Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon


Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin

digisport baschet televizare

CSM Satu Mare a reușit să prelungească suspansul în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin, după ce a trecut pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 68-60, în meciul trei al finalei.

Din păcate pentru fanii baschetului din România, în special cel feminin, partida a putut fi urmărită doar înregistrat, asta deși televiziunea care transmite competițiile de baschet din România promisese că va transmite în format live partida 3 dintre CSM Satu Mare și Sepsi. Cu toate acestea, meciul a început să fie transmis, de la începutul partidei, abia după ce trecuse deja jumătate din partidă. Asta pentru că Digi Sport a preferat să transmită live partida de la turneul din Barcelona dintre Rafael Nadal și Guillermo Garcia Lopez.

Este pentru a treia în actualul sezon competițional când cei de la Digi Sport preferă să transmită partide de tenis în loc să își țină promisiunea și să transmită în format live meciurile de baschet. Asta deși de fiecare dată ar fi putut muta transmisiunea pe un alt canal, întrucât erau transmise înregistrări.

Prima dată când s-a întâmplat acest lucru a fost în noiembrie, când Digi Sport a preferat să transmită finala Cupei Davis în loc să prezinte victoria României, scor 75-68, în fața Olandei, din preliminariile Cupei Mondiale de Baschet 2019.

A doua oară când aceștia „au dat țeapă” telespectatorilor a fost când nu au transmis partida de Cupa României, câștigată în triple overtime de BC SCM Timișoara în fața celor de la CSU Sibiu. Atunci au preferat să facă o modificare de ultimă oră și să televizeze finala jucătorului de tenis român Marius Copil la turneul de la Sofia.

De fiecare dată Digi Sport a ratat transmisiuni live ale unor meciuri care ar fi făcut o „propagandă bună” baschetului. În noiembrie România a obținut prima victorie din ultimii 3 ani într-o partidă oficială la baschet masculin. Apoi în februarie am avut parte de o partidă extrem de spectaculoasă, plină de răsturnări de situație, care s-a încheiat după 55 de minute, urmând ca acum CSM Satu Mare să reușească un meci excelent, învingând mult mai bine cotata echipă a celor de la Sepsi și amânând verdictul pentru măcar o zi.

Rămâne de văzut dacă după aceste trei episoade FRB va lua vreo măsură împotriva celor de la Digi Sport. Deși pare foarte, foarte greu de crezut.

Reamintim încă o dată că, potrivit regulamentelor Ligilor Naționale de Baschet Feminin și Masculin, un club care nu acceptă ora de difuzare propusă de Digi Sport riscă să fie amendat.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 26 April 2018 / 23:10


Galerie foto


arifliv Va urma
0 
Sambata va fi inca un episod din serialul digi sport lipsa de profesionalism va transmite meciul dintre locul 3 cu locul 4 când in același timp se disputa meciul dintre primele doua clasate deci....FRB ce e? 
26 April 2018 23:27
TitiAcs frb este
0 
STEAUA ! Se pare că anul acesta ( fără C.E.) și fără delagații prin China sau Brazilia au venit mai puțini bani de la Sponsori !  
27 April 2018 10:42
suporter84 lipsa de bun simt
0 
duce ce ocupa un sfert din tribuna , cu camere cu microfoane , niic nu ai voie sa te bucuri , sa inteleg ca niic nu a fost transimis meciul bvo digi SPORT asta e, o sa le intreb azi cfe rost mai au daca tot nu se da meciul 
27 April 2018 08:18
studentU ne mira?
0 
se pisha astia pe cei 1-2k de telespectatori de baschet masculin sau feminin. FRBul face acelasi lucru. Banutzu sa mearga. Altfel nu existau penalizari pana acum? Inca un contract pagubos pentru poPULAtie(cunoscuta si drept Poolime) si probabil avantajos pentru Jmecheri.  
27 April 2018 09:45
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
DIGI SPORT O SOCIETATE FARA PROFESIONALISM,FARA RESPECT PENTRU TELESPECTATORI SI LIPSA DE FAIR PLAY !!! NU RESPECTI PROGRAMUL SI CONTRACTUL NU MERITI SA FII VIZIONAT !!!TELESPECTATORII AR TREBUII SA RENUNTE LA EI,ORINENTANDU-SE SPRE TELEKOM,LOOK SAU EUROSPORT !! SA VA FIE RUSINE DIGI SPORT !! OAMENI NESERIOSI SI NECREDIBILI ! 
28 April 2018 14:39
7vezer RUSINE DIGI SPORT !!
0 
FRB AR TREBUI SA CEARA DESPAGUBIRE URIASA PENTRU ACESTA NESERIOZITATE !! ESTE O TELEVIZIUNE NECREDIBILE SI NESERIOASA !! 
28 April 2018 14:41
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
LA ANUL SPERAM SA VA INCHEIA UN CONTRACT SERIOS,DAR NU CU DIGI SPORT SI CU PROSPORT SAU TVR1 !! VREM TRANSMISIUNI SERIOASE SI SIGURE !!!!! 
05 May 2018 15:55

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Olimpia CSU Brașov schimbă din nou conducătoarea de joc înainte de primul meci oficial
Candice Warthen și Renata Szmutku se alătură alb-albastrelor 
ACS Sepsi SIC încheie pe locul 3 la Sio Kupa
Alb-verzile s-au impus la două puncte în duelul cu WBC Enisey, cu care vor juca și în EuroCup 
Miljan Medvedj: „Timpul era foarte scurt. Am încercat să omogenizez cât pot de bine echipa”
FCC ICIM Arad a obținut prima victorie în amicale, dar se confruntă cu probleme înaintea primului meci oficial 
CSM Târgoviște a pierdut cele două amicale jucate pe terenul campioanei Bulgariei
Coker și Poole au insistat să joace, deși veneau după deplasări lungi 
ACS Sepsi SIC, la prima înfrângere în partidele de verificare
Alb-verzile au cedat cu NKE Csata și vor întâlni primul adversar din EuroCup în finala mică la Sio Kupa 
FCC ICIM Arad obține prima victorie în amicale, pe propriul teren
Cu o formulă redusă, arădencele s-au impus cu ZKA Novi Sad în ultimul meci de verificare 
ACS Sepsi SIC și-a continuat seria de victorii în amicale, după 91-61 cu VBW CEKK Cegled
Alb-verzile participă la Sio Kupa sâmbătă și duminică și poate întâlni primul adversar din EuroCup 
CSM Satu Mare se impune în meciul de prezentare cu Aluinvent DVTK Miskolc
Pentru sătmărence urmează dubla din cupă cu Rapid București 
Universitatea Cluj câștigă la limită amicalul cu CSM Târgu Mureș
Ultimul meci de la Memorialul Takács Károly a avut multe schimbări de lider 
Miruna Crâsnic: „Mai avem nevoie de cel puțin două jucătoare ca să avem un lot complet”
Olimpia CSU Brașov a mers cu doar 8 jucătoare la turneul amical de la Târgu Mureș și doar 6 au jucat 
laca1968 Made in ro
0 
Regulamentele la frb sunt facute la fel ca legile in aceasta tara. Adica mafiotii sa le poata ocoli. Bravo! Oricum cel mai tare transfer este Tunde Kilin :))) 
click pt. Articol 19 September 2018 07:18
muri92 Multumim....!!
0 
In sfirsit ceva făcut pt.mureșeni de mureșeni...... 
click pt. Articol 17 September 2018 16:12
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
click pt. Articol 16 September 2018 14:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Are dreptate Ancuta.Succes in continuare la noua ta echipa! 
click pt. Articol 15 September 2018 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! SUCCES in noul sezon !!  
click pt. Articol 15 September 2018 10:28
sorin dreptate
0 
Cata dreptate are Anca Stoenescu.In loc sa ajuti baschetbalistele romance cu o anumita varsta sa joace mai mult,tu ca forum decizional,ce faci?Anormal,tu le pui piedici sa aibe continuitate,nu? 
click pt. Articol 11 September 2018 17:10
0 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
click pt. Articol 09 September 2018 02:20
studentU mda...
0 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
click pt. Articol 08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
click pt. Articol 05 September 2018 18:56
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07