Dragan Petricevic: „Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj această finală ar trebuie să fie o sărbătoare”


”U” Cluj-Napoca începe astăzi lupta pentru titlul național împotriva celor de la ACS Sepsi SIC

Ultimul act al ediției 2016-2017 din Liga Națională de baschet feminin va demara astăzi, 20 aprilie, seria dintre ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj-Napoca luând startul pe terenul formației lui Zoran Mikes. Înainte primelor două partide la Sfântu Gheorghe, antrenorul echipei clujene, Dragan Petricevic, a analizat mai multe aspecte legate de gruparea pe care o pregătește:

Avem probleme de efectiv, dar asta nu înseamnă că vom juca această finală cu gândul că este pierdută înainte să se joace. Una peste alta, se va juca cinci la cinci și cred că avem și noi șansele noastre. Păstrez undeva o doză de realitate, ceea ce nu înseamnă că nu trebuie să încercăm să obținem cât putem de mult din această serie finală. Mă bucur că suntem aici, pentru orice iubitor de baschet din Cluj ar trebui să fie luată această finală ca o sărbătoare a baschetului feminin, cel masculin a sărbătorit mereu pe bună dreptate. Iată, acum avem și echipă feminină care a ajuns în topul formațiilor din țară și cred că trebuie încurajată la meciurile care urmează, mai ales la cele de acasă.

Vorbind despre perioada de pregătire ce a precedat finala, tehnicianul a spus:

Noi suntem într-o situație mai specifică, deoarece nu putem să ne antrenăm acolo unde o facem deobicei și toată această perioadă cu sărbătorile la mijlocul ei, între semifinală și finală a fost una mai atipică, dar am găsit locul în care să ne pregătim și o facem, este de văzut ce va însemna asta în vederea meciurilor de la Sfântu Gheorghe și nu doar de acolo. Noi practic nu vom intra în sala de la Cluj decât cu două zile înainte de meciul de acasă, dar haideți să terminăm întâi cu cele din deplasare.

Petricevic este de părere că o motivație suplimentară din partea jucătoarelor sale poate aduce prima victorie pe terenul covăsnencelor:

Este nevoie de foarte multă auto-încredere, este nevoie ca întreaga echipă să înțeleagă că nu suntem inferiori, dar la fel de bine acest aspect este foarte dificil de înțeles de către echipă atâta timp cât abordezi meciurile din finală cu un efectiv mai restrâns decât partidele din semifinală. Este nevoie ca echipa să se autodepășească.

La final, antrenorul bosniac s-a referit la viitorul echipei clujene:

Fie că vom obține locul 1 sau 2 la finalul acestui sezon, nu va fi apogeul aceste echipe, ci un punct de plecare pentru următoarele sezoane, așa consider eu. Dacă vom înțelege că e un punct de plecare și că această secție se mai poate dezvolta încă de câteva ori de cât este acum, cu un scop final de a juca în cupele europene, atunci ne vom gândi mai obiectiv. Dacă luăm în calcul doar ce va fi în această finală, gândim greșit. Eu deja de acum mă gândesc ce va fi în sezonul viitor.

 *Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 April 2017 / 11:30


Galerie foto


-2 
Ce vrea sa insemne aceasta declaratie ? Dati un pas in spate domnule Dragan ? Inca de la inceputul campionatului toata lumea va considerat campioane. Probleme de efectiv ? Poate nu le-ati dat banii promisi ! Sper sa ne incante cu prezenta si asa zisa galerie al unei foste echipe de fotbal , zis sepcile rosii. 
20 April 2017 13:20
u66 Mulțumim Dragan Petricevici
0 
Pentru iubitorii baschetului clujean este în mod cert o sărbătoare pentru ca am ajuns aici după un parcurs cu suișuri și coborâșuri. A fost o bucurie pe care ne-a oferit-o anul acesta Dragan Petricevici împreună cu echipa. Cu siguranță la anul va fi și mai bine. Hai U CLUJ!!! PS Nu se vor putea vedea meciurile pe vreo pagina de fb? 
20 April 2017 13:32
1 
Poti urmarii meciurile pe youtube : sepsi sic live 
20 April 2017 13:53
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-4 
Cine poate sa explice delegarea unui arbitru din Cluj in finala SEPSI SIC - U Cluj?? Nu este exclus,ca SEPSI SIC va avea de luptat cu 5 jucatoare si un arbitru jucator,deci cu o echipa de 6. Ne miram,ca baschetul romanesc nu se regaseste in elita europeana!!SUCCES SEPSI SIC!! 
20 April 2017 13:47
3punkte Cine e acel arbitru?
0 
Numele?! 
20 April 2017 14:01
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Ciprian Ciocan 
20 April 2017 14:08
-3 
Asa este.Ciocan este din Cluj. Nu uita Tihi, un furt mare este pregatit din primul detaliu 
20 April 2017 14:20
3punkte Investitia si asigurarile
-4 
BT trebuie sã protejeze cumva investitia, e o regulã de bazã la orice bancã :-) dar banca OTP nu pune un sniper pe arbitru?! 
20 April 2017 14:30
u66 Gresit
2 
BT nu este sponsorul fetelor ci al băieților. Fetele au sponsori mai mici dar multi și inimoși. 
20 April 2017 14:36
laca1968 3punkte
-4 
Raspuns interesant. Oricum, suntem obisnuiti, suntem furati meci de mecicu 10-15 puncte, indiferent de unde sunt arbitri. 
20 April 2017 14:38
1 
Ciprian CIOCAN Negresti Oas 21 sep 1983 
20 April 2017 21:15
razv-an neputinta
0 
"explicata" dand vina pe arbitrii. Cel mai simplu. Fara sa te uiti ca echipa ta a ratat 9 libere (55%!!) - cu siguranta arbitrii sunt de vina si aici, sau ca a avut un procentaj la aruncarile de 2 pct de 35% (fata de 50% in play off) 
21 April 2017 08:22
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
SEPSI SIC - U Cluj 12 - 1 / total
SEPSI SIC - U Cluj 4 - 1 / in acest an
SUCCES FETELOR...asteptam urmatoarele 3 victorii in ciuda faptului,ca veti avea de infruntat si un arbitru din Cluj. 
20 April 2017 14:07
meea dedicatie dl Tihi
1 
Știi că secția de baschet feminin din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj are în palmares 14 titluri naționale?
Știi că în anul 1951 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a devenit campioană universitară?
Știi că în anul 1953 echipa de fete „Ştiinţa” Cluj a câştigat primul campionat naţional, iar în 1954 a câştigat un campionat naţional, disputat pentru prima oară în sistem tur-retur, fără nicio înfrângere – 18 partide, stabilind un record neegalat până în prezent?
Știi că anul 1986 rămâne în memoria iubitorilor baschetului clujean pentru victoriile de pe teren propriu cu Levski (85-77), Partizan (87-71), dar mai ales pentru victoria de renume (76-72) cu AC Primigi Vicenza (câştigătoare de 5 ori a Cupei Campionilor Europeni între 1983 şi 1988)
Știi că în anul 1981 echipa de baschet feminin a lui ”U” a cucerit, după 27 de ani, cel de-al treilea său titlu de campioană naţională?
Știi că s-a intocmit un clasament al jucătoarelor după numărul de titluri obţinute? Ierarhia arată în felul următor: I. Virginia Popa, 11; II. Aurora Dragoş, 10; III. Gabriela Kiss-Badiu, 9; Ildiko Manasses, 9; IV. Delia Dragoste, 8; V. Tunde Enyedi, 7; D. Moroşan, 7; Simona Morar-Muşat, 7; Georgiana Geleriu, 7; VI. Paula Misăilă, 6; Carmen Costanasiu, 6; Anca Serbanoiu, 6; VII. Magdalena Pall, 5; Svetlana Simion, 5; Ioana Cocârlan, 5.
REVENIREA ECHIPEI NOASTRE INTR-O FINALA ESTE O SARBATOARE A IUBITORILOR DE BASCHET DIN CLUJ!
E UN NOU INCEPUT! SI IL VOM CELEBRA CU MULTA BUCURIE!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este un club de baschet din Sfântu Gheorghe. Clubul a fost înființat în 2006, sub numele de BC Sepsi Sfântu Gheorghe, dar s-a desființat în vara anului 2011. În anul 2012, clubul s-a reînființat sub actualul nume și a rămas în prima ligă până în prezent.
Asta este istoria! Sper sa mai jucam finale impreuna!  
20 April 2017 21:39
viking33 arbitrul Ciocan
3 
arbitrul apare pe site-ul federatiei ca fiind din Negresti-Oas http://www.frbaschet.ro/oficiali/arbitri de ce dezinformati? 
20 April 2017 15:45
trancer Dragan
2 
Numai respect am pentru absolut tot ce a făcut acest om în sport și nu numai de când este în tara! Caracter adevărat si bun profesionist! 
20 April 2017 16:26
0 
Poți scrie link-ul , unde se poate vedea meciul? 
20 April 2017 18:31
0 
https://youtu.be/SYTrL5pg73o 
20 April 2017 18:51
0 
Comentatorii vb in limba maghiara, dar macar iubitorii baschetului vad finala, daca Digi Sport nu a putut baga in grila lor finala LNBF, adica 5 meciuri. 
20 April 2017 18:54
1 
Bravo fetelor! Eu zic sa vorbim mai putin si sa jucam mai mult baschet! Felicitari fetelor! Felicitari Dragan! Respect pentru cata bucurie ne oferiti in acest an! Meda ne vedem in finala la Cluj, doar ti-am spus asta! DL Alexa vrem sala plina saptamana viitoare!  
20 April 2017 21:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LNBF – Etapa XVI – MVP: Tyaunna Marshall
Americanca a stabilit un nou record stagional de capace și a fost cea mai eficientă jucătoare a etapei 
Mihai Coldea: „S-a văzut atitudine, hotărâre și cred că apărarea noastră și-a spus cuvântul”
CS SCM Timișoara a câștigat cu 77-68 meciul de acasă cu CSU Alba Iulia 
Călin Voicu: „Au fost alte greșeli mult mai mari decât folosirea din partea mea a 5 jucătoare străine, care n-a fost intenționată”
Managerul de la CSBT a explicat absența lui Mădălin Piperea la meciul de la Arad  
Universitatea Cluj înscrie 34 de puncte în sfertul patru și se impune cu Sirius
Mureșencele au condus la toate cele trei pauze 
Victorie clară pentru ACS Sepsi, acasă cu Olimpia
Pentru brașovence a fost cea mai grea înfrângere în acest sezon 
FCC ICIM Arad s-a desprins pe contraatac cu CSBT Alexandria după un meci intens
De la oaspete a absentat antrenorul Mădălin Piperea 
Universitatea Cluj-Napoca învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
Universitatea Cluj-Napoca învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș la o diferenţă de 14 puncte 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Olimpia CSU Braşov la o diferenţă de 37 puncte 
fadgyas arpad minciunã
0 
Declarația asta ar fi fost bine înainte de meci sã ziceți şi la cei 10-15 suporteri venite de la brasov sã nu mai vine cã meciul este nunai un antrenament cu publicul. Dar cred cã la nici un meci de acasã no sã aveți mai mult de maxim 200 de spectatori cã numai cu Sepsi puteți sã mobilizați. 
click pt. Articol 21 January 2018 16:10
laca1968 Bla bla bla
0 
Cel mai mare comentator! Antrenament cu public pt urmatoarele meciuri ? In primul rand n- o sa aveti public pt ca n-o sa jucati cu Sepsi. Cu caderea nervoasa a lui Handford in ultimul sfert cand a lovit-o intentionat pe Kilin? Sa nu vorbim de Irimia. Ce sa spun? Fain antrenament. Cel putin la baschet ati primit o lectie pe care n-o veti uita curand. 
click pt. Articol 21 January 2018 13:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
U s-a chinuit si cu ultima clasata!Ce face Petricevic ,altminteri avand un lot foarte bun ? 
click pt. Articol 21 January 2018 09:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
BASCHETUL COVASNEAN MERITA UN ALL STAR GAME!! Cred ca federatia este deranjata de faptul,ca dominam baschetul feminin!! Ori anuleaza supercupa,ori All Star gamul.Este o hatarare necugetata si neserioasa!! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
BRAVO FETELOR! SINTETI CELE MAI BUNE DIN TARA !! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SINTETI MINUNATE !! FELICITARI! 
click pt. Articol 21 January 2018 09:14
laca1968 Jaj, jaj, jaj
0 
Domnul Gabriel Irimia nu prea are loc la baschet, mai degraba la K1. Arbitri se prefaceau ca ploua de n ori. 
click pt. Articol 20 January 2018 21:31
laca1968 Amanda
0 
Vedeti baieti? Acum cateva luni ati huiduit-o, ati zis ca nu este femeie. Acuma va place de ea nu? Il mai ajuta si pe mult iubitul vostru anrenor da invete baschet. 
click pt. Articol 18 January 2018 18:28
laca1968 Bravo Adrienne
0 
Diferenta este ca Webb joaca 20 de minute pe meci iar Bartee 40. Webb arunca in 10 minute cat alte jucatoate in 30-40. 
click pt. Articol 14 January 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adrienne este una dintre cele mai bune jucatoare de baschet din Romania.Finalizeaza fara concurenta!!Bravo Adrienne,esti una dintre bazele solide a echipei SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 14 January 2018 11:10