Dan Fleșeriu: „Victoria aceasta vine ca o minune”


BC CSU Sibiu a câștigat al 3-lea meci pe teren propriu din acest sezon

BC CSU Sibiu își continuă parcursul perfect de pe teren propriu din Liga Națională de Baschet Masculin, grupa valorică A. „Galben-albaștrii” au trecut de CSA Steaua București în etapa 6-a, într-un meci câștigat cu scorul de 81-66. În ciuda victoriei destul de clare, antrenorul Dan Fleșeriu a spus că victorie este o minune pentru echipa lui, în contextul în care formația sibiană nu are o sală de antrenament decentă:

„Pentru noi este extrem de greu și victoria aceasta vine ca o minune, pentru că nu ne antrenăm în sala în care jucăm. Suntem clar foarte departe de forma pe care ne-o dorim, din cauza lipsei continuități la antrenamente. Problema asta ne afectează extrem de grav și îi afectează pe jucători. Jucătorii nu înțeleg, practic, de ce sunt aici, ce vrem de la ei dacă nu putem să ne antrenăm. Lucrurile astea absurde cu voleiul și cu târgurile de haine trebuie să se schimbe cât de curând și sper că odată pentru totdeauna se vor schimba, dacă vrem să ne păstrăm obiectivul, să jucăm o finală. Altfel, doar mai facem câte un meci și atâta tot.

Nu putem să marcăm, nu putem să driblăm, nu putem să pasăm dacă nu ne antrenăm. Făcând antrenament în parc nu putem să facem performanță. Asta trebuie să înțeleagă, în primul rând, cei care conduc destinele Sălii Transilvania și toți suporterii noștri care așteaptă de la noi extrem de mult și care ne-ar vrea învingători la fiecare meci. Nu putem câștiga dacă nu ne antrenăm mai bine și nu avem condiții normale de antrenament.”

Antrenorul lui BC CSU Sibiu a vorbit și despre evoluția lui Justas Tamulis, principalul marcator al echipei în confruntarea cu Steaua:

E a doua oară când a aruncat bine, a mai avut 9/4, acum 10/5. Astăzi a ieșit în evidență pentru că a avut și niște contraatacuri bune. A făcut și apărare bună. Este jucătorul de la care asta așteptăm și sperăm că o va face în continuare. Este clar că echipele adverse vor pregăti o apărare specială pentru el.”

foto: Ana-Maria Mătușoiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSA Steaua București

Bogdan Isailă / 10 November 2018 / 11:45


Galerie foto


gyke Mda
0 
Criza sălii se adâncește iar războiul a început și e la vedere. Există soluții pe termen scurt, dar autoritățile trebuie să își asume niște lucruri și trebuie făcute planuri pe termen mediu și lung, adică o sală nouă. Dar la câtă lipsă de viziune caracterizează autoritățile locale, mă îndoiesc de orice plan pe termen lung.  
10 November 2018 12:00
orangina O sala noua...
1 
mai multe targuri!!! :) 
10 November 2018 18:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37
0 
S-a vazut clar ca in primele 3 sferturi apararea a fost varza, nu s-a depus un efort prea mare. La fel a facut si Clujul ieri.

Cand ai un adversar mai accesibil, nu are rost sa-ti rupi oasele ca sa-i bati la 30 de puncte. Diferenta de scor in playoff nu are nicio importanta, conteaza mai mult sa-ti dozezi energia pentru urmatorul meci si sa fii proaspat. 
click pt. Articol 25 April 2019 21:35