Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”


Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană

Meciul patru din finala campionatului de baschet feminin a fost câștigat de ACS Sepsi SIC în fața celor de la ”U” Cluj, încheind ultimul act cu scorul general de 3-1. Antrenorul trupei clujene, Dragan Petricevic, și-a oferit opiniile la finalul disputei de pe malul Someșului:

E devreme pentru concluzii, trebuie să calmăm puțin spiritele și să ne odihnim, să ne răcorim puțin. Concluziile preliminare ar fi că avem o echipă de caracter, le mulțumesc jucătoarelor, eu le consider pe ele învingătoare. A fost un public minunat, credeam după meciul trei că nu va fi aceeași atmosferă și aceeași energie, dar iată, Clujul sportiv a demonstrat că merită să aibă echipă campioană și o să facem totul posibil în viitor să o avem.

Referitor la decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage echipa de pe parchet, tehnicianul bosniac a spus:

Nu am luat titlul, dar timp de 35 de minute când a contat doar baschetul, noi aveam deja scor de 2-2. În acest timp am reușit să depășim o echipă care dincolo de această finală a fost favorită din absolute toate punctele de vedere, prin omogenitate, numărul de jucătoare, posturi mai acoperite și faptul că trei meciuri și treizeci și cinci de minute am jucat de la egal la egal pe alocuri chiar și mai bine, de mai multe ori mai bine, eu consider că victoria ne aparține.

După meci, le-am spus fetelor că sunt mândru de ele.

*Foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 aprilie 2017 / 10:10


Galerie foto


stef Felicitări
7 
Pentru modul în care s-au luptat fetele în condițiile date, pentru noi sunt campioane. Acesta este spiritul lui „U”. Mulțumim fetelor, mulțumim Dragan și tot restul staf-ului, mulțumim Alexa!  
28 aprilie 2017 11:07
senna NUMAI U
6 
Felicitari Dragan ! Felicitari fetelor ! Felicitari Alexa !
Ati reusit ceva ce nici o echipa din Cluj n-a mai reusit de multi ani: sa readuceti in sala spiritul lui "U", prin fanii care au trait impreuna cu echipa momentele bune si cele grele. E meritul lui Dragan, lui Meda si al fetelor care au dat totul pana la epuizare ! E meritul lui Liviu Alexa care a facut sa renasca din cenusa cea mai titrata echipa din baschetul romanesc. Si asta intr-un oras in care - cu toata infrastructura de care dispune - administratia locala nu e in stare sa sustina cu adevarat macar una din sectiile de traditie ale clubului !
Cat despre gestul care a ucis fair-play-ul, al antrenorului de la sic, el a fost posibil cu largul concurs al incompetentei arbitrilor care se uitau la masa oficiala ca la ...poarta noua (si viceversa). Oare nu trebuiau eliminate si jucatoarele care s-au ridicat de pe banca in timpul jocului si au plecat spre vestiare ?! Oare mai respecta cineva regulamentele in federatia cea mai permisiva si lipsita de reguli din sportul romanesc ? 
28 aprilie 2017 11:19
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 aprilie 2017 12:08
3 
Meciul 4 a fost facut varza de incompetenta arbitrilor si oficialilor si de gestul incalificabil (pentru care ar trebui sa primeasca multe etape de suspendare!) al antrenorului echipei din Sf. Gheorghe. Sper ca, pentru prima oara in istoria ei, federatia sa ia masuri drastice impotriva oficialilor si jucatoarelor care au parasit terenul, intr-un gest de sfidare la adresa fair-play-ului si baschetului romanesc. Si ca sa contrazica imaginea de incompetenta si indolenta creata in ochii spectatorilor de baschet, sa incadreze precis actiunea de sabotare a meciului si sa raspunda - in litera regulamentului - cu un boicot (partial sau total) la adresa clubului sic.
Altfel, odata precedentul creat, orice echipa nemultumita de scorul de pe tabela va putea sa paraseasca terenul 10 minute cu scopul destabilizarii adversarului, pentru a reveni apoi pe teren, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cu repercusiuni minime.
 
28 aprilie 2017 12:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
ACEST TRIO CARE A ARBITRAT ASEARA AR TREBUI DAT LA DNA ! CIOCAN,ARBITRUL CLUJEAN,A FLUIERAT INVERS SI LA NOI .CUM POTI DELEGA UN ARBITRU DIN CLUJ LA O ASEMENEA PARTIDA ?! TOTI TREI AR TREBUI SA SE DUCA LA RECICLARE SAU DATI AFARA ! PROTESTUL ANTRENORULUI A FOST JUSTIFICAT,A PROCEDAT CORECT,OBLIGAND SI ARBITRII SA FIE CORECTI. 
28 aprilie 2017 12:56
fuszi senna
-4 
intradevar meciul a fost facut varza d catre arbitrii- unul dintre ei concetatean cu tine- e inadmisibil ca la o finala a unui campionat national sa se intimple ce sa intimplat ieri la Cluj.Sfidarea despre care tu vorbesti a inceput odata cu fluierul de inceput al meciului , cand cei trei "jucatori"de care noi nu stiam au inceput sa joace.Mam uitat de foarte multe ori la reluarile a multor faze si mam lamurit, dece tvr Cluj nu a transmis si meciul 4.Referitor la gestul antrenorului,pot spune ca el stie ca baschetul se joaca 6 la 6 si nu 9 la 6. Diferenta de valoare sa vazut atat la lotul de jucatoare cat si la nivelul antrenorilor.HAI SEPSIC SIC!!!! 
28 aprilie 2017 12:43
andrej e clar
3 
"baschetul se joaca 6 la 6" 
28 aprilie 2017 12:46
senna " 6 la 6"
3 
ca nu scrii corect romaneste inteleg, dar daca toti suporterii vostri stiu ca baschetul se joaca "6 la 6", atunci e clar cu cine avem de-a face 
28 aprilie 2017 13:01
Vander Gramatica
0 
Cnie n-are argumente, incepe cu competentele lingvistice... Smart Poate ca multi maghiari din Ro comit greseli de exprimare si gramaticale dar macar incearca...pe o limba nematerna... Errare humanum est. Probabil ca toti romanii vorbesc perfect limba lor materna si desigur si orice alta limba nematerna...Bravo perfectilor! Felicitari speciale! 
29 aprilie 2017 22:43
0 
Muta-te într-o tara unde maghiara e limba materna. Nu te obliga nimeni sa stai aici. Totusi, e democratie, nu e anarhie. Daca toti am vorbi stalcit ne-am întelege de-a basca! 
30 aprilie 2017 11:09
megan langua materna
0 
fiecare ţară din lume este alcătuită din cetăţeni, cine vorbesc în limba maternă, numai în ţara ta se tot cere, să vorbeşti limba romani 
02 mai 2017 11:53
-2 
se joaca 5 la 5 si nu 8 la 5 
28 aprilie 2017 12:44
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DIN PACATE ASEARA S-A JUCAT 8 - 5.SCHIMBATI REGULAMENTUL DOMNILOR !! 
28 aprilie 2017 12:58
2 
Un comentariu strict pe partea de management al U Cluj, ignoraţi lighioanele gen Tihi! Finala a fost pierdută de managementul defectuos al echipei pe tot parcursul sezonului, schâmbâdu-se din mers garnitura de straniere sau aducându-se un fundaș, postul pe care echipa nu l-a avut acoperit cum trebuie decât în perioada când a jucat Swanier. Când știi că se oprește perioada de transferuri aduci o plombă care să stea până la final, nu doar 1 lună. Cred că doar Harrison mai este, dintre străine, din lotul cu care s-a început campionatul. S-a văzut în finală că nu erau relaţii sudate între jucătoare. Cel ce se ocupă de scouting ar trebui demis dacă au fost aduse jucătoare după raportul său și s-au dovedit lipsite de valoare . Apoi, pe partea sportivă, s-au pierdut meciuri multe pe final. Relevant e meciul cu Alexandria din sezonul regulat, atunci mi-am luat înjurături de la clujeni când am zis, o echipă cu multe jucătoare plătite regește să fie ajunsă de la -18 în timpul regulamentar și doar o indecizie a lu' Moșu' Anica ce nu a dat un fault pe o pătrundere în ultimele secunde să facă să intre in OT și să câstige Clujul datorită superiorităţii jocului. "Aportul" la înfrângeri nescontate al antrenorului a fost și el destul de consistent. Da, e bine că cea mai titrată echipă de BF s-a trezit din letargie! Totuși trebuie să se gândească obiectiv, fără sentimentalisme, iar ce a fost nefolositor să fie eliminat. Nu se poate ca să fie cheltuiţi niște bani, fie ei și de la sponsori, și să nu fie tras nimeni la răspundere. Vorbesc ca unu' care tot urmărește acest amărât de campionat de mulţi ani, fără patimă! 
28 aprilie 2017 13:23
1 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
28 aprilie 2017 13:41
fuszi senna
-4 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
28 aprilie 2017 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Florin Muresan "Dacă Jose nu acceptă o negociere amiabilă, îl vom pune să lucreze în cadrul clubului"
Presedintele sectiei de baschet feminin a CSM Satu Mare afirmă că decizia aparține "superiorilor", ferindu-se să facă referire la o persoană anume. 
Marius Dobă este noul antrenor al CSM Satu Mare
Primăria din Satu Mare va trebui să-i achite despăgubiri de peste 30.000 de euro lui Jose Araujo. 
Ioana Ghizila este noua jucătoare a Universității Cluj
Jucătoarea a semnat un contract pentru sezonul 2017-2018 
Jovana Pasic: „ICIM Arad a fost de mare ajutor în cariera mea”
Baschetbalista din Muntenegru a semnat un contract cu o formație de primă ligă din Spania 
Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare
Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o. 
ALEGERI 2017. Rusz Istvan: „Ar fi timpul să avem reprezentanți care să apere interesele baschetului feminin”
Managerul celor de la ACS Sepsi SIC candidează la poziția de membru în Biroul Federal. 
Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final
Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis 
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
0 
Cam ciudat, pui principal pe cineva care nu a fost niciodata in aceasta postura si are o varsta nu tot mai propice acumularii de cunostinte. Satu Mare, probabil, l-a ofertat in speranta ca-l trage si pe Fleseriu dupa el, ambii facand echipa buna la Tirgoviste, formula ce a adus ultimele titluri acolo, ultimul-spre stupefactia lu' Tihi-venind dupa 0-2 cu cu Sepsi si victorie in decisiv pe teren advers. Doba are meritul de a-i crea un nume lui Fleseriu, l-a adus la Tirgoviste de la Satu Mare unde se zbatea in mediocritate, luase cateva medalii dar nu spera niciodata la aur, venind la Tirgoviste dupa dezastrul Nini, acesta pierzand acasa titlul in 2013 in decisiv dupa ce a condus cu 18-0! 
click pt. Articol 26 mai 2017 00:03
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
click pt. Articol 14 mai 2017 02:50
Oldtimer Explicatii
0 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
click pt. Articol 13 mai 2017 07:21
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
click pt. Articol 13 mai 2017 01:35
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
0 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:21
arifliv Mai bine tăceai.
0 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:48
TDM Fleseriu
0 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:32
0 
Vestimentatia e mai mult decât reprezentativà pt. candidaturà! 
click pt. Articol 04 mai 2017 20:55
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
0 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
click pt. Articol 04 mai 2017 17:07
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment...