Depunctare confirmată pentru două echipe din LNBF pentru neparticiparea la patru turnee de 3x3


Campioana ACS Sepsi SIC ajunge la egalitate cu CSM Satu Mare înaintea meciului direct din ultima etapă a grupei A

Federația Română de Baschet a trimis ieri cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin o adresă prin care este confirmată depunctarea deținătoarei titlului, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, plus o amendă. Pe lângă campioană, și CSM CSU Oradea a fost depunctată și amendată.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pierde două puncte în clasamentul grupei valorice A din Liga Națională de Baschet Feminin după ce nu s-a conformat noilor criterii de eligibilitate, impuse în luna mai pentru acest sezon. Echipele din LNBF erau obligate să participe în prima ediție din Liga Națională de 3x3, la cel puțin 4 turnee. CSM CSU Oradea va rămâne fără un punct în clasament. A fost prevăzută și o amendă de 3.000 de lei pentru alb-verzi și 1.500 pentru alb-albastre.

CCLTO decidea în luna octombrie depunctarea în campionatul de 5x5 a echipelor care nu au participat la turneele din LN 3x3, dar site-ul federației nu a publicat încă lista cu echipele depunctate. Ieri federația a trimis o notificare cluburilor din LNBF prin care se confirmă depunctarea de 2 puncte pentru campioană și unul pentru orădence.

De menționat că în criteriile de eligibilitate, votate de Consiliul Director în luna mai, se prevedea o depunctare de 5 puncte pentru echipele care nu participă la minim 4 turnee din circuitul 3x3. Aceasta s-a decis în funcție de numărul de turnee la care au participat cluburile în perioada 11.05.2018-29.07.2018.  Site-ul nostru anunța posibila depunctare pentru neparticiparea la cele 4 turnee încă de la finalul lunii iulie.

Și în acest sezon echipele din LNBF sunt obligate să participe la turneele de 3x3, în Cupa României 3x3 și Liga Națională 3x3. Neparticiparea la toate turneele atrage o penalitate de 10.000 de euro pentru fiecare competiție și interzicerea transferurilor jucătoarelor străine pentru sezonul 2019-2020 în Liga Națională de Baschet Feminin 5x5.

În clasamentul de pe site-ul federației au apărut la un moment dat depunctările pentru cele două echipe, dar le-au fost trecute punctele înapoi rapid. După această confirmare, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe ajunge la egalitate de puncte cu CSM Satu Mare, care are două victorii mai puțin, iar cele două echipe se întâlnesc în 19 decembrie, în ultima etapă din grupa valorică A.

Clasamentul grupei valorice A va arată astfel după luarea punctelor, înainte de ultima etapă:

1. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 9 victorii/0 înfrângeri 16 puncte

2. CSM Satu Mare 7/2 16 puncte

3. CSM Târgoviște 4/5 13 puncte

4. CSTBv Olimpia CSU Brașov 4/5 13 puncte

5. FCC ICIM CSB Arad 3/6 12 puncte

6. CS Universitatea Cluj 0/9 9 puncte

În grupa valorică B clasamentul arată astfel cu două runde rămase de disputat:

1. Phoenix Știința Constanța 10/1 20 puncte

2. CS Rapid București 7/4 18 puncte

3. CSU CSM Oradea 7/3 16 puncte

4. CSM Târgu Mureș 6/4 16 puncte

5. CSM Alexandria 2/10 14 puncte

6. ACS KSE Târgu Secuiesc 3/7 13 puncte

7. CS Agronomia București 2/8 12 puncte

Prima fază a LNBF se încheie în 19 decembrie, iar în 22 va începe faza a doua. Vom reveni cu programul după ce se va știi configurația clasamentelor finale și ordinea în tabela Berger.

*foto: Sepsi-SIC facebook, informatia-zilei.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 12 December 2018 / 14:32


Galerie foto


7vezer RUSINE !
0 
Este brutal si neserios sa bagi laba in acest hal in campionat.Ce are comun 3x3 cu LNBF?? Doar de dragul de a face rau echipei din Sfantu Gheorghe...Renuntati la prevederile neserioase a Regulamentului !!Propun echipei SEPSI SIC,sa renunte la campionatul intern si incrieti-va in campionatul ungar.Daca este posibil in hochei,nu este interzis nici in baschet.Nu acceptati furtul punctelor la masa verde si sa nu platiti nici amenda...la meciurile de acasa sa protestam impotriva abuzului federatiei !! 
13 December 2018 10:43
7vezer RUSINE !
0 
Astfel vreti sa ajutati satmarienii sa castige campionatul ? Care va fi urmatoarea sanctiune impotriva echipei SEPSI SIC??? Spuneti din timp ce veti inventa,sa renuntam la campionat si sa nu aruncam banii pe ferestra !Mai bine renuntam si cu capul sus iesim din campionat,decat sa fiim furati si sabotati! 
13 December 2018 10:49
7vezer RUSINE !
0 
SEPSI SIC ar trebui sa joace in semn de protest cu o panglica NEAGRA pe piept,cu inscriptia PROTEST,si sa nu atinga mingea 1 minut,sa stea nemiscata la inceputul ambelor reprize !! 
13 December 2018 10:56
Marius Stern Acelasi regulament
0 
D-le Kiss Peter(cred ca dumneavoastra scrieti sub pseudonimul "7 vezer"(ceea ce inseamna 7 conducatori si cred ca face referire la conducatorii istorici ai triburilor maghiare)cu tot respectul si simpatia pe care o port echipei dumneavoastra favorite,vreau sa va spun ca nu aveti dreptate in ceea ce sustineti.Acest regulament care conditioneaza campionatul de 5x5 cu campionatul de 3x3 este valabil pentru TOATE CELE 13 ECHIPE.Nu este vina Federatiei ca doar Oradea si Sf.Gheorghe nu au inteles sa il respecte.Nu discut aici daca acest regulament este bun sau nu,dar repet daca e valabil pentru 11 echipe atunci trebuie sa il respecte si celelalte 2 echipe.Cu speranta ca ati inteles in mod corect ceea ce am scris,va doresc mult succes in campionat si sa demonstrati PE TEREN ca aveti cele mai bune jucatoare si ca meritati sa castigati acest campionat. 
14 December 2018 07:43
7vezer Sepsi Sic campioana
0 
Da...aveti dreptate ! Dar tot atat de bine,putem si sa protestam...este un drept al nostru,al tuturor.Stiu ca simpatizati pa Anamarie Gödri Parau,stiu ca baschetul inseamna ceva pentru D-voastra,dar tot atat de sigur sint,ca nu sinteti un simpatizant al baschetului coveasnean.Eu v-am vazut la unele meciuri,si stiu cum va manifestati.Noi am dovedit in ultimii 4 ani ca sintem cele mai bune,jucam cinstit,sintem civilizat.Nici acum nu vom renunta.Ati vazut la echipa d-voastra de suflet,am castigat lejer in deplasare.Si vom castiga in continuare...dar sintem sabotati si acest lucru nu puteti nega ! 
16 December 2018 18:35
Marius Stern Fiecare cu dreptatea lui.
0 
...si cu echipa lui favorita.Este normal(in opinia mea) sa am o singura echipa favorita si sa o simpatizez pe aceasta.Dar sa stiti ca respect echipa Sepsi Szentgyorgy pentru rezultatele si prestatia ei din ultimii 11 ani.Am destule cunostinte si chiar cativa prieteni(zic eu) intre suporterii din Sf.Gheorghe pe care ii cunosc dinainte ca Anne Parau sa joace la echipa dumneavoastra favorita.Evident ca ati castigat meciurile cu Aradul.E o diferenta mare de valoare intre cele 2 echipe acum, datorita bugetului fiecarei echipe.Eu cred ca daca aveti valoare puteti castiga acest campionat indiferent de "sabotaje".Dar tot nu vad ce v-a impiedicat in aceasta vara sa participati la 4 turnee de 3x3,cum au facut toate cluburile cu exceptia voastra si a celui din Oradea.Va doresc mult succes. 
17 December 2018 11:01
Marius Stern Explicatie
0 
Ca sa nu fie nici o neclaritate in exprimarea mea vreau sa precizez ca pot simpatiza echipa dumneavoastra(datorita faptului ca joaca sau au jucat acolo anumite jucatoare,nu numai Anne.care au facut lucruri deosebite pentru baschetul aradean),dar este evident ca in meciurile directe dintre Sf.Gehorge si Arad voi sustine si ma voi manifesta(in mod decent,zic eu)in favoarea ICIM ARAD. 
17 December 2018 11:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov 
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat 
Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid
Efortul său a fost anulat de performanțele mai multor rapidiste, care s-au impus după prelungiri 
Bogdan Bulj: „În prima jumătate am jucat rău. În sferturile 3 și 4 am arătat ce putem!”
FCC ICIM Arad are două victorii la rând cu noul antrenor pe bancă după ce s-a impus și la Brașov 
Dan Calancea: „Multe sisteme nu au funcționat în atac pentru că nu sunt cunoscute foarte bine de jucătoarele noi”
Olimpia CSU Brașov a pierdut acasă cu FCC ICIM Arad în etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF 
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac  
FCC ICIM Arad câștigă la Brașov și leagă 2 victorii pentru prima dată în acest sezon
Galben-albastrele au dominat sub panou, iar echilibrul s-a rupt după pauza mare 
Agronomia București a oprit seria de 14 înfrângeri cu victoria de acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc
Covăsnencele au jucat fără principala lor armă ofensivă 
Victorie cu peripeții pentru Rapid la Târgu Mureș
Giuleștencele s-au impus după două reprize de prelungiri și s-au grăbit să prindă trenul după meci (Foto) 
CSM Satu Mare și CSM Târgoviște, repetiție pentru sferturile cupei
Ultima confruntare directă a avut nevoie de două reprize de prelungiri 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57