Depunctare confirmată pentru două echipe din LNBF pentru neparticiparea la patru turnee de 3x3


Campioana ACS Sepsi SIC ajunge la egalitate cu CSM Satu Mare înaintea meciului direct din ultima etapă a grupei A

Federația Română de Baschet a trimis ieri cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin o adresă prin care este confirmată depunctarea deținătoarei titlului, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, plus o amendă. Pe lângă campioană, și CSM CSU Oradea a fost depunctată și amendată.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pierde două puncte în clasamentul grupei valorice A din Liga Națională de Baschet Feminin după ce nu s-a conformat noilor criterii de eligibilitate, impuse în luna mai pentru acest sezon. Echipele din LNBF erau obligate să participe în prima ediție din Liga Națională de 3x3, la cel puțin 4 turnee. CSM CSU Oradea va rămâne fără un punct în clasament. A fost prevăzută și o amendă de 3.000 de lei pentru alb-verzi și 1.500 pentru alb-albastre.

CCLTO decidea în luna octombrie depunctarea în campionatul de 5x5 a echipelor care nu au participat la turneele din LN 3x3, dar site-ul federației nu a publicat încă lista cu echipele depunctate. Ieri federația a trimis o notificare cluburilor din LNBF prin care se confirmă depunctarea de 2 puncte pentru campioană și unul pentru orădence.

De menționat că în criteriile de eligibilitate, votate de Consiliul Director în luna mai, se prevedea o depunctare de 5 puncte pentru echipele care nu participă la minim 4 turnee din circuitul 3x3. Aceasta s-a decis în funcție de numărul de turnee la care au participat cluburile în perioada 11.05.2018-29.07.2018.  Site-ul nostru anunța posibila depunctare pentru neparticiparea la cele 4 turnee încă de la finalul lunii iulie.

Și în acest sezon echipele din LNBF sunt obligate să participe la turneele de 3x3, în Cupa României 3x3 și Liga Națională 3x3. Neparticiparea la toate turneele atrage o penalitate de 10.000 de euro pentru fiecare competiție și interzicerea transferurilor jucătoarelor străine pentru sezonul 2019-2020 în Liga Națională de Baschet Feminin 5x5.

În clasamentul de pe site-ul federației au apărut la un moment dat depunctările pentru cele două echipe, dar le-au fost trecute punctele înapoi rapid. După această confirmare, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe ajunge la egalitate de puncte cu CSM Satu Mare, care are două victorii mai puțin, iar cele două echipe se întâlnesc în 19 decembrie, în ultima etapă din grupa valorică A.

Clasamentul grupei valorice A va arată astfel după luarea punctelor, înainte de ultima etapă:

1. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 9 victorii/0 înfrângeri 16 puncte

2. CSM Satu Mare 7/2 16 puncte

3. CSM Târgoviște 4/5 13 puncte

4. CSTBv Olimpia CSU Brașov 4/5 13 puncte

5. FCC ICIM CSB Arad 3/6 12 puncte

6. CS Universitatea Cluj 0/9 9 puncte

În grupa valorică B clasamentul arată astfel cu două runde rămase de disputat:

1. Phoenix Știința Constanța 10/1 20 puncte

2. CS Rapid București 7/4 18 puncte

3. CSU CSM Oradea 7/3 16 puncte

4. CSM Târgu Mureș 6/4 16 puncte

5. CSM Alexandria 2/10 14 puncte

6. ACS KSE Târgu Secuiesc 3/7 13 puncte

7. CS Agronomia București 2/8 12 puncte

Prima fază a LNBF se încheie în 19 decembrie, iar în 22 va începe faza a doua. Vom reveni cu programul după ce se va știi configurația clasamentelor finale și ordinea în tabela Berger.

*foto: Sepsi-SIC facebook, informatia-zilei.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 12 December 2018 / 14:32


Galerie foto


7vezer RUSINE !
0 
Este brutal si neserios sa bagi laba in acest hal in campionat.Ce are comun 3x3 cu LNBF?? Doar de dragul de a face rau echipei din Sfantu Gheorghe...Renuntati la prevederile neserioase a Regulamentului !!Propun echipei SEPSI SIC,sa renunte la campionatul intern si incrieti-va in campionatul ungar.Daca este posibil in hochei,nu este interzis nici in baschet.Nu acceptati furtul punctelor la masa verde si sa nu platiti nici amenda...la meciurile de acasa sa protestam impotriva abuzului federatiei !! 
13 December 2018 10:43
7vezer RUSINE !
0 
Astfel vreti sa ajutati satmarienii sa castige campionatul ? Care va fi urmatoarea sanctiune impotriva echipei SEPSI SIC??? Spuneti din timp ce veti inventa,sa renuntam la campionat si sa nu aruncam banii pe ferestra !Mai bine renuntam si cu capul sus iesim din campionat,decat sa fiim furati si sabotati! 
13 December 2018 10:49
7vezer RUSINE !
0 
SEPSI SIC ar trebui sa joace in semn de protest cu o panglica NEAGRA pe piept,cu inscriptia PROTEST,si sa nu atinga mingea 1 minut,sa stea nemiscata la inceputul ambelor reprize !! 
13 December 2018 10:56
Marius Stern Acelasi regulament
0 
D-le Kiss Peter(cred ca dumneavoastra scrieti sub pseudonimul "7 vezer"(ceea ce inseamna 7 conducatori si cred ca face referire la conducatorii istorici ai triburilor maghiare)cu tot respectul si simpatia pe care o port echipei dumneavoastra favorite,vreau sa va spun ca nu aveti dreptate in ceea ce sustineti.Acest regulament care conditioneaza campionatul de 5x5 cu campionatul de 3x3 este valabil pentru TOATE CELE 13 ECHIPE.Nu este vina Federatiei ca doar Oradea si Sf.Gheorghe nu au inteles sa il respecte.Nu discut aici daca acest regulament este bun sau nu,dar repet daca e valabil pentru 11 echipe atunci trebuie sa il respecte si celelalte 2 echipe.Cu speranta ca ati inteles in mod corect ceea ce am scris,va doresc mult succes in campionat si sa demonstrati PE TEREN ca aveti cele mai bune jucatoare si ca meritati sa castigati acest campionat. 
14 December 2018 07:43
7vezer Sepsi Sic campioana
0 
Da...aveti dreptate ! Dar tot atat de bine,putem si sa protestam...este un drept al nostru,al tuturor.Stiu ca simpatizati pa Anamarie Gödri Parau,stiu ca baschetul inseamna ceva pentru D-voastra,dar tot atat de sigur sint,ca nu sinteti un simpatizant al baschetului coveasnean.Eu v-am vazut la unele meciuri,si stiu cum va manifestati.Noi am dovedit in ultimii 4 ani ca sintem cele mai bune,jucam cinstit,sintem civilizat.Nici acum nu vom renunta.Ati vazut la echipa d-voastra de suflet,am castigat lejer in deplasare.Si vom castiga in continuare...dar sintem sabotati si acest lucru nu puteti nega ! 
16 December 2018 18:35
Marius Stern Fiecare cu dreptatea lui.
0 
...si cu echipa lui favorita.Este normal(in opinia mea) sa am o singura echipa favorita si sa o simpatizez pe aceasta.Dar sa stiti ca respect echipa Sepsi Szentgyorgy pentru rezultatele si prestatia ei din ultimii 11 ani.Am destule cunostinte si chiar cativa prieteni(zic eu) intre suporterii din Sf.Gheorghe pe care ii cunosc dinainte ca Anne Parau sa joace la echipa dumneavoastra favorita.Evident ca ati castigat meciurile cu Aradul.E o diferenta mare de valoare intre cele 2 echipe acum, datorita bugetului fiecarei echipe.Eu cred ca daca aveti valoare puteti castiga acest campionat indiferent de "sabotaje".Dar tot nu vad ce v-a impiedicat in aceasta vara sa participati la 4 turnee de 3x3,cum au facut toate cluburile cu exceptia voastra si a celui din Oradea.Va doresc mult succes. 
17 December 2018 11:01
Marius Stern Explicatie
0 
Ca sa nu fie nici o neclaritate in exprimarea mea vreau sa precizez ca pot simpatiza echipa dumneavoastra(datorita faptului ca joaca sau au jucat acolo anumite jucatoare,nu numai Anne.care au facut lucruri deosebite pentru baschetul aradean),dar este evident ca in meciurile directe dintre Sf.Gehorge si Arad voi sustine si ma voi manifesta(in mod decent,zic eu)in favoarea ICIM ARAD. 
17 December 2018 11:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13