EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"


Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"?

*Istoria contrafactuală, uneori denumită "istorie virtuală" este o formă a istoriografiei care încearcă a răspunde la întrebări de tipul „Ce ar fi fost dacă?”

De multe ori evenimentele politice au efecte deosebite asupra sportului. De exemplu, echipa naţională de fotbal a Ungariei, vicecampioană mondială în 1954 şi recunoscută pentru jucători ca Ferenc Puskas, nu şi-a atins niciodată potenţialul din cauza invaziei sovietice din 1956. Sau boom-ul pe care l-a avut sportul românesc în perioada comunistă, întrucât reprezenta un vector de propagandă atât internă cât şi externă. De aici şi rezultatele foarte bune, care au pierit cu timpul, în perioada postcomunistă. Un alt exemplu de intervenţia a politicului poate fi identificat şi în baschet.

Binecunoscut publicului iubitor de baschet este documentarul "Once Brothers" care prezintă prietenia dintre doi giganţi ai baschetului iugoslav, sârbul Vlade Divac şi croatul Drazen Petrovic. Cei doi au fost prieteni până când destrămarea fostei Iugoslavii a făcut ca cei doi campioni mondiali în 1990 şi campioni europeni în 1989 să nu îşi mai vorbească între ei.

*sursa: Youtube.com/ESPN

La Jocurile Olimpice din 1992 Croaţia lui Drazen Petrovic a ajuns în finală, unde s-a înfruntat cu legendarul Dream Team care avea în componenţă nume uriaşe precum Michael Jordan, Magic Johnson sau Larry Bird. Asta în timp ce Iugoslavia lui Divac nu a fost lăsată să participe. De altfel, spre sfârşitul documentarului Divac se întreabă "ce ar fi fost dacă împotriva Team USA jucam cu echipa din 1990?"

Anii au trecut, iar "Iugoslavia" mai există acum doar în sufletele nostalgicilor şi în manualele de istorie. Însă şcoala de baschet din fostul spaţiu iugoslav a rămas la fel de puternică, dacă nu chiar şi mai competitivă. E de amintit faptul că Serbia a fost finalistă atât la Jocurile Olimpice de la Rio cât şi la Campionatul Mondial din 2014. De asemenea, Croaţia a câştigat la Rio grupa B, numai pentru a fi eliminată din competiţie de Serbia în sferturi. La acel moment a făcut furori poza cu cei doi jucători care poartă acelaşi nume, Bogdanovic, care evoluau în tabere diferite.

bojan si bogdan bogdanovic

 *sursa: twitter ESPN, Bogdan Bogdanovic (stânga) şi Bojan Bogdanovic (dreapta) 

De asemenea, interesant de amintit ar fi că la Campionatul European din 2015 cinci din cele şase state ex-iugoslave au fost prezente în competiţie. singura absenţă fiind Muntenegru.  

De aici se poate naşte întrebarea "Ce-ar fi dacă astăzi vorbeam de naţionala Iugoslaviei, şi nu de selecţionatele separate ale Serbiei, Croaţiei, Muntenegrului, Bosnia şi Macedonia? Ar putea aceasta să ţină piept naţionalei americane la Jocurile Olimpice?"

Întâi să începem cu ce e mai "uşor". În opinia mea, cel mai bun 12 al Team USA ar fi următorul:

Guards: Steph Curry, James Harden, Chris Paul, Klay Thompson şi Russell Westbrook

Forwards: Carmelo Anthony, Kevin Durant, Paul George, LeBron James şi Kawhi Leonard

Big Men: DeMarcus Cousins şi Anthony Davis.

Aria de selecţie este atât de mare încât îmi permite să trec cu vederea jucători fabuloşi precum Kyrie Irving, Jimmy Butler, Andre Drummond, DeAndre Jordan, Kyle Lowry, Blake Griffin sau LaMarcus Aldridge, DeMar DeRozan, Damian Lillard sau Paul Milsap, to name a few. Oricum, oricare din aceşti 20 de jucători ar merita să facă parte din Team USA.

nurkic_jokic

Jusuf Nurkic (stânga) şi Nikola Jokic împart spaţiul de sub panou pentru Denver Nuggets (*foto: Getty Images)

De partea cealaltă, o selecţionată din partea tuturor statelor ex-iugoslave ar  propune, în opinia mea, următorii jucători:

Conducători de joc: Milos Teodosic (Serbia), Goran Dragic (Slovenia), Roko Ukic (Croaţia)

Fundaşi: Bojan Bogdanovic (Croaţia), Bogdan Bogdanovic (Serbia)

Extremă: Nikola Kalinic (Serbia), Mario Hezonja (Croaţia)

Extremă Forţă: Mirza Teletovic (Bosnia), Dario Saric (Croaţia)

Pivoţi: Jusuf Nurkic (Bosnia), Miroslav Raduljica (Serbia), Nikola Jokic (Serbia).

Din "lotul lărgit" ar face parte jucători extrem de valoroşi precum sârbii Nemanja Bjelica, Boban Marjanovic sau Stefan Markovic, muntenegrenii Nikola Pekovic, Nikola Vucevic şi Nikola Mirotic (care este "naturalizat" spaniol), croatul Damjan Rudez, macedoneanul Pero Antic sau slovenii Beno Udrih, Zoran Dragic sau Sasha Vujacic.

Aşadar, având în considerare cele două echipe, pe cine aţi paria între un ipotetic duel între Team USA la capacitate maximă şi selecţionata tuturor statelor ex-iugoslave? 



Eduard Popa / 08 October 2016 / 11:00


Galerie foto


ydesh_apu comparatie
0 
Demografic: Ce-ar fi sa comparam un stat care atunci cand era unit avea 20 mil de locuitori, cu unul cu 200 mil de locuitori? Apoi economic: un conglomerat de statulete distruse de un razboi, cu cea mai mare putere economica mondiala? Ce resurse de selectie, pregatire instruire, performanta are SUA comparate cu conglomeratul ex iugoslav ? Doresti sa primesti un raspuns pe care-l stiu cu totii? Totusi, din cele 4 finale pe care le-am vazut in care americanii au pierdut (am vazut-o si pe aia cu Belov si faimosul "cos rusesc"), am observat in ultimile doua ca daca realizeaza ca adversarii sunt buni, le dispare aroganta, nu mai fac circ pe teren, cad psihic si nu le mai iese nimic. Si in plus NBA/FIBA nu prea lucreaza pe acelesi regulamente. Ca sa nu mai sa amintesc ca penalizarea stricta a pasilor si modul de acordare a faulturilor in Fiba scade din dinamismul jocului. Deci merele sunt mere, perele sunt pere. 
08 October 2016 21:48
TDM Apu
0 
Este doar un exercitiu de imaginatie. ..nu te enerva asa. :))) Intr-un singur meci se poate intampla orice. Daca ar juca o serie de macar 2/3 SUA ar castiga 100%. 
08 October 2016 22:47
sorin Meciul cand se joaca?
0 
N-as fi sigur ca la o serie 2/3,SUA ar castiga duelul.Iar aroganta ti-o permiti cand adversarul este sub tine,atat fizic,cat si psihic.
Poate la o serie 3/5,americanii sa se impuna,dar nici asa nu cred ca le-ar fi usor.Totusi,meciul cand se joaca? 
10 October 2016 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
U23 Ladder: Performanțe excelente în ultimele două etape
Clasamentul celor mai buni tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder: Minute multe, performanțe mai puține în etapa a patra
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
U23 Ladder: În etapa a treia a curs cu minute
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Ca pe vremuri, la liceu
Timpul a stat în loc în Sala Regimentului din Capitală. La propriu 
U23 Ladder: 10:00 minute, cu bune și cu rele
Clasamentul celor mai în formă tineri jucători români din LNBM 
U23 Ladder – Câteva concluzii după prima etapă
Clasamentul celor mai buni tineri români din LNBM 
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
EDITORIAL Devotamentul și lacrimile unui căpitan
Jiri Welsch s-a retras din naționala Cehiei la Cluj-Napoca 
EDITORIAL. EuroBasket, o treaptă spre înălțarea baschetului românesc
Găzduirea unei grupe de la Campionatul European poate fi o cale către progres 
4points unde dai si unde crapa
0 
ionika, nu mai sta doar pe forumurile de baschet sa te iei de fanii Sibiului si sa te faci de ras luand aiurea apararea cui poate(?!) sa se apere si singur. Si o face, vezi www.tolo.ro. Comenteaza apoi, ca netu-i primitor. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:41
4points logik
0 
Deci, daca Sibiul/Fleseriu nu au titluri la juniori si nu au produs jucatori, inseamna ca Virgil nu a sifonat bani. Nu stiu cum i se pare lui Tolontan logica asta? Dar ar putea sa tina cont de parerea lui ionika. 
click pt. Articol 16 November 2017 15:33
ionika tinerii ce confirma
0 
Mai aroganti si mai habarnisti decat suporterii Sibiului eu nu am vazut pe forumurile de baschet. De unde stii ca a sifonat Virgil bani, cate titluri de campioni la juniori ai enumerat in comentariul tau si ce merit are Fleseriu ca romanii din echipa lui joaca bine? Si Sibiul are echipe de juniori dar nu am auzit de vreun jucator de baschet din Sibiu. Daca ar fi dupa voi i-ati include pe Hardy, Laser, Kinnard sau Cooper ca fiind formati de Fleseriu. In provincie sportul se distruge din cauza conditiilor pe care le oferiti iar fara banii municipalitatii nu ati avea baschet in Sibiu. 
click pt. Articol 16 November 2017 13:54
0 
La ce buget se pare ca a sifonat Virgil (jos palaria fata de el ca jucator) doar Darwiche mi se pare putin. Nu zic ca noi (SB) am produs mai multi in ultimi ani, dar de cand a venit Dan tinerii (chiar daca cumparati) incep sa confirme. Nici Cluj, nici Oradea, de unde au venit cei mai multi tineri bunı in ultimii ani, nu au avut 4,7 mil € bani publici pentru a cladi ce au....
Din pacate sifonarile de gen Bucale distrug tot ce se cladeste la nivel sportiv in provincie 
click pt. Articol 15 November 2017 22:45
4points Vai, dar cum nu intelegi
0 
Esti nedrept, investeste, dar doar in tinerii in care mai investesc si altii. Ca dovada - in 4 ani Darwiche este singurul junior stelist promovat din ditai centrul de excelenta. Noroc cu ajutorul de acasa, altfel lua si el calea "exilului", ca Maciuca. 
click pt. Articol 15 November 2017 16:27
hony nu inteleg
0 
de ce feliciti Steaua pentru ca joaca Maciuca la Galati...ce se intampla la Steaua in ceea ce priveste tinerii jucatori este o mare mizerie. Gandeste-te ca Steaua a adunat in ultimii ani cam tot ceea ce este mai bun din Bucuresti, si nu numai. A avut, si are inca varfuri de generatie, de care si-a batut joc din cauza unor interese care nu au legatura cu baschetul. Tolontan a facut bine ca a pus intrebari. Ar trebui sa continue cu investigatiile. Sunt foarte interesat sa aflu cat a investit in sectiile de juniori cu ale caror rezultate se impauneaza.  
click pt. Articol 15 November 2017 16:04
Victor825 Mihai Maciuca
0 
Steaua ar trebui sa fie extaziati ca Maciuca e doar imprumutat la Galati si o sa revina la un moment dat. Poate cu ocazia asta alte cluburi o sa inteleaga ca numai oferind sanse tinerilor sa evolueze in meciuri cu miza, acesti jucatori se pot dezvolta. Felicitari celor de la Steaua ca au fost de acord sa-l imprumute pentru a-i accelera procesul de dezvoltare si celor de la Phoenix pentru ca il folosesc la capacitate maxima. 
click pt. Articol 15 November 2017 15:02
Geza Darwiche
0 
Zoran Mikes ??? 
click pt. Articol 02 November 2017 16:44
free62 free62
0 
Spune-mi tu mai inteligenta prost crescuta, unul mai bun ca si Kuti? Probabil Mandache....e singurul crae poate emite aceste pretentii, iar Andrei la varsta lui Nandor era cu sa nu zic ce in nisip. In rest zi-mi tu unul care se mai ridica la valoarea asta...cine mah, Paliciuc 3 minute glorie, 4 meciuri meonopauza, Baciu, Lazar? Care mai e daca tot vorbesti sa fie vorbit? A fost Titus bietul, dar l-au facut praf accidentarile. Am zis, vb NIMENI despre oameni care chiar isi fac meseria, tu in meseria ta ce aveai realizari ai mah la 20 de ani? In viata ta ce ai facut tu ca sa vb de Kuti care la 20 de ani are cupe si campionate castigate ca jucator titular? Sa iti tii gura dracului cand vb de jucatorii clujului sau macar sa iti adjustezi bunul simt. 
click pt. Articol 20 October 2017 22:42
0 
E clar, ești Kuti sau fratele lui :), altcineva cu niște cunoștințe primare de baschet n-ar putea emite aberațiile astea ... auzi, Kuti jucator fenomenal, cel mai bun roman din campionat :)))))))))) ... e clar, ești din alt film! Și prost și nesimțit pe deasupra!!! Ai ignore din partea mea ...