Dragan Petricevic: „Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj această finală ar trebuie să fie o sărbătoare”


”U” Cluj-Napoca începe astăzi lupta pentru titlul național împotriva celor de la ACS Sepsi SIC

Ultimul act al ediției 2016-2017 din Liga Națională de baschet feminin va demara astăzi, 20 aprilie, seria dintre ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca luând startul pe terenul formației lui Zoran Mikes. Înainte primelor două partide la Sfântu Gheorghe, antrenorul echipei clujene, Dragan Petricevic, a analizat mai multe aspecte legate de gruparea pe care o pregătește:

Avem probleme de efectiv, dar asta nu înseamnă că vom juca această finală cu gândul că este pierdută înainte să se joace. Una peste alta, se va juca cinci la cinci și cred că avem și noi șansele noastre. Păstrez undeva o doză de realitate, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să încercăm să obținem cât putem de mult din această serie finală. Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj ar trebui să fie luată această finală ca o sărbătoare a baschetului feminin, cel masculin a sărbătorit mereu pe bună dreptate. Iată, acum avem și echipă feminină care a ajuns în topul formațiilor din țară și cred că trebuie încurajată la meciurile care urmează, mai ales la cele de acasă.

Vorbind despre perioada de pregătire ce a precedat finala, tehnicianul a spus:

Noi suntem într-o situație mai specifică, deoarece nu putem să ne antrenăm acolo unde o facem deobicei și toată această perioadă cu sărbătorile la mijlocul ei, între semifinală și finală a fost una mai atipică, dar am găsit locul în care să ne pregătim și o facem, este de văzut ce va însemna asta în vederea meciurilor de la Sfântu Gheorghe și nu doar de acolo. Noi practic nu vom intra în sala de la Cluj decât cu două zile înainte de meciul de acasă, dar haideți să terminăm întâi cu cele din deplasare.

Petricevic este de părere că o motivație suplimentară din partea jucătoarelor sale poate aduce prima victorie pe terenul covăsnencelor:

Este nevoie de foarte multă auto-încredere, este nevoie ca întreaga echipă să înțeleagă că nu suntem inferiori, dar la fel de bine acest aspect este foarte dificil de înțeles de către echipă atâta timp cât abordezi meciurile din finală cu un efectiv mai restrâns decât partidele din semifinală. Este nevoie ca echipa să se autodepășească.

La final, antrenorul bosniac s-a referit la viitorul echipei clujene:

Fie că vom obține locul 1 sau 2 la finalul acestui sezon, nu va fi apogeul aceste echipe, ci un punct de plecare pentru următoarele sezoane, așa consider eu. Dacă vom înțelege că e un punct de plecare și că această secție se mai poate dezvolta încă de câteva ori de cât este acum, cu un scop final de a juca în cupele europene, atunci ne vom gândi mai obiectiv. Dacă luăm în calcul doar ce va fi în această finală, gândim greșit. Eu deja de acum mă gândesc ce va fi în sezonul viitor.

 *Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 aprilie 2017 / 11:30


Galerie foto


-2 
Ce vrea sa insemne aceasta declaratie ? Dati un pas in spate domnule Dragan ? Inca de la inceputul campionatului toata lumea va considerat campioane. Probleme de efectiv ? Poate nu le-ati dat banii promisi ! Sper sa ne incante cu prezenta si asa zisa galerie al unei foste echipe de fotbal , zis sepcile rosii. 
20 aprilie 2017 13:20
u66 Mulțumim Dragan Petricevici
0 
Pentru iubitorii baschetului clujean este în mod cert o sărbătoare pentru ca am ajuns aici după un parcurs cu suișuri și coborâșuri. A fost o bucurie pe care ne-a oferit-o anul acesta Dragan Petricevici împreună cu echipa. Cu siguranță la anul va fi și mai bine. Hai U CLUJ!!! PS Nu se vor putea vedea meciurile pe vreo pagina de fb? 
20 aprilie 2017 13:32
1 
Poti urmarii meciurile pe youtube : sepsi sic live 
20 aprilie 2017 13:53
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
Cine poate sa explice delegarea unui arbitru din Cluj in finala SEPSI SIC - U Cluj?? Nu este exclus,ca SEPSI SIC va avea de luptat cu 5 jucatoare si un arbitru jucator,deci cu o echipa de 6. Ne miram,ca baschetul romanesc nu se regaseste in elita europeana!!SUCCES SEPSI SIC!! 
20 aprilie 2017 13:47
3punkte Cine e acel arbitru?
0 
Numele?! 
20 aprilie 2017 14:01
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Ciprian Ciocan 
20 aprilie 2017 14:08
-3 
Asa este.Ciocan este din Cluj. Nu uita Tihi, un furt mare este pregatit din primul detaliu 
20 aprilie 2017 14:20
3punkte Investitia si asigurarile
-4 
BT trebuie sã protejeze cumva investitia, e o regulã de bazã la orice bancã :-) dar banca OTP nu pune un sniper pe arbitru?! 
20 aprilie 2017 14:30
u66 Gresit
2 
BT nu este sponsorul fetelor ci al băieților. Fetele au sponsori mai mici dar multi și inimoși. 
20 aprilie 2017 14:36
laca1968 3punkte
-4 
Raspuns interesant. Oricum, suntem obisnuiti, suntem furati meci de mecicu 10-15 puncte, indiferent de unde sunt arbitri. 
20 aprilie 2017 14:38
1 
Ciprian CIOCAN Negresti Oas 21 sep 1983 
20 aprilie 2017 21:15
razv-an neputinta
0 
"explicata" dand vina pe arbitrii. Cel mai simplu. Fara sa te uiti ca echipa ta a ratat 9 libere (55%!!) - cu siguranta arbitrii sunt de vina si aici, sau ca a avut un procentaj la aruncarile de 2 pct de 35% (fata de 50% in play off) 
21 aprilie 2017 08:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 12 - 1 / total
SEPSI SIC - U Cluj 4 - 1 / in acest an
SUCCES FETELOR...asteptam urmatoarele 3 victorii in ciuda faptului,ca veti avea de infruntat si un arbitru din Cluj. 
20 aprilie 2017 14:07
meea dedicatie dl Tihi
1 
Știi că secția de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj are în palmares 14 titluri naționale?
Știi că în anul 1951 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a devenit campioană universitară?
Știi că în anul 1953 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a câştigat primul campionat naţional, iar în 1954 a câştigat un campionat naţional, disputat pentru prima oară în sistem tur-retur, fără nicio înfrângere – 18 partide, stabilind un record neegalat până în prezent?
Știi că anul 1986 rămâne în memoria iubitorilor baschetului clujean pentru victoriile de pe teren propriu cu Levski (85-77), Partizan (87-71), dar mai ales pentru victoria de renume (76-72) cu AC Primigi Vicenza (câştigătoare de 5 ori a Cupei Campionilor Europeni între 1983 şi 1988)
Știi că în anul 1981 echipa de baschet feminin a lui ”U” a cucerit, după 27 de ani, cel de-al treilea său titlu de campioană naţională?
Știi că s-a intocmit un clasament al jucătoarelor după numărul de titluri obţinute? Ierarhia arată în felul următor: I. Virginia Popa, 11; II. Aurora Dragoş, 10; III. Gabriela Kiss-Badiu, 9; Ildiko Manasses, 9; IV. Delia Dragoste, 8; V. Tunde Enyedi, 7; D. Moroşan, 7; Simona Morar-Muşat, 7; Georgiana Geleriu, 7; VI. Paula Misăilă, 6; Carmen Costanasiu, 6; Anca Serbanoiu, 6; VII. Magdalena Pall, 5; Svetlana Simion, 5; Ioana Cocârlan, 5.
REVENIREA ECHIPEI NOASTRE INTR-O FINALA ESTE O SARBATOARE A IUBITORILOR DE BASCHET DIN CLUJ!
E UN NOU INCEPUT! SI IL VOM CELEBRA CU MULTA BUCURIE!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este un club de baschet din Sfântu Gheorghe. Clubul a fost înființat în 2006, sub numele de BC Sepsi Sfântu Gheorghe, dar s-a desființat în vara anului 2011. În anul 2012, clubul s-a reînființat sub actualul nume și a rămas în prima ligă până în prezent.
Asta este istoria! Sper sa mai jucam finale impreuna!  
20 aprilie 2017 21:39
viking33 arbitrul Ciocan
3 
arbitrul apare pe site-ul federatiei ca fiind din Negresti-Oas http://www.frbaschet.ro/oficiali/arbitri de ce dezinformati? 
20 aprilie 2017 15:45
trancer Dragan
2 
Numai respect am pentru absolut tot ce a făcut acest om în sport și nu numai de când este în tara! Caracter adevărat si bun profesionist! 
20 aprilie 2017 16:26
0 
Poți scrie link-ul , unde se poate vedea meciul? 
20 aprilie 2017 18:31
0 
https://youtu.be/SYTrL5pg73o 
20 aprilie 2017 18:51
0 
Comentatorii vb in limba maghiara, dar macar iubitorii baschetului vad finala, daca Digi Sport nu a putut baga in grila lor finala LNBF, adica 5 meciuri. 
20 aprilie 2017 18:54
1 
Bravo fetelor! Eu zic sa vorbim mai putin si sa jucam mai mult baschet! Felicitari fetelor! Felicitari Dragan! Respect pentru cata bucurie ne oferiti in acest an! Meda ne vedem in finala la Cluj, doar ti-am spus asta! DL Alexa vrem sala plina saptamana viitoare!  
20 aprilie 2017 21:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 9 puncte 
Zoran Mikes a vrut să-și scoată echipa de pe parchet în sfertul 4 al meciului 4 din finala LNBF
Formația din Sfântu Gheorghe a revenit pe parchet, fără antrenorul principal care a fost trimis la cabine după ce a încasat al doilea fault tehnic 
Zoran Mikes: „Cred că puteam fi mai concentrați pentru a termina meciul mai devreme”
ACS Sepsi SIC a trecut în deplasare de ”U” Cluj în meciul trei al finalei feminine 
Dajana Butulija și Brittany Denson, jucătoarele meciului pentru Universitatea Cluj în meciul 3 al finalei cu Sepsi
Cele două baschetbaliste au marcat 44 de puncte din totalul de 68 al echipei 
Tyaunna Marshall, din nou decisivă pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Americanca este principala gură de foc a campioanei en-titre în finala cu Universitatea Cluj 
0 
Poza de grup este geniala : o doamna - romanca si 3 flacai americani :)).
Fara suparare am vazut si la Cluj intr-un alt articol "o domnisoara " plina de testosteron , asa cum era si Galdeira... 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:02
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 23:05
0 
Nu-i problem,data viitoare desenez la tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:54
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:41
meea Traducerea
0 
Traducerea va rog dl Tihi sa înțelegem și noi ce spui ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:29
megan jalnic
0 
buzi dragă, tu te crezi un băiat ironic, dar mai degrabă ești jalnic. diferență mare.
 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:38
Buzestii SERPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Cu toate nedreptatile facute,cu un arbitraj jaf la drumul mare facut pentru toate celelalte echipe care v-au stat in fata,totusi ati castigat!Bravo,sunteti geniale,sunteti galactice!Sper ca domnul Mikes sa ramana,desi presa din Istanbul scrie ca lui Obradovic ii tremura chilotii ca daca nu castiga Euroleague anul asta,va fi inlocuit de domnul Mikes!Ceilalti asteptam cu sufletul la gura deschiderea salii OZN din Sf Gheorghe,unde sa le invingem pe fetele de la Olympiacos,Partizan Belgrad si Galatasaray si sa le punem galeriile sa stea drepti cand cantam imnul nostru secoiesc! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 19:46
0 
mai incercam o data? de data asta in romaneste 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 16:49
fuszi senna
0 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 15:32
0 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
click pt. Articol 28 aprilie 2017 13:41