Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”


Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană

Meciul patru din finala campionatului de baschet feminin a fost câștigat de ACS Sepsi SIC în fața celor de la ”U” Cluj, încheind ultimul act cu scorul general de 3-1. Antrenorul trupei clujene, Dragan Petricevic, și-a oferit opiniile la finalul disputei de pe malul Someșului:

E devreme pentru concluzii, trebuie să calmăm puțin spiritele și să ne odihnim, să ne răcorim puțin. Concluziile preliminare ar fi că avem o echipă de caracter, le mulțumesc jucătoarelor, eu le consider pe ele învingătoare. A fost un public minunat, credeam după meciul trei că nu va fi aceeași atmosferă și aceeași energie, dar iată, Clujul sportiv a demonstrat că merită să aibă echipă campioană și o să facem totul posibil în viitor să o avem.

Referitor la decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage echipa de pe parchet, tehnicianul bosniac a spus:

Nu am luat titlul, dar timp de 35 de minute când a contat doar baschetul, noi aveam deja scor de 2-2. În acest timp am reușit să depășim o echipă care dincolo de această finală a fost favorită din absolute toate punctele de vedere, prin omogenitate, numărul de jucătoare, posturi mai acoperite și faptul că trei meciuri și treizeci și cinci de minute am jucat de la egal la egal pe alocuri chiar și mai bine, de mai multe ori mai bine, eu consider că victoria ne aparține.

După meci, le-am spus fetelor că sunt mândru de ele.

*Foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 10:10


Galerie foto


stef Felicitări
7 
Pentru modul în care s-au luptat fetele în condițiile date, pentru noi sunt campioane. Acesta este spiritul lui „U”. Mulțumim fetelor, mulțumim Dragan și tot restul staf-ului, mulțumim Alexa!  
28 April 2017 11:07
senna NUMAI U
6 
Felicitari Dragan ! Felicitari fetelor ! Felicitari Alexa !
Ati reusit ceva ce nici o echipa din Cluj n-a mai reusit de multi ani: sa readuceti in sala spiritul lui "U", prin fanii care au trait impreuna cu echipa momentele bune si cele grele. E meritul lui Dragan, lui Meda si al fetelor care au dat totul pana la epuizare ! E meritul lui Liviu Alexa care a facut sa renasca din cenusa cea mai titrata echipa din baschetul romanesc. Si asta intr-un oras in care - cu toata infrastructura de care dispune - administratia locala nu e in stare sa sustina cu adevarat macar una din sectiile de traditie ale clubului !
Cat despre gestul care a ucis fair-play-ul, al antrenorului de la sic, el a fost posibil cu largul concurs al incompetentei arbitrilor care se uitau la masa oficiala ca la ...poarta noua (si viceversa). Oare nu trebuiau eliminate si jucatoarele care s-au ridicat de pe banca in timpul jocului si au plecat spre vestiare ?! Oare mai respecta cineva regulamentele in federatia cea mai permisiva si lipsita de reguli din sportul romanesc ? 
28 April 2017 11:19
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 12:08
3 
Meciul 4 a fost facut varza de incompetenta arbitrilor si oficialilor si de gestul incalificabil (pentru care ar trebui sa primeasca multe etape de suspendare!) al antrenorului echipei din Sf. Gheorghe. Sper ca, pentru prima oara in istoria ei, federatia sa ia masuri drastice impotriva oficialilor si jucatoarelor care au parasit terenul, intr-un gest de sfidare la adresa fair-play-ului si baschetului romanesc. Si ca sa contrazica imaginea de incompetenta si indolenta creata in ochii spectatorilor de baschet, sa incadreze precis actiunea de sabotare a meciului si sa raspunda - in litera regulamentului - cu un boicot (partial sau total) la adresa clubului sic.
Altfel, odata precedentul creat, orice echipa nemultumita de scorul de pe tabela va putea sa paraseasca terenul 10 minute cu scopul destabilizarii adversarului, pentru a reveni apoi pe teren, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cu repercusiuni minime.
 
28 April 2017 12:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
ACEST TRIO CARE A ARBITRAT ASEARA AR TREBUI DAT LA DNA ! CIOCAN,ARBITRUL CLUJEAN,A FLUIERAT INVERS SI LA NOI .CUM POTI DELEGA UN ARBITRU DIN CLUJ LA O ASEMENEA PARTIDA ?! TOTI TREI AR TREBUI SA SE DUCA LA RECICLARE SAU DATI AFARA ! PROTESTUL ANTRENORULUI A FOST JUSTIFICAT,A PROCEDAT CORECT,OBLIGAND SI ARBITRII SA FIE CORECTI. 
28 April 2017 12:56
fuszi senna
-4 
intradevar meciul a fost facut varza d catre arbitrii- unul dintre ei concetatean cu tine- e inadmisibil ca la o finala a unui campionat national sa se intimple ce sa intimplat ieri la Cluj.Sfidarea despre care tu vorbesti a inceput odata cu fluierul de inceput al meciului , cand cei trei "jucatori"de care noi nu stiam au inceput sa joace.Mam uitat de foarte multe ori la reluarile a multor faze si mam lamurit, dece tvr Cluj nu a transmis si meciul 4.Referitor la gestul antrenorului,pot spune ca el stie ca baschetul se joaca 6 la 6 si nu 9 la 6. Diferenta de valoare sa vazut atat la lotul de jucatoare cat si la nivelul antrenorilor.HAI SEPSIC SIC!!!! 
28 April 2017 12:43
andrej e clar
3 
"baschetul se joaca 6 la 6" 
28 April 2017 12:46
senna " 6 la 6"
3 
ca nu scrii corect romaneste inteleg, dar daca toti suporterii vostri stiu ca baschetul se joaca "6 la 6", atunci e clar cu cine avem de-a face 
28 April 2017 13:01
Vander Gramatica
0 
Cnie n-are argumente, incepe cu competentele lingvistice... Smart Poate ca multi maghiari din Ro comit greseli de exprimare si gramaticale dar macar incearca...pe o limba nematerna... Errare humanum est. Probabil ca toti romanii vorbesc perfect limba lor materna si desigur si orice alta limba nematerna...Bravo perfectilor! Felicitari speciale! 
29 April 2017 22:43
0 
Muta-te într-o tara unde maghiara e limba materna. Nu te obliga nimeni sa stai aici. Totusi, e democratie, nu e anarhie. Daca toti am vorbi stalcit ne-am întelege de-a basca! 
30 April 2017 11:09
megan langua materna
0 
fiecare ţară din lume este alcătuită din cetăţeni, cine vorbesc în limba maternă, numai în ţara ta se tot cere, să vorbeşti limba romani 
02 May 2017 11:53
-2 
se joaca 5 la 5 si nu 8 la 5 
28 April 2017 12:44
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DIN PACATE ASEARA S-A JUCAT 8 - 5.SCHIMBATI REGULAMENTUL DOMNILOR !! 
28 April 2017 12:58
2 
Un comentariu strict pe partea de management al U Cluj, ignoraţi lighioanele gen Tihi! Finala a fost pierdută de managementul defectuos al echipei pe tot parcursul sezonului, schâmbâdu-se din mers garnitura de straniere sau aducându-se un fundaș, postul pe care echipa nu l-a avut acoperit cum trebuie decât în perioada când a jucat Swanier. Când știi că se oprește perioada de transferuri aduci o plombă care să stea până la final, nu doar 1 lună. Cred că doar Harrison mai este, dintre străine, din lotul cu care s-a început campionatul. S-a văzut în finală că nu erau relaţii sudate între jucătoare. Cel ce se ocupă de scouting ar trebui demis dacă au fost aduse jucătoare după raportul său și s-au dovedit lipsite de valoare . Apoi, pe partea sportivă, s-au pierdut meciuri multe pe final. Relevant e meciul cu Alexandria din sezonul regulat, atunci mi-am luat înjurături de la clujeni când am zis, o echipă cu multe jucătoare plătite regește să fie ajunsă de la -18 în timpul regulamentar și doar o indecizie a lu' Moșu' Anica ce nu a dat un fault pe o pătrundere în ultimele secunde să facă să intre in OT și să câstige Clujul datorită superiorităţii jocului. "Aportul" la înfrângeri nescontate al antrenorului a fost și el destul de consistent. Da, e bine că cea mai titrată echipă de BF s-a trezit din letargie! Totuși trebuie să se gândească obiectiv, fără sentimentalisme, iar ce a fost nefolositor să fie eliminat. Nu se poate ca să fie cheltuiţi niște bani, fie ei și de la sponsori, și să nu fie tras nimeni la răspundere. Vorbesc ca unu' care tot urmărește acest amărât de campionat de mulţi ani, fără patimă! 
28 April 2017 13:23
1 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
28 April 2017 13:41
fuszi senna
-4 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
28 April 2017 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Brittany Denson îi ia locul lui Britany Miller la CSM Satu Mare
Este a patra vicecampioană cu „U” Cluj care ajunge la sătmărence în acest sezon 
CSM Satu Mare, pentru prima oară în acest sezon fără popriri pe conturi
Conducerea clubului sătmărean a plătit datoria de peste 30.000 mii de euro în ultimele trei luni 
Final 8-ul Cupei României deschide seria de turnee pentru fete
Vor urma turneul final al sateliților, Final 4-ul CEWL și cele trei turnee din faza a doua a LNBF 
Anna Kiriienko, a doua stranieră care pleacă de la SCM Timișoara
Dlesha Lloyd a semnat în Australia  
Ieva Kazlauskaite a trecut în campionatul Germaniei
Lituanianca va juca la campioana Wasserburg, după despărțirea de Olimpia CSU Brașov 
Programul grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Gazdele celor trei turnee vor fi anunțate în 16 februarie 
Componența grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Cum se desfășoară partea următoare a campionatului, înainte de play-off 
Conducerea ICIM FCC Arad amenință cu retragerea din campionat
Consiliul Director și-a prezentat demisia condiționată din finalul acestui sezon 
Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC
Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă 
LNBF – Etapa XVIII – MVP: Amanda Thompson
Americanca a fost în double-double și a avut +41 eficiență în victoria Universității Cluj cu liderul ACS Sepsi SIC 
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
0 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
click pt. Articol 05 February 2018 22:29
studentU eu am stat
0 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
click pt. Articol 04 February 2018 17:45
0 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
click pt. Articol 04 February 2018 16:58
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
click pt. Articol 04 February 2018 16:45
0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
click pt. Articol 04 February 2018 16:05
ovidiu parau jucatoare autohtone
0 
...daca citeai atent, ai fi vazut ca le-a nominalizat. Pentru informare, ar fi bine sa urmariti si echipele de junioare din Cluj. Veti avea surpriza sa descoperiti jucatoare foarte talentate care, speram sa aiba sansa lor de afirmare.
... numai bine de la Cluj! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:40
0 
Dacă Rusz e prost... Omu' ăla a creat echipa asta, asigură condiții materiale pentru nivelul unde s-a ajuns! Iar tu vii și cobesti pe aici că e prost! Greu de înțeles. Cine e in sistem anticipa rezultatul! O sa vezi ce sparing-partener va fi in F8 Clujul, victoria asta va fi o amintire!  
click pt. Articol 04 February 2018 10:32
0 
De baschet legati-va, sunteți buni, recunosc, bravo vouă! Istoria lasati-o balta, va spun doar atat: SUNTEM ÎN ANUL CENTENARULUI! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Matematica ta intrece orice lipsa de bun simti si incultura! 
click pt. Articol 04 February 2018 09:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Important este faptul,ca conducem campionatul confortabil acasa,in deplasare si la general!! Felicitari fetelor,un joc pierdut nu inseamna tragedie,ci o resuscitare a elementelor tactice si technice care fac din echipa SEPSI SIC cea mai performanta din tara. 
click pt. Articol 04 February 2018 09:54