Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon


Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin

digisport baschet televizare

CSM Satu Mare a reușit să prelungească suspansul în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin, după ce a trecut pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 68-60, în meciul trei al finalei.

Din păcate pentru fanii baschetului din România, în special cel feminin, partida a putut fi urmărită doar înregistrat, asta deși televiziunea care transmite competițiile de baschet din România promisese că va transmite în format live partida 3 dintre CSM Satu Mare și Sepsi. Cu toate acestea, meciul a început să fie transmis, de la începutul partidei, abia după ce trecuse deja jumătate din partidă. Asta pentru că Digi Sport a preferat să transmită live partida de la turneul din Barcelona dintre Rafael Nadal și Guillermo Garcia Lopez.

Este pentru a treia în actualul sezon competițional când cei de la Digi Sport preferă să transmită partide de tenis în loc să își țină promisiunea și să transmită în format live meciurile de baschet. Asta deși de fiecare dată ar fi putut muta transmisiunea pe un alt canal, întrucât erau transmise înregistrări.

Prima dată când s-a întâmplat acest lucru a fost în noiembrie, când Digi Sport a preferat să transmită finala Cupei Davis în loc să prezinte victoria României, scor 75-68, în fața Olandei, din preliminariile Cupei Mondiale de Baschet 2019.

A doua oară când aceștia „au dat țeapă” telespectatorilor a fost când nu au transmis partida de Cupa României, câștigată în triple overtime de BC SCM Timișoara în fața celor de la CSU Sibiu. Atunci au preferat să facă o modificare de ultimă oră și să televizeze finala jucătorului de tenis român Marius Copil la turneul de la Sofia.

De fiecare dată Digi Sport a ratat transmisiuni live ale unor meciuri care ar fi făcut o „propagandă bună” baschetului. În noiembrie România a obținut prima victorie din ultimii 3 ani într-o partidă oficială la baschet masculin. Apoi în februarie am avut parte de o partidă extrem de spectaculoasă, plină de răsturnări de situație, care s-a încheiat după 55 de minute, urmând ca acum CSM Satu Mare să reușească un meci excelent, învingând mult mai bine cotata echipă a celor de la Sepsi și amânând verdictul pentru măcar o zi.

Rămâne de văzut dacă după aceste trei episoade FRB va lua vreo măsură împotriva celor de la Digi Sport. Deși pare foarte, foarte greu de crezut.

Reamintim încă o dată că, potrivit regulamentelor Ligilor Naționale de Baschet Feminin și Masculin, un club care nu acceptă ora de difuzare propusă de Digi Sport riscă să fie amendat.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 26 April 2018 / 23:10


Galerie foto


arifliv Va urma
0 
Sambata va fi inca un episod din serialul digi sport lipsa de profesionalism va transmite meciul dintre locul 3 cu locul 4 când in același timp se disputa meciul dintre primele doua clasate deci....FRB ce e? 
26 April 2018 23:27
TitiAcs frb este
0 
STEAUA ! Se pare că anul acesta ( fără C.E.) și fără delagații prin China sau Brazilia au venit mai puțini bani de la Sponsori !  
27 April 2018 10:42
suporter84 lipsa de bun simt
0 
duce ce ocupa un sfert din tribuna , cu camere cu microfoane , niic nu ai voie sa te bucuri , sa inteleg ca niic nu a fost transimis meciul bvo digi SPORT asta e, o sa le intreb azi cfe rost mai au daca tot nu se da meciul 
27 April 2018 08:18
studentU ne mira?
0 
se pisha astia pe cei 1-2k de telespectatori de baschet masculin sau feminin. FRBul face acelasi lucru. Banutzu sa mearga. Altfel nu existau penalizari pana acum? Inca un contract pagubos pentru poPULAtie(cunoscuta si drept Poolime) si probabil avantajos pentru Jmecheri.  
27 April 2018 09:45
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
DIGI SPORT O SOCIETATE FARA PROFESIONALISM,FARA RESPECT PENTRU TELESPECTATORI SI LIPSA DE FAIR PLAY !!! NU RESPECTI PROGRAMUL SI CONTRACTUL NU MERITI SA FII VIZIONAT !!!TELESPECTATORII AR TREBUII SA RENUNTE LA EI,ORINENTANDU-SE SPRE TELEKOM,LOOK SAU EUROSPORT !! SA VA FIE RUSINE DIGI SPORT !! OAMENI NESERIOSI SI NECREDIBILI ! 
28 April 2018 14:39
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
FRB AR TREBUI SA CEARA DESPAGUBIRE URIASA PENTRU ACESTA NESERIOZITATE !! ESTE O TELEVIZIUNE NECREDIBILE SI NESERIOASA !! 
28 April 2018 14:41
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
LA ANUL SPERAM SA VA INCHEIA UN CONTRACT SERIOS,DAR NU CU DIGI SPORT SI CU PROSPORT SAU TVR1 !! VREM TRANSMISIUNI SERIOASE SI SIGURE !!!!! 
05 May 2018 15:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director
Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului 
Revoltă în Liga Națională de Baschet Feminin!
Cluburile nu sunt de acord cu mai multe decizii ale FRB 
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
ovidiu parau 2 observatii
0 
- Oare de ce nu se modereaza postarile? Dialogul de mai sus nu prea are ce cauta aici. Limbaj suburban, jigniri,etichetari, sunt departe de ce ar trebui sa fie o discutie, chiar si polemica.
- Domnule Chirita, v-am oferit posibilitatea de a va informa direct, fara intermediari, despre noi si m-am oferit sa fac acest lucru. Oferta e inca valabila. 
click pt. Articol 20 July 2018 12:57
0 
Fuiii. Pune mana pe sapa si lucreaza. Vezi ca ti am trimis pate cu fainosag sa nu mori de foame 
click pt. Articol 19 July 2018 20:18
0 
Tot bozgor esti!  
click pt. Articol 19 July 2018 20:06
0 
Hai la piepeni, piepeni avem, piepeni. Astabstrigai cand ai fost in secuime. Si vai de capul nostru ce putoare era in jurul tau! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:35
0 
Te-am mai întrebat dacă poți s-o sugi fără s-o uzi! Da' poți s-o inmoi fără s-o indoi? Tot bozgor ești!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:19
0 
De la ajutorul social ai gura asa mare? Vezi ca vin pompieriibsa ti salveze chirpiciul! 
click pt. Articol 19 July 2018 19:16
0 
Ciuș că mi-o făcuși... Halitor de cai!  
click pt. Articol 19 July 2018 19:11
0 
Jucatoarele voastre se roaga sa i luam aici in civilizatie, pepenar paduchios ce esti. Pentru bozgorelile tale ce pumni ti as da pe capul ala raios de nespalat. Daca nu veneai in secuime nu stiai ce i aia wc 
click pt. Articol 19 July 2018 19:02
0 
D-le Părău, puteți întreba pe Boț dacă la baby-baschet mi-a transmis amenințări printr-o cunostință comună? Nu dau numele persoanei respective, e om de baschet. Apoi, dacă managementul NBS era așa performant probabil că se lăuda cu vreun titlu în ultimii ani. Părerea mea!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:11
0 
Bozgore, văd că tot luați jucătoare ce au trecut pe la Alexandria, ciocu' mic!  
click pt. Articol 19 July 2018 17:09