Decizia FRB după scandalul „tabela de la Pitești"


Ce amendă a primit clubul

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a luat o decizie în cazul „tabela de la Pitești”, în cadrul ședinței de luni. BCM U FC Argeș Pitești a primit o amendă de 5.000 de euro pentru problema care a dus ca meciul din etapa a 13-a, cu SCM U Craiova, să dureze cu trei minute și jumătate în plus. Clubul alb-violet are posibilitatea să înjumătățească această amendă.

„Filmul” problemei cu tabela de la meciul dintre BCM U FC Argeș Pitești și SCM U Craiova, din etapa a 13-a a grupei A din LNBM, îl găsiți aici. Rezultatul final a fost 96-92 pentru gazde.

Iată decizia federației în acest caz:

„Deoarece CCLTO și-a declinat competența, unul dintre cei 3 membri fiind direct implicat în desfășurarea jocului de la Pitești, din data de 06.01.2019, secretarul general al FRB, dl. Dan Berceanu, prezintă cazul, adresa SCM U Craiova, precum și rapoartele celor implicați.

Se analizează și în final se supune aprobării o amendă de 5.000 euro pentru BCMU FC Argeș Pitești, conform RGOC, art. 23.31, literele „d” și „e” coroborate. Dacă instalația tehnică nouă va fi montată în termen de 2 săptămâni, atunci amenda va fi înjumătățită. În caz de recidivă, penalitatea se va dubla. Se aprobă cu 10 voturi pentru și o abținere”.

Ce spune art. 23.31, literele „d” și „e”:

23.31. Se consideră organizare generală slabă a jocului situațiile în care se constată:

d). Facilități / echipamente care nu sunt conforme cu cele specificate în aceste regulamente:

o amendă de 1.000 de euro la 5.000 de euro la jocurile de seniori

e). Orice caz grav de slabă organizare a jocului:

o amendă de 1.000 de euro la 25.000 de euro la jocurile de seniori

*foto: captura Digi Sport 2



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova

Andreea Vlase / 15 January 2019 / 17:24


Galerie foto


gyke Tipic frb
5 
Absolut ridicol...Nu doar clubul e vinovat, comisarul, arbitrii erau de decor acolo... Cum poți să nu vezi o astfel de greșeală??? 
15 January 2019 17:35
TitiAcs o decizie
1 
gen : lasa-ma sa te las ! Pupat piata "endependentei " . 
16 January 2019 09:50
gyke Gata
0 
Hai că au suspendat pe toată lumea 2 etape: arbitrii, comisar, oficialii de la masă.  
16 January 2019 12:58
Renan Frb...
5 
Atât de atent a fost comisarul si arbitrii la meci, încât nu si au dat seama ca mai erau 3 minute, ci nu 6, o diferență destul de mare. Penibila decizie penibilă! Nu mi vine să cred că atat comisarul cat si arbitrii n am primit nici măcar avertisment. Dar cum la frb se schimba regulamente de la an la an, ba chiar in timpul sezonului, n ar trebui să ne mire.. 
15 January 2019 17:42
ajax Frb
3 
Din ce știu la masa oficială sunt scoreri și timeri din cadrul clubului organizator, dar vina principală fără îndoială că aparține comisarului frb, care trebuia sa sesizeze eroarea (că doar de asta e trimis sa supervizeze o partida oficială, nu sa stea la taclale cu spectatorii). Probabil că și brigada de arbitri trebuia penalizată, iar clubul avertizat. Cam asa as vedea o decizie justă. 
15 January 2019 18:12
2 
Penibil! Intelegeam o mica amenda, dar principalii vinovati sunt comisarul, arbitrii. :) 
15 January 2019 18:12
adu :)))
4 
Si daca instalatia tehnica arata ca mai sunt 5 sferturi de jucat se jucau? Cine garanteaza ca instalatia noua nu da erori???bai aia a fost greseala umana ca nu a verificat nimeni minutele.Va dati seama???se puteau juca 2 zile..ca nu era instalatia tehnica cea corecta.. 
15 January 2019 18:32
TitiAcs pai nu-i normal ?
0 
doar se joaca pina instalatia arata 0:00 :)) 
16 January 2019 09:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
Jason Washburn, omul meciului pentru U-BT Cluj Napoca în victoria cu CSA Steaua
Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al clujenilor 
SCM Timișoara se impune în deplasare cu SCM U Craiova după un meci foarte strâns
Partida din Bănie a consemnat numeroase schimbări de lider de-a lungul acesteia 
U-BT Cluj câștigă un meci disputat cu CSA Steaua, la debutul în playoff-ul LNBM
Clujenii au revenit de la -16, grație unui run de 21-2 în sfertul al treilea 
BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București, din nou față în față după duelul din Cupa României
Cele două formații se întâlnesc în prima rundă de playoff 
CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se întâlnesc în primul tur din play-off
Cele două au luptat una contra celeilalte pentru un loc în semifinale și sezonul trecut 
Igor Mijajlovic: „Știm că trebuie să dăm totul şi să punem inimă în ceea ce facem”
Amedeo Casale: „Din ultimul meci cu Timișoara ne-am învățat lecția” 
Interviu Andrei Mandache: „Cu atâtea probleme create la echipă, consider că am scos maximum din acest sezon”
Veteranul Stelei vorbește despre duelul cu U-BT Cluj, colaborarea cu cei de la Steaua dar și reacomodarea la viața din București 
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
gyke Ahahaha
0 
Exact, oare ce ne-a dat de gol??? De-abia aștept să se împlinească previziunea ta și să jucăm cu Timișoara... Acum serios, la ce am văzut în seara asta, emoțiile mele tind spre zero în sferturi și semifinale, o spun fără dram de condescendență.  
click pt. Articol 24 April 2019 22:24
studentU @sibieni
0 
va e un pic teama de TM in semi :)
si mie mi-ar fi in locul vostru si cred ca si asta va fi semifinala 1: sb-tm 
click pt. Articol 24 April 2019 22:06
0 
De ce nu a jucat Calota? E accidentat? 
click pt. Articol 24 April 2019 20:55
JCN !?!?
0 
Sa imi explice cineva ultimele 15 secunde, eu n-am inteles nimic. 
click pt. Articol 24 April 2019 20:44
0 
daca americanii nu jucau doar pentru ei puteam castiga mai lejer(cu toate ca am avut un joc modest) 
click pt. Articol 24 April 2019 20:40
0 
cum ziceam, TM isi va vinde scump pielea, indiferent de problemele de la echipa.  
click pt. Articol 24 April 2019 20:28
studentU la -16 or fi fost cativa
0 
care sa ne cante prohodul.

Gratie unui run am revenit si castigat cu marja de siguranta destul de mare. Jocul oscilant, am pierdut increderea si bucuria din acele doua-trei jocuri pe care toti le-am laudat si remarcat, la final de grupa rosie. La Steaua probleme cu rotatia scurta si antrenorul slabut, mai slabut decat al nostru chiar :))

Ceva legat si de arbitraj, care in seara asta mi s-a parut bun spre foarte bun. Ca sa remarcam si astfel de lucruri, nu numa sa ne plangem cand arbitrajul strica jocul.

Mergem cu incredere in meciul doi. Haide U!
 
click pt. Articol 24 April 2019 20:27
studentU ok, merci de clarificari
0 
tm chiar nu cred ca vor renunta asa usor ;) 
click pt. Articol 24 April 2019 16:31
0 
Meciul 2 nu va fi live, figurează ca înregistrat de la ora 21.00, digi sport4. S-a schimbat transmisia? 
click pt. Articol 24 April 2019 16:19
gyke Pai
0 
dupa capu' meu... La Cluj am mers pe factorul surpriza, daca Steaua nu ia meciul 1 nu mai ia nici unul. La Oradea e destul de clar pentru mine ca Pitesti nu va castiga la Oradea, dar un meci din serie trebuie sa ia deci, meciul 3... iar la Craiova, uite, sa nu mai fie dubii, revin si zic 3 0, Timisoara intra rapid in vacanta (desi pe noi ne avantajeaza o serie lunga aici). 
click pt. Articol 24 April 2019 15:02