Dragan Petricevic: „Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj această finală ar trebuie să fie o sărbătoare”


”U” Cluj-Napoca începe astăzi lupta pentru titlul național împotriva celor de la ACS Sepsi SIC

Ultimul act al ediției 2016-2017 din Liga Națională de baschet feminin va demara astăzi, 20 aprilie, seria dintre ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca luând startul pe terenul formației lui Zoran Mikes. Înainte primelor două partide la Sfântu Gheorghe, antrenorul echipei clujene, Dragan Petricevic, a analizat mai multe aspecte legate de gruparea pe care o pregătește:

Avem probleme de efectiv, dar asta nu înseamnă că vom juca această finală cu gândul că este pierdută înainte să se joace. Una peste alta, se va juca cinci la cinci și cred că avem și noi șansele noastre. Păstrez undeva o doză de realitate, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să încercăm să obținem cât putem de mult din această serie finală. Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj ar trebui să fie luată această finală ca o sărbătoare a baschetului feminin, cel masculin a sărbătorit mereu pe bună dreptate. Iată, acum avem și echipă feminină care a ajuns în topul formațiilor din țară și cred că trebuie încurajată la meciurile care urmează, mai ales la cele de acasă.

Vorbind despre perioada de pregătire ce a precedat finala, tehnicianul a spus:

Noi suntem într-o situație mai specifică, deoarece nu putem să ne antrenăm acolo unde o facem deobicei și toată această perioadă cu sărbătorile la mijlocul ei, între semifinală și finală a fost una mai atipică, dar am găsit locul în care să ne pregătim și o facem, este de văzut ce va însemna asta în vederea meciurilor de la Sfântu Gheorghe și nu doar de acolo. Noi practic nu vom intra în sala de la Cluj decât cu două zile înainte de meciul de acasă, dar haideți să terminăm întâi cu cele din deplasare.

Petricevic este de părere că o motivație suplimentară din partea jucătoarelor sale poate aduce prima victorie pe terenul covăsnencelor:

Este nevoie de foarte multă auto-încredere, este nevoie ca întreaga echipă să înțeleagă că nu suntem inferiori, dar la fel de bine acest aspect este foarte dificil de înțeles de către echipă atâta timp cât abordezi meciurile din finală cu un efectiv mai restrâns decât partidele din semifinală. Este nevoie ca echipa să se autodepășească.

La final, antrenorul bosniac s-a referit la viitorul echipei clujene:

Fie că vom obține locul 1 sau 2 la finalul acestui sezon, nu va fi apogeul aceste echipe, ci un punct de plecare pentru următoarele sezoane, așa consider eu. Dacă vom înțelege că e un punct de plecare și că această secție se mai poate dezvolta încă de câteva ori de cât este acum, cu un scop final de a juca în cupele europene, atunci ne vom gândi mai obiectiv. Dacă luăm în calcul doar ce va fi în această finală, gândim greșit. Eu deja de acum mă gândesc ce va fi în sezonul viitor.

 *Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 April 2017 / 11:30


Galerie foto


-2 
Ce vrea sa insemne aceasta declaratie ? Dati un pas in spate domnule Dragan ? Inca de la inceputul campionatului toata lumea va considerat campioane. Probleme de efectiv ? Poate nu le-ati dat banii promisi ! Sper sa ne incante cu prezenta si asa zisa galerie al unei foste echipe de fotbal , zis sepcile rosii. 
20 April 2017 13:20
u66 Mulțumim Dragan Petricevici
0 
Pentru iubitorii baschetului clujean este în mod cert o sărbătoare pentru ca am ajuns aici după un parcurs cu suișuri și coborâșuri. A fost o bucurie pe care ne-a oferit-o anul acesta Dragan Petricevici împreună cu echipa. Cu siguranță la anul va fi și mai bine. Hai U CLUJ!!! PS Nu se vor putea vedea meciurile pe vreo pagina de fb? 
20 April 2017 13:32
1 
Poti urmarii meciurile pe youtube : sepsi sic live 
20 April 2017 13:53
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
Cine poate sa explice delegarea unui arbitru din Cluj in finala SEPSI SIC - U Cluj?? Nu este exclus,ca SEPSI SIC va avea de luptat cu 5 jucatoare si un arbitru jucator,deci cu o echipa de 6. Ne miram,ca baschetul romanesc nu se regaseste in elita europeana!!SUCCES SEPSI SIC!! 
20 April 2017 13:47
3punkte Cine e acel arbitru?
0 
Numele?! 
20 April 2017 14:01
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Ciprian Ciocan 
20 April 2017 14:08
-3 
Asa este.Ciocan este din Cluj. Nu uita Tihi, un furt mare este pregatit din primul detaliu 
20 April 2017 14:20
3punkte Investitia si asigurarile
-4 
BT trebuie sã protejeze cumva investitia, e o regulã de bazã la orice bancã :-) dar banca OTP nu pune un sniper pe arbitru?! 
20 April 2017 14:30
u66 Gresit
2 
BT nu este sponsorul fetelor ci al băieților. Fetele au sponsori mai mici dar multi și inimoși. 
20 April 2017 14:36
laca1968 3punkte
-4 
Raspuns interesant. Oricum, suntem obisnuiti, suntem furati meci de mecicu 10-15 puncte, indiferent de unde sunt arbitri. 
20 April 2017 14:38
1 
Ciprian CIOCAN Negresti Oas 21 sep 1983 
20 April 2017 21:15
razv-an neputinta
0 
"explicata" dand vina pe arbitrii. Cel mai simplu. Fara sa te uiti ca echipa ta a ratat 9 libere (55%!!) - cu siguranta arbitrii sunt de vina si aici, sau ca a avut un procentaj la aruncarile de 2 pct de 35% (fata de 50% in play off) 
21 April 2017 08:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 12 - 1 / total
SEPSI SIC - U Cluj 4 - 1 / in acest an
SUCCES FETELOR...asteptam urmatoarele 3 victorii in ciuda faptului,ca veti avea de infruntat si un arbitru din Cluj. 
20 April 2017 14:07
meea dedicatie dl Tihi
1 
Știi că secția de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj are în palmares 14 titluri naționale?
Știi că în anul 1951 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a devenit campioană universitară?
Știi că în anul 1953 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a câştigat primul campionat naţional, iar în 1954 a câştigat un campionat naţional, disputat pentru prima oară în sistem tur-retur, fără nicio înfrângere – 18 partide, stabilind un record neegalat până în prezent?
Știi că anul 1986 rămâne în memoria iubitorilor baschetului clujean pentru victoriile de pe teren propriu cu Levski (85-77), Partizan (87-71), dar mai ales pentru victoria de renume (76-72) cu AC Primigi Vicenza (câştigătoare de 5 ori a Cupei Campionilor Europeni între 1983 şi 1988)
Știi că în anul 1981 echipa de baschet feminin a lui ”U” a cucerit, după 27 de ani, cel de-al treilea său titlu de campioană naţională?
Știi că s-a intocmit un clasament al jucătoarelor după numărul de titluri obţinute? Ierarhia arată în felul următor: I. Virginia Popa, 11; II. Aurora Dragoş, 10; III. Gabriela Kiss-Badiu, 9; Ildiko Manasses, 9; IV. Delia Dragoste, 8; V. Tunde Enyedi, 7; D. Moroşan, 7; Simona Morar-Muşat, 7; Georgiana Geleriu, 7; VI. Paula Misăilă, 6; Carmen Costanasiu, 6; Anca Serbanoiu, 6; VII. Magdalena Pall, 5; Svetlana Simion, 5; Ioana Cocârlan, 5.
REVENIREA ECHIPEI NOASTRE INTR-O FINALA ESTE O SARBATOARE A IUBITORILOR DE BASCHET DIN CLUJ!
E UN NOU INCEPUT! SI IL VOM CELEBRA CU MULTA BUCURIE!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este un club de baschet din Sfântu Gheorghe. Clubul a fost înființat în 2006, sub numele de BC Sepsi Sfântu Gheorghe, dar s-a desființat în vara anului 2011. În anul 2012, clubul s-a reînființat sub actualul nume și a rămas în prima ligă până în prezent.
Asta este istoria! Sper sa mai jucam finale impreuna!  
20 April 2017 21:39
viking33 arbitrul Ciocan
3 
arbitrul apare pe site-ul federatiei ca fiind din Negresti-Oas http://www.frbaschet.ro/oficiali/arbitri de ce dezinformati? 
20 April 2017 15:45
trancer Dragan
2 
Numai respect am pentru absolut tot ce a făcut acest om în sport și nu numai de când este în tara! Caracter adevărat si bun profesionist! 
20 April 2017 16:26
0 
Poți scrie link-ul , unde se poate vedea meciul? 
20 April 2017 18:31
0 
https://youtu.be/SYTrL5pg73o 
20 April 2017 18:51
0 
Comentatorii vb in limba maghiara, dar macar iubitorii baschetului vad finala, daca Digi Sport nu a putut baga in grila lor finala LNBF, adica 5 meciuri. 
20 April 2017 18:54
1 
Bravo fetelor! Eu zic sa vorbim mai putin si sa jucam mai mult baschet! Felicitari fetelor! Felicitari Dragan! Respect pentru cata bucurie ne oferiti in acest an! Meda ne vedem in finala la Cluj, doar ti-am spus asta! DL Alexa vrem sala plina saptamana viitoare!  
20 April 2017 21:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Schimbări majore la nivel de LNBF
Sezonul următor vom avea două românce în permanență pe parchet 
Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin
Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi 
Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani
„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe” 
Nathalie Fontaine nu va continua la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în sezonul viitor
Suedeza va juca în prima ligă din Franţa  
CSU Alba Iulia si Bogdan Duma, cercetați de procurorii din Alba Iulia
La baza anchetei penale stă nerespectarea, de către conducerea clubului, a unei hotărâri judecătoresti pronunțate de Tribunalul Bucuresti 
CSM Satu Mare va conta și în sezonul viitor pe căpitanul Andra Mandache
Alte două jucătoare vor continua la viecampioană 
Harrison și Lloyd, coechipiere în Australia
Jucătoarea care a evoluat pentru SCM Timișoara și-a făcut deja debutul la noua sa echipă 
Anca Stoenescu, a 12-a oară campioană a României
Veterana devine cea mai titrată baschetbalistă din istoria Ligii Naționale 
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
click pt. Articol 16 May 2018 16:07
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
click pt. Articol 15 May 2018 23:06
Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
click pt. Articol 15 May 2018 22:24
laca1968 Raios?
0 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
click pt. Articol 12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
click pt. Articol 11 May 2018 23:10
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
click pt. Articol 11 May 2018 21:58
studentU Dragan
0 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
click pt. Articol 11 May 2018 21:48
laca1968 Multumim Zoran!
0 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
click pt. Articol 11 May 2018 19:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DENSON SI SOLOPOVA JUCATOARE DE NIVELUL LUI SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
JUCATOARELE BUNE VOR VENI LA SEPSI SIC !!! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:57