Echipele românești și-au aflat adversarii din preliminariile FIBA Europe Cup


Oradea și Sibiul vor juca încă din primul tur preliminar, în timp ce Steaua va intra în joc în turul doi preliminar

Cele trei formații care reprezintă România în preliminariile FIBA Europe Cup și-au aflat astăzi adversarii în urma tragerii la sorți de la Munchen. CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor disputa două tururi preliminarii, în timp ce vicecampioana Steaua CSM EximBank va juca unul singur. 

Astfel, CSM CSU Oradea se va duela cu bulgarii de la Balkan Botevgrad, prima manșă fiind programată în 20 septembrie pe terenul celor de la Balkan, în timp ce returul se va disputa în Arena „Antonio Alexe” din Oradea în data de 27 septembrie. Dacă va reuși să treacă de Balkan Botevgrad, CSM Oradea va întâlni în turul secund pe Falco Szombathely din Ungaria, meciurile fiind programate în 4 octombrie pe teren propriu, respectiv 11 octombrie în deplasare. 

De cealaltă parte, CSU Sibiu va juca o dublă manșă cu BK Pardubice din Cehia, turul având loc în 20 septembrie în Sala Transilvania, în timp ce returul pe 27 septembrie în deplasare. În cazul în care vor reuși calificarea în turul secund preliminar din FIBA Europe Cup, sibienii se vor lupta pentru faza grupelor cu belgienii de la Proximus Spirou Basket, în 4 și 11 octombrie 2017, primul la Sibiu, iar al doilea în Belgia. 

Ultima, dar nu cea din urmă, vicecampioana României, Steaua CSM EximBank nu va fi nevoită să evolueze în primul tur preliminar, însă în al doilea se va duela cu câștigătoarea dublei dintre Boras Basket (Suedia) și Kormend (Ungaria). Meciurile din turul secund pentru Steaua se vor disputa în 4, respectiv 11 octombrie, primul la București, iar al doilea în deplasare. 

Echipele care vor reuși să treacă de ambele tururi preliminarii se vor califica în faza grupelor din FIBA Europe Cup, meciuri care vor debuta în data de 25 octombrie 2017. 

În grupele FIBA Europe Cup poate ajunge și U-BT Cluj dacă nu va izbuti calificarea în grupele Basketball Champions League. 



Citește ultimele știri despre Steaua CSM EximBank
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Radu Bărăian / 03 august 2017 / 14:15


Galerie foto


6X Hai CSM.
0 
Avem sanse ín primul tur si batem si pe Falco. Hai CSM!!! 
03 august 2017 14:34
0 
adversari decenti,sa speram ca se califica toate 
04 august 2017 08:59
0 
Pt Oradea nu cred ca va fi o problema sa treacă de primul tur. La Sibiu este o necunoscuta totala întrucât nici ei și nici cehii se pare ca n-au inca echipele formate. 
04 august 2017 16:32
gyke well...
0 
Oradea are mici probleme medicale si de forma (parerea mea), dar ar trebui sa treaca de bulgari. La noi, echipa e formata si s-a miscat chiar bine la memorial; ok, nu putem vorbi de omogenitate inca, dar jucatorii se simt bine si eu sunt optimist; cehii au schimbat doar 4 jucatori, dar rezultatele din amicale nu sunt grozave: infrangeri la Alba, Inter Bratislava si Slam Ostrow, destul de consistente si o singura victorie. Cred ca seria va fi echilibrata, dar ramane de vazut. 
20 septembrie 2017 10:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea, aproape de o eliminare prematură din Europa
Elevii lui Cristian Achim au de recuperat 16 puncte în returul de pe teren propriu cu bulgarii de la BC Balkan Botevgrad 
Înfrângere la 16 puncte diferență pentru Oradea în Bulgaria
Returul este programat miercuri, 27 septembrie, la Oradea 
CSU Sibiu începe joi aventura în FIBA Europe Cup
Sibienii revin în cupele europene după nouă ani de pauză 
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
Supercupele Italiei și Spaniei, în acest weekend, la TVR HD
Televiziunea Română va transmite meciuri din Liga Endesa și Serie A 
U-BT Cluj, duel cu MHP Riesen Ludwigsburg în preliminariile Basketball Champions League
Germanii au câștigat la 26 de puncte diferență pe terenul celor de la Bosna Sarajevo și sunt cu un pas și jumătate în turul secund preliminar 
CSM CSU Oradea debutează în noul sezon competițional cu un duel european
Bihorenii vor juca astăzi în Bulgaria prima manșă din preliminariile FIBA Europe Cup 
Juan Carlos Navarro, contract pe 10 ani cu FC Barcelona
„La Bomba” s-a retras în această vară din naționala Spaniei 
Surpriză pentru fanii baschetului din România
TVR va televiza primele ligi din Spania şi Italia 
Luigi Datome nu va juca împotriva României
Extrema lui Fenerbahce renunţă temporar la naţionala Squadrei Azzura 
zzza1 s......cu prefectura.
0 
Ce are una cu alta? Daca tot vrem sa tindem spre ceva in baschetul asta de 2 cepe din LN trebuia sa speri macar ca desi nu mai joaca in ChL, experienta capatata anul trecut o face sa traga la final 4 in fiba anul asta.
Dar na, ti-am zis...e greu. Romanu nu are pretentii si serveste ce i se da.
Hai ca in retur va fi un meci pe muchie de cutit... +8-10 Oradea, dar fara calificare! :)) Ar trebui ca banii pe care foarte probabil i-a primit pentru o participare in Europa sa fie restituiti la primarie si nu sparti prin birouri!
SIbiu are 100 000 euro pentru participarea in cupele europene....sunt curios cate tururi vor sa mearga.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 00:28
m.sandor zzz(ero)a1
0 
dar anul trecut ti-a placut parcursul echipei?intreb si eu... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 00:03
zzza1 intentionat?
0 
nu se merita sa mai calce nimeni intr-o sala de sport in Romania. Exista 2 variante...ori isi bat joc de oameni impreuna cu managementul ratat a lui peste si echipele nu vor sa treaca sau e a 2-a variana in care baschetul romanesc de club e la un nivel atat de slab incat nu trec de echipe fantoma. in ambele variante, nu se merita sa pierzi vremea la sala!  
click pt. Articol 20 septembrie 2017 23:25
zzza1 intentionat?
0 
Aceeasi meteahna a sportului romanesc de club. Ne prezentam, dar ca sa nu mai cheltuim banii preferam sa nu trecem mai departe. Poate pe inocenti ii pacaliti cu rezultatul asta.....ee, aia e. banii de europa deja s-au dat de la autoritati (probabil)...in rest, timpul trece-leafa merge. Nu ne mai chinuim cu europa....ramanem la camp nostru cu 7 echipe.
La fel va face si sibiu...si probabil si U Cluj (decat s aiba 14 meciuri in CHL).
Penibili... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 23:23
gyke Acuma serios
0 
Cred ca marea problema e sub panou, unde principalul pivot e accidentat, iar Gajovic fortat probabil pe 4, a iesit foarte repede cu 5 foule. Poate, poate, la Oradea... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:45
ajax Csm
0 
Balkanii ne-au dat cu terenu' de baschet in cap. Anul asta vom avea meciuri doar in LNBM si cupa. La cum au jucat in meciul cu Szolnok si cu Kosice nu ma mira rezultatul. Cu Kosice a fost totuși o revenire pe final , dar am fost conduși tot meciul. Greu. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:44
gyke Pfoui
0 
Un sfert 4 de cosmar si la Oradea este asteptat Tom Cruise pentru un nou episod din seria Mission Impossible... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 22:32
gyke well...
0 
Oradea are mici probleme medicale si de forma (parerea mea), dar ar trebui sa treaca de bulgari. La noi, echipa e formata si s-a miscat chiar bine la memorial; ok, nu putem vorbi de omogenitate inca, dar jucatorii se simt bine si eu sunt optimist; cehii au schimbat doar 4 jucatori, dar rezultatele din amicale nu sunt grozave: infrangeri la Alba, Inter Bratislava si Slam Ostrow, destul de consistente si o singura victorie. Cred ca seria va fi echilibrata, dar ramane de vazut. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 10:46
0 
A ales o echipa ok, va avea cu siguranta un sezon bun, a revenit in circuit 
click pt. Articol 12 septembrie 2017 08:58
0 
Pt Oradea nu cred ca va fi o problema sa treacă de primul tur. La Sibiu este o necunoscuta totala întrucât nici ei și nici cehii se pare ca n-au inca echipele formate. 
click pt. Articol 04 august 2017 16:32