Depunctare confirmată pentru două echipe din LNBF pentru neparticiparea la patru turnee de 3x3


Campioana ACS Sepsi SIC ajunge la egalitate cu CSM Satu Mare înaintea meciului direct din ultima etapă a grupei A

Federația Română de Baschet a trimis ieri cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin o adresă prin care este confirmată depunctarea deținătoarei titlului, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, plus o amendă. Pe lângă campioană, și CSM CSU Oradea a fost depunctată și amendată.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pierde două puncte în clasamentul grupei valorice A din Liga Națională de Baschet Feminin după ce nu s-a conformat noilor criterii de eligibilitate, impuse în luna mai pentru acest sezon. Echipele din LNBF erau obligate să participe în prima ediție din Liga Națională de 3x3, la cel puțin 4 turnee. CSM CSU Oradea va rămâne fără un punct în clasament. A fost prevăzută și o amendă de 3.000 de lei pentru alb-verzi și 1.500 pentru alb-albastre.

CCLTO decidea în luna octombrie depunctarea în campionatul de 5x5 a echipelor care nu au participat la turneele din LN 3x3, dar site-ul federației nu a publicat încă lista cu echipele depunctate. Ieri federația a trimis o notificare cluburilor din LNBF prin care se confirmă depunctarea de 2 puncte pentru campioană și unul pentru orădence.

De menționat că în criteriile de eligibilitate, votate de Consiliul Director în luna mai, se prevedea o depunctare de 5 puncte pentru echipele care nu participă la minim 4 turnee din circuitul 3x3. Aceasta s-a decis în funcție de numărul de turnee la care au participat cluburile în perioada 11.05.2018-29.07.2018.  Site-ul nostru anunța posibila depunctare pentru neparticiparea la cele 4 turnee încă de la finalul lunii iulie.

Și în acest sezon echipele din LNBF sunt obligate să participe la turneele de 3x3, în Cupa României 3x3 și Liga Națională 3x3. Neparticiparea la toate turneele atrage o penalitate de 10.000 de euro pentru fiecare competiție și interzicerea transferurilor jucătoarelor străine pentru sezonul 2019-2020 în Liga Națională de Baschet Feminin 5x5.

În clasamentul de pe site-ul federației au apărut la un moment dat depunctările pentru cele două echipe, dar le-au fost trecute punctele înapoi rapid. După această confirmare, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe ajunge la egalitate de puncte cu CSM Satu Mare, care are două victorii mai puțin, iar cele două echipe se întâlnesc în 19 decembrie, în ultima etapă din grupa valorică A.

Clasamentul grupei valorice A va arată astfel după luarea punctelor, înainte de ultima etapă:

1. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 9 victorii/0 înfrângeri 16 puncte

2. CSM Satu Mare 7/2 16 puncte

3. CSM Târgoviște 4/5 13 puncte

4. CSTBv Olimpia CSU Brașov 4/5 13 puncte

5. FCC ICIM CSB Arad 3/6 12 puncte

6. CS Universitatea Cluj 0/9 9 puncte

În grupa valorică B clasamentul arată astfel cu două runde rămase de disputat:

1. Phoenix Știința Constanța 10/1 20 puncte

2. CS Rapid București 7/4 18 puncte

3. CSU CSM Oradea 7/3 16 puncte

4. CSM Târgu Mureș 6/4 16 puncte

5. CSM Alexandria 2/10 14 puncte

6. ACS KSE Târgu Secuiesc 3/7 13 puncte

7. CS Agronomia București 2/8 12 puncte

Prima fază a LNBF se încheie în 19 decembrie, iar în 22 va începe faza a doua. Vom reveni cu programul după ce se va știi configurația clasamentelor finale și ordinea în tabela Berger.

*foto: Sepsi-SIC facebook, informatia-zilei.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 12 December 2018 / 14:32


Galerie foto


7vezer RUSINE !
0 
Este brutal si neserios sa bagi laba in acest hal in campionat.Ce are comun 3x3 cu LNBF?? Doar de dragul de a face rau echipei din Sfantu Gheorghe...Renuntati la prevederile neserioase a Regulamentului !!Propun echipei SEPSI SIC,sa renunte la campionatul intern si incrieti-va in campionatul ungar.Daca este posibil in hochei,nu este interzis nici in baschet.Nu acceptati furtul punctelor la masa verde si sa nu platiti nici amenda...la meciurile de acasa sa protestam impotriva abuzului federatiei !! 
13 December 2018 10:43
7vezer RUSINE !
0 
Astfel vreti sa ajutati satmarienii sa castige campionatul ? Care va fi urmatoarea sanctiune impotriva echipei SEPSI SIC??? Spuneti din timp ce veti inventa,sa renuntam la campionat si sa nu aruncam banii pe ferestra !Mai bine renuntam si cu capul sus iesim din campionat,decat sa fiim furati si sabotati! 
13 December 2018 10:49
7vezer RUSINE !
0 
SEPSI SIC ar trebui sa joace in semn de protest cu o panglica NEAGRA pe piept,cu inscriptia PROTEST,si sa nu atinga mingea 1 minut,sa stea nemiscata la inceputul ambelor reprize !! 
13 December 2018 10:56
Marius Stern Acelasi regulament
0 
D-le Kiss Peter(cred ca dumneavoastra scrieti sub pseudonimul "7 vezer"(ceea ce inseamna 7 conducatori si cred ca face referire la conducatorii istorici ai triburilor maghiare)cu tot respectul si simpatia pe care o port echipei dumneavoastra favorite,vreau sa va spun ca nu aveti dreptate in ceea ce sustineti.Acest regulament care conditioneaza campionatul de 5x5 cu campionatul de 3x3 este valabil pentru TOATE CELE 13 ECHIPE.Nu este vina Federatiei ca doar Oradea si Sf.Gheorghe nu au inteles sa il respecte.Nu discut aici daca acest regulament este bun sau nu,dar repet daca e valabil pentru 11 echipe atunci trebuie sa il respecte si celelalte 2 echipe.Cu speranta ca ati inteles in mod corect ceea ce am scris,va doresc mult succes in campionat si sa demonstrati PE TEREN ca aveti cele mai bune jucatoare si ca meritati sa castigati acest campionat. 
14 December 2018 07:43
7vezer Sepsi Sic campioana
0 
Da...aveti dreptate ! Dar tot atat de bine,putem si sa protestam...este un drept al nostru,al tuturor.Stiu ca simpatizati pa Anamarie Gödri Parau,stiu ca baschetul inseamna ceva pentru D-voastra,dar tot atat de sigur sint,ca nu sinteti un simpatizant al baschetului coveasnean.Eu v-am vazut la unele meciuri,si stiu cum va manifestati.Noi am dovedit in ultimii 4 ani ca sintem cele mai bune,jucam cinstit,sintem civilizat.Nici acum nu vom renunta.Ati vazut la echipa d-voastra de suflet,am castigat lejer in deplasare.Si vom castiga in continuare...dar sintem sabotati si acest lucru nu puteti nega ! 
16 December 2018 18:35
Marius Stern Fiecare cu dreptatea lui.
0 
...si cu echipa lui favorita.Este normal(in opinia mea) sa am o singura echipa favorita si sa o simpatizez pe aceasta.Dar sa stiti ca respect echipa Sepsi Szentgyorgy pentru rezultatele si prestatia ei din ultimii 11 ani.Am destule cunostinte si chiar cativa prieteni(zic eu) intre suporterii din Sf.Gheorghe pe care ii cunosc dinainte ca Anne Parau sa joace la echipa dumneavoastra favorita.Evident ca ati castigat meciurile cu Aradul.E o diferenta mare de valoare intre cele 2 echipe acum, datorita bugetului fiecarei echipe.Eu cred ca daca aveti valoare puteti castiga acest campionat indiferent de "sabotaje".Dar tot nu vad ce v-a impiedicat in aceasta vara sa participati la 4 turnee de 3x3,cum au facut toate cluburile cu exceptia voastra si a celui din Oradea.Va doresc mult succes. 
17 December 2018 11:01
Marius Stern Explicatie
0 
Ca sa nu fie nici o neclaritate in exprimarea mea vreau sa precizez ca pot simpatiza echipa dumneavoastra(datorita faptului ca joaca sau au jucat acolo anumite jucatoare,nu numai Anne.care au facut lucruri deosebite pentru baschetul aradean),dar este evident ca in meciurile directe dintre Sf.Gehorge si Arad voi sustine si ma voi manifesta(in mod decent,zic eu)in favoarea ICIM ARAD. 
17 December 2018 11:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere 
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an 
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște 
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte 
ACS Sepsi SIC trece în semifinalele LNBF după un nou succes la scor cu tinerele de la CSU CSM Oradea
Campioana a depășit suta și în meciul trei cu formația venită din Grupa Galbenă 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜