Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon


Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin

digisport baschet televizare

CSM Satu Mare a reușit să prelungească suspansul în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin, după ce a trecut pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 68-60, în meciul trei al finalei.

Din păcate pentru fanii baschetului din România, în special cel feminin, partida a putut fi urmărită doar înregistrat, asta deși televiziunea care transmite competițiile de baschet din România promisese că va transmite în format live partida 3 dintre CSM Satu Mare și Sepsi. Cu toate acestea, meciul a început să fie transmis, de la începutul partidei, abia după ce trecuse deja jumătate din partidă. Asta pentru că Digi Sport a preferat să transmită live partida de la turneul din Barcelona dintre Rafael Nadal și Guillermo Garcia Lopez.

Este pentru a treia în actualul sezon competițional când cei de la Digi Sport preferă să transmită partide de tenis în loc să își țină promisiunea și să transmită în format live meciurile de baschet. Asta deși de fiecare dată ar fi putut muta transmisiunea pe un alt canal, întrucât erau transmise înregistrări.

Prima dată când s-a întâmplat acest lucru a fost în noiembrie, când Digi Sport a preferat să transmită finala Cupei Davis în loc să prezinte victoria României, scor 75-68, în fața Olandei, din preliminariile Cupei Mondiale de Baschet 2019.

A doua oară când aceștia „au dat țeapă” telespectatorilor a fost când nu au transmis partida de Cupa României, câștigată în triple overtime de BC SCM Timișoara în fața celor de la CSU Sibiu. Atunci au preferat să facă o modificare de ultimă oră și să televizeze finala jucătorului de tenis român Marius Copil la turneul de la Sofia.

De fiecare dată Digi Sport a ratat transmisiuni live ale unor meciuri care ar fi făcut o „propagandă bună” baschetului. În noiembrie România a obținut prima victorie din ultimii 3 ani într-o partidă oficială la baschet masculin. Apoi în februarie am avut parte de o partidă extrem de spectaculoasă, plină de răsturnări de situație, care s-a încheiat după 55 de minute, urmând ca acum CSM Satu Mare să reușească un meci excelent, învingând mult mai bine cotata echipă a celor de la Sepsi și amânând verdictul pentru măcar o zi.

Rămâne de văzut dacă după aceste trei episoade FRB va lua vreo măsură împotriva celor de la Digi Sport. Deși pare foarte, foarte greu de crezut.

Reamintim încă o dată că, potrivit regulamentelor Ligilor Naționale de Baschet Feminin și Masculin, un club care nu acceptă ora de difuzare propusă de Digi Sport riscă să fie amendat.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 26 April 2018 / 23:10


Galerie foto


arifliv Va urma
0 
Sambata va fi inca un episod din serialul digi sport lipsa de profesionalism va transmite meciul dintre locul 3 cu locul 4 când in același timp se disputa meciul dintre primele doua clasate deci....FRB ce e? 
26 April 2018 23:27
TitiAcs frb este
0 
STEAUA ! Se pare că anul acesta ( fără C.E.) și fără delagații prin China sau Brazilia au venit mai puțini bani de la Sponsori !  
27 April 2018 10:42
suporter84 lipsa de bun simt
0 
duce ce ocupa un sfert din tribuna , cu camere cu microfoane , niic nu ai voie sa te bucuri , sa inteleg ca niic nu a fost transimis meciul bvo digi SPORT asta e, o sa le intreb azi cfe rost mai au daca tot nu se da meciul 
27 April 2018 08:18
studentU ne mira?
0 
se pisha astia pe cei 1-2k de telespectatori de baschet masculin sau feminin. FRBul face acelasi lucru. Banutzu sa mearga. Altfel nu existau penalizari pana acum? Inca un contract pagubos pentru poPULAtie(cunoscuta si drept Poolime) si probabil avantajos pentru Jmecheri.  
27 April 2018 09:45
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
DIGI SPORT O SOCIETATE FARA PROFESIONALISM,FARA RESPECT PENTRU TELESPECTATORI SI LIPSA DE FAIR PLAY !!! NU RESPECTI PROGRAMUL SI CONTRACTUL NU MERITI SA FII VIZIONAT !!!TELESPECTATORII AR TREBUII SA RENUNTE LA EI,ORINENTANDU-SE SPRE TELEKOM,LOOK SAU EUROSPORT !! SA VA FIE RUSINE DIGI SPORT !! OAMENI NESERIOSI SI NECREDIBILI ! 
28 April 2018 14:39
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
FRB AR TREBUI SA CEARA DESPAGUBIRE URIASA PENTRU ACESTA NESERIOZITATE !! ESTE O TELEVIZIUNE NECREDIBILE SI NESERIOASA !! 
28 April 2018 14:41
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
LA ANUL SPERAM SA VA INCHEIA UN CONTRACT SERIOS,DAR NU CU DIGI SPORT SI CU PROSPORT SAU TVR1 !! VREM TRANSMISIUNI SERIOASE SI SIGURE !!!!! 
05 May 2018 15:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Miljan Medvedj: „Am avut procentaje foarte slabe la 2 și 3 puncte. Îmi reproșez asta”
FCC ICIM Arad a pierdut acasă restanța cu CSM Satu Mare după ce a marcat puțin în repriza secundă 
Maikel Lopez: „Sunt foarte mulțmit de munca tuturor jucătoarelor. Nu este ușor să ai grijă de tot 40 de minute”
CSM Satu Mare s-a impus în restanța de la Arad și are 4 victorii la rând sub comanda spaniolului 
CSM Satu Mare câștigă restanța de la Arad după ce se desprinde din nou în repriza a doua
Gazdele au reușit doar 18 puncte în sferturile 3 și 4, primind 30 
CSM Târgoviște obține o victorie muncită la Cluj-Napoca, în restanța din etapa a 7-a
Universitatea a condus în prima repriză, iar dâmbovițencele au trecut în față în partea secundă 
FCC ICIM Arad și CSM Satu Mare își dispută marți restanța din etapa a 6-a a grupei A
Sătmărencele s-au impus în ultimele patru dueluri directe din competițiile interne 
Universitatea Cluj primește marți vizita celor de la CSM Târgoviște într-o restanță din etapa a 7-a
Dâmbovițencele caută prima victorie pe terenul Universității după patru ani 
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte 
LNBF - Etapa 9 - MVP: Brankica Hadzovic
Sârboaica a reușit o prestație excelentă contra Olimpiei CSU Brașov, fiind la 2 assist-uri de triple-double 
Marius Dobă: "Când mă va chema Poliția, am să spun tot ce știu"
Ape tulburi la Târgoviște după ce DIICOT a intrat pe fir în dosarul Dikeoulakos 
ACS Sepsi SIC obține a 9-a victorie în campionat fără să forțeze cu Universitatea Cluj
Campioana a jucat cu doar trei straniere și alte jucătoare de bază au evoluat mai puțin  
0 
Procent 100% pt. maestru' Carmin! Al 30-lea înfrângere din tot atâtea meciuri în prima ligă! Hai cu al 50-lea! 
click pt. Articol 11 December 2018 23:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu obeservi ca nu avem adversari in tara...atat ne ajunge:cupa si campionatul !Noi sarbatorim victoriile noastre,nu ne ocupam de centenarii! 
click pt. Articol 03 December 2018 15:13
0 
Bravo, sărbătoriți centenarul cu o victorie! După meciurile din Europa nu mai croncăniti deloc pe aici.  
click pt. Articol 02 December 2018 18:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI !! Dupa primul meci in SEPSI Arena,Calancea a declarat,ca am castigat cu noroc,ei sint mai buni si vor demonstra acest lucru pe terenul propriu...Au demonstrat faptul ca sint o echipa de un singur sfert... 
click pt. Articol 02 December 2018 18:35
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
AM CASTIGAT 71-84 FELICITAR FETELOR !!  
click pt. Articol 02 December 2018 18:33
studentU sunteti chiar
0 
Malitiosi sa i tineti omului recordul de infrangeri 😃 
click pt. Articol 02 December 2018 11:52
0 
Ovidiu Vasu, pleaca !  
click pt. Articol 01 December 2018 22:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
BUN VENIT ILDIKÓ !ISTEN HOZOTT!!Iti uram succes la echipa campioana !! 
click pt. Articol 22 November 2018 13:03
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24