Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”


Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană

Meciul patru din finala campionatului de baschet feminin a fost câștigat de ACS Sepsi SIC în fața celor de la ”U” Cluj, încheind ultimul act cu scorul general de 3-1. Antrenorul trupei clujene, Dragan Petricevic, și-a oferit opiniile la finalul disputei de pe malul Someșului:

E devreme pentru concluzii, trebuie să calmăm puțin spiritele și să ne odihnim, să ne răcorim puțin. Concluziile preliminare ar fi că avem o echipă de caracter, le mulțumesc jucătoarelor, eu le consider pe ele învingătoare. A fost un public minunat, credeam după meciul trei că nu va fi aceeași atmosferă și aceeași energie, dar iată, Clujul sportiv a demonstrat că merită să aibă echipă campioană și o să facem totul posibil în viitor să o avem.

Referitor la decizia lui Zoran Mikes de a-și retrage echipa de pe parchet, tehnicianul bosniac a spus:

Nu am luat titlul, dar timp de 35 de minute când a contat doar baschetul, noi aveam deja scor de 2-2. În acest timp am reușit să depășim o echipă care dincolo de această finală a fost favorită din absolute toate punctele de vedere, prin omogenitate, numărul de jucătoare, posturi mai acoperite și faptul că trei meciuri și treizeci și cinci de minute am jucat de la egal la egal pe alocuri chiar și mai bine, de mai multe ori mai bine, eu consider că victoria ne aparține.

După meci, le-am spus fetelor că sunt mândru de ele.

*Foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Valentin Todea / 28 April 2017 / 10:10


Galerie foto


stef Felicitări
7 
Pentru modul în care s-au luptat fetele în condițiile date, pentru noi sunt campioane. Acesta este spiritul lui „U”. Mulțumim fetelor, mulțumim Dragan și tot restul staf-ului, mulțumim Alexa!  
28 April 2017 11:07
senna NUMAI U
6 
Felicitari Dragan ! Felicitari fetelor ! Felicitari Alexa !
Ati reusit ceva ce nici o echipa din Cluj n-a mai reusit de multi ani: sa readuceti in sala spiritul lui "U", prin fanii care au trait impreuna cu echipa momentele bune si cele grele. E meritul lui Dragan, lui Meda si al fetelor care au dat totul pana la epuizare ! E meritul lui Liviu Alexa care a facut sa renasca din cenusa cea mai titrata echipa din baschetul romanesc. Si asta intr-un oras in care - cu toata infrastructura de care dispune - administratia locala nu e in stare sa sustina cu adevarat macar una din sectiile de traditie ale clubului !
Cat despre gestul care a ucis fair-play-ul, al antrenorului de la sic, el a fost posibil cu largul concurs al incompetentei arbitrilor care se uitau la masa oficiala ca la ...poarta noua (si viceversa). Oare nu trebuiau eliminate si jucatoarele care s-au ridicat de pe banca in timpul jocului si au plecat spre vestiare ?! Oare mai respecta cineva regulamentele in federatia cea mai permisiva si lipsita de reguli din sportul romanesc ? 
28 April 2017 11:19
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
[Afișează Comentariu]
-5 
28 April 2017 12:08
3 
Meciul 4 a fost facut varza de incompetenta arbitrilor si oficialilor si de gestul incalificabil (pentru care ar trebui sa primeasca multe etape de suspendare!) al antrenorului echipei din Sf. Gheorghe. Sper ca, pentru prima oara in istoria ei, federatia sa ia masuri drastice impotriva oficialilor si jucatoarelor care au parasit terenul, intr-un gest de sfidare la adresa fair-play-ului si baschetului romanesc. Si ca sa contrazica imaginea de incompetenta si indolenta creata in ochii spectatorilor de baschet, sa incadreze precis actiunea de sabotare a meciului si sa raspunda - in litera regulamentului - cu un boicot (partial sau total) la adresa clubului sic.
Altfel, odata precedentul creat, orice echipa nemultumita de scorul de pe tabela va putea sa paraseasca terenul 10 minute cu scopul destabilizarii adversarului, pentru a reveni apoi pe teren, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cu repercusiuni minime.
 
28 April 2017 12:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
ACEST TRIO CARE A ARBITRAT ASEARA AR TREBUI DAT LA DNA ! CIOCAN,ARBITRUL CLUJEAN,A FLUIERAT INVERS SI LA NOI .CUM POTI DELEGA UN ARBITRU DIN CLUJ LA O ASEMENEA PARTIDA ?! TOTI TREI AR TREBUI SA SE DUCA LA RECICLARE SAU DATI AFARA ! PROTESTUL ANTRENORULUI A FOST JUSTIFICAT,A PROCEDAT CORECT,OBLIGAND SI ARBITRII SA FIE CORECTI. 
28 April 2017 12:56
fuszi senna
-4 
intradevar meciul a fost facut varza d catre arbitrii- unul dintre ei concetatean cu tine- e inadmisibil ca la o finala a unui campionat national sa se intimple ce sa intimplat ieri la Cluj.Sfidarea despre care tu vorbesti a inceput odata cu fluierul de inceput al meciului , cand cei trei "jucatori"de care noi nu stiam au inceput sa joace.Mam uitat de foarte multe ori la reluarile a multor faze si mam lamurit, dece tvr Cluj nu a transmis si meciul 4.Referitor la gestul antrenorului,pot spune ca el stie ca baschetul se joaca 6 la 6 si nu 9 la 6. Diferenta de valoare sa vazut atat la lotul de jucatoare cat si la nivelul antrenorilor.HAI SEPSIC SIC!!!! 
28 April 2017 12:43
andrej e clar
3 
"baschetul se joaca 6 la 6" 
28 April 2017 12:46
senna " 6 la 6"
3 
ca nu scrii corect romaneste inteleg, dar daca toti suporterii vostri stiu ca baschetul se joaca "6 la 6", atunci e clar cu cine avem de-a face 
28 April 2017 13:01
Vander Gramatica
0 
Cnie n-are argumente, incepe cu competentele lingvistice... Smart Poate ca multi maghiari din Ro comit greseli de exprimare si gramaticale dar macar incearca...pe o limba nematerna... Errare humanum est. Probabil ca toti romanii vorbesc perfect limba lor materna si desigur si orice alta limba nematerna...Bravo perfectilor! Felicitari speciale! 
29 April 2017 22:43
0 
Muta-te într-o tara unde maghiara e limba materna. Nu te obliga nimeni sa stai aici. Totusi, e democratie, nu e anarhie. Daca toti am vorbi stalcit ne-am întelege de-a basca! 
30 April 2017 11:09
megan langua materna
0 
fiecare ţară din lume este alcătuită din cetăţeni, cine vorbesc în limba maternă, numai în ţara ta se tot cere, să vorbeşti limba romani 
02 May 2017 11:53
-2 
se joaca 5 la 5 si nu 8 la 5 
28 April 2017 12:44
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DIN PACATE ASEARA S-A JUCAT 8 - 5.SCHIMBATI REGULAMENTUL DOMNILOR !! 
28 April 2017 12:58
2 
Un comentariu strict pe partea de management al U Cluj, ignoraţi lighioanele gen Tihi! Finala a fost pierdută de managementul defectuos al echipei pe tot parcursul sezonului, schâmbâdu-se din mers garnitura de straniere sau aducându-se un fundaș, postul pe care echipa nu l-a avut acoperit cum trebuie decât în perioada când a jucat Swanier. Când știi că se oprește perioada de transferuri aduci o plombă care să stea până la final, nu doar 1 lună. Cred că doar Harrison mai este, dintre străine, din lotul cu care s-a început campionatul. S-a văzut în finală că nu erau relaţii sudate între jucătoare. Cel ce se ocupă de scouting ar trebui demis dacă au fost aduse jucătoare după raportul său și s-au dovedit lipsite de valoare . Apoi, pe partea sportivă, s-au pierdut meciuri multe pe final. Relevant e meciul cu Alexandria din sezonul regulat, atunci mi-am luat înjurături de la clujeni când am zis, o echipă cu multe jucătoare plătite regește să fie ajunsă de la -18 în timpul regulamentar și doar o indecizie a lu' Moșu' Anica ce nu a dat un fault pe o pătrundere în ultimele secunde să facă să intre in OT și să câstige Clujul datorită superiorităţii jocului. "Aportul" la înfrângeri nescontate al antrenorului a fost și el destul de consistent. Da, e bine că cea mai titrată echipă de BF s-a trezit din letargie! Totuși trebuie să se gândească obiectiv, fără sentimentalisme, iar ce a fost nefolositor să fie eliminat. Nu se poate ca să fie cheltuiţi niște bani, fie ei și de la sponsori, și să nu fie tras nimeni la răspundere. Vorbesc ca unu' care tot urmărește acest amărât de campionat de mulţi ani, fără patimă! 
28 April 2017 13:23
1 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
28 April 2017 13:41
fuszi senna
-4 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
28 April 2017 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Program infernal pentru Olimpia Brașov, cu 5 meciuri în 11 zile
Elevele lui Dan Calancea întâlnesc miercuri Zabiny Brno în CEWL 
Gabriela Irimia și-a rupt un deget de la mână
Jucătoarea Olimpiei Brașov s-a accidentat în meciul cu CSM Satu Mare 
LNBF – Etapa VI – MVP: Porchia Green
Fundașul american a reușit 21 de puncte și 14 assist-uri pentru CSM Satu Mare în fața Olimpiei Brașov 
CSU Alba Iulia a câștigat la Cluj după un meci cu multe ratări
Oaspetele au dominat în duelurile 1 la 1 sub panou în partida din sala Polivalentă 
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 4 puncte 
EXCLUSIV. Destiny Williams părăsește pe CSM Satu Mare
Lidera clasamentului rămâne fără a doua cea mai bună marcatoare înaintea meciului cu ACS Sepsi SIC 
Duelul ultimelor vicecampioane închide etapa a 6-a
Universitatea Cluj vs. CSU Alba Iulia este al doilea meci televizat al rundei 
Nervi și țipete ale timișorenilor la finalul partidei pierdute cu Alexandria
Cei de la SCM Timișoara au dat vina pe deciziile arbitrilor că le-au readus în meci pe teleormănence 
Campioana s-a impus la 38 de puncte cu Sirius Târgu Mureș, după pauza pentru naționale
ACS Sepsi a obținut cea mai clară victorie din acest sezon 
tjl59 De unde sa stie ...
0 
domnisoara (doamna?) A. V. diferenta dintre o cronica si un editorial? Ii cereti prea mult... Abia de s-a pus la punct cu geografia si voi o chinuiti cu baschetul. Ei-ei...  
click pt. Articol 21 November 2017 16:50
megan esti mare stiutor
0 
deşi scrii numele cu CH, cu K trebuie să scrii că eşti neam cu fotbalistul cu acelaşi nume, Giani. Apăi naţia voastră - dealtfel încă tot minoritară - se reproduce şi fără aparate şi încet încet va fi majoritară în ţara pe care deja este numită după neamul vostru 
click pt. Articol 21 November 2017 13:44
Cristian Chirita Asa măgăreală, așa răspuns!
0 
Mai nou, am auzit că părții feminine a minorității secuiești îi este modificat aparatul excretor în aparat reproducător, apoi primește timp de nouă luni o medicație care are ca efect secundar constipația! La sfârșitul acestor nouă luni primește laxative din belșug și asa se naște laca1968!  
click pt. Articol 20 November 2017 23:19
0 
dupa parerea mea articolul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat pe teren.Am fost la meci de la inceput si vreau sa va spun ca fetele de la Timisoara au jucat bine si meritau cu prisosinta sa castige ,asta daca nu intervenea acest, nu pot sa-i spun arbitru,Serbulea.decizii date pe final de meci toate impotriva gazdelor,cu rautate sau din prostie asta nu pot sa spun dar a influentat clar rezultatul,deci intr-un cuvant viciere de rezultat.
Cat priveste articolul de mai sus ,nu are nici o legatura cu baschetul este un articol de scandal in primul rand sa loveasca in conducerea clubului SCM si nu este prima oara cand face treaba asta D-na VLASE .
In continuare daca imi permite-ti o sa fac cateva precizari in legatura cu caile de atac despre care a amintit comisarul Badila.POTI FACE MEMORIU LA FEDERATIE IN CARE SA DESCRII CELE INTAMPLATE DAR PLATESTI 200 DE EURO CA ALTFEL nu se ia in considerare, iar rezultatul este eventual o suspendare a arbitrului in cauza .Pai e normal sa fie nervosi conducatorii acestui club stimata d-na fiindca le-a fost furata o victorie foarte importanta.Cine crezi ca arunca cu flori dupa arbitrii dupa prestatia care au avut-o.
parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa mai dai drumul la asa un articol slab.
cu respect
UN SUSTINATOR AL SPORTULUI TIMISOREAN 
click pt. Articol 20 November 2017 22:22
0 
Echipa mica cu an partid mare in spate. 
click pt. Articol 20 November 2017 19:46
0 
Dragnea o sa faca legea si in sport. Ce bine ca si alte echipe au inceput sa simta ceea ce se face cu Sepsi de ani de zile. Mai nou am auzit ca asistatii sociali din Teleorman sunt obligati sa mearga la meci, altfel n-o sa-si mai ia banii de la tata Dragnea. 
click pt. Articol 20 November 2017 18:52
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL ESTE,DE MULTE ORI SE INTAMPLA CA ARBITRII SA STRICE MECIUL SI ATMOSFERA!SI LA SFANTU GHEORGHE S-A INTAMPLAT NU O SINGURA DATA !!Aduceti aminte de meciul SEPSI SIC cu U Cluj in finala de anul trecut,cand Zoran Mikes a retras echipa de pe teren !! IERI,AM AVUT PARTE DE UN ARBITRAJ BUN,TRIOU CONDUS DE ALEXANDRA STAN!!Felicitari echipei,antrenorului si arbitriilor !!Meciul a fost bun din toate punctele de vedere!! 
click pt. Articol 20 November 2017 18:25
0 
studentU ? saU fanU lU` Coldea, antrenorU rateU !?! 
click pt. Articol 20 November 2017 15:39
studentU nu stiu ce
0 
relevanta au parerile autoarei exprimate la finalul stirii. Ori o faci editorial si atunci pui mai multe impresii personale, ori o faci stire si atunci nu-si au rostul aceste impresii.
Trecand peste asta, e usor sa spui ca e inadecvata reactia pt un oficial. Daca avea insa dreptate sa protesteze, mie nu mi se pare de condamnat. Sa isi bata cineva joc de munca ta, normal ca te apuca toti dracii. Sa te mai si ia la basca cu procedura de protest. De parca ar fi rezolvat vreodata ceva aceasta procedura - adica sa se rejoace meciul spre exemplu. Nimic de genul, eventual nu a mai fost delegat arbitrul respectiv 2-3 meciuri si basta. Rezultatul ramane si cantareste in economia echipei. 
click pt. Articol 20 November 2017 14:25
Cristian Chirita Mare Manager
0 
Marele Manager Tritoiu a sarit sa l bata pe arbitru si la lovit cu usa la final.Poate scrie si domnul Badila in raport Mare Manager