Decizia FRB după scandalul „tabela de la Pitești"


Ce amendă a primit clubul

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a luat o decizie în cazul „tabela de la Pitești”, în cadrul ședinței de luni. BCM U FC Argeș Pitești a primit o amendă de 5.000 de euro pentru problema care a dus ca meciul din etapa a 13-a, cu SCM U Craiova, să dureze cu trei minute și jumătate în plus. Clubul alb-violet are posibilitatea să înjumătățească această amendă.

„Filmul” problemei cu tabela de la meciul dintre BCM U FC Argeș Pitești și SCM U Craiova, din etapa a 13-a a grupei A din LNBM, îl găsiți aici. Rezultatul final a fost 96-92 pentru gazde.

Iată decizia federației în acest caz:

„Deoarece CCLTO și-a declinat competența, unul dintre cei 3 membri fiind direct implicat în desfășurarea jocului de la Pitești, din data de 06.01.2019, secretarul general al FRB, dl. Dan Berceanu, prezintă cazul, adresa SCM U Craiova, precum și rapoartele celor implicați.

Se analizează și în final se supune aprobării o amendă de 5.000 euro pentru BCMU FC Argeș Pitești, conform RGOC, art. 23.31, literele „d” și „e” coroborate. Dacă instalația tehnică nouă va fi montată în termen de 2 săptămâni, atunci amenda va fi înjumătățită. În caz de recidivă, penalitatea se va dubla. Se aprobă cu 10 voturi pentru și o abținere”.

Ce spune art. 23.31, literele „d” și „e”:

23.31. Se consideră organizare generală slabă a jocului situațiile în care se constată:

d). Facilități / echipamente care nu sunt conforme cu cele specificate în aceste regulamente:

o amendă de 1.000 de euro la 5.000 de euro la jocurile de seniori

e). Orice caz grav de slabă organizare a jocului:

o amendă de 1.000 de euro la 25.000 de euro la jocurile de seniori

*foto: captura Digi Sport 2



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova

Andreea Vlase / 15 January 2019 / 17:24


Galerie foto


gyke Tipic frb
5 
Absolut ridicol...Nu doar clubul e vinovat, comisarul, arbitrii erau de decor acolo... Cum poți să nu vezi o astfel de greșeală??? 
15 January 2019 17:35
TitiAcs o decizie
1 
gen : lasa-ma sa te las ! Pupat piata "endependentei " . 
16 January 2019 09:50
gyke Gata
0 
Hai că au suspendat pe toată lumea 2 etape: arbitrii, comisar, oficialii de la masă.  
16 January 2019 12:58
Renan Frb...
5 
Atât de atent a fost comisarul si arbitrii la meci, încât nu si au dat seama ca mai erau 3 minute, ci nu 6, o diferență destul de mare. Penibila decizie penibilă! Nu mi vine să cred că atat comisarul cat si arbitrii n am primit nici măcar avertisment. Dar cum la frb se schimba regulamente de la an la an, ba chiar in timpul sezonului, n ar trebui să ne mire.. 
15 January 2019 17:42
ajax Frb
3 
Din ce știu la masa oficială sunt scoreri și timeri din cadrul clubului organizator, dar vina principală fără îndoială că aparține comisarului frb, care trebuia sa sesizeze eroarea (că doar de asta e trimis sa supervizeze o partida oficială, nu sa stea la taclale cu spectatorii). Probabil că și brigada de arbitri trebuia penalizată, iar clubul avertizat. Cam asa as vedea o decizie justă. 
15 January 2019 18:12
2 
Penibil! Intelegeam o mica amenda, dar principalii vinovati sunt comisarul, arbitrii. :) 
15 January 2019 18:12
adu :)))
4 
Si daca instalatia tehnica arata ca mai sunt 5 sferturi de jucat se jucau? Cine garanteaza ca instalatia noua nu da erori???bai aia a fost greseala umana ca nu a verificat nimeni minutele.Va dati seama???se puteau juca 2 zile..ca nu era instalatia tehnica cea corecta.. 
15 January 2019 18:32
TitiAcs pai nu-i normal ?
0 
doar se joaca pina instalatia arata 0:00 :)) 
16 January 2019 09:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Antonio Năsturescu, protagonistul episodului 2 din „Locker Room Talks”
Dinamo Știința București continuă seria interviurilor cu un tânăr baschetbalist care a stat departe de teren aproape 10 luni 
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
LNBM MVP - Etapa 4, F2: Ivan Siriscevic
Kyndall Dykes, al doilea nominalizat 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36