Darius Hargrove și-a prelungit contractul cu U-Banca Transilvania


Americanul a evoluat în ultimele două sezoane pe malul Someșului

U-Banca Transilvania i-a prelungit contractul lui Darius Hargrove pe încă un sezon. Anunțul a fost făcut astăzi, prin intermediul site-ului oficial al clujenilor, u-mobitelco.ro.

Originar din Warfield, Virginia, Hargrove este născut pe 20 iulie 1982. El a absolvit colegiul Virginia Union în 2006 și a debutat la nivel profesionist alături de campioana României, CSU Ploiești. Ulterior, americanul a mai trecut pe la BC Weissenfels (Germania), Verviers Wolves (Belgia), Jamtland (Suedia) sau AEL (Cipru).

Hargrove activează în maieul alb-negru al ardelenilor din stagiunea 2013/2014. El a contabilizat 26 de apariții în ediția precedentă a Ligii Naționale, contabilizând medii de 15.2 puncte, 4.3 recuperări, 2.2 pase decisive și 14.9 la eficiență.

”Salutari tuturor fanilor noștri! Sunt fericit și încântat să mă întorc la Cluj! Cred că, beneficiind de sprijinul fanilor, ca întotdeauna, vom avea mult succes în acest an. Vom fi o echipă cu totul diferită, cu un lot de jucători buni și experimentați. Abia aștept să ne vedem din nou! Haide U”, a declarat sportivul, conform u-mobitelco.ro

*Foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Darius Hargrove

Paul Olar / 25 June 2015 / 15:30


Galerie foto


-2 
Sa fie intr-un ceas bun, speram sa mai poate si anul asta..anul trecut a avut perioade din ce in ce mai lungi in care disparea din joc sau facea numai prostii. E fara indoiala un mare jucator, sper doar sa nu il fi ajuns din urma varsta si sa aiba suficenta motivatie sezonul asta 
25 June 2015 15:41
2 
nu mi-as prea face probleme pentru forma lui de joc 
25 June 2015 15:44
ARM UBT
0 
Sergiu, de unde ai scos asta? nu stiu daca nu il confunzi cu altul din aceeasi tara si asta deoarece, statistic vorbind, el a fost constant cam tot sezonul, a avut doar 3 meciuri cu mai putin de 10 la statistica:

http://www.frbaschet.ro/jucatori/darius-hargrove 
25 June 2015 15:58
ARM UBT
0 
Am gresit, sunt 5 meciuri sub 10 dintre care 2 sunt cu Ploiestiul...... Oricum, pe statistica, in sezonul regulat, se vede o imbunatatire fata de sezonul trecut iar in PO statistic a jucat la fel! 
25 June 2015 16:05
2 
No ase da !!! Darius este un jucator foarte inteligent iar de forma lui sportiva sa nu-si faca nimeni griji . Anul acesta va avea cu cine juca . Bravo Marcele , ai adus pana acum numai jucatori cu creier ! 
25 June 2015 15:55
2 
Pana acum Clujul are de departe cea mai buna campanie de achizitii,iar daca-l vor adauga si pe Dykes,vor fi,in opinia mea,principala candidata la titlu.Si,obiectiv vorbind,un oras cu traditia si pasiunea pentru baschet cum este Clujul,merita din plin iesirea din hibernarea in mediocritate! 
25 June 2015 16:03
cronicaru punct de vedere
0 
Nu am nimic cu Tenter dar cu asa un lot cam orice antrenor atinge finala.... 
25 June 2015 21:35
ARM UBT
0 
8 jucatori? atatia sunt pana acuma! deci nu cred ca ii asa de simplu, inca! 
25 June 2015 22:33
free62 free62
0 
Cu 8 jucatori buni si in forma iei campionatul fara probleme. Ploiestiul cred ca in 8 a castigat anul asta, U cand a castigat la fel. Buni sa fie ca 8 is destui, 
25 June 2015 22:38
ARM UBT
0 
Vorbim de cei 8 actuali cu care ai acoperite posturile doar pe sarite! 
25 June 2015 22:41
free62 free62
0 
Da mai stii, daca se apuca Baciu de dat de 3 si poate juca 4:))) 
25 June 2015 23:02
ARM UBT
0 
Baciu o sa dea direct de 4 :D

 
25 June 2015 23:58
0 
Asa sa fie, sunt curios pe cine mai aducem pe pozitia 4; din pacate nu putem sta doar in Juchi 
25 June 2015 22:20
ARM UBT
0 
Sigur nu vom sta doar in el, oricum profil asemanator cu a lui Silva nu vom mai gasi!

P.S. daca cumva te-a deranjat mesajul meu sa sti ca nu asta am intentionat! 
25 June 2015 22:32
free62 free62
0 
Jucan nici nu ar trebui jucat 4 fie vorba intre noi, dar ma rog...fiecare cu ideile lui. Prima data trebuie jucat ce ii drept, ca deocamdata cu Tenter nu mai joaca indiferent ce face.
Poate mai ramane Lalovic...Un sustinator macar ar avea in tribuna:) 
25 June 2015 22:40
1 
@ARM: nu m-a deranjat mesajul tau; poate nici eu nu m-am facut suficient de clar inteles :)
Ma refeream ca Hargrove a avut evolutii oscilante prin prisma impresiei pe care mi-o lasa in multe meciuri: avea meciuri in care "dormea" 2-3 sferturi si isi revenea doar intr-unul sau doua..are intr-adevar o medie buna de puncte marcate, dar asta si pt ca se juca foarte mult pe el..procentajele la aruncari si la mingi pierdute nu sunt stralucite
Repet, Darius e un mare jucator si daca va sta bine la capitolele fizic si motivatie, ne va ajuta foarte mult si in sezonul care urmeaza ;) 
26 June 2015 09:11
ARM UBT
0 
Ma buvur ca ne-am lamurit, acum am inteles ce vrei sa spui si sunt deacord cu tine! 
26 June 2015 09:23
baloo sergiu
0 
Darius a avut, asa zise, evolutii oscilante pentru ca in echipa de anul trecut nu prea avea cu cine sa joace ,Barnette era singurul,in unele meciuri . Sa fim realisti , Silva nu mai putea Millage la fel , Baciu 1 sfert apoi pasta ,Mandache vesnic neadaptat si nemultumit ,Juchi limitat iar de ceilelti nu mai zic. In schimb anul asta va fi altceva . Sunt de acord ca Juchi nu e un 4 dar numai aia stie sa joace din pacate .Sper sa gasim un 4 adevarat si apoi o sa avem echipa echilibrata si poate vor prinde minute si juniorii pe care s-au laudat Tenter si Cristescu ca-i vor promova anul acesta .  
26 June 2015 10:49
free62 free62
1 
Cea mai buna perioada a carierei a fost la Medias(capitan de echipa), jucand 3. Asa ca stie sa joace si altceva. Ca fapt asa divers, daca joaca 30 de min, sigur nu da Barnette mai multe puncte decat Jucan, jucand ambii 3. Sigur Jucan nu are un dribling stralucit, nu arunca frumos, da defensive un 3 de toata isprava. 
26 June 2015 12:54
baloo Juchi
0 
Rectific,nu mai poate decat 4 sa joace.Comparatia cu Barnette este chiar comica iar daca citeste si Juchi ce s-a scris cred ca rade si el .In faza de aparare e profesor , recunosc . Oare de ce l-a folosit Tenter doar 4 si nu prea mult daca e asa bun ? 
26 June 2015 14:19
free62 free62
1 
Cat si cum foloseste Tenter jucatorii si pe ce pozitii, sa zicem ca nu e chiar un argument intotdeauna. Nu inseamna ca daca Tenter face ceva, aia e lege. Tot Tenter juca cu Silvasan revenit dupa accidentare si care avea 20 kg in plus, iar Mijovic statea pe banca.
Asa cum Tenter l-a folosit 4, Soce sau Pintea l-au jucat 3:). Sinceri sa fim, nici Tenter nu prea stie ce a jucat echipa anul trecut...dovada rotatiile, pai ce Silvasan 5 si Jucan 4 e echipa de baschet?
Daca nu e bun sa nu il tina, eu mi-am expus punctul meu de vedere. Prefer un Jucan in locul altora. 
26 June 2015 14:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25
mikki zic si eu...
0 
nu cred ca si-ar permite financiar CSM-ul inca 6 straini cam de aceeasi valoare plus cei 2 naturalizati care cred ca au salarii situate in top 3 la echipa. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:57
0 
Cred ca nu e adevarat. Probabil Bailey (venit ultimul) mai are de primit ceva. Din ce se aude, nu au fost probleme cu banii si nu vor fi taiati sezonul viitor. Astfel de stiri fac rau echipelor, citesc site-ul acesta de mult timp si nu e ok sa vad astfel de lucruri. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:54
studentU parca in
0 
lnbf au schimbat ceva reguli chiar pe parcursul sezonului, deci n-ar fi o premiera. pe de alta parte, ce planuri/tactici isi fac Oradea, Cj sau alte echipe nu trebuie sa fie treaba FRB. Atata timp cat regulile sunt stabilite inaintea inceperii sezonului, mi se pare in regula.
Acum, incercand sa privesti cat de cat obiectiv, cum ti s-ar parea sa joace Oradea cu Richard si Watson ca romani? Ar fi fair fata de celelalte echipe?
Plus, care este diferenta intre 2 si 3? De ce sa nu fie voie cu 3 naturalizati? Bineinteles, intrebare capcana :)
Ca idee, cred ca ar fi ok sa poti avea doi naturalizati in lot sau cati vrei tu, atata timp cat inscrii doar unul pe foaia de joc.  
click pt. Articol 20 June 2019 11:38
highflyer mno. cu antrenorul acesta
0 
o sa batem tot in romania. interesant e ce vom face in europa...