Distanțele rutiere dau peste cap baschetul românesc


BC SCM Timișoara a rămas fără avion de Iași. O echipă din Liga 1 și-a amânat meciul din etapa a V-a

 bc scm timisoara deplasare poli iasi

Una din problemele mari pe care le-am semnalat și cu alte ocazii sunt distanțele mari dintre orașele în care se joacă baschet în România și lipsa unei infrastructuri care să scurteze timpul în care aceste distanțe sunt parcurse.

Cei care au făcut sport de performanță pot confirma că drumul de la plecare la destinație este o adevărat chin. Din păcate, din cauza condițiilor din țara noastră, acest chin se resfrânge și asupra baschetului.

BC SCM Timișoara a avut o prestație excelentă în Final Eight-ul Cupei României, acolo unde au eliminat pe CSU Sibiu după un meci cu trei reprize de prelungiri, scor 103-101 și au oferit apoi o replică excelentă lui U-BT Cluj, în fața cărora au pierdut cu scorul de 77-75. Acum urmează pentru elevii lui Tudor Costescu o deplasare foarte lungă în partea cealaltă a țării, la Iași, pe 22 februarie. Timișorenii vor avea de parcurs peste 600 de km până în capital Moldovei, drum îngreunat și de faptul că linia aeriană Timișoara-Iași a fost scoasă.

„Avem o problemă în sensul ăsta. Noi am programat meciul cu Iașiul la solicitarea lor pe 22. Ne făcusem și o prerezervare, am înțeles că nu va mai fi legătură directă. Nu știu când vom mai juca în altă perioadă și se pare că drumul până la Iași va fi cel puțin la fel de mare problemă ca și meciul în sine”, a spus Tudor Costescu, înaintea de plecarea la Final Eight-ul Cupei României.

Astfel, după o deplasare de aproape 900 de km dus-întors până la Sfântu Gheorghe, pentru „Leii din Banat” urmează acum o călătorie și mai lungă, de 1.270 de km dus întors.

Din păcate, situația se repetă și în eșalonul second, unde partida dintre CS Cuza Sport Brăila și CSM Sighetu Marmației, programată pentru acest weekend, a fost mutată la sfârșitul lunii martie.

Motivul ni l-au explicat chiar oficialii maramureșeni și îl reprezintă distanța foarte mare dintre Sighet, Brăila și Constanța. Astfel, maramureșenii au primit acordul „Piraților” din Brăila să joace la sfârșitul lunii, pentru a cupla partida cu Cuza Sport cu cea de la Constanța.

Până la această oră echipa din Sighetu Marmației a avut programate trei meciuri acasă, cu Athletic Constanța, CN Aurel Vlaicu și CSO Voluntari, dar și un meci în deplasare, la cel mai apropiat adversar, cei de la CSM Mediaș.

765 de km va fi distanța pe care va trebui să o acopere echipa maramureșeană în deplasarea până la malul mării, cu tot cu escala în Brăila, potrivit site-ului harta-romaniei.org. Dus-întors trece de 1.500 de km.

*foto: facebook Federația Română de Baschet



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Politehnica Iași vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației

Eduard Popa / 16 February 2018 / 9:10


Galerie foto


1 
Daca suntem o tara de tampiti care nu este in stare sa faca autostrazi de la nord la sud si de la vest la est. Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sau daca votam acest partid care incurajeaza nemunca si asistarea sociala. 
16 February 2018 09:14
1 
Ai perfecta dreptate. F8 s-a organizat in inima tarii, dar aibaccws nu mai cu elicoterul sau cu tancul. 
17 February 2018 13:43
1 
Am vrut sa scriu acces. 
17 February 2018 13:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
studentU pai daca aveati interes
0 
direct, puteati voi, adica reprezentantii csm csu oradea, sa aduceti in discutie, sa se puna pe agenda intalnirii din 22.05 acest subiect.  
click pt. Articol 20 June 2019 17:36
soso69 @stundetU
0 
Nu e chiar asa. In 22.05 a fost sedinta Consiliului Director al FRB cand s-a aprobat regulamentul pt sezonul 2019-20 : format, nr straini, nr romani, bareme etc. Nu se putea discuta si aspectul naturalizatilor? Cand ai deja un naturalizat si stii ca mai poti avea unul, negocierile se poarta la un alt nivel de bani. In mai inca se juca, se stia ca Richard o sa fie naturalizat, era normal sa se discute.
Daca vorbim de etica, acum 2 ani cand Clujul era singura echipa cu 2 jucatori "romani" (unul naturalizat si unul incetatenit) nu era vorma de etica? Chiar eu am scris ca nu e normal ca un american si un ucrainean sa ia locul in teren cuvenit unui roman. Am scris atunci ca ar fi normal sa ii considere "romani" pe foaia de joc dar nu si in locul jucatorului roman obligatoriu de pe parchet. Adica sa poata inscrie pe foaie 6 straini plus cei 2 "romani", dar pe teren sa fie tot timpul un jucator roman format in Romania. Mi s-a raspuns ca oricine putea sa-l ia pe Watson sau Calnicenco si ca suntem invidiosi ca si i-a permis Clujul. Atunci FRB nici macar nu a discuta respectiva situatie daca e in regula sau nu. Acum s-au gandit sa o dezbata si normal ca toate celelalte cluburi au fost contra.
Oricum Oradea i-ar fi pastrat pe amandoi pt ca are nevoie de ei, mie doar mi se parea corect sa se ia aceasta decizie mai devreme. 
click pt. Articol 20 June 2019 16:47
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25
mikki zic si eu...
0 
nu cred ca si-ar permite financiar CSM-ul inca 6 straini cam de aceeasi valoare plus cei 2 naturalizati care cred ca au salarii situate in top 3 la echipa. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:57
0 
Cred ca nu e adevarat. Probabil Bailey (venit ultimul) mai are de primit ceva. Din ce se aude, nu au fost probleme cu banii si nu vor fi taiati sezonul viitor. Astfel de stiri fac rau echipelor, citesc site-ul acesta de mult timp si nu e ok sa vad astfel de lucruri. 
click pt. Articol 20 June 2019 11:54