EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"


Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"?

*Istoria contrafactuală, uneori denumită "istorie virtuală" este o formă a istoriografiei care încearcă a răspunde la întrebări de tipul „Ce ar fi fost dacă?”

De multe ori evenimentele politice au efecte deosebite asupra sportului. De exemplu, echipa naţională de fotbal a Ungariei, vicecampioană mondială în 1954 şi recunoscută pentru jucători ca Ferenc Puskas, nu şi-a atins niciodată potenţialul din cauza invaziei sovietice din 1956. Sau boom-ul pe care l-a avut sportul românesc în perioada comunistă, întrucât reprezenta un vector de propagandă atât internă cât şi externă. De aici şi rezultatele foarte bune, care au pierit cu timpul, în perioada postcomunistă. Un alt exemplu de intervenţia a politicului poate fi identificat şi în baschet.

Binecunoscut publicului iubitor de baschet este documentarul "Once Brothers" care prezintă prietenia dintre doi giganţi ai baschetului iugoslav, sârbul Vlade Divac şi croatul Drazen Petrovic. Cei doi au fost prieteni până când destrămarea fostei Iugoslavii a făcut ca cei doi campioni mondiali în 1990 şi campioni europeni în 1989 să nu îşi mai vorbească între ei.

*sursa: Youtube.com/ESPN

La Jocurile Olimpice din 1992 Croaţia lui Drazen Petrovic a ajuns în finală, unde s-a înfruntat cu legendarul Dream Team care avea în componenţă nume uriaşe precum Michael Jordan, Magic Johnson sau Larry Bird. Asta în timp ce Iugoslavia lui Divac nu a fost lăsată să participe. De altfel, spre sfârşitul documentarului Divac se întreabă "ce ar fi fost dacă împotriva Team USA jucam cu echipa din 1990?"

Anii au trecut, iar "Iugoslavia" mai există acum doar în sufletele nostalgicilor şi în manualele de istorie. Însă şcoala de baschet din fostul spaţiu iugoslav a rămas la fel de puternică, dacă nu chiar şi mai competitivă. E de amintit faptul că Serbia a fost finalistă atât la Jocurile Olimpice de la Rio cât şi la Campionatul Mondial din 2014. De asemenea, Croaţia a câştigat la Rio grupa B, numai pentru a fi eliminată din competiţie de Serbia în sferturi. La acel moment a făcut furori poza cu cei doi jucători care poartă acelaşi nume, Bogdanovic, care evoluau în tabere diferite.

bojan si bogdan bogdanovic

 *sursa: twitter ESPN, Bogdan Bogdanovic (stânga) şi Bojan Bogdanovic (dreapta) 

De asemenea, interesant de amintit ar fi că la Campionatul European din 2015 cinci din cele şase state ex-iugoslave au fost prezente în competiţie. singura absenţă fiind Muntenegru.  

De aici se poate naşte întrebarea "Ce-ar fi dacă astăzi vorbeam de naţionala Iugoslaviei, şi nu de selecţionatele separate ale Serbiei, Croaţiei, Muntenegrului, Bosnia şi Macedonia? Ar putea aceasta să ţină piept naţionalei americane la Jocurile Olimpice?"

Întâi să începem cu ce e mai "uşor". În opinia mea, cel mai bun 12 al Team USA ar fi următorul:

Guards: Steph Curry, James Harden, Chris Paul, Klay Thompson şi Russell Westbrook

Forwards: Carmelo Anthony, Kevin Durant, Paul George, LeBron James şi Kawhi Leonard

Big Men: DeMarcus Cousins şi Anthony Davis.

Aria de selecţie este atât de mare încât îmi permite să trec cu vederea jucători fabuloşi precum Kyrie Irving, Jimmy Butler, Andre Drummond, DeAndre Jordan, Kyle Lowry, Blake Griffin sau LaMarcus Aldridge, DeMar DeRozan, Damian Lillard sau Paul Milsap, to name a few. Oricum, oricare din aceşti 20 de jucători ar merita să facă parte din Team USA.

nurkic_jokic

Jusuf Nurkic (stânga) şi Nikola Jokic împart spaţiul de sub panou pentru Denver Nuggets (*foto: Getty Images)

De partea cealaltă, o selecţionată din partea tuturor statelor ex-iugoslave ar  propune, în opinia mea, următorii jucători:

Conducători de joc: Milos Teodosic (Serbia), Goran Dragic (Slovenia), Roko Ukic (Croaţia)

Fundaşi: Bojan Bogdanovic (Croaţia), Bogdan Bogdanovic (Serbia)

Extremă: Nikola Kalinic (Serbia), Mario Hezonja (Croaţia)

Extremă Forţă: Mirza Teletovic (Bosnia), Dario Saric (Croaţia)

Pivoţi: Jusuf Nurkic (Bosnia), Miroslav Raduljica (Serbia), Nikola Jokic (Serbia).

Din "lotul lărgit" ar face parte jucători extrem de valoroşi precum sârbii Nemanja Bjelica, Boban Marjanovic sau Stefan Markovic, muntenegrenii Nikola Pekovic, Nikola Vucevic şi Nikola Mirotic (care este "naturalizat" spaniol), croatul Damjan Rudez, macedoneanul Pero Antic sau slovenii Beno Udrih, Zoran Dragic sau Sasha Vujacic.

Aşadar, având în considerare cele două echipe, pe cine aţi paria între un ipotetic duel între Team USA la capacitate maximă şi selecţionata tuturor statelor ex-iugoslave? 



Eduard Popa / 08 octombrie 2016 / 11:00


Galerie foto


ydesh_apu comparatie
0 
Demografic: Ce-ar fi sa comparam un stat care atunci cand era unit avea 20 mil de locuitori, cu unul cu 200 mil de locuitori? Apoi economic: un conglomerat de statulete distruse de un razboi, cu cea mai mare putere economica mondiala? Ce resurse de selectie, pregatire instruire, performanta are SUA comparate cu conglomeratul ex iugoslav ? Doresti sa primesti un raspuns pe care-l stiu cu totii? Totusi, din cele 4 finale pe care le-am vazut in care americanii au pierdut (am vazut-o si pe aia cu Belov si faimosul "cos rusesc"), am observat in ultimile doua ca daca realizeaza ca adversarii sunt buni, le dispare aroganta, nu mai fac circ pe teren, cad psihic si nu le mai iese nimic. Si in plus NBA/FIBA nu prea lucreaza pe acelesi regulamente. Ca sa nu mai sa amintesc ca penalizarea stricta a pasilor si modul de acordare a faulturilor in Fiba scade din dinamismul jocului. Deci merele sunt mere, perele sunt pere. 
08 octombrie 2016 21:48
TDM Apu
0 
Este doar un exercitiu de imaginatie. ..nu te enerva asa. :))) Intr-un singur meci se poate intampla orice. Daca ar juca o serie de macar 2/3 SUA ar castiga 100%. 
08 octombrie 2016 22:47
sorin Meciul cand se joaca?
0 
N-as fi sigur ca la o serie 2/3,SUA ar castiga duelul.Iar aroganta ti-o permiti cand adversarul este sub tine,atat fizic,cat si psihic.
Poate la o serie 3/5,americanii sa se impuna,dar nici asa nu cred ca le-ar fi usor.Totusi,meciul cand se joaca? 
10 octombrie 2016 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EDITORIAL De ce se joacă finala într-o sală de 500 de locuri?
Steaua, între pragmatism și lipsa infrastructurii sportive din Capitală 
EDITORIAL. Reversul medaliei
U-BT nu va mai putea conta pe Aleksandar Rasic în acest sezon  
Factorul încredere
Tudor Gheorghe a strălucit în meciul cu Oradea, reușind un record personal de puncte în Liga Națională  
EDITORIAL. Liniște, joacă…baschetbalistele!
Universitatea Cluj-Napoca și ACS Sepsi SIC își dau întâlnire astăzi, într-un derby al orgoliilor 
EDITORIAL. Baschetul înseamnă fair-play
Jucătoarele lui Phoenix nu au fost speriate de un accident de mașină și au evoluat curajos la Cluj-Napoca. Gazdele s-au asigurat apoi că adversarele ajung în siguranță acasă  
EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"
Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"? 
REPORTAJ. O zi la Pro Basketball Academy Bucharest
Copiii români şi antrenorii lor străini încearcă să progreseze trecând peste barierele impuse de societatea noastră 
EDITORIAL. Câteodată te întrebi dacă nu chiar astă-i farmecul
Liga Națională de Baschet Masculin este mereu plină de surprize 
EDITORIAL. Vlad, Rareș, spuneți-i lui Luka Dončić că vrem juniori ca el
Real Madrid, campioana în exercițiu a Europei, mizează în dueluri de totul sau nimic pe baschetbaliști de 16 ani. Când vom vedea și în Liga Națională această „modă”?  
EDITORIAL: I SUper nasoală treaba cu baschetul din Capitală
Steaua şi Dinamo vor juca meciurile de pe teren propriu FĂRĂ SPECTATORI 
0 
Lasa boss, mai bine sa se sparga bugete de fotbal pe vreun parlit de loc 8 platindu-se puscarii de antrenori sau jucatori straini! Ce e ala viitor? Pe urma ne plangem ca nu are cine sa inlocuiasca pe Popescu sau Burlacu ori Larisa la feminin! Cum am mai zis, azi sa fie burta plina, maine ne-om descurca! Ironiile astea... 
click pt. Articol 26 mai 2017 19:58
0 
mai bine faceti voi un centru de excelenta la Alexandria si-i luati acolo pe toti marii astia antrenori,sunt sigur ca vom rupe Europa-n doua,doar am mai demonstrat asta!Si musai un loc si pentru Ildi Seres,spre mentinerea unui climat de disciplina ireprosabila si inalta conduita! 
click pt. Articol 26 mai 2017 19:26
0 
Ii faceti o oferta la CSS Craiova? Nu cred, se supara Liviu!!! :))) 
click pt. Articol 26 mai 2017 18:56
0 
E bine ca ai mai temperat tonul,in rest sa ne rezumam la partea cu enciclopediile,ne simtim foarte confortabil acolo amandoi.Sala "I.C" n era o hala a RATC-ului,era service-ul regiei,respectiv urmaresc si cunosc fenomenul de mai mult timp decat tine:))))Si o intrebare pentru un cunoscator:crezi ca daca ar pleca Pipera de acolo,ar mai ramane stacheta sus? 
click pt. Articol 26 mai 2017 17:34
0 
Ce e irational in ce am spus? Ca nu inteleg! E lapte si miere in sud? Avem superinfrastructura? Ai uitat cumva cat a durat reconstructia salii din Craiova? Eram elev in cls. a IX a la liceul de arta din Craiova, noiembrie 1994, cand a ars! Cat a durat pana a fost reconstruita? Ai uitat cum s-au distrus destule echipe de top din Craiova deoarece nu aveau sala, de-abia in 2003 facand Bulucea tentativa de sala "I. C" in hala RATC? Crede-ma, sunt o enciclopedie de informatii din sport! Ca imbatranesc si mai incurc putin e uman! Ori de junioare ce am spus nelalocul lui? Afla ca eu chiar urmaresc aceste campionate, macar prin prisma faptului ca avem in Alexandria o supersectie de baschet la CSS, am urmarit constant ultimii 7-8 ani, mai fac si pe oficialul la meciuri, nu ma informez de la sprituri! Si da, Boc a facut un mare bine sportului prin sala din Cluj, singura ce poate fi luata in seama! Am spus ceva gresit de infrastructura sportiva a Bucurestiului? Realitatea e asta, Oprescu promite sala, asa se castiga dreptul de organizare a CE gimnastica iar mai tarziu se constata ca nu exista sala! Ce e nerealist/nerational?  
click pt. Articol 26 mai 2017 16:59
Buzestii Omniscienta ,bat-o vina!
0 
Cand erai obiectiv si rational,era o placere sa-ti citesc comentariile,ba am si avut cateva "dialoguri" interesante si elegante.De la o vreme insa ai inceput sa cam faci ghiveci lucrurile,sa imparti lumea in ce si cei ce-ti plac tie si restul subred(n-am uitat mai ales un comentariu vitriolant privind cateva grupari de junioare si pe antrenorii acestora,bazat cel putin intr-unul dintre cazuri pe informatii ce presupun ca le-ai primit de la pretenarii tai la un pet de bere,nicidecum pe realitatile din acele locuri,dar consider ingropat subiectul)si ar fi pacat sa aluneci iremediabil pe panta asta!
In rest,imi permit sa-i transmit si salutul tau lui Tihi,dupa ce cred ca a fost banat aici,injura vartos in continuare la Halep,Paula ngureanu,si mai nou la toate contracandidatele lui Sepsi la promovarea in prima liga a fotbalului:)))))) 
click pt. Articol 26 mai 2017 16:41
0 
Vorbesc la subiect și vorbesc și corect! Și da, chiar sunt deștept! Nu e nicio rușine să fii deștept, e o rușine să nu știi să scrii corect în limba maternă! 
click pt. Articol 26 mai 2017 16:10
meea ha ha ha
0 
Am citit de cateva ori...e de tot rasul aceasta explicatie!Mie imi este jena de ce zice dl Ionut Georgescu!Cate titluri are clubul STEAUA? De cati ani activeaza? De ce nu au o sala decenta de 3000 de locuri? Pentru ca sifoneza banii publici! De ce nu ar reusi sa umple o sala? Nu este interes pentru sport? Nu este interes pentru ce se intampla la echipa Steaua! Cum nu era nici la Asesoft! Jucau cu sala nici jumatate! Nu au bani sa inchirieze o sala cocotata pe'' varful Omu ''pentru antrenamente si meciuri care conteaza! NU CRED!Voi ...? 
click pt. Articol 26 mai 2017 16:08
0 
nu schimba cu nimic faptul ca au un buget solid asigurat