Distanțele rutiere dau peste cap baschetul românesc


BC SCM Timișoara a rămas fără avion de Iași. O echipă din Liga 1 și-a amânat meciul din etapa a V-a

 bc scm timisoara deplasare poli iasi

Una din problemele mari pe care le-am semnalat și cu alte ocazii sunt distanțele mari dintre orașele în care se joacă baschet în România și lipsa unei infrastructuri care să scurteze timpul în care aceste distanțe sunt parcurse.

Cei care au făcut sport de performanță pot confirma că drumul de la plecare la destinație este o adevărat chin. Din păcate, din cauza condițiilor din țara noastră, acest chin se resfrânge și asupra baschetului.

BC SCM Timișoara a avut o prestație excelentă în Final Eight-ul Cupei României, acolo unde au eliminat pe CSU Sibiu după un meci cu trei reprize de prelungiri, scor 103-101 și au oferit apoi o replică excelentă lui U-BT Cluj, în fața cărora au pierdut cu scorul de 77-75. Acum urmează pentru elevii lui Tudor Costescu o deplasare foarte lungă în partea cealaltă a țării, la Iași, pe 22 februarie. Timișorenii vor avea de parcurs peste 600 de km până în capital Moldovei, drum îngreunat și de faptul că linia aeriană Timișoara-Iași a fost scoasă.

„Avem o problemă în sensul ăsta. Noi am programat meciul cu Iașiul la solicitarea lor pe 22. Ne făcusem și o prerezervare, am înțeles că nu va mai fi legătură directă. Nu știu când vom mai juca în altă perioadă și se pare că drumul până la Iași va fi cel puțin la fel de mare problemă ca și meciul în sine”, a spus Tudor Costescu, înaintea de plecarea la Final Eight-ul Cupei României.

Astfel, după o deplasare de aproape 900 de km dus-întors până la Sfântu Gheorghe, pentru „Leii din Banat” urmează acum o călătorie și mai lungă, de 1.270 de km dus întors.

Din păcate, situația se repetă și în eșalonul second, unde partida dintre CS Cuza Sport Brăila și CSM Sighetu Marmației, programată pentru acest weekend, a fost mutată la sfârșitul lunii martie.

Motivul ni l-au explicat chiar oficialii maramureșeni și îl reprezintă distanța foarte mare dintre Sighet, Brăila și Constanța. Astfel, maramureșenii au primit acordul „Piraților” din Brăila să joace la sfârșitul lunii, pentru a cupla partida cu Cuza Sport cu cea de la Constanța.

Până la această oră echipa din Sighetu Marmației a avut programate trei meciuri acasă, cu Athletic Constanța, CN Aurel Vlaicu și CSO Voluntari, dar și un meci în deplasare, la cel mai apropiat adversar, cei de la CSM Mediaș.

765 de km va fi distanța pe care va trebui să o acopere echipa maramureșeană în deplasarea până la malul mării, cu tot cu escala în Brăila, potrivit site-ului harta-romaniei.org. Dus-întors trece de 1.500 de km.

*foto: facebook Federația Română de Baschet



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Politehnica Iași vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației

Eduard Popa / 16 February 2018 / 9:10


Galerie foto


1 
Daca suntem o tara de tampiti care nu este in stare sa faca autostrazi de la nord la sud si de la vest la est. Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sau daca votam acest partid care incurajeaza nemunca si asistarea sociala. 
16 February 2018 09:14
1 
Ai perfecta dreptate. F8 s-a organizat in inima tarii, dar aibaccws nu mai cu elicoterul sau cu tancul. 
17 February 2018 13:43
1 
Am vrut sa scriu acces. 
17 February 2018 13:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
ajax Csm
0 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:36
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00
gyke Just for you
0 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
click pt. Articol 20 February 2019 10:57
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
click pt. Articol 20 February 2019 10:43