Dragan Petricevic: „Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj această finală ar trebuie să fie o sărbătoare”


”U” Cluj-Napoca începe astăzi lupta pentru titlul național împotriva celor de la ACS Sepsi SIC

Ultimul act al ediției 2016-2017 din Liga Națională de baschet feminin va demara astăzi, 20 aprilie, seria dintre ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca luând startul pe terenul formației lui Zoran Mikes. Înainte primelor două partide la Sfântu Gheorghe, antrenorul echipei clujene, Dragan Petricevic, a analizat mai multe aspecte legate de gruparea pe care o pregătește:

Avem probleme de efectiv, dar asta nu înseamnă că vom juca această finală cu gândul că este pierdută înainte să se joace. Una peste alta, se va juca cinci la cinci și cred că avem și noi șansele noastre. Păstrez undeva o doză de realitate, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să încercăm să obținem cât putem de mult din această serie finală. Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj ar trebui să fie luată această finală ca o sărbătoare a baschetului feminin, cel masculin a sărbătorit mereu pe bună dreptate. Iată, acum avem și echipă feminină care a ajuns în topul formațiilor din țară și cred că trebuie încurajată la meciurile care urmează, mai ales la cele de acasă.

Vorbind despre perioada de pregătire ce a precedat finala, tehnicianul a spus:

Noi suntem într-o situație mai specifică, deoarece nu putem să ne antrenăm acolo unde o facem deobicei și toată această perioadă cu sărbătorile la mijlocul ei, între semifinală și finală a fost una mai atipică, dar am găsit locul în care să ne pregătim și o facem, este de văzut ce va însemna asta în vederea meciurilor de la Sfântu Gheorghe și nu doar de acolo. Noi practic nu vom intra în sala de la Cluj decât cu două zile înainte de meciul de acasă, dar haideți să terminăm întâi cu cele din deplasare.

Petricevic este de părere că o motivație suplimentară din partea jucătoarelor sale poate aduce prima victorie pe terenul covăsnencelor:

Este nevoie de foarte multă auto-încredere, este nevoie ca întreaga echipă să înțeleagă că nu suntem inferiori, dar la fel de bine acest aspect este foarte dificil de înțeles de către echipă atâta timp cât abordezi meciurile din finală cu un efectiv mai restrâns decât partidele din semifinală. Este nevoie ca echipa să se autodepășească.

La final, antrenorul bosniac s-a referit la viitorul echipei clujene:

Fie că vom obține locul 1 sau 2 la finalul acestui sezon, nu va fi apogeul aceste echipe, ci un punct de plecare pentru următoarele sezoane, așa consider eu. Dacă vom înțelege că e un punct de plecare și că această secție se mai poate dezvolta încă de câteva ori de cât este acum, cu un scop final de a juca în cupele europene, atunci ne vom gândi mai obiectiv. Dacă luăm în calcul doar ce va fi în această finală, gândim greșit. Eu deja de acum mă gândesc ce va fi în sezonul viitor.

 *Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 aprilie 2017 / 11:30


Galerie foto


-2 
Ce vrea sa insemne aceasta declaratie ? Dati un pas in spate domnule Dragan ? Inca de la inceputul campionatului toata lumea va considerat campioane. Probleme de efectiv ? Poate nu le-ati dat banii promisi ! Sper sa ne incante cu prezenta si asa zisa galerie al unei foste echipe de fotbal , zis sepcile rosii. 
20 aprilie 2017 13:20
u66 Mulțumim Dragan Petricevici
0 
Pentru iubitorii baschetului clujean este în mod cert o sărbătoare pentru ca am ajuns aici după un parcurs cu suișuri și coborâșuri. A fost o bucurie pe care ne-a oferit-o anul acesta Dragan Petricevici împreună cu echipa. Cu siguranță la anul va fi și mai bine. Hai U CLUJ!!! PS Nu se vor putea vedea meciurile pe vreo pagina de fb? 
20 aprilie 2017 13:32
1 
Poti urmarii meciurile pe youtube : sepsi sic live 
20 aprilie 2017 13:53
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
Cine poate sa explice delegarea unui arbitru din Cluj in finala SEPSI SIC - U Cluj?? Nu este exclus,ca SEPSI SIC va avea de luptat cu 5 jucatoare si un arbitru jucator,deci cu o echipa de 6. Ne miram,ca baschetul romanesc nu se regaseste in elita europeana!!SUCCES SEPSI SIC!! 
20 aprilie 2017 13:47
3punkte Cine e acel arbitru?
0 
Numele?! 
20 aprilie 2017 14:01
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Ciprian Ciocan 
20 aprilie 2017 14:08
-3 
Asa este.Ciocan este din Cluj. Nu uita Tihi, un furt mare este pregatit din primul detaliu 
20 aprilie 2017 14:20
3punkte Investitia si asigurarile
-4 
BT trebuie sã protejeze cumva investitia, e o regulã de bazã la orice bancã :-) dar banca OTP nu pune un sniper pe arbitru?! 
20 aprilie 2017 14:30
u66 Gresit
2 
BT nu este sponsorul fetelor ci al băieților. Fetele au sponsori mai mici dar multi și inimoși. 
20 aprilie 2017 14:36
laca1968 3punkte
-4 
Raspuns interesant. Oricum, suntem obisnuiti, suntem furati meci de mecicu 10-15 puncte, indiferent de unde sunt arbitri. 
20 aprilie 2017 14:38
1 
Ciprian CIOCAN Negresti Oas 21 sep 1983 
20 aprilie 2017 21:15
razv-an neputinta
0 
"explicata" dand vina pe arbitrii. Cel mai simplu. Fara sa te uiti ca echipa ta a ratat 9 libere (55%!!) - cu siguranta arbitrii sunt de vina si aici, sau ca a avut un procentaj la aruncarile de 2 pct de 35% (fata de 50% in play off) 
21 aprilie 2017 08:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 12 - 1 / total
SEPSI SIC - U Cluj 4 - 1 / in acest an
SUCCES FETELOR...asteptam urmatoarele 3 victorii in ciuda faptului,ca veti avea de infruntat si un arbitru din Cluj. 
20 aprilie 2017 14:07
meea dedicatie dl Tihi
1 
Știi că secția de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj are în palmares 14 titluri naționale?
Știi că în anul 1951 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a devenit campioană universitară?
Știi că în anul 1953 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a câştigat primul campionat naţional, iar în 1954 a câştigat un campionat naţional, disputat pentru prima oară în sistem tur-retur, fără nicio înfrângere – 18 partide, stabilind un record neegalat până în prezent?
Știi că anul 1986 rămâne în memoria iubitorilor baschetului clujean pentru victoriile de pe teren propriu cu Levski (85-77), Partizan (87-71), dar mai ales pentru victoria de renume (76-72) cu AC Primigi Vicenza (câştigătoare de 5 ori a Cupei Campionilor Europeni între 1983 şi 1988)
Știi că în anul 1981 echipa de baschet feminin a lui ”U” a cucerit, după 27 de ani, cel de-al treilea său titlu de campioană naţională?
Știi că s-a intocmit un clasament al jucătoarelor după numărul de titluri obţinute? Ierarhia arată în felul următor: I. Virginia Popa, 11; II. Aurora Dragoş, 10; III. Gabriela Kiss-Badiu, 9; Ildiko Manasses, 9; IV. Delia Dragoste, 8; V. Tunde Enyedi, 7; D. Moroşan, 7; Simona Morar-Muşat, 7; Georgiana Geleriu, 7; VI. Paula Misăilă, 6; Carmen Costanasiu, 6; Anca Serbanoiu, 6; VII. Magdalena Pall, 5; Svetlana Simion, 5; Ioana Cocârlan, 5.
REVENIREA ECHIPEI NOASTRE INTR-O FINALA ESTE O SARBATOARE A IUBITORILOR DE BASCHET DIN CLUJ!
E UN NOU INCEPUT! SI IL VOM CELEBRA CU MULTA BUCURIE!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este un club de baschet din Sfântu Gheorghe. Clubul a fost înființat în 2006, sub numele de BC Sepsi Sfântu Gheorghe, dar s-a desființat în vara anului 2011. În anul 2012, clubul s-a reînființat sub actualul nume și a rămas în prima ligă până în prezent.
Asta este istoria! Sper sa mai jucam finale impreuna!  
20 aprilie 2017 21:39
viking33 arbitrul Ciocan
3 
arbitrul apare pe site-ul federatiei ca fiind din Negresti-Oas http://www.frbaschet.ro/oficiali/arbitri de ce dezinformati? 
20 aprilie 2017 15:45
trancer Dragan
2 
Numai respect am pentru absolut tot ce a făcut acest om în sport și nu numai de când este în tara! Caracter adevărat si bun profesionist! 
20 aprilie 2017 16:26
0 
Poți scrie link-ul , unde se poate vedea meciul? 
20 aprilie 2017 18:31
0 
https://youtu.be/SYTrL5pg73o 
20 aprilie 2017 18:51
0 
Comentatorii vb in limba maghiara, dar macar iubitorii baschetului vad finala, daca Digi Sport nu a putut baga in grila lor finala LNBF, adica 5 meciuri. 
20 aprilie 2017 18:54
1 
Bravo fetelor! Eu zic sa vorbim mai putin si sa jucam mai mult baschet! Felicitari fetelor! Felicitari Dragan! Respect pentru cata bucurie ne oferiti in acest an! Meda ne vedem in finala la Cluj, doar ti-am spus asta! DL Alexa vrem sala plina saptamana viitoare!  
20 aprilie 2017 21:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mai multe echipe din campionatul feminin, aproape de participarea în CEWL
Olimpia Brașov este prima formație care și-a manifestat public intenția de a evolua în întrecerea continentală 
Comisia de disciplină a FRB va analiza declarația presedintelui CSM Satu Mare
Vasile Fogel a făcut aluzii cu privire la modul în care este decisă campioana României. 
CSM Satu Mare si-a făcut cunoscut o parte din lotul pentru sezonul 2017/2018
Vasile Fogel spune că a luat trei jucătoare de la Universitatea Cluj-Napoca. 
Vasile Fogel: "Nu putem garanta titlu deoarece în baschet esti la mâna a trei fluiere"
Presedintele CSM Satu Mare afirmă că impresarul clubului alături de antrenorul Marius Dobă i-au garantat finala campionatului. 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mişcările de trupe din LNBF din intersezon, la zi 
Rapid București și Agronomia București nu doresc să evolueze în LNBF
Trupa feroviară a obținut promovarea pe teren la turneul final de la Timișoara 
CSM Târgoviște a primit dreptul de a evolua în următorul sezon al Ligii Naționale
Echipa dâmbovițeană nu va putea efectua în continuare transferuri de jucătoare care nu au fost legitimate în campionatul intern 
Mihai Coldea este noul antrenor al celor de la SCM Timișoara
Acesta a făcut parte din staff-ul lui Dragan Petricevic la Universitatea Cluj 
Florin Nini, noul președinte al Colegiului Central al Antrenorilor
Această funcție a fost ocupată de Dan Calancea 
Annemarie Părău, Ancuța Stoenescu, Andreea Huțanu și Tunde Killin continuă la Sepsi SIC
Annemarie Părău rămâne căpitanul echipei din Sf. Gheorghe 
0 
Nu trebuie decât să te uiți la fața ăstuia, doar vreo două articole anterioare, să vezi că exprimă doar "regrete eterne"! Când unii vor înțelege că "gura bate c.u.r.u'"? Ce ușor vorbește de mii de euro... Cetățenii din Satu Mare, care zilnic se înghesuie pe doar 2 poduri peste Someșul ce traversează orașul, știu cum promite ăsta miile? Dacă, precum Berbecali, le-ar da din buzunarele lui ar fi de scuzat da' la un CSM... Și ne mai supărăm că statul nu susține sportul, ăsta e un exemplu, contraexemplu, ce ridică mingea la fileu pentru edilii ce refuză susținerea sportului! Ce nume, comparativ cu încrucisarea berbecului cu capra, Vasile cu Fogel, îmi lipseste în tastatură um-laut-ul.... 
click pt. Articol 20 iunie 2017 23:58
0 
@TB, Tavic e bosniacă! 
click pt. Articol 20 iunie 2017 17:13
0 
A fost transferata de Sepsi? 
click pt. Articol 20 iunie 2017 11:09
kiwi71 Intrebare
0 
Am o intrebare. Teodora Neagu nu face parte din zona tranferurilor? Sau nu este considerata "un transfer" pentru campioana Romaniei, ACS Sepsi Sic Sfantu-Gheorghe ? 
click pt. Articol 18 iunie 2017 14:41
0 
Nici Politehnica Iasi nu are buget pentru Liga Nationala...decat sa se inscrie in prima divizie mai bine ar evolua in Liga 1 pana se mai indulcesc gandurile conducerii primariei fata de aceasta echipa... 
click pt. Articol 16 iunie 2017 20:41
raress23 Mult succes
0 
Si bafta. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 17:27
0 
Au bani, pot sa ia pe Murphy, Jeffery, Arnold, Coker, Poole ce au jucat constant din 2014 in LNBF. Green a semnat in Mexic si nu cred ca vor mai reusi sa primeasca, daca doreste sa revina, green-card-ul! 
click pt. Articol 14 iunie 2017 13:17
TBN csm
0 
Echipa a fost acceptata in urmatorul sezon de LNBF, dar va avea un lot si mai subtire. 
click pt. Articol 14 iunie 2017 12:17
Cristian Chirita Probabilitate...
0 
Pariu că va avea un post căldut, lipsit de obiective la federație? Nu e fraier să meargă la Timba! Iar la SCM probabil că nu vor ei! 
click pt. Articol 13 iunie 2017 13:50
u66 Dragan
0 
Probabil va merge la Timba sau Poli Tim. Sigur revine în baschetul masculin dar am rămas cu un gust amar în ceea ce privește baschetul feminin. Dar cine știe, poate rămâne Meda și ar fi o buna oportunitate pentru el. 
click pt. Articol 13 iunie 2017 12:25