Derrick Low: „Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara”


Fundașul american critică în termeni duri actuala conducere a clubul SCM Timișoara.

Stagiunea trecută, Derick Low (la minge) a fost al doilea cel mai bun marcator în campionatul Lituaniei și al 3-lea pasator, cu medii de 14.9 puncte și 4.4 pase decisive per meci.

Situație tensionată la Timișoara. Grupul de baschetbaliști ce au evoluat două luni fără a fi plătiți, sezonul trecut, la formația locală au decis să acționeze în instanță și să reclame la FIBA clubul bănățean ce activează în prima ligă. Motivul este legat de restanțele salariale acumulate de vechiul club, BC Timișoara și nepreluate de noua entitate, SCM Timișoara.

Mai citiți și:

BC Timișoara obligată la plata a peste 20.000 USD către Derrick Low

Derrick Low este primul sportiv cu o decizie favorabilă oferită de Judecătoria Timișoara. Conform portalului instanețor de judecată, Asociația Baschet Club Timișoara este obligată la plata a 20.000 USD către fundașul american.

Într-o declarație trimisă site-ului nostru, Derrick Low a criticat în termeni duri actuala conducere a clubului timișorean. Fundașul a subliniat faptul că sportivii sunt uniți și își vor căuta dreptatea indiferent ce obstacole vor întâmpina.

Înainte să ajung în România mi s-a spus că Timișoara este cel mai profesionist club din țară. Că este cel mai bun club când vine vorba de plata banilor la timp. După cum știți, acest aspect nu s-a întâmplat în cazul meu. Două luni, cât timp am muncit la Timișoara, nu am primit niciun cent. La scurt timp după ce au intervenit întârzierile eu și colegii mei am început să ne punem întrebări. De fiecare dată am fost „liniștiți” de către conducere, ni s-a spus să nu ne facem griji că totul se va achita. Timpul însă a trecut, iar noi nu ne-am primit banii. După două luni de stat la Timișoara am luat decizia să părăsesc echipa și să mă întorc acasă.

A trecut aproape un an de la acel moment, iar lucrurile nu s-au schimbat. Din câte am înțeles Timișoara are un nou club, o nouă echipă, însă continuă să participe în prima ligă. Au și semnat jucători noi și sunt pregătiți de sezon ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Găsesc greu a înțelege cum este posibil ca jucătorii să fie obligați a-și respecta contractele și să ofere randament sub presiunea că în caz contrar vor fi „tăiați” din lot, dar respectarea obligaților contractuale din partea clubului e inexistentă. Cum este posibil ca federația de baschet să permită unui club asemenea comportament? Cine credeți că va mai veni să joace în România când există posibilitatea să nu fii plătit pentru munca depusă?

Conducerea clubului din Timișoara se ascunde după „perdeaua” numită SCM Timișoara, însă noi nu suntem proști! Regulamentul FIBA e unul pentru toată lumea. Suntem uniți și vom merge până în pânzele albe împotriva clubului și al oamenilor fără onoare de la Timișoara. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a jucătorului Derrick Low

Mihai Iordan / 01 September 2016 / 7:00


Galerie foto


0 
Da asa si trebuie. Sa scapam de mizeriile baschetului romanesc. Uite ce frumos e campionatul fara echipe ce sifonau banii publici gen medias si rovinari. E randul timisoarei sa plateasca. Si ce frumos campionat am avut anul acesta. Cel mai bun din ultimii 12 ani. Cancerul ghita si asehotii au fost greu starpiti. Ce bine e sa vedem un campionat acordat pe teren. Asa sa fie si in viitor si atunci baschetul romanesc are o sansa sa iasa din anonimat. 
01 September 2016 12:45
cronicaru @ csu 4 ever
1 
Aici se vede încă o dată frustrarea acumulată în anii în care Mediasul va bătea aproape de câte ori va întâlnea... Cu ce e mai frumos campionatul fără Medias sau Rovinari domnule sibian, doua echipe care au făcut puncte în Europa și au adus onoare României cum Sibiul nu a făcut o ??? Retine Mediasul a fost sponsorizat din profit !!! Pricepeți odată și nu mai vorbiți gogomanii...ce Dumnezeu... Cu profitul faci ce vrei e clar ??? La Energia e altă poveste și nu îmi permit să vorbesc.... Mediasul era singura echipă sponsorizata de stat ?? Dar Muresul, Craiova, Pitești, Dinamo sau chiar Sibiu într o bună măsură de cine sunt sponsorizate, Consiliul județean Sibiu nu este si stat în stat ??? Și da Mediasul nu mai are echipa deocamdată dar situația s ar putea schimba oricând iar eu sper sa fiu unul dintre cei care o va schimba foarte curând în momentul în care și colegii mei vor dori acest lucru !!!! Succes Sibiu, dar comentariile de acest gen nu va fac cinste ( mă refer la fraza cu Mediasul) Numai bine. 
02 September 2016 05:30
cronicaru @ csu 4 ever
-1 
Profit realizat în bună măsură din veniturile aduse de agenții privati, de diferitele societati comerciale mari ( fabrici, companii) și de contractele externe nu de contribuabili sau oameni simplii....aceia plătesc la EON !!!!! Numai bine. 
02 September 2016 05:34
gyke hop si eu
2 
suna aproape bine ce-ai spus; nedumerirea mea este urmatoarea: daca agentii astia privati, fara nici o influenta din partea statului/politicului au dat totul din profitul lor, cum treci de la un buget de 500.000 (o cifra din burta, habar nu am cat a fost in realitate) la 0 ( citeste desfiintare, de fapt minus, ca au acumulat datorii)?
La noi la Sibiu, vin bani si de la primarie si Consiliu, dar transparent (nu pentru salarii), iar daca intr-o zi s-ar opri brusc nu cred ca a doua zi clubul s-ar desfinta.
Nu ma intelege gresit, nu ma bucura desfiintarea nici unei echipe (exceptie Asesoft), dar echipe finantate in intregime de la buget, care depind 100% de o decizie politica nu trebuie sa existe in nici un sport. Poate ca e asa cum zici tu, si la Medias nu e cazul asta, dar sincopele din ultimii ani sunt foarte ciudate. 
02 September 2016 10:59
0 
Aveți dreptate. Ideea este că nu îmi place invidia și bucuria pentru moartea caprei vecinului... În rest Sibiului trăiește baschet, e un brand de marca iar eu vă doresc să luați campionatul dacă puteți, oricând susțin CSU Sibiu, o echipă sportivă profesionistă, pe care mereu am simpatizat o !!! Respect Dan Fleseriu, un antrenor de mare valoare !!! Succes !! 
02 September 2016 11:55
0 
Cum spuneam si eu si dvs sunt multe echipe care depind covârșitor de o decizie politică, însă la noi asta a dorit actuală conducere a clubului, banii de la baschet au intrat la fotbal, la echipa a doua, în contracte și în salarii... Respectele mele pentru comentarii le obiective pe care le aveți !!! Succes !! 
02 September 2016 12:18
1 
Rabdare, incet incet dau ortul popii toate echipele sponsorizate de stat pe care le-ai enumerat. Rabdare, ca la noi se misca mai greu lucrurile. Dar au inceput sa se miste. Vedeti si alte ramuri sportive. Nu poti sifona bani la infinit. Usor usor intram in normal.  
03 September 2016 01:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0 
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu. 
click pt. Articol 22 March 2019 14:34