Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea


Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon

CSM CSU Oradea și Dragan Zekovic continuă colaborarea și în sezonul 2019/2020. Campioana în exercițiu a România a anunțat prelungirea contractului cu jucătorul sârb pentru încă un sezon cu opțiune de prelungire și pentru al doilea.

Dragan Zekovic s-a alăturat lui CSM CSU Oradea în noiembrie 2018 și a fost una din piesele de bază ale lui Cristian Achim în sezonul în care bihorenii și-au asigurat al doilea titlul consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin și al treilea din istorie.

În stagiunea precedentă, Zekovic a bifat 29 de prezențe în LNBM și a acumulat cifre statistice de 11.1 puncte, 3.7 recuperări și 1.0 pase decisive în 23 de minute petrecute pe parchet. El a încheiat cu procentaje de 57.7% de la 2 puncte, 31.8% de la 3 puncte și 80.0% de la linia de libere.

„Vreau să mulțumesc pentru încrederea pe care clubul și suporterii o au în mine. Voi face tot posibilul să întorc încrederea învestită în mine. Hadeți să fim din nou campioni!” a fost mesajul transmis de jucătorul sârb în vârstă de 32 de ani la prelungirea contractului.

În țara noastră, Dragan Zekovic a mai evoluat pentru CSU Asesoft Ploiești și Steaua CSM EximBank București. De-a lungul carierei sale a mai trecut pe la Atla Novi Belgrad, Arkadia Traiskirchen, Steaua Roșie Belgrad, OKK Belgrad, Vojvodina Novi Sad și Karpos Sokoli.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dragan Zekovic

Bogdan Isailă / 25 June 2019 / 18:05


Galerie foto


bulcul Zeko + Marko
1 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
25 June 2019 18:48
1 
O veste buna pt tine : no o sa-ti mai mananci nervii cu Tibarna la Oradea. 
26 June 2019 09:40
trancer Zekovic
2 
Un PF de mare calitate, logic sa se conteze pe el și în continuare. O singura problema as avea. Am înțeles ca și Markovic continua la Oradea, foarte bine, pentru ca și el e un jucător valoros. Însă Oradea va merge mai departe fără un pivot clasic. Ok, cu Sibiul a mers anul trecut, chiar dacă a fost clar dominata sub panou, insa dacă în acest sezon va întâlni o echipa completa, lipsa pivoților adevărați s-ar putea sa o coste pe Oradea. 
26 June 2019 11:07
gyke Posibil
0 
... ca în locul lui Valeika să aducă un pivot mai "fizic" și atunci nu e rău deloc. Vedem... Sunt foarte curios ce va aduce Clujul în frontcourt, dacă vor fi toți sârbi. 
26 June 2019 12:33
0 
Chestia asta cu jucătorii sârbi numai datorita antrenorului s-ar putea sa fie o pista falsa... :) 
26 June 2019 13:28
gyke @trancer
0 
Ar fi bine pentru voi... Oricum marea problemă la U sezonul viitor se anunță a fi jucătorul român, U23 și nu numai...  
26 June 2019 14:37
0 
Personal nu vad o problema asa mare pe pozitia de roman asta in conditiile in care raman Torok si Kuti (il exclud pe VM pt ca toata lumea zice ca pleaca de la noi), iar pe langa cei doi aducem un U23 pe care te poti baza macar 10 minute intr-un meci. In acelasi timp nu pot sa afirm ca e un scenariu ideal, dar eu zic ca e unul cel putin decent.
Categoric ca nu ne putem compara cu Oradea la capitolul asta. Pe langa Watson/Richard il mai au pe Bobe/Fometescu si pe Baciu. 
26 June 2019 16:51
0 
Sper sa nu ne bazam doar pe Kuti la regula U23. S-a vazut sezonul trecut ca nu a fost cea mai buna decizie. 
26 June 2019 16:53
1 
Cu scuzele de rigoare ca am ajuns puțin off topic, m-aș aventura sa zic ca poate problema U23 nu va mai fi ca anul trecut. În rest, sa vina jucătorii sa vedem care ar mai fi acel "nu numai " :) ca dacă nu te referi strict la jucători ci la ceea ce ma gândesc eu, atunci sunt de acord cu tine. 
26 June 2019 16:54
trancer @gyke
0 
Cu tine vorbeam, doar ca Beniamin a fost mai rapid 
26 June 2019 16:55
gyke @trancer
0 
La U23 trebuie dublat Kuti. Cum Cațe cred că e o utopie, iar varianta Diculescu, încă posibilă, nu îți asigură multe variante jucând aproximativ același post, eu văd o vulnerabilitate. Copiii de la U18 sunt foarte talentați, dar prea fragezi. La veterani, în condițiile în care ați renunțat la Vlad și o altă surpriză se prefigurează, nu prea văd soluții și e destul de grav. Poate ceva israelian cu pașaport românesc. Dar eu dacă aș fi suporter clujean, situația pozițiilor jucătorilor români m-ar îngrijora.  
26 June 2019 21:09
mikki @gyke
2 
eu nu cred ca poti sa te gandesti la EuroCup... si in plus sa aplici pt wildcard in EuroCup decat daca ai intentia clara sa ai echipa de EuroCup... cu romanii o vor scoate ei la capat, vb ta inca sunt variante, bani sa fie si sunt... nu cred ca este cazul sa fie ingrijorati fiindca strainii lor vor fi cu o clasa peste ce avem noi..locul 1 anul acesta este acontat de UBT, noi cred ca ne vom bate pt ce ramane.. 
26 June 2019 21:24
mikki sigur..
0 
este posibil sa se mai schimbe cate ceva, avand in vedere ca nu au primit acel wildcard, dar datele problemei raman, clar.. 
26 June 2019 21:28
bulcul Restul
0 
Nu e cazul sa ne panicam. Atata timp cat nu vin vreo 5 arabi calarind tigri sa investeasca intr-o echipa romaneasca, nu exista diferente intre bugete in halul ala incat sa le elimine automat o echipa din campionat pe celelalte, inainte sa se confirme vreun jucator. Sezonul trecut chiar si Pitestiul mi s-a parut ca are echipa cu sanse la titlu. In cele din urma, e vorba despre cine e cel mai in forma in playoff, iar din cate se cunosc acum, vom avea din nou cel putin 4 echipe cu sanse reale la titlu. Sper ca Pitestiul sa se organizeze mai bine sezonul viitor si sa devina, precum sibiul, o echipa de la care se asteapta multe. 
26 June 2019 23:29
mikki nu e vb de panica..
0 
doar ca ei sunt obligati sa faca ceva, pt ca la 100 de ani de existenta, centenar, sarbatoare ..nu au castigat chiar nimic si sunt raniti greu in orgoliu, de aceea zic ca vor lua masurile de rigoare...sigur ca fiecare echipa trebuie sa aiba sansa ei, dar va fi mult mai greu, e opinia mea. 
27 June 2019 08:12
ydesh_apu Bun transfer
1 
A confirmat la Oradea ceea aratat la Steaua. Poate castiga un meci cand ceilalti coechipieri nu sunt in forma. 
26 June 2019 19:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53