Derrick Low: „Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara”


Fundașul american critică în termeni duri actuala conducere a clubul SCM Timișoara.

Stagiunea trecută, Derick Low (la minge) a fost al doilea cel mai bun marcator în campionatul Lituaniei și al 3-lea pasator, cu medii de 14.9 puncte și 4.4 pase decisive per meci.

Situație tensionată la Timișoara. Grupul de baschetbaliști ce au evoluat două luni fără a fi plătiți, sezonul trecut, la formația locală au decis să acționeze în instanță și să reclame la FIBA clubul bănățean ce activează în prima ligă. Motivul este legat de restanțele salariale acumulate de vechiul club, BC Timișoara și nepreluate de noua entitate, SCM Timișoara.

Mai citiți și:

BC Timișoara obligată la plata a peste 20.000 USD către Derrick Low

Derrick Low este primul sportiv cu o decizie favorabilă oferită de Judecătoria Timișoara. Conform portalului instanețor de judecată, Asociația Baschet Club Timișoara este obligată la plata a 20.000 USD către fundașul american.

Într-o declarație trimisă site-ului nostru, Derrick Low a criticat în termeni duri actuala conducere a clubului timișorean. Fundașul a subliniat faptul că sportivii sunt uniți și își vor căuta dreptatea indiferent ce obstacole vor întâmpina.

Înainte să ajung în România mi s-a spus că Timișoara este cel mai profesionist club din țară. Că este cel mai bun club când vine vorba de plata banilor la timp. După cum știți, acest aspect nu s-a întâmplat în cazul meu. Două luni, cât timp am muncit la Timișoara, nu am primit niciun cent. La scurt timp după ce au intervenit întârzierile eu și colegii mei am început să ne punem întrebări. De fiecare dată am fost „liniștiți” de către conducere, ni s-a spus să nu ne facem griji că totul se va achita. Timpul însă a trecut, iar noi nu ne-am primit banii. După două luni de stat la Timișoara am luat decizia să părăsesc echipa și să mă întorc acasă.

A trecut aproape un an de la acel moment, iar lucrurile nu s-au schimbat. Din câte am înțeles Timișoara are un nou club, o nouă echipă, însă continuă să participe în prima ligă. Au și semnat jucători noi și sunt pregătiți de sezon ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Găsesc greu a înțelege cum este posibil ca jucătorii să fie obligați a-și respecta contractele și să ofere randament sub presiunea că în caz contrar vor fi „tăiați” din lot, dar respectarea obligaților contractuale din partea clubului e inexistentă. Cum este posibil ca federația de baschet să permită unui club asemenea comportament? Cine credeți că va mai veni să joace în România când există posibilitatea să nu fii plătit pentru munca depusă?

Conducerea clubului din Timișoara se ascunde după „perdeaua” numită SCM Timișoara, însă noi nu suntem proști! Regulamentul FIBA e unul pentru toată lumea. Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Derrick Low

Mihai Iordan / 01 September 2016 / 7:00


Galerie foto


0 
Da asa si trebuie. Sa scapam de mizeriile baschetului romanesc. Uite ce frumos e campionatul fara echipe ce sifonau banii publici gen medias si rovinari. E randul timisoarei sa plateasca. Si ce frumos campionat am avut anul acesta. Cel mai bun din ultimii 12 ani. Cancerul ghita si asehotii au fost greu starpiti. Ce bine e sa vedem un campionat acordat pe teren. Asa sa fie si in viitor si atunci baschetul romanesc are o sansa sa iasa din anonimat. 
01 September 2016 12:45
cronicaru @ csu 4 ever
1 
Aici se vede încă o dată frustrarea acumulată în anii în care Mediasul va bătea aproape de câte ori va întâlnea... Cu ce e mai frumos campionatul fără Medias sau Rovinari domnule sibian, doua echipe care au făcut puncte în Europa și au adus onoare României cum Sibiul nu a făcut o ??? Retine Mediasul a fost sponsorizat din profit !!! Pricepeți odată și nu mai vorbiți gogomanii...ce Dumnezeu... Cu profitul faci ce vrei e clar ??? La Energia e altă poveste și nu îmi permit să vorbesc.... Mediasul era singura echipă sponsorizata de stat ?? Dar Muresul, Craiova, Pitești, Dinamo sau chiar Sibiu într o bună măsură de cine sunt sponsorizate, Consiliul județean Sibiu nu este si stat în stat ??? Și da Mediasul nu mai are echipa deocamdată dar situația s ar putea schimba oricând iar eu sper sa fiu unul dintre cei care o va schimba foarte curând în momentul în care și colegii mei vor dori acest lucru !!!! Succes Sibiu, dar comentariile de acest gen nu va fac cinste ( mă refer la fraza cu Mediasul) Numai bine. 
02 September 2016 05:30
cronicaru @ csu 4 ever
-1 
Profit realizat în bună măsură din veniturile aduse de agenții privati, de diferitele societati comerciale mari ( fabrici, companii) și de contractele externe nu de contribuabili sau oameni simplii....aceia plătesc la EON !!!!! Numai bine. 
02 September 2016 05:34
gyke hop si eu
2 
suna aproape bine ce-ai spus; nedumerirea mea este urmatoarea: daca agentii astia privati, fara nici o influenta din partea statului/politicului au dat totul din profitul lor, cum treci de la un buget de 500.000 (o cifra din burta, habar nu am cat a fost in realitate) la 0 ( citeste desfiintare, de fapt minus, ca au acumulat datorii)?
La noi la Sibiu, vin bani si de la primarie si Consiliu, dar transparent (nu pentru salarii), iar daca intr-o zi s-ar opri brusc nu cred ca a doua zi clubul s-ar desfinta.
Nu ma intelege gresit, nu ma bucura desfiintarea nici unei echipe (exceptie Asesoft), dar echipe finantate in intregime de la buget, care depind 100% de o decizie politica nu trebuie sa existe in nici un sport. Poate ca e asa cum zici tu, si la Medias nu e cazul asta, dar sincopele din ultimii ani sunt foarte ciudate. 
02 September 2016 10:59
0 
Aveți dreptate. Ideea este că nu îmi place invidia și bucuria pentru moartea caprei vecinului... În rest Sibiului trăiește baschet, e un brand de marca iar eu vă doresc să luați campionatul dacă puteți, oricând susțin CSU Sibiu, o echipă sportivă profesionistă, pe care mereu am simpatizat o !!! Respect Dan Fleseriu, un antrenor de mare valoare !!! Succes !! 
02 September 2016 11:55
0 
Cum spuneam si eu si dvs sunt multe echipe care depind covârșitor de o decizie politică, însă la noi asta a dorit actuală conducere a clubului, banii de la baschet au intrat la fotbal, la echipa a doua, în contracte și în salarii... Respectele mele pentru comentarii le obiective pe care le aveți !!! Succes !! 
02 September 2016 12:18
1 
Rabdare, incet incet dau ortul popii toate echipele sponsorizate de stat pe care le-ai enumerat. Rabdare, ca la noi se misca mai greu lucrurile. Dar au inceput sa se miste. Vedeti si alte ramuri sportive. Nu poti sifona bani la infinit. Usor usor intram in normal.  
03 September 2016 01:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
0 
Pe pozitiile 1-2-3 cred ca sta la fel de bine ca anul trecut, in schimb pe 4-5 stau doar in 2 oameni Komatina si Gorgemans.

Momentan vad Timisoara o echipa de locul 6-7. Sa vedem ce vor transfera si Dinamo, Steaua, Voluntari. 
click pt. Articol 22 July 2019 23:13
mikki inceputul filmului se aseamana...
0 
dar..in primul rand regizorul e altul, chiar si actorii nu mai sunt din filmul acela...cu constructia lotului ai dreptate dar regizolul e acolo....iar pe deasupra filmul are si bugetul necesar. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:54
0 
Sincer, la Sibiu cam nimeni nu era creierul. PG-ul trebuie sa fie creierul intr-o echipa. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
mikki mai in gluma si nu numai..
0 
la Sibiu fara suparare, in ultimul timp cred ca Georgescu este creierul!!! 
click pt. Articol 22 July 2019 22:50
TitiAcs parca am mai vazut filmul asta
0 
in ultimii doi ani. Am avut cel mai bun lot, eram marii favoriti si pe parcurs fisss, Singura deosebire ( si speranta ca nu se va repeta ) este faptul ca avem UN ANTRENOR. De aceea ma gindesc ca Uta nu va avea soarta lui Olah. Richard pare a fi jucatorul care va asigura spectacolul ( totusi peste Dykes si Banette ). Parca mai e nevoie de un 4 cu sut de 3 si un centru. Iar daca vrem si ceva in Europa atunci musai al 7-lea strain. 
click pt. Articol 22 July 2019 22:49
sebi12 Ciudat
0 
Sa zici ca , creierul a fost tamulis :))tamulis o prindea ,arunca la cos..pratt aranja jocul in mare parte