Distanțele rutiere dau peste cap baschetul românesc


BC SCM Timișoara a rămas fără avion de Iași. O echipă din Liga 1 și-a amânat meciul din etapa a V-a

 bc scm timisoara deplasare poli iasi

Una din problemele mari pe care le-am semnalat și cu alte ocazii sunt distanțele mari dintre orașele în care se joacă baschet în România și lipsa unei infrastructuri care să scurteze timpul în care aceste distanțe sunt parcurse.

Cei care au făcut sport de performanță pot confirma că drumul de la plecare la destinație este o adevărat chin. Din păcate, din cauza condițiilor din țara noastră, acest chin se resfrânge și asupra baschetului.

BC SCM Timișoara a avut o prestație excelentă în Final Eight-ul Cupei României, acolo unde au eliminat pe CSU Sibiu după un meci cu trei reprize de prelungiri, scor 103-101 și au oferit apoi o replică excelentă lui U-BT Cluj, în fața cărora au pierdut cu scorul de 77-75. Acum urmează pentru elevii lui Tudor Costescu o deplasare foarte lungă în partea cealaltă a țării, la Iași, pe 22 februarie. Timișorenii vor avea de parcurs peste 600 de km până în capital Moldovei, drum îngreunat și de faptul că linia aeriană Timișoara-Iași a fost scoasă.

„Avem o problemă în sensul ăsta. Noi am programat meciul cu Iașiul la solicitarea lor pe 22. Ne făcusem și o prerezervare, am înțeles că nu va mai fi legătură directă. Nu știu când vom mai juca în altă perioadă și se pare că drumul până la Iași va fi cel puțin la fel de mare problemă ca și meciul în sine”, a spus Tudor Costescu, înaintea de plecarea la Final Eight-ul Cupei României.

Astfel, după o deplasare de aproape 900 de km dus-întors până la Sfântu Gheorghe, pentru „Leii din Banat” urmează acum o călătorie și mai lungă, de 1.270 de km dus întors.

Din păcate, situația se repetă și în eșalonul second, unde partida dintre CS Cuza Sport Brăila și CSM Sighetu Marmației, programată pentru acest weekend, a fost mutată la sfârșitul lunii martie.

Motivul ni l-au explicat chiar oficialii maramureșeni și îl reprezintă distanța foarte mare dintre Sighet, Brăila și Constanța. Astfel, maramureșenii au primit acordul „Piraților” din Brăila să joace la sfârșitul lunii, pentru a cupla partida cu Cuza Sport cu cea de la Constanța.

Până la această oră echipa din Sighetu Marmației a avut programate trei meciuri acasă, cu Athletic Constanța, CN Aurel Vlaicu și CSO Voluntari, dar și un meci în deplasare, la cel mai apropiat adversar, cei de la CSM Mediaș.

765 de km va fi distanța pe care va trebui să o acopere echipa maramureșeană în deplasarea până la malul mării, cu tot cu escala în Brăila, potrivit site-ului harta-romaniei.org. Dus-întors trece de 1.500 de km.

*foto: facebook Federația Română de Baschet



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Politehnica Iași vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației

Eduard Popa / 16 February 2018 / 9:10


Galerie foto


1 
Daca suntem o tara de tampiti care nu este in stare sa faca autostrazi de la nord la sud si de la vest la est. Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sau daca votam acest partid care incurajeaza nemunca si asistarea sociala. 
16 February 2018 09:14
1 
Ai perfecta dreptate. F8 s-a organizat in inima tarii, dar aibaccws nu mai cu elicoterul sau cu tancul. 
17 February 2018 13:43
1 
Am vrut sa scriu acces. 
17 February 2018 13:43

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10