Dragan Petricevic: „Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj această finală ar trebuie să fie o sărbătoare”


”U” Cluj-Napoca începe astăzi lupta pentru titlul național împotriva celor de la ACS Sepsi SIC

Ultimul act al ediției 2016-2017 din Liga Națională de baschet feminin va demara astăzi, 20 aprilie, seria dintre ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca luând startul pe terenul formației lui Zoran Mikes. Înainte primelor două partide la Sfântu Gheorghe, antrenorul echipei clujene, Dragan Petricevic, a analizat mai multe aspecte legate de gruparea pe care o pregătește:

Avem probleme de efectiv, dar asta nu înseamnă că vom juca această finală cu gândul că este pierdută înainte să se joace. Una peste alta, se va juca cinci la cinci și cred că avem și noi șansele noastre. Păstrez undeva o doză de realitate, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să încercăm să obținem cât putem de mult din această serie finală. Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj ar trebui să fie luată această finală ca o sărbătoare a baschetului feminin, cel masculin a sărbătorit mereu pe bună dreptate. Iată, acum avem și echipă feminină care a ajuns în topul formațiilor din țară și cred că trebuie încurajată la meciurile care urmează, mai ales la cele de acasă.

Vorbind despre perioada de pregătire ce a precedat finala, tehnicianul a spus:

Noi suntem într-o situație mai specifică, deoarece nu putem să ne antrenăm acolo unde o facem deobicei și toată această perioadă cu sărbătorile la mijlocul ei, între semifinală și finală a fost una mai atipică, dar am găsit locul în care să ne pregătim și o facem, este de văzut ce va însemna asta în vederea meciurilor de la Sfântu Gheorghe și nu doar de acolo. Noi practic nu vom intra în sala de la Cluj decât cu două zile înainte de meciul de acasă, dar haideți să terminăm întâi cu cele din deplasare.

Petricevic este de părere că o motivație suplimentară din partea jucătoarelor sale poate aduce prima victorie pe terenul covăsnencelor:

Este nevoie de foarte multă auto-încredere, este nevoie ca întreaga echipă să înțeleagă că nu suntem inferiori, dar la fel de bine acest aspect este foarte dificil de înțeles de către echipă atâta timp cât abordezi meciurile din finală cu un efectiv mai restrâns decât partidele din semifinală. Este nevoie ca echipa să se autodepășească.

La final, antrenorul bosniac s-a referit la viitorul echipei clujene:

Fie că vom obține locul 1 sau 2 la finalul acestui sezon, nu va fi apogeul aceste echipe, ci un punct de plecare pentru următoarele sezoane, așa consider eu. Dacă vom înțelege că e un punct de plecare și că această secție se mai poate dezvolta încă de câteva ori de cât este acum, cu un scop final de a juca în cupele europene, atunci ne vom gândi mai obiectiv. Dacă luăm în calcul doar ce va fi în această finală, gândim greșit. Eu deja de acum mă gândesc ce va fi în sezonul viitor.

 *Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 April 2017 / 11:30


Galerie foto


-2 
Ce vrea sa insemne aceasta declaratie ? Dati un pas in spate domnule Dragan ? Inca de la inceputul campionatului toata lumea va considerat campioane. Probleme de efectiv ? Poate nu le-ati dat banii promisi ! Sper sa ne incante cu prezenta si asa zisa galerie al unei foste echipe de fotbal , zis sepcile rosii. 
20 April 2017 13:20
u66 Mulțumim Dragan Petricevici
0 
Pentru iubitorii baschetului clujean este în mod cert o sărbătoare pentru ca am ajuns aici după un parcurs cu suișuri și coborâșuri. A fost o bucurie pe care ne-a oferit-o anul acesta Dragan Petricevici împreună cu echipa. Cu siguranță la anul va fi și mai bine. Hai U CLUJ!!! PS Nu se vor putea vedea meciurile pe vreo pagina de fb? 
20 April 2017 13:32
1 
Poti urmarii meciurile pe youtube : sepsi sic live 
20 April 2017 13:53
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
Cine poate sa explice delegarea unui arbitru din Cluj in finala SEPSI SIC - U Cluj?? Nu este exclus,ca SEPSI SIC va avea de luptat cu 5 jucatoare si un arbitru jucator,deci cu o echipa de 6. Ne miram,ca baschetul romanesc nu se regaseste in elita europeana!!SUCCES SEPSI SIC!! 
20 April 2017 13:47
3punkte Cine e acel arbitru?
0 
Numele?! 
20 April 2017 14:01
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Ciprian Ciocan 
20 April 2017 14:08
-3 
Asa este.Ciocan este din Cluj. Nu uita Tihi, un furt mare este pregatit din primul detaliu 
20 April 2017 14:20
3punkte Investitia si asigurarile
-4 
BT trebuie sã protejeze cumva investitia, e o regulã de bazã la orice bancã :-) dar banca OTP nu pune un sniper pe arbitru?! 
20 April 2017 14:30
u66 Gresit
2 
BT nu este sponsorul fetelor ci al băieților. Fetele au sponsori mai mici dar multi și inimoși. 
20 April 2017 14:36
laca1968 3punkte
-4 
Raspuns interesant. Oricum, suntem obisnuiti, suntem furati meci de mecicu 10-15 puncte, indiferent de unde sunt arbitri. 
20 April 2017 14:38
1 
Ciprian CIOCAN Negresti Oas 21 sep 1983 
20 April 2017 21:15
razv-an neputinta
0 
"explicata" dand vina pe arbitrii. Cel mai simplu. Fara sa te uiti ca echipa ta a ratat 9 libere (55%!!) - cu siguranta arbitrii sunt de vina si aici, sau ca a avut un procentaj la aruncarile de 2 pct de 35% (fata de 50% in play off) 
21 April 2017 08:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 12 - 1 / total
SEPSI SIC - U Cluj 4 - 1 / in acest an
SUCCES FETELOR...asteptam urmatoarele 3 victorii in ciuda faptului,ca veti avea de infruntat si un arbitru din Cluj. 
20 April 2017 14:07
meea dedicatie dl Tihi
1 
Știi că secția de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj are în palmares 14 titluri naționale?
Știi că în anul 1951 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a devenit campioană universitară?
Știi că în anul 1953 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a câştigat primul campionat naţional, iar în 1954 a câştigat un campionat naţional, disputat pentru prima oară în sistem tur-retur, fără nicio înfrângere – 18 partide, stabilind un record neegalat până în prezent?
Știi că anul 1986 rămâne în memoria iubitorilor baschetului clujean pentru victoriile de pe teren propriu cu Levski (85-77), Partizan (87-71), dar mai ales pentru victoria de renume (76-72) cu AC Primigi Vicenza (câştigătoare de 5 ori a Cupei Campionilor Europeni între 1983 şi 1988)
Știi că în anul 1981 echipa de baschet feminin a lui ”U” a cucerit, după 27 de ani, cel de-al treilea său titlu de campioană naţională?
Știi că s-a intocmit un clasament al jucătoarelor după numărul de titluri obţinute? Ierarhia arată în felul următor: I. Virginia Popa, 11; II. Aurora Dragoş, 10; III. Gabriela Kiss-Badiu, 9; Ildiko Manasses, 9; IV. Delia Dragoste, 8; V. Tunde Enyedi, 7; D. Moroşan, 7; Simona Morar-Muşat, 7; Georgiana Geleriu, 7; VI. Paula Misăilă, 6; Carmen Costanasiu, 6; Anca Serbanoiu, 6; VII. Magdalena Pall, 5; Svetlana Simion, 5; Ioana Cocârlan, 5.
REVENIREA ECHIPEI NOASTRE INTR-O FINALA ESTE O SARBATOARE A IUBITORILOR DE BASCHET DIN CLUJ!
E UN NOU INCEPUT! SI IL VOM CELEBRA CU MULTA BUCURIE!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este un club de baschet din Sfântu Gheorghe. Clubul a fost înființat în 2006, sub numele de BC Sepsi Sfântu Gheorghe, dar s-a desființat în vara anului 2011. În anul 2012, clubul s-a reînființat sub actualul nume și a rămas în prima ligă până în prezent.
Asta este istoria! Sper sa mai jucam finale impreuna!  
20 April 2017 21:39
viking33 arbitrul Ciocan
3 
arbitrul apare pe site-ul federatiei ca fiind din Negresti-Oas http://www.frbaschet.ro/oficiali/arbitri de ce dezinformati? 
20 April 2017 15:45
trancer Dragan
2 
Numai respect am pentru absolut tot ce a făcut acest om în sport și nu numai de când este în tara! Caracter adevărat si bun profesionist! 
20 April 2017 16:26
0 
Poți scrie link-ul , unde se poate vedea meciul? 
20 April 2017 18:31
0 
https://youtu.be/SYTrL5pg73o 
20 April 2017 18:51
0 
Comentatorii vb in limba maghiara, dar macar iubitorii baschetului vad finala, daca Digi Sport nu a putut baga in grila lor finala LNBF, adica 5 meciuri. 
20 April 2017 18:54
1 
Bravo fetelor! Eu zic sa vorbim mai putin si sa jucam mai mult baschet! Felicitari fetelor! Felicitari Dragan! Respect pentru cata bucurie ne oferiti in acest an! Meda ne vedem in finala la Cluj, doar ti-am spus asta! DL Alexa vrem sala plina saptamana viitoare!  
20 April 2017 21:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Program infernal pentru Olimpia Brașov, cu 5 meciuri în 11 zile
Elevele lui Dan Calancea întâlnesc miercuri Zabiny Brno în CEWL 
Gabriela Irimia și-a rupt un deget de la mână
Jucătoarea Olimpiei Brașov s-a accidentat în meciul cu CSM Satu Mare 
LNBF – Etapa VI – MVP: Porchia Green
Fundașul american a reușit 21 de puncte și 14 assist-uri pentru CSM Satu Mare în fața Olimpiei Brașov 
CSU Alba Iulia a câștigat la Cluj după un meci cu multe ratări
Oaspetele au dominat în duelurile 1 la 1 sub panou în partida din sala Polivalentă 
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 4 puncte 
EXCLUSIV. Destiny Williams părăsește pe CSM Satu Mare
Lidera clasamentului rămâne fără a doua cea mai bună marcatoare înaintea meciului cu ACS Sepsi SIC 
Duelul ultimelor vicecampioane închide etapa a 6-a
Universitatea Cluj vs. CSU Alba Iulia este al doilea meci televizat al rundei 
Nervi și țipete ale timișorenilor la finalul partidei pierdute cu Alexandria
Cei de la SCM Timișoara au dat vina pe deciziile arbitrilor că le-au readus în meci pe teleormănence 
Campioana s-a impus la 38 de puncte cu Sirius Târgu Mureș, după pauza pentru naționale
ACS Sepsi a obținut cea mai clară victorie din acest sezon 
tjl59 De unde sa stie ...
0 
domnisoara (doamna?) A. V. diferenta dintre o cronica si un editorial? Ii cereti prea mult... Abia de s-a pus la punct cu geografia si voi o chinuiti cu baschetul. Ei-ei...  
click pt. Articol 21 November 2017 16:50
megan esti mare stiutor
0 
deşi scrii numele cu CH, cu K trebuie să scrii că eşti neam cu fotbalistul cu acelaşi nume, Giani. Apăi naţia voastră - dealtfel încă tot minoritară - se reproduce şi fără aparate şi încet încet va fi majoritară în ţara pe care deja este numită după neamul vostru 
click pt. Articol 21 November 2017 13:44
Cristian Chirita Asa măgăreală, așa răspuns!
0 
Mai nou, am auzit că părții feminine a minorității secuiești îi este modificat aparatul excretor în aparat reproducător, apoi primește timp de nouă luni o medicație care are ca efect secundar constipația! La sfârșitul acestor nouă luni primește laxative din belșug și asa se naște laca1968!  
click pt. Articol 20 November 2017 23:19
0 
dupa parerea mea articolul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat pe teren.Am fost la meci de la inceput si vreau sa va spun ca fetele de la Timisoara au jucat bine si meritau cu prisosinta sa castige ,asta daca nu intervenea acest, nu pot sa-i spun arbitru,Serbulea.decizii date pe final de meci toate impotriva gazdelor,cu rautate sau din prostie asta nu pot sa spun dar a influentat clar rezultatul,deci intr-un cuvant viciere de rezultat.
Cat priveste articolul de mai sus ,nu are nici o legatura cu baschetul este un articol de scandal in primul rand sa loveasca in conducerea clubului SCM si nu este prima oara cand face treaba asta D-na VLASE .
In continuare daca imi permite-ti o sa fac cateva precizari in legatura cu caile de atac despre care a amintit comisarul Badila.POTI FACE MEMORIU LA FEDERATIE IN CARE SA DESCRII CELE INTAMPLATE DAR PLATESTI 200 DE EURO CA ALTFEL nu se ia in considerare, iar rezultatul este eventual o suspendare a arbitrului in cauza .Pai e normal sa fie nervosi conducatorii acestui club stimata d-na fiindca le-a fost furata o victorie foarte importanta.Cine crezi ca arunca cu flori dupa arbitrii dupa prestatia care au avut-o.
parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa mai dai drumul la asa un articol slab.
cu respect
UN SUSTINATOR AL SPORTULUI TIMISOREAN 
click pt. Articol 20 November 2017 22:22
0 
Echipa mica cu an partid mare in spate. 
click pt. Articol 20 November 2017 19:46
0 
Dragnea o sa faca legea si in sport. Ce bine ca si alte echipe au inceput sa simta ceea ce se face cu Sepsi de ani de zile. Mai nou am auzit ca asistatii sociali din Teleorman sunt obligati sa mearga la meci, altfel n-o sa-si mai ia banii de la tata Dragnea. 
click pt. Articol 20 November 2017 18:52
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL ESTE,DE MULTE ORI SE INTAMPLA CA ARBITRII SA STRICE MECIUL SI ATMOSFERA!SI LA SFANTU GHEORGHE S-A INTAMPLAT NU O SINGURA DATA !!Aduceti aminte de meciul SEPSI SIC cu U Cluj in finala de anul trecut,cand Zoran Mikes a retras echipa de pe teren !! IERI,AM AVUT PARTE DE UN ARBITRAJ BUN,TRIOU CONDUS DE ALEXANDRA STAN!!Felicitari echipei,antrenorului si arbitriilor !!Meciul a fost bun din toate punctele de vedere!! 
click pt. Articol 20 November 2017 18:25
0 
studentU ? saU fanU lU` Coldea, antrenorU rateU !?! 
click pt. Articol 20 November 2017 15:39
studentU nu stiu ce
0 
relevanta au parerile autoarei exprimate la finalul stirii. Ori o faci editorial si atunci pui mai multe impresii personale, ori o faci stire si atunci nu-si au rostul aceste impresii.
Trecand peste asta, e usor sa spui ca e inadecvata reactia pt un oficial. Daca avea insa dreptate sa protesteze, mie nu mi se pare de condamnat. Sa isi bata cineva joc de munca ta, normal ca te apuca toti dracii. Sa te mai si ia la basca cu procedura de protest. De parca ar fi rezolvat vreodata ceva aceasta procedura - adica sa se rejoace meciul spre exemplu. Nimic de genul, eventual nu a mai fost delegat arbitrul respectiv 2-3 meciuri si basta. Rezultatul ramane si cantareste in economia echipei. 
click pt. Articol 20 November 2017 14:25
Cristian Chirita Mare Manager
0 
Marele Manager Tritoiu a sarit sa l bata pe arbitru si la lovit cu usa la final.Poate scrie si domnul Badila in raport Mare Manager