie 2017 20:59
free62 free62
-1 
Azi baschet fete...scor la pauza 39-38...la fete!!! La baieti ne plangem cu o zi pauza, hai mai las-o...U a luat campionatul in 7 oameni cu meciuri unul dupa altul si daca in finala aia nu s-a aparat Tenter, de nici tot neamu antrenorilor din campionatul actual nu se pot apara asa. Asa ca sa nu uite lumea si in 7 oameni si cu meciuri zi dupa zi au fost eliminate Medias si s-a castigat campionatul cu Ploiesti...si parca in primul tur se castiga 3-0, da nu zic cu cine ca mi-e rusine...cu Sibiu cumva?:))) 
21 aprilie 2017 20:55
3punkte Rãspunsul la intrebare
1 
Jucãtorii care vor rezista. Nu au conditie fizicã?! E un semn de slãbiciune. Se poate paria pe victoria gazdelor, sã inteleg?! Cât e cota?! 
21 aprilie 2017 22:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
EXCLUSIV. Jucător de baschet blocat în România
Prin vocea managerului Gabriel Toma, Politehnica Iasi i-a reziliat contractul lui Jermaine Green si refuză să-i achite biletul de întoarcere spre SUA. 
Steaua CSM Eximbank, înfrângere cu campioana Cehiei
Runkauskas a fost cel mai bun marcator al roș-albaștrilor 
Steaua, victorie cu vicecampioana Poloniei
Elevii lui Toijala au trecut la 11 puncte de Polski Torun 
U-BT Cluj, victorie în finala mică de la Kormend
Elevii lui Silvășan au trecut de Khimik Yuzhne 
Mutări pe ultima sută de metri la Phoenix Galați
Gălățenii i-au transferat pe Dragoș Andrei și Tudor Sabău 
0 
Ce bine că a ajuns ajutorul, grijă mare să nu-l cheltui pe tot odată!

Burgurile și clădirile despre care vorbești au fost construite sub dominație austro-ungară de către marea masă a populației, adică iobagii / mai târziu șerbii. Aceștia puteau fi români și unguri deopotrivă, apropo, singurii care beneficiau de drepturi cetățenești ("parte a națiunii") erau nobilii care erau de etnie maghiară. Cam așa e cu cine a construit orașele, în condițiile unei societăți eminamente sclavagiste. Apropo de societate sclavagistă, la tine în Teleorman ce s-a construit în timpul dominației turcești?

Până una alta noi clujenii trăim bine mersi împreună, respectându-ne reciproc și muncind unii alături de alții indiferent de etnie. Te-ai găsit să vorbești de plăcuțe bilingve (să rămâna asta cea mai mare problemă pentru Cluj!) într-un loc unde unul dintre simbolurile de necontestat ale orașului se numește Babeș-Bolyai. Bolyai, de la János Bolyai care, ca să vezi, a fost maghiar! Sau în orașul unde una dintre instituțiile de cultură reprezentative este Opera Maghiară. E pace și liniște între oamenii normali din Cluj, ziceam, și chiar nu-i nevoie să mai vină încă unul care să bage zânzanie aiurea.

În ceea ce priveste descendența, aș pune cu drag pariu cu tine, dar tocmai ce te-am sfătuit să nu-ți cheltui ajutorul social tot odată. Ar fi ipocrit din partea mea să facilitez asta.

La subiect: ai grave probleme de percepție dacă esți înstare să compari Heysel și ce făceau huliganii englezi în anii 90 cu faptele câtorva specimene ce au făcut parte din galeria lui U Cluj. Înțeleg, ești în cătuare de argumente, dar nu cred că o să le găsești pe arătură.

Eu nu știu cum e să fi frustrat de faptul că CFR a fost campioană. Văd că tu știi, în schimb, dar nu te obosi să-mi explici. Eu n-am nicio treabă cu capra vecinului.

E jenant să spui că am făcut un atac abject, pe bune. Mi-e mie rușine de rușinea ta, pe cuvânt. Știu exact ce am scris, se vede și se înțelege exact ce am scris, punct. Dincolo de asta, îmi pare rău pentru tine că-ți detești orașul și mentalitatea locală. Fă ce n-au făcut alții de-acolo înaintea ta și sacrifică-te să schimbi ceva.

Ca ardelean sunt calm din oficiu. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:23
Buzestii Deh,Chirita
0 
Cat esti tu de muzician,mai falsezi cateodata si daca te-a mancat,uite ca te scarpinara baietii(chiar daca la randul lor unii abereaza)!:))))))))))) 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 20:15
Buzestii Dinamo
0 
Indiferent pe ce parte am intoarce-o,tot cu minus da,asa ca intr-adevar este o ofensa adusa competitiei si adversarelor!Mai bine se proceda ca la bulgari,unde nationala U23 a fost participanta in campionatul primei ligi. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 20:06
0 
Jucatorii nostrii au fost anemici, letargici si fara nici un chef sa ude tricoul..... Daca era meci oficial diferenta era undeva la 30+puncte, in afara de Martinic nu a iesit nimeni cu nimic in evidenta! 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:14
0 
Unii nu au descoperit apa si sapunul dar vad doar huligani intre suporterii lui "U"! Probabil li se trage de la incapacitatea de a juca intr-o sa la decenta si a o umple cu "suporteri" platitori..... ca venii vorba de "suporteri, aia de la steaua, aia care striga gol la fiecare cos si vin contra cost ce sunt! Academicieni, doctori ingineri cu diploma in Elena Ceausescu! 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:12
hony de fapt, confirmi
0 
Ai insirat niste nume de jucatori romani foarte respectabili si muncitori, nu contest asta. Dar cine sunt ei? Au ajuns sa traga cot la cot cu strainii fiindca li s-a ,,permis" asta. Sunt sigur ca si Fometescu, Berceanu, Muresean, Voinescu etc. etc. etc. vor ajunge sa traga cot la cot cu strainii, restul vor fi trecuti la ,,nu au facut fata la seniori". Si, in caz ca nu stii, Ciotlaus a fost anul trecut la Baia Mare, dupa care s-a dus la Dinamo, iar acum se pare ca face fata cu brio la noua echipa (dupa cum spune Gyke). Si ma bucur si pentru el si pentru Dragoste. In ceea ce priveste banii, ar trebui sa aflati mai intai cati dintre ei chiar isi primesc salariul - ,,ai casa si masa asigurate, ce-ti mai trebuie bani? N-ai copii acasa sa-ti planga de foame." Cam asta-i... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 15:05
0 
Normal ca avea dreptul la alt test (repeti tu ca om de rand orice analiza dubioasa), normal ca avea drept la bani pentru perioada muncita...dar la noi in tara se practica perioada de proba fara plata 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:08
0 
Pe partea cu "fini si afini", prefer sa ma abtin ca nu o satapanesc. S-ar putea sa ai dreptate cu sansele romanilor de a juca cand echipa lor joaca cu Dinamo, doar ca nu va fi suficient si nici reprezentativ, dar s-ar putea sa fie singurul lucru pozitiv.
Acum despre ascunsul jucatorului de U23: am vazut 3 echipe "la lucru" in pregatiri si pot sa-ti spun ca doar Muresul l-a ascuns pe Steff de fiecare data in sfertul 1, la Sibiu si Pitesti, Dragoste si Ciotlaus au fost extrem d implicati in joc, pe ambele faze. Deci pana la urma depinde de antrenor, dar si de jucatori.
Vis-a-vis de Paliciuc, iar nu ma pot pronunta daca a fost o problema la el sau la antrenorii echipelor la care a jucat. La Sibiu a primit anul trecut o sansa si a fructificat-o cu brio, fiind cel mai bun jucator roman de pozitia 3 campionatul trecut. Vara asta a avut o comportare onorabila in pregatire si la Eurobasket, iar in singurul meci pentru CSU toamna asta a jucat extraordinar. Pe de alta parte, desi Fleseriu e un antrenor foarte orientat spre rezultat, a dat sanse unor jucatori romani, unii au fructificat-o (Paliciuc, Dragoste), altii nu (Tincu, Cioacata). Ramane sa vedem in cazul nostru daca Brosser, Gheorghe, Ene, Banciu vor primi la randul lor aceasta sansa si daca se vor impune. Time will tel. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:05
tzontzolino iti spun eu
0 
Ghita Balmus si Cezar Stanescu- veniti de la Chiajna si Constanta- medie mare de puncte etc... Unde au ajuns acum? La Dinamo... Cu ce ajuta deci astfel de echipe? Concluzie simpla! Pe principiu: in tara orbilor, chiorul e rege... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:03
tzontzolino se mint singuri
0 
Nu e nici o sansa oferita unora, nu e nimic. E o echipa care incurca mersul normal al ligii. Normal e sa lupti pentru locul tau nu sa intri pe teren pentru ca: ai o varsta (U23), ca esti roman (regula cu romanul), ca joci la Dinamo (nu ai concurenta). Mandache, Vlad Moldoveanu, Nicoara si multi altii, ve se pare ca au ajuns mari datorita unor reguli sau pentru ca au tras cot la cot cu strainii si si-au castigat locul in teren? Asa e mersul normal. Pentru restul exista liga secunda, candva liga a 3-a, campionatul U20 si tot asa. Esti bun joci, esti slab joci la nivelul tau, nu astepti sa te impinga federatia de la spate cu reguli stupide. Si culmea, in loc sa profite incearca doar sa isi ridice salariul ( ca esti obligat sa-l folosesti nu? ) 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 14:00