Darius Hargrove și-a prelungit contractul cu U-Banca Transilvania


Americanul a evoluat în ultimele două sezoane pe malul Someșului

U-Banca Transilvania i-a prelungit contractul lui Darius Hargrove pe încă un sezon. Anunțul a fost făcut astăzi, prin intermediul site-ului oficial al clujenilor, u-mobitelco.ro.

Originar din Warfield, Virginia, Hargrove este născut pe 20 iulie 1982. El a absolvit colegiul Virginia Union în 2006 și a debutat la nivel profesionist alături de campioana României, CSU Ploiești. Ulterior, americanul a mai trecut pe la BC Weissenfels (Germania), Verviers Wolves (Belgia), Jamtland (Suedia) sau AEL (Cipru).

Hargrove activează în maieul alb-negru al ardelenilor din stagiunea 2013/2014. El a contabilizat 26 de apariții în ediția precedentă a Ligii Naționale, contabilizând medii de 15.2 puncte, 4.3 recuperări, 2.2 pase decisive și 14.9 la eficiență.

”Salutari tuturor fanilor noștri! Sunt fericit și încântat să mă întorc la Cluj! Cred că, beneficiind de sprijinul fanilor, ca întotdeauna, vom avea mult succes în acest an. Vom fi o echipă cu totul diferită, cu un lot de jucători buni și experimentați. Abia aștept să ne vedem din nou! Haide U”, a declarat sportivul, conform u-mobitelco.ro

*Foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Darius Hargrove

Paul Olar / 25 June 2015 / 15:30


Galerie foto


-2 
Sa fie intr-un ceas bun, speram sa mai poate si anul asta..anul trecut a avut perioade din ce in ce mai lungi in care disparea din joc sau facea numai prostii. E fara indoiala un mare jucator, sper doar sa nu il fi ajuns din urma varsta si sa aiba suficenta motivatie sezonul asta 
25 June 2015 15:41
2 
nu mi-as prea face probleme pentru forma lui de joc 
25 June 2015 15:44
ARM UBT
0 
Sergiu, de unde ai scos asta? nu stiu daca nu il confunzi cu altul din aceeasi tara si asta deoarece, statistic vorbind, el a fost constant cam tot sezonul, a avut doar 3 meciuri cu mai putin de 10 la statistica:

http://www.frbaschet.ro/jucatori/darius-hargrove 
25 June 2015 15:58
ARM UBT
0 
Am gresit, sunt 5 meciuri sub 10 dintre care 2 sunt cu Ploiestiul...... Oricum, pe statistica, in sezonul regulat, se vede o imbunatatire fata de sezonul trecut iar in PO statistic a jucat la fel! 
25 June 2015 16:05
2 
No ase da !!! Darius este un jucator foarte inteligent iar de forma lui sportiva sa nu-si faca nimeni griji . Anul acesta va avea cu cine juca . Bravo Marcele , ai adus pana acum numai jucatori cu creier ! 
25 June 2015 15:55
2 
Pana acum Clujul are de departe cea mai buna campanie de achizitii,iar daca-l vor adauga si pe Dykes,vor fi,in opinia mea,principala candidata la titlu.Si,obiectiv vorbind,un oras cu traditia si pasiunea pentru baschet cum este Clujul,merita din plin iesirea din hibernarea in mediocritate! 
25 June 2015 16:03
cronicaru punct de vedere
0 
Nu am nimic cu Tenter dar cu asa un lot cam orice antrenor atinge finala.... 
25 June 2015 21:35
ARM UBT
0 
8 jucatori? atatia sunt pana acuma! deci nu cred ca ii asa de simplu, inca! 
25 June 2015 22:33
free62 free62
0 
Cu 8 jucatori buni si in forma iei campionatul fara probleme. Ploiestiul cred ca in 8 a castigat anul asta, U cand a castigat la fel. Buni sa fie ca 8 is destui, 
25 June 2015 22:38
ARM UBT
0 
Vorbim de cei 8 actuali cu care ai acoperite posturile doar pe sarite! 
25 June 2015 22:41
free62 free62
0 
Da mai stii, daca se apuca Baciu de dat de 3 si poate juca 4:))) 
25 June 2015 23:02
ARM UBT
0 
Baciu o sa dea direct de 4 :D

 
25 June 2015 23:58
0 
Asa sa fie, sunt curios pe cine mai aducem pe pozitia 4; din pacate nu putem sta doar in Juchi 
25 June 2015 22:20
ARM UBT
0 
Sigur nu vom sta doar in el, oricum profil asemanator cu a lui Silva nu vom mai gasi!

P.S. daca cumva te-a deranjat mesajul meu sa sti ca nu asta am intentionat! 
25 June 2015 22:32
free62 free62
0 
Jucan nici nu ar trebui jucat 4 fie vorba intre noi, dar ma rog...fiecare cu ideile lui. Prima data trebuie jucat ce ii drept, ca deocamdata cu Tenter nu mai joaca indiferent ce face.
Poate mai ramane Lalovic...Un sustinator macar ar avea in tribuna:) 
25 June 2015 22:40
1 
@ARM: nu m-a deranjat mesajul tau; poate nici eu nu m-am facut suficient de clar inteles :)
Ma refeream ca Hargrove a avut evolutii oscilante prin prisma impresiei pe care mi-o lasa in multe meciuri: avea meciuri in care "dormea" 2-3 sferturi si isi revenea doar intr-unul sau doua..are intr-adevar o medie buna de puncte marcate, dar asta si pt ca se juca foarte mult pe el..procentajele la aruncari si la mingi pierdute nu sunt stralucite
Repet, Darius e un mare jucator si daca va sta bine la capitolele fizic si motivatie, ne va ajuta foarte mult si in sezonul care urmeaza ;) 
26 June 2015 09:11
ARM UBT
0 
Ma buvur ca ne-am lamurit, acum am inteles ce vrei sa spui si sunt deacord cu tine! 
26 June 2015 09:23
baloo sergiu
0 
Darius a avut, asa zise, evolutii oscilante pentru ca in echipa de anul trecut nu prea avea cu cine sa joace ,Barnette era singurul,in unele meciuri . Sa fim realisti , Silva nu mai putea Millage la fel , Baciu 1 sfert apoi pasta ,Mandache vesnic neadaptat si nemultumit ,Juchi limitat iar de ceilelti nu mai zic. In schimb anul asta va fi altceva . Sunt de acord ca Juchi nu e un 4 dar numai aia stie sa joace din pacate .Sper sa gasim un 4 adevarat si apoi o sa avem echipa echilibrata si poate vor prinde minute si juniorii pe care s-au laudat Tenter si Cristescu ca-i vor promova anul acesta .  
26 June 2015 10:49
free62 free62
1 
Cea mai buna perioada a carierei a fost la Medias(capitan de echipa), jucand 3. Asa ca stie sa joace si altceva. Ca fapt asa divers, daca joaca 30 de min, sigur nu da Barnette mai multe puncte decat Jucan, jucand ambii 3. Sigur Jucan nu are un dribling stralucit, nu arunca frumos, da defensive un 3 de toata isprava. 
26 June 2015 12:54
baloo Juchi
0 
Rectific,nu mai poate decat 4 sa joace.Comparatia cu Barnette este chiar comica iar daca citeste si Juchi ce s-a scris cred ca rade si el .In faza de aparare e profesor , recunosc . Oare de ce l-a folosit Tenter doar 4 si nu prea mult daca e asa bun ? 
26 June 2015 14:19
free62 free62
1 
Cat si cum foloseste Tenter jucatorii si pe ce pozitii, sa zicem ca nu e chiar un argument intotdeauna. Nu inseamna ca daca Tenter face ceva, aia e lege. Tot Tenter juca cu Silvasan revenit dupa accidentare si care avea 20 kg in plus, iar Mijovic statea pe banca.
Asa cum Tenter l-a folosit 4, Soce sau Pintea l-au jucat 3:). Sinceri sa fim, nici Tenter nu prea stie ce a jucat echipa anul trecut...dovada rotatiile, pai ce Silvasan 5 si Jucan 4 e echipa de baschet?
Daca nu e bun sa nu il tina, eu mi-am expus punctul meu de vedere. Prefer un Jucan in locul altora. 
26 June 2015 14:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23