Derrick Low: „Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara”


Fundașul american critică în termeni duri actuala conducere a clubul SCM Timișoara.

Stagiunea trecută, Derick Low (la minge) a fost al doilea cel mai bun marcator în campionatul Lituaniei și al 3-lea pasator, cu medii de 14.9 puncte și 4.4 pase decisive per meci.

Situație tensionată la Timișoara. Grupul de baschetbaliști ce au evoluat două luni fără a fi plătiți, sezonul trecut, la formația locală au decis să acționeze în instanță și să reclame la FIBA clubul bănățean ce activează în prima ligă. Motivul este legat de restanțele salariale acumulate de vechiul club, BC Timișoara și nepreluate de noua entitate, SCM Timișoara.

Mai citiți și:

BC Timișoara obligată la plata a peste 20.000 USD către Derrick Low

Derrick Low este primul sportiv cu o decizie favorabilă oferită de Judecătoria Timișoara. Conform portalului instanețor de judecată, Asociația Baschet Club Timișoara este obligată la plata a 20.000 USD către fundașul american.

Într-o declarație trimisă site-ului nostru, Derrick Low a criticat în termeni duri actuala conducere a clubului timișorean. Fundașul a subliniat faptul că sportivii sunt uniți și își vor căuta dreptatea indiferent ce obstacole vor întâmpina.

Înainte să ajung în România mi s-a spus că Timișoara este cel mai profesionist club din țară. Că este cel mai bun club când vine vorba de plata banilor la timp. După cum știți, acest aspect nu s-a întâmplat în cazul meu. Două luni, cât timp am muncit la Timișoara, nu am primit niciun cent. La scurt timp după ce au intervenit întârzierile eu și colegii mei am început să ne punem întrebări. De fiecare dată am fost „liniștiți” de către conducere, ni s-a spus să nu ne facem griji că totul se va achita. Timpul însă a trecut, iar noi nu ne-am primit banii. După două luni de stat la Timișoara am luat decizia să părăsesc echipa și să mă întorc acasă.

A trecut aproape un an de la acel moment, iar lucrurile nu s-au schimbat. Din câte am înțeles Timișoara are un nou club, o nouă echipă, însă continuă să participe în prima ligă. Au și semnat jucători noi și sunt pregătiți de sezon ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Găsesc greu a înțelege cum este posibil ca jucătorii să fie obligați a-și respecta contractele și să ofere randament sub presiunea că în caz contrar vor fi „tăiați” din lot, dar respectarea obligaților contractuale din partea clubului e inexistentă. Cum este posibil ca federația de baschet să permită unui club asemenea comportament? Cine credeți că va mai veni să joace în România când există posibilitatea să nu fii plătit pentru munca depusă?

Conducerea clubului din Timișoara se ascunde după „perdeaua” numită SCM Timișoara, însă noi nu suntem proști! Regulamentul FIBA e unul pentru toată lumea. Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Derrick Low

Mihai Iordan / 01 September 2016 / 7:00


Galerie foto


0 
Da asa si trebuie. Sa scapam de mizeriile baschetului romanesc. Uite ce frumos e campionatul fara echipe ce sifonau banii publici gen medias si rovinari. E randul timisoarei sa plateasca. Si ce frumos campionat am avut anul acesta. Cel mai bun din ultimii 12 ani. Cancerul ghita si asehotii au fost greu starpiti. Ce bine e sa vedem un campionat acordat pe teren. Asa sa fie si in viitor si atunci baschetul romanesc are o sansa sa iasa din anonimat. 
01 September 2016 12:45
cronicaru @ csu 4 ever
1 
Aici se vede încă o dată frustrarea acumulată în anii în care Mediasul va bătea aproape de câte ori va întâlnea... Cu ce e mai frumos campionatul fără Medias sau Rovinari domnule sibian, doua echipe care au făcut puncte în Europa și au adus onoare României cum Sibiul nu a făcut o ??? Retine Mediasul a fost sponsorizat din profit !!! Pricepeți odată și nu mai vorbiți gogomanii...ce Dumnezeu... Cu profitul faci ce vrei e clar ??? La Energia e altă poveste și nu îmi permit să vorbesc.... Mediasul era singura echipă sponsorizata de stat ?? Dar Muresul, Craiova, Pitești, Dinamo sau chiar Sibiu într o bună măsură de cine sunt sponsorizate, Consiliul județean Sibiu nu este si stat în stat ??? Și da Mediasul nu mai are echipa deocamdată dar situația s ar putea schimba oricând iar eu sper sa fiu unul dintre cei care o va schimba foarte curând în momentul în care și colegii mei vor dori acest lucru !!!! Succes Sibiu, dar comentariile de acest gen nu va fac cinste ( mă refer la fraza cu Mediasul) Numai bine. 
02 September 2016 05:30
cronicaru @ csu 4 ever
-1 
Profit realizat în bună măsură din veniturile aduse de agenții privati, de diferitele societati comerciale mari ( fabrici, companii) și de contractele externe nu de contribuabili sau oameni simplii....aceia plătesc la EON !!!!! Numai bine. 
02 September 2016 05:34
gyke hop si eu
2 
suna aproape bine ce-ai spus; nedumerirea mea este urmatoarea: daca agentii astia privati, fara nici o influenta din partea statului/politicului au dat totul din profitul lor, cum treci de la un buget de 500.000 (o cifra din burta, habar nu am cat a fost in realitate) la 0 ( citeste desfiintare, de fapt minus, ca au acumulat datorii)?
La noi la Sibiu, vin bani si de la primarie si Consiliu, dar transparent (nu pentru salarii), iar daca intr-o zi s-ar opri brusc nu cred ca a doua zi clubul s-ar desfinta.
Nu ma intelege gresit, nu ma bucura desfiintarea nici unei echipe (exceptie Asesoft), dar echipe finantate in intregime de la buget, care depind 100% de o decizie politica nu trebuie sa existe in nici un sport. Poate ca e asa cum zici tu, si la Medias nu e cazul asta, dar sincopele din ultimii ani sunt foarte ciudate. 
02 September 2016 10:59
0 
Aveți dreptate. Ideea este că nu îmi place invidia și bucuria pentru moartea caprei vecinului... În rest Sibiului trăiește baschet, e un brand de marca iar eu vă doresc să luați campionatul dacă puteți, oricând susțin CSU Sibiu, o echipă sportivă profesionistă, pe care mereu am simpatizat o !!! Respect Dan Fleseriu, un antrenor de mare valoare !!! Succes !! 
02 September 2016 11:55
0 
Cum spuneam si eu si dvs sunt multe echipe care depind covârșitor de o decizie politică, însă la noi asta a dorit actuală conducere a clubului, banii de la baschet au intrat la fotbal, la echipa a doua, în contracte și în salarii... Respectele mele pentru comentarii le obiective pe care le aveți !!! Succes !! 
02 September 2016 12:18
1 
Rabdare, incet incet dau ortul popii toate echipele sponsorizate de stat pe care le-ai enumerat. Rabdare, ca la noi se misca mai greu lucrurile. Dar au inceput sa se miste. Vedeti si alte ramuri sportive. Nu poti sifona bani la infinit. Usor usor intram in normal.  
03 September 2016 01:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu