Distanțele rutiere dau peste cap baschetul românesc


BC SCM Timișoara a rămas fără avion de Iași. O echipă din Liga 1 și-a amânat meciul din etapa a V-a

 bc scm timisoara deplasare poli iasi

Una din problemele mari pe care le-am semnalat și cu alte ocazii sunt distanțele mari dintre orașele în care se joacă baschet în România și lipsa unei infrastructuri care să scurteze timpul în care aceste distanțe sunt parcurse.

Cei care au făcut sport de performanță pot confirma că drumul de la plecare la destinație este o adevărat chin. Din păcate, din cauza condițiilor din țara noastră, acest chin se resfrânge și asupra baschetului.

BC SCM Timișoara a avut o prestație excelentă în Final Eight-ul Cupei României, acolo unde au eliminat pe CSU Sibiu după un meci cu trei reprize de prelungiri, scor 103-101 și au oferit apoi o replică excelentă lui U-BT Cluj, în fața cărora au pierdut cu scorul de 77-75. Acum urmează pentru elevii lui Tudor Costescu o deplasare foarte lungă în partea cealaltă a țării, la Iași, pe 22 februarie. Timișorenii vor avea de parcurs peste 600 de km până în capital Moldovei, drum îngreunat și de faptul că linia aeriană Timișoara-Iași a fost scoasă.

„Avem o problemă în sensul ăsta. Noi am programat meciul cu Iașiul la solicitarea lor pe 22. Ne făcusem și o prerezervare, am înțeles că nu va mai fi legătură directă. Nu știu când vom mai juca în altă perioadă și se pare că drumul până la Iași va fi cel puțin la fel de mare problemă ca și meciul în sine”, a spus Tudor Costescu, înaintea de plecarea la Final Eight-ul Cupei României.

Astfel, după o deplasare de aproape 900 de km dus-întors până la Sfântu Gheorghe, pentru „Leii din Banat” urmează acum o călătorie și mai lungă, de 1.270 de km dus întors.

Din păcate, situația se repetă și în eșalonul second, unde partida dintre CS Cuza Sport Brăila și CSM Sighetu Marmației, programată pentru acest weekend, a fost mutată la sfârșitul lunii martie.

Motivul ni l-au explicat chiar oficialii maramureșeni și îl reprezintă distanța foarte mare dintre Sighet, Brăila și Constanța. Astfel, maramureșenii au primit acordul „Piraților” din Brăila să joace la sfârșitul lunii, pentru a cupla partida cu Cuza Sport cu cea de la Constanța.

Până la această oră echipa din Sighetu Marmației a avut programate trei meciuri acasă, cu Athletic Constanța, CN Aurel Vlaicu și CSO Voluntari, dar și un meci în deplasare, la cel mai apropiat adversar, cei de la CSM Mediaș.

765 de km va fi distanța pe care va trebui să o acopere echipa maramureșeană în deplasarea până la malul mării, cu tot cu escala în Brăila, potrivit site-ului harta-romaniei.org. Dus-întors trece de 1.500 de km.

*foto: facebook Federația Română de Baschet



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Politehnica Iași vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației

Eduard Popa / 16 February 2018 / 9:10


Galerie foto


1 
Daca suntem o tara de tampiti care nu este in stare sa faca autostrazi de la nord la sud si de la vest la est. Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sau daca votam acest partid care incurajeaza nemunca si asistarea sociala. 
16 February 2018 09:14
1 
Ai perfecta dreptate. F8 s-a organizat in inima tarii, dar aibaccws nu mai cu elicoterul sau cu tancul. 
17 February 2018 13:43
1 
Am vrut sa scriu acces. 
17 February 2018 13:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23