Dan Fleșeriu: „Noi am avut o linie de 7 marcatori cu minim 10 puncte. Asta înseamnă echipă”


BC CSU Sibiu a câștigat pe teren propriu cu SCM Timișoara

BC CSU Sibiu și-a revenit rapid după eșecul de la Craiova și a reușit să câștige meciul de pe teren propriu cu SCM Timișora, scor 90-78, din etapa a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, grupa valorică A.

Dan Fleșeriu, antrenorul principal de la BC CSU Sibiu, a tras concluziile după victoria echipei sale și s-a declarat mulțumit de modul în care jucătorii săi și-a împărțit punctele:

„Am reușit să jucăm destul de bine în sfertul 4, când am și reușit să marcăm destul de mult afară. Ei s-au apărat foarte mult în interior și ne-a fost puțin mai greu până să-i deschidem. După ce i-am deschis nu am mai avut probleme. Au un pivot excepțional, care știe bine jocul. Nu am reușit să-l limităm pe el dar am reușit sa-i limităm pe ceilalți. Noi am avut o linie de 7 marcatori  cu minim 10 puncte. Asta înseamnă echipă și înseamnă că suntem bine împreună.”

Întrebat despre faptul că atât în meciul de la Craiova, cât și în cel cu Timișoara nu au reușit să oprească pivotul advers, tehnicianul sibian a răspuns:

„E diferență între ei, ca tip de pivot. Este aproape imposibil să-l oprești (n.r Vukosavljevic) la kilogramele pe care la are. Să sperăm că dată viitoare ne vom pregăti mai bine. Suntem doar la început, relațiile de joc nu sunt formate încă și acest lucru se vede în special în apărare.”

Dan Fleșeriu a vorbit și despre dorința sa și despre lotul din acest sezon:

„Eu aș prefera, evident, să câștig de fiecare dată. Nu se poate lucrul acesta. Sper ca banca mai lungă de anul acesta să ne dea voie să nu mai avem colapsul de la final, final de Top 6 și mai ales playoff. Dacă toți jucătorii vor înțelege și vor veni de pe bancă cum au venit astăzi, cred că vom fi destul de bine.”



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Timișoara

Bogdan Isailă / 24 October 2018 / 21:30


Galerie foto


gyke Mda
0 
Pentru acuratete, au fost doar 6 jucatori cu peste 10 pct, Mirel si Coop au avut fiecare cate 8...
Altceva insa ma deranjeaza.
Trec peste jocul care nu e la nivelul pe care il dorim, asta e cea mai mica problema.
Tot vorbim de banca lunga de anul asta... e lunga doar daca o folosim; rotatia noastra e de 8 jucatori cu indulgenta,cei 6 straini plus 2-3 romani, dar care impreuna nu trec de 40 min pe meci. Chiar am verificat, si exceptand meciul cu Pitestiul, cand diferenta de scor a fost mare, jucatorii romani au jucat toti impreuna 40:00, nici o secunda in plus. Iar asta, in conditiile in care, teoretic, am avut cele mai usoare meciuri...
Eu nu cred ca exista o echipa pana acum in LNB care sa fi jucat atat de "economicos" cu jucatorii romani.
Las la o parte partea asta de promovare a jucatorului roman, care e evident ca la noi nu se intampla ca scop in sine; ingrijorarea mea e legata de faptul ca in ciuda faptului ca anul asta sunt mai putine meciuri, vom ajunge din nou in playoff storsi, si nu neaparat din punct de vedere fizic.
Plus stilul asta de a juca in prima parte cu unul, iar in a doua repriza cu altul. Eu nu pot intelege cum nu poate sa-i gaseasca si lui Mirel 3 minute in prima repriza, macar sa-l incalzeasca gleznele; iar aseara desi Tohatan a jucat foarte bine in sfertul 1 si 2, a mai intrat exact 14 secunde... 
25 October 2018 18:40
0 
Perfect de acord cu tine. Lucas a fost onfire in meciul cu tm iar după pauză a fost efectiv uitat pe bancă. Înțeleg că Mirel a fost foarte ok in joc, însă puteai sa odihnești un Prat sau Hardy. Nu mai vorbim că în sfertul 1 și 2, Tamulis a fost inexistent însă sa încăpățânat să îl țină pe parchet. Sunt tot mai dezamăgit de modul în care Fleseriu gestionează jocul. 
26 October 2018 00:28
gyke Tamulis
0 
Eu aș pune puțin lucrurile într-o altă perspectivă. A fost ultimul jucător adus și principala condiție a fost să intre in bugetul rămas. Apoi, ținând cont de ceilalți 5 străini, toată lumea aștepta un shooter și Justas a fost puternic marketizat în sensul ăsta. Au fost create niște așteptări prea mari pentru un al 6 lea jucător, strict din punctul meu de vedere. Acum, el e un baschetbalist foarte bun, care mie îmi place mult, cu destule calități, printre care și o aruncare bună de la distanță; dar e clar că nu e un shooter pur-sânge. Pe de alta parte, are doar 24 de ani, este la prima lui experiență în afara Lituaniei și are nevoie de timp și încredere. Rămâne de văzut dacă le va și primi la Sibiu. Acum, referitor la ultimele 2 meciuri, la Craiova venea după accidentare, a jucat puțin și nu a primit mingea de loc. Cu Timișoara, exact invers, în prima parte toate acțiunile au fost făcute pe el și a avut multe aruncări deschise (prea multe), cumva s-a blocat, iar statistica lui arăta 1 din 6 la pauză. După, jocul nostru ofensiv a fost mai variat, iar el s-a liniștit și rezultatul a fost 3 din 3, pentru un total de 4 din 9, ceea ce e foarte bine. Oricum, mă repet, are nevoie de timp să se integreze în echipă, asta e clar.  
26 October 2018 08:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Antonio Năsturescu, protagonistul episodului 2 din „Locker Room Talks”
Dinamo Știința București continuă seria interviurilor cu un tânăr baschetbalist care a stat departe de teren aproape 10 luni 
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
LNBM MVP - Etapa 4, F2: Ivan Siriscevic
Kyndall Dykes, al doilea nominalizat 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36