Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”


Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană

Meciul patru din finala campionatului de baschet feminin a fost câștigat de ACS Sepsi SIC în fața celor de la ”U” Cluj, încheind ultimul act cu scorul general de 3-1. Antrenorul trupei clujene, Dragan Petricevic, și-a oferit opiniile la finalul disputei de pe malul Someșului:

E devreme pentru concluzii, trebuie să calmăm puțin spiritele și să ne odihnim, să ne răcorim puțin. Concluziile preliminare ar fi că avem o echipă de caracter, le mulțumesc jucătoarelor, eu le consider pe ele învingătoare. A fost un public minunat, credeam după meciul trei că nu va fi aceeași atmosferă și aceeași energie, dar iată, Clujul sportiv a demonstrat că merită să aibă echipă campioană și o să facem totul posibil în viitor să o avem.

Referitor la decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage echipa de pe parchet, tehnicianul bosniac a spus:

Nu am luat titlul, dar timp de 35 de minute când a contat doar baschetul, noi aveam deja scor de 2-2. În acest timp am reușit să depășim o echipă care dincolo de această finală a fost favorită din absolute toate punctele de vedere, prin omogenitate, numărul de jucătoare, posturi mai acoperite și faptul că trei meciuri și treizeci și cinci de minute am jucat de la egal la egal pe alocuri chiar și mai bine, de mai multe ori mai bine, eu consider că victoria ne aparține.

După meci, le-am spus fetelor că sunt mândru de ele.

*Foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 10:10


Galerie foto


stef Felicitări
7 
Pentru modul în care s-au luptat fetele în condițiile date, pentru noi sunt campioane. Acesta este spiritul lui „U”. Mulțumim fetelor, mulțumim Dragan și tot restul staf-ului, mulțumim Alexa!  
28 April 2017 11:07
senna NUMAI U
6 
Felicitari Dragan ! Felicitari fetelor ! Felicitari Alexa !
Ati reusit ceva ce nici o echipa din Cluj n-a mai reusit de multi ani: sa readuceti in sala spiritul lui "U", prin fanii care au trait impreuna cu echipa momentele bune si cele grele. E meritul lui Dragan, lui Meda si al fetelor care au dat totul pana la epuizare ! E meritul lui Liviu Alexa care a facut sa renasca din cenusa cea mai titrata echipa din baschetul romanesc. Si asta intr-un oras in care - cu toata infrastructura de care dispune - administratia locala nu e in stare sa sustina cu adevarat macar una din sectiile de traditie ale clubului !
Cat despre gestul care a ucis fair-play-ul, al antrenorului de la sic, el a fost posibil cu largul concurs al incompetentei arbitrilor care se uitau la masa oficiala ca la ...poarta noua (si viceversa). Oare nu trebuiau eliminate si jucatoarele care s-au ridicat de pe banca in timpul jocului si au plecat spre vestiare ?! Oare mai respecta cineva regulamentele in federatia cea mai permisiva si lipsita de reguli din sportul romanesc ? 
28 April 2017 11:19
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 12:08
3 
Meciul 4 a fost facut varza de incompetenta arbitrilor si oficialilor si de gestul incalificabil (pentru care ar trebui sa primeasca multe etape de suspendare!) al antrenorului echipei din Sf. Gheorghe. Sper ca, pentru prima oara in istoria ei, federatia sa ia masuri drastice impotriva oficialilor si jucatoarelor care au parasit terenul, intr-un gest de sfidare la adresa fair-play-ului si baschetului romanesc. Si ca sa contrazica imaginea de incompetenta si indolenta creata in ochii spectatorilor de baschet, sa incadreze precis actiunea de sabotare a meciului si sa raspunda - in litera regulamentului - cu un boicot (partial sau total) la adresa clubului sic.
Altfel, odata precedentul creat, orice echipa nemultumita de scorul de pe tabela va putea sa paraseasca terenul 10 minute cu scopul destabilizarii adversarului, pentru a reveni apoi pe teren, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cu repercusiuni minime.
 
28 April 2017 12:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
ACEST TRIO CARE A ARBITRAT ASEARA AR TREBUI DAT LA DNA ! CIOCAN,ARBITRUL CLUJEAN,A FLUIERAT INVERS SI LA NOI .CUM POTI DELEGA UN ARBITRU DIN CLUJ LA O ASEMENEA PARTIDA ?! TOTI TREI AR TREBUI SA SE DUCA LA RECICLARE SAU DATI AFARA ! PROTESTUL ANTRENORULUI A FOST JUSTIFICAT,A PROCEDAT CORECT,OBLIGAND SI ARBITRII SA FIE CORECTI. 
28 April 2017 12:56
fuszi senna
-4 
intradevar meciul a fost facut varza d catre arbitrii- unul dintre ei concetatean cu tine- e inadmisibil ca la o finala a unui campionat national sa se intimple ce sa intimplat ieri la Cluj.Sfidarea despre care tu vorbesti a inceput odata cu fluierul de inceput al meciului , cand cei trei "jucatori"de care noi nu stiam au inceput sa joace.Mam uitat de foarte multe ori la reluarile a multor faze si mam lamurit, dece tvr Cluj nu a transmis si meciul 4.Referitor la gestul antrenorului,pot spune ca el stie ca baschetul se joaca 6 la 6 si nu 9 la 6. Diferenta de valoare sa vazut atat la lotul de jucatoare cat si la nivelul antrenorilor.HAI SEPSIC SIC!!!! 
28 April 2017 12:43
andrej e clar
3 
"baschetul se joaca 6 la 6" 
28 April 2017 12:46
senna " 6 la 6"
3 
ca nu scrii corect romaneste inteleg, dar daca toti suporterii vostri stiu ca baschetul se joaca "6 la 6", atunci e clar cu cine avem de-a face 
28 April 2017 13:01
Vander Gramatica
0 
Cnie n-are argumente, incepe cu competentele lingvistice... Smart Poate ca multi maghiari din Ro comit greseli de exprimare si gramaticale dar macar incearca...pe o limba nematerna... Errare humanum est. Probabil ca toti romanii vorbesc perfect limba lor materna si desigur si orice alta limba nematerna...Bravo perfectilor! Felicitari speciale! 
29 April 2017 22:43
0 
Muta-te într-o tara unde maghiara e limba materna. Nu te obliga nimeni sa stai aici. Totusi, e democratie, nu e anarhie. Daca toti am vorbi stalcit ne-am întelege de-a basca! 
30 April 2017 11:09
megan langua materna
0 
fiecare ţară din lume este alcătuită din cetăţeni, cine vorbesc în limba maternă, numai în ţara ta se tot cere, să vorbeşti limba romani 
02 May 2017 11:53
-2 
se joaca 5 la 5 si nu 8 la 5 
28 April 2017 12:44
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DIN PACATE ASEARA S-A JUCAT 8 - 5.SCHIMBATI REGULAMENTUL DOMNILOR !! 
28 April 2017 12:58
2 
Un comentariu strict pe partea de management al U Cluj, ignoraţi lighioanele gen Tihi! Finala a fost pierdută de managementul defectuos al echipei pe tot parcursul sezonului, schâmbâdu-se din mers garnitura de straniere sau aducându-se un fundaș, postul pe care echipa nu l-a avut acoperit cum trebuie decât în perioada când a jucat Swanier. Când știi că se oprește perioada de transferuri aduci o plombă care să stea până la final, nu doar 1 lună. Cred că doar Harrison mai este, dintre străine, din lotul cu care s-a început campionatul. S-a văzut în finală că nu erau relaţii sudate între jucătoare. Cel ce se ocupă de scouting ar trebui demis dacă au fost aduse jucătoare după raportul său și s-au dovedit lipsite de valoare . Apoi, pe partea sportivă, s-au pierdut meciuri multe pe final. Relevant e meciul cu Alexandria din sezonul regulat, atunci mi-am luat înjurături de la clujeni când am zis, o echipă cu multe jucătoare plătite regește să fie ajunsă de la -18 în timpul regulamentar și doar o indecizie a lu' Moșu' Anica ce nu a dat un fault pe o pătrundere în ultimele secunde să facă să intre in OT și să câstige Clujul datorită superiorităţii jocului. "Aportul" la înfrângeri nescontate al antrenorului a fost și el destul de consistent. Da, e bine că cea mai titrată echipă de BF s-a trezit din letargie! Totuși trebuie să se gândească obiectiv, fără sentimentalisme, iar ce a fost nefolositor să fie eliminat. Nu se poate ca să fie cheltuiţi niște bani, fie ei și de la sponsori, și să nu fie tras nimeni la răspundere. Vorbesc ca unu' care tot urmărește acest amărât de campionat de mulţi ani, fără patimă! 
28 April 2017 13:23
1 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
28 April 2017 13:41
fuszi senna
-4 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
28 April 2017 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic, mesaj emoționant pentru suporteri: „Mulțumesc, Clujule, că m-ai acceptat și m-ai primit în brațele tale mari, cum ești și tu de altfel”
Antrenorul nu l-a menajat însă pe președintele CS U Cluj, Ovidiu Vasu: „Un om care s-a scăldat în mediocritate” 
Prima demisie din CA al U Cluj după ce Petricevic și Alexa au fost dați afară
„M-am simțit ca o marionetă și nu vreau să lucrez în felul acesta” 
Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"
Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj 
Surpriză la U Cluj: Schimbare de management și de antrenor principal
Dragan Petricevic, înlocuit de la conducerea lui U Cluj cu Carmin Popa 
Topul celor mai titrați antrenori din campionatul feminin românesc
Nicolae Martin, legenda Universității Cluj, conduce detașat, iar doi antrenori au câștigat titlul și la masculin 
Alina Crăciun s-a transferat la vicecampioana Italiei
Pivotul încearcă o nouă experiență în străinătate după cea din liga a treia franceză  
Miljan Medvedj este noul antrenor al echipei FCC ICIM Arad
Bogdan Bulj a pregătit formația arădeană în sezonul trecut 
„Taxa de veterani” a FRB poate afecta 11 jucători care au evoluat în Ligile Naționale în acest sezon
Bogdan Popescu, Ancuța Stoenescu, Porter Troupe și Monika Brosovszky, printre numele importante din categoria +35  
INTERVIU Cristian Mănăstireanu: „Era și mai frumos dacă terminam pe locul 1. Ne-am îndeplinit obiectivul și mai mult de atât”
Phoenix Constanța va debuta în LNBF după ce a fost aproape să câștige turneul de promovare, în primul an de existență al echipei de senioare 
Dan Calancea: „LNBF va fi mult mai slabă dacă se vor menține toate regulile”
Oficialii brașoveni iau în calcul chiar neînscrierea echipei în sezonul viitor de LNBF 
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
click pt. Articol 21 June 2018 10:58
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
click pt. Articol 20 June 2018 23:42
ydesh_apu Vasu vs Alexa
0 
Inainte de Alexa seful de la U fost tot Vasu. Alexa l-a inlocuit temporar si i-a aratat cum se face performanta. Asa ceva ii e strain lui Vasu (dovedit prin rezultate). El si-a recapatat acum vechiul lui loc caldut intr-o echipa pe care o va duce la coada clasamentului cum a mai facut. Ce sa mai dovedeasca? Eu nu inteleg cine il sustine. Desi el ca ginere a fostului primsecretar Mocuta o fi avand relatii adanci... 
click pt. Articol 20 June 2018 22:45
0 
Sper sa vina cineva mai bun si poate cu o noua viziune. L-am apreciat mult pe antrenorul Stelei care parca a fost atipic pentru campionatul nostru. 
click pt. Articol 20 June 2018 08:09
0 
V-am spus eu ca "marele" Dragan va antrena la baieti si nu m ati crezut. 
click pt. Articol 19 June 2018 21:24
studentU no amu sa vezi performante :)
0 
Baieti, pozele se fac cu trofee in spate, nu cu steaguri din astea ce schimbi pe la meciuri. Anyway, time will tell...sa lasam sa-si faca oamenii treaba zic, sa-si demonstreze valoarea manageriala si anternoriala.
 
click pt. Articol 19 June 2018 20:01
studentU personal
0 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
click pt. Articol 19 June 2018 19:49
Oldtimer Urmeaza schimbarea de sex...
0 
al echipei U antrenate de dl. Dragan? 
click pt. Articol 19 June 2018 17:58
laca1968 Felicitari tuturor!
0 
Speram la al 4 lea titlu consecutiv pentru Zoran Mikes! 
click pt. Articol 17 June 2018 14:26
alin67 ai dreptate..., sau nu...
0 
Reformulez: Crearea unei ligi alternative, in afara "umbrelei" Federatiei Internationale este (aproape) imposibila. Exista o singura structura de acest fel, Euroleague Basketball, dar aceasta rezista (inca) datorita puterii financiare si a existentei unui contract in vigoare valabil inca vreo cativa ani. La expirarea actualului contract probabil ca aceasta va disparea sau va fi transformata si "incorporata" de FIBA, urmare a presiunilor tot mai mari exercitate. Asadar, singura solutie ar fi sa apara alti oameni la conducerea FRB, carora sa le pese de viitorul acestui sport in Romania. Din pacate, acesti oameni nu exista, iar daca totusi ar aparea candva, acestia ar fi imediat fie redusi la tacere, fie "absorbiti" de sistem. Astfel, aceasta poveste cu intentia de a crea o alta liga, imi pare doar ... o poveste.  
click pt. Articol 03 June 2018 12:09