Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon


Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin

digisport baschet televizare

CSM Satu Mare a reușit să prelungească suspansul în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin, după ce a trecut pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 68-60, în meciul trei al finalei.

Din păcate pentru fanii baschetului din România, în special cel feminin, partida a putut fi urmărită doar înregistrat, asta deși televiziunea care transmite competițiile de baschet din România promisese că va transmite în format live partida 3 dintre CSM Satu Mare și Sepsi. Cu toate acestea, meciul a început să fie transmis, de la începutul partidei, abia după ce trecuse deja jumătate din partidă. Asta pentru că Digi Sport a preferat să transmită live partida de la turneul din Barcelona dintre Rafael Nadal și Guillermo Garcia Lopez.

Este pentru a treia în actualul sezon competițional când cei de la Digi Sport preferă să transmită partide de tenis în loc să își țină promisiunea și să transmită în format live meciurile de baschet. Asta deși de fiecare dată ar fi putut muta transmisiunea pe un alt canal, întrucât erau transmise înregistrări.

Prima dată când s-a întâmplat acest lucru a fost în noiembrie, când Digi Sport a preferat să transmită finala Cupei Davis în loc să prezinte victoria României, scor 75-68, în fața Olandei, din preliminariile Cupei Mondiale de Baschet 2019.

A doua oară când aceștia „au dat țeapă” telespectatorilor a fost când nu au transmis partida de Cupa României, câștigată în triple overtime de BC SCM Timișoara în fața celor de la CSU Sibiu. Atunci au preferat să facă o modificare de ultimă oră și să televizeze finala jucătorului de tenis român Marius Copil la turneul de la Sofia.

De fiecare dată Digi Sport a ratat transmisiuni live ale unor meciuri care ar fi făcut o „propagandă bună” baschetului. În noiembrie România a obținut prima victorie din ultimii 3 ani într-o partidă oficială la baschet masculin. Apoi în februarie am avut parte de o partidă extrem de spectaculoasă, plină de răsturnări de situație, care s-a încheiat după 55 de minute, urmând ca acum CSM Satu Mare să reușească un meci excelent, învingând mult mai bine cotata echipă a celor de la Sepsi și amânând verdictul pentru măcar o zi.

Rămâne de văzut dacă după aceste trei episoade FRB va lua vreo măsură împotriva celor de la Digi Sport. Deși pare foarte, foarte greu de crezut.

Reamintim încă o dată că, potrivit regulamentelor Ligilor Naționale de Baschet Feminin și Masculin, un club care nu acceptă ora de difuzare propusă de Digi Sport riscă să fie amendat.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 26 April 2018 / 23:10


Galerie foto


arifliv Va urma
0 
Sambata va fi inca un episod din serialul digi sport lipsa de profesionalism va transmite meciul dintre locul 3 cu locul 4 când in același timp se disputa meciul dintre primele doua clasate deci....FRB ce e? 
26 April 2018 23:27
TitiAcs frb este
0 
STEAUA ! Se pare că anul acesta ( fără C.E.) și fără delagații prin China sau Brazilia au venit mai puțini bani de la Sponsori !  
27 April 2018 10:42
suporter84 lipsa de bun simt
0 
duce ce ocupa un sfert din tribuna , cu camere cu microfoane , niic nu ai voie sa te bucuri , sa inteleg ca niic nu a fost transimis meciul bvo digi SPORT asta e, o sa le intreb azi cfe rost mai au daca tot nu se da meciul 
27 April 2018 08:18
studentU ne mira?
0 
se pisha astia pe cei 1-2k de telespectatori de baschet masculin sau feminin. FRBul face acelasi lucru. Banutzu sa mearga. Altfel nu existau penalizari pana acum? Inca un contract pagubos pentru poPULAtie(cunoscuta si drept Poolime) si probabil avantajos pentru Jmecheri.  
27 April 2018 09:45
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
DIGI SPORT O SOCIETATE FARA PROFESIONALISM,FARA RESPECT PENTRU TELESPECTATORI SI LIPSA DE FAIR PLAY !!! NU RESPECTI PROGRAMUL SI CONTRACTUL NU MERITI SA FII VIZIONAT !!!TELESPECTATORII AR TREBUII SA RENUNTE LA EI,ORINENTANDU-SE SPRE TELEKOM,LOOK SAU EUROSPORT !! SA VA FIE RUSINE DIGI SPORT !! OAMENI NESERIOSI SI NECREDIBILI ! 
28 April 2018 14:39
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
FRB AR TREBUI SA CEARA DESPAGUBIRE URIASA PENTRU ACESTA NESERIOZITATE !! ESTE O TELEVIZIUNE NECREDIBILE SI NESERIOASA !! 
28 April 2018 14:41
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
LA ANUL SPERAM SA VA INCHEIA UN CONTRACT SERIOS,DAR NU CU DIGI SPORT SI CU PROSPORT SAU TVR1 !! VREM TRANSMISIUNI SERIOASE SI SIGURE !!!!! 
05 May 2018 15:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Kristina Higgins a bifat al 15-lea double-double în prima grupă valorică din LNBF
Marina Solopova și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte în campionat în victoria cu fosta ei echipă 
Brankica Hadzovic, din nou coșghetera celor de la FCC ICIM Arad
Sârboaica a fost urmată de Williams, cu un nou double-double, și Mercea în victoria cu Phoenix Știința  
Laura Vaida, cea mai eficientă jucătoare a meciului cedat de CSM Târgoviște la Cluj-Napoca
Tânărul pivot a reușit al 4-lea său double-double în această ediție a LNBF 
Tierra Henderson a stabilit un nou record stagional de intercepții în LNBF
Americanca a reușit primul său double-double la Universitatea Cluj în victoria cu CSM Târgoviște 
Predrag Stanojcic: „Cel mai important pentru noi a fost să nu se accidenteze nimeni înainte de Final 4”
Phoenix Știința Constanța a pierdut la Arad în ultima etapă din Grupa Roșie a LNBF 
Bogdan Bulj: „A fost o victorie bună pentru noi. Echipa mea a făcut multe greșeli în apărare”
FCC ICIM Arad și-a asigurat locul 4 înainte de play-off după victoria cu Phoenix Știința Constanța 
Carmin Popa: „Ne-am autodepășit după părerea mea”
CS Universitatea Cluj-Napoca s-a impus în fața lui CSM Târgoviște după un final tensionat 
ACS Sepsi SIC a încheiat cu un parcurs perfect acasă în sezonul regulat din LNBF
Campioana s-a desprins în repriza secundă cu CSM Satu Mare, primind doar 5 puncte în sfertul trei 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 24 puncte 
FCC ICIM Arad urcă pe locul 4 înainte de play-off după rezultatele din ultima etapă a Grupei Roșii
Arădencele au câștigat fără emoții acasă cu Phoenix Știința 
0 
Felicitari pentru cum ati jucat acest meci(si de fapt tot sezonul).La multi ani si o cariera cat mai reusita in baschet iti doresc IRINA PARAU. MULTUMESC. 
click pt. Articol 24 March 2019 12:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!! TE ASTEPTAM PE TEREN IOANA!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Aradul si Satu Mare sint cele doua echipe foarte dure din campionat.Intereseul lor este oprirea adversarelor indiferent de metode,iar arbitrii nu sanctioneaza de multe ori aceste duritati la intimidare si accidentare...fluiera niste atingeri superficiale,si atacul direct la corp,lasa neobservate...mai ales in meciurile celor de la SEPSI !  
click pt. Articol 24 March 2019 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana este o superjucatoare si foarte talentata.Pacat ca nu va prinde finalul campionatului,pentru ca marita si era una dintre arhitectele succesului in acest campionat. Insanatosire grabnica,si te asteptam pe teren Ioana!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana nu va schimba pe SEPSI cu Satu Mare !!Ea este o campioana,si va juca doar la o echipa campioana sau in strainatate... 
click pt. Articol 24 March 2019 10:22
laca1968 Intrebare
0 
Ce spune regulamentul FRB, daca in prima repriza junioara de la o echipa sangereaza si nu are rezerva pe banca? Multumesc anticipat pt raspuns! 
click pt. Articol 23 March 2019 21:53
0 
Ioana este o profesionista. Nu va juca niciodata la un club de amatori 
click pt. Articol 23 March 2019 10:25
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
Ioana Ghizila la anu e in SATU MARE , vedem la meciul de cupa :) 
click pt. Articol 22 March 2019 16:02
0 
Ioana cel mai bun transfer al sezonului la Sepsi! 
click pt. Articol 21 March 2019 17:01
0 
Felicitari D Williams! Sigur te asteapta un contract cu S.M. 
click pt. Articol 19 March 2019 18:42