Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”


Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană

Meciul patru din finala campionatului de baschet feminin a fost câștigat de ACS Sepsi SIC în fața celor de la ”U” Cluj, încheind ultimul act cu scorul general de 3-1. Antrenorul trupei clujene, Dragan Petricevic, și-a oferit opiniile la finalul disputei de pe malul Someșului:

E devreme pentru concluzii, trebuie să calmăm puțin spiritele și să ne odihnim, să ne răcorim puțin. Concluziile preliminare ar fi că avem o echipă de caracter, le mulțumesc jucătoarelor, eu le consider pe ele învingătoare. A fost un public minunat, credeam după meciul trei că nu va fi aceeași atmosferă și aceeași energie, dar iată, Clujul sportiv a demonstrat că merită să aibă echipă campioană și o să facem totul posibil în viitor să o avem.

Referitor la decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage echipa de pe parchet, tehnicianul bosniac a spus:

Nu am luat titlul, dar timp de 35 de minute când a contat doar baschetul, noi aveam deja scor de 2-2. În acest timp am reușit să depășim o echipă care dincolo de această finală a fost favorită din absolute toate punctele de vedere, prin omogenitate, numărul de jucătoare, posturi mai acoperite și faptul că trei meciuri și treizeci și cinci de minute am jucat de la egal la egal pe alocuri chiar și mai bine, de mai multe ori mai bine, eu consider că victoria ne aparține.

După meci, le-am spus fetelor că sunt mândru de ele.

*Foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 10:10


Galerie foto


stef Felicitări
7 
Pentru modul în care s-au luptat fetele în condițiile date, pentru noi sunt campioane. Acesta este spiritul lui „U”. Mulțumim fetelor, mulțumim Dragan și tot restul staf-ului, mulțumim Alexa!  
28 April 2017 11:07
senna NUMAI U
6 
Felicitari Dragan ! Felicitari fetelor ! Felicitari Alexa !
Ati reusit ceva ce nici o echipa din Cluj n-a mai reusit de multi ani: sa readuceti in sala spiritul lui "U", prin fanii care au trait impreuna cu echipa momentele bune si cele grele. E meritul lui Dragan, lui Meda si al fetelor care au dat totul pana la epuizare ! E meritul lui Liviu Alexa care a facut sa renasca din cenusa cea mai titrata echipa din baschetul romanesc. Si asta intr-un oras in care - cu toata infrastructura de care dispune - administratia locala nu e in stare sa sustina cu adevarat macar una din sectiile de traditie ale clubului !
Cat despre gestul care a ucis fair-play-ul, al antrenorului de la sic, el a fost posibil cu largul concurs al incompetentei arbitrilor care se uitau la masa oficiala ca la ...poarta noua (si viceversa). Oare nu trebuiau eliminate si jucatoarele care s-au ridicat de pe banca in timpul jocului si au plecat spre vestiare ?! Oare mai respecta cineva regulamentele in federatia cea mai permisiva si lipsita de reguli din sportul romanesc ? 
28 April 2017 11:19
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 12:08
3 
Meciul 4 a fost facut varza de incompetenta arbitrilor si oficialilor si de gestul incalificabil (pentru care ar trebui sa primeasca multe etape de suspendare!) al antrenorului echipei din Sf. Gheorghe. Sper ca, pentru prima oara in istoria ei, federatia sa ia masuri drastice impotriva oficialilor si jucatoarelor care au parasit terenul, intr-un gest de sfidare la adresa fair-play-ului si baschetului romanesc. Si ca sa contrazica imaginea de incompetenta si indolenta creata in ochii spectatorilor de baschet, sa incadreze precis actiunea de sabotare a meciului si sa raspunda - in litera regulamentului - cu un boicot (partial sau total) la adresa clubului sic.
Altfel, odata precedentul creat, orice echipa nemultumita de scorul de pe tabela va putea sa paraseasca terenul 10 minute cu scopul destabilizarii adversarului, pentru a reveni apoi pe teren, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cu repercusiuni minime.
 
28 April 2017 12:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
ACEST TRIO CARE A ARBITRAT ASEARA AR TREBUI DAT LA DNA ! CIOCAN,ARBITRUL CLUJEAN,A FLUIERAT INVERS SI LA NOI .CUM POTI DELEGA UN ARBITRU DIN CLUJ LA O ASEMENEA PARTIDA ?! TOTI TREI AR TREBUI SA SE DUCA LA RECICLARE SAU DATI AFARA ! PROTESTUL ANTRENORULUI A FOST JUSTIFICAT,A PROCEDAT CORECT,OBLIGAND SI ARBITRII SA FIE CORECTI. 
28 April 2017 12:56
fuszi senna
-4 
intradevar meciul a fost facut varza d catre arbitrii- unul dintre ei concetatean cu tine- e inadmisibil ca la o finala a unui campionat national sa se intimple ce sa intimplat ieri la Cluj.Sfidarea despre care tu vorbesti a inceput odata cu fluierul de inceput al meciului , cand cei trei "jucatori"de care noi nu stiam au inceput sa joace.Mam uitat de foarte multe ori la reluarile a multor faze si mam lamurit, dece tvr Cluj nu a transmis si meciul 4.Referitor la gestul antrenorului,pot spune ca el stie ca baschetul se joaca 6 la 6 si nu 9 la 6. Diferenta de valoare sa vazut atat la lotul de jucatoare cat si la nivelul antrenorilor.HAI SEPSIC SIC!!!! 
28 April 2017 12:43
andrej e clar
3 
"baschetul se joaca 6 la 6" 
28 April 2017 12:46
senna " 6 la 6"
3 
ca nu scrii corect romaneste inteleg, dar daca toti suporterii vostri stiu ca baschetul se joaca "6 la 6", atunci e clar cu cine avem de-a face 
28 April 2017 13:01
Vander Gramatica
0 
Cnie n-are argumente, incepe cu competentele lingvistice... Smart Poate ca multi maghiari din Ro comit greseli de exprimare si gramaticale dar macar incearca...pe o limba nematerna... Errare humanum est. Probabil ca toti romanii vorbesc perfect limba lor materna si desigur si orice alta limba nematerna...Bravo perfectilor! Felicitari speciale! 
29 April 2017 22:43
0 
Muta-te într-o tara unde maghiara e limba materna. Nu te obliga nimeni sa stai aici. Totusi, e democratie, nu e anarhie. Daca toti am vorbi stalcit ne-am întelege de-a basca! 
30 April 2017 11:09
megan langua materna
0 
fiecare ţară din lume este alcătuită din cetăţeni, cine vorbesc în limba maternă, numai în ţara ta se tot cere, să vorbeşti limba romani 
02 May 2017 11:53
-2 
se joaca 5 la 5 si nu 8 la 5 
28 April 2017 12:44
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DIN PACATE ASEARA S-A JUCAT 8 - 5.SCHIMBATI REGULAMENTUL DOMNILOR !! 
28 April 2017 12:58
2 
Un comentariu strict pe partea de management al U Cluj, ignoraţi lighioanele gen Tihi! Finala a fost pierdută de managementul defectuos al echipei pe tot parcursul sezonului, schâmbâdu-se din mers garnitura de straniere sau aducându-se un fundaș, postul pe care echipa nu l-a avut acoperit cum trebuie decât în perioada când a jucat Swanier. Când știi că se oprește perioada de transferuri aduci o plombă care să stea până la final, nu doar 1 lună. Cred că doar Harrison mai este, dintre străine, din lotul cu care s-a început campionatul. S-a văzut în finală că nu erau relaţii sudate între jucătoare. Cel ce se ocupă de scouting ar trebui demis dacă au fost aduse jucătoare după raportul său și s-au dovedit lipsite de valoare . Apoi, pe partea sportivă, s-au pierdut meciuri multe pe final. Relevant e meciul cu Alexandria din sezonul regulat, atunci mi-am luat înjurături de la clujeni când am zis, o echipă cu multe jucătoare plătite regește să fie ajunsă de la -18 în timpul regulamentar și doar o indecizie a lu' Moșu' Anica ce nu a dat un fault pe o pătrundere în ultimele secunde să facă să intre in OT și să câstige Clujul datorită superiorităţii jocului. "Aportul" la înfrângeri nescontate al antrenorului a fost și el destul de consistent. Da, e bine că cea mai titrată echipă de BF s-a trezit din letargie! Totuși trebuie să se gândească obiectiv, fără sentimentalisme, iar ce a fost nefolositor să fie eliminat. Nu se poate ca să fie cheltuiţi niște bani, fie ei și de la sponsori, și să nu fie tras nimeni la răspundere. Vorbesc ca unu' care tot urmărește acest amărât de campionat de mulţi ani, fără patimă! 
28 April 2017 13:23
1 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
28 April 2017 13:41
fuszi senna
-4 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
28 April 2017 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Brittany Denson, din nou cea mai bună jucătoare de la CSM Satu Mare
Pivotul a fost în double-double, dar doar 4 coechipiere au mai înscris 
Campioana, la un pas de titlu după un nou succes clar cu CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC a avut un avans maxim de 24 de puncte în meciul doi al finalei  
Lupta pentru bronz se mută la Cluj
Olimpia CSU Brașov conduce cu 1-0 
SCM Timișoara primește duminică vizita Alexandriei, în al doilea meci pentru locul 5
O victorie a gazdelor încheie seria și sezonul pentru cele două echipe 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 20 puncte 
ACS Sepsi SIC a dominat la toate capitolele importante în primul meci al finalei LNBF
CSM Satu Mare a avut o singură marcatoare în double-digits 
Ancuța Stoenescu, coșghetera primului joc al finalei
Godri-Părău a reușit un double-double și Mijovic a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren 
Sepsi SIC se impune clar în primul meci al finalei cu CSM Satu Mare
Alb-verzile au condus tot meciul și s-au distanțat grație triplelor și punctelor pe contraatac 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 30 puncte 
laca1968 Felicitari Sepsi!!!!
0 
Singurii care au crezut intr-o minune au fost arbitrii. Doar e anul acela in care nu am avea voie sa castigam campionatu , nic noi nici CFR ul. Asa ca dedicam victoria lui Jiji de la fcsb. 
click pt. Articol 21 April 2018 21:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Da...atmosfera creata de jocul secuiencelor si de spectatorii lui SEPSI SIC,a fost extraordinar de buna !!Poate a fost si la satmarence atmosfera pozitiva,dar nu ajunge doar atat:trebuie si valoare si eficienta in joc !! SEPSI SIC a dominat intreaga partida,satmarencele au fost pe alocuri maturate de pe teren!! 30 de puncte in plus vorbeste de la sine!!BRAVO SEPSI SIC!! FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 April 2018 11:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC UMILESTE FARA EFORT satmarencele LA TOATE CAPITOLELE !! Asteptam, reactia nordicilor la masa verde sau chiar la un tribunal...HAI SEPSII SIC!! FELICITARI!!SUCCES! 
click pt. Articol 21 April 2018 11:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DIFERENTA DE VALOARE S-A VAZUT SI LA ACEST MECI!! ASTEPTAM CE NASCOCESC satmarencele CA SA POATE SA ATACE VICTORIA LA MASA VERDE....FELICITARI SI SUCCES SEPSI SIC !!SINETI CELE MAI BUNE DIN TARA !!  
click pt. Articol 21 April 2018 11:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SATMARENCELE DOMINA DOAR LA MASA VERDE,IN TRIBUNALE SI LA CHELTUIELI DE BANI !! IN REST SEPSI SIC ESTE SUPERIOARA LA TOATE CAPITOLEL!! FELICITARI SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 21 April 2018 11:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
BRAVO FETELOR...BRAVO ANCUTA...SUCCES !! SINTETI SUPERIOARE SATMARENCELOR !!! 
click pt. Articol 21 April 2018 11:17
laca1968 Felucitari Sepsi!!!!
0 
Asta a fost surpiza pregatita de maestrul Doba. Masina de papat banii satmarenilor s-a facut de rahat cu tot cu masa lor cea verde. 
click pt. Articol 20 April 2018 22:06
laca1968 Hai Sepsi!
0 
Zoran the best! 
click pt. Articol 20 April 2018 13:31
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Corect...DE ACORD 
click pt. Articol 20 April 2018 12:10
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ai sperante mari Olah !!! Nu veti castiga cu SEPSI SIC ca nu sinteti nici fair play nici nu aveti valoare !!! 
click pt. Articol 20 April 2018 12:08