Efort colectiv pentru ”U” Cluj în victoria cu ACS Sepsi SIC


”Studentele” s-au impus cu doar patru jucătoare străine în lot

Universitatea Cluj-Napoca a ieșit învingătoare din primul duel al finalei cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 64-66 pe terenul echipei din Covasna. Pentru a obține acest succes, tehnicianul Clujului, Dragan Petricevic, a utilizat 8 jucătoare, față de 9 sportive care au evoluat pentru gruparea adversă.

Andra Mandache a petrecut cele mai multe minute în teren din partea formației clujene, 37:48, timp în care a contabilizat 15 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții și un capac. Taneisha Harrison a fost decisivă pe final cu reușita din afara semicercului, venită cu doar 9 secunde înaintea de terminarea partidei. Americanca a jucat aproape 35 de minute și a strâns 17 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, înscriind trei din cele patru coșuri de 3 puncte ale Universității.

Pivotul Brittany Denson a fost cea mai eficientă sportivă dintre purtătoarele echipamentului alb-negru, adunând 16 puncte, 14 recuperări, un assist și 5 capace în 36 de minute petrecute pe parchet. Nikki Dixon a jucat aproape 28 de minute și s-a remarcat cu 10 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și un capac, în timp ce Dajana Butulija a reușit 8 puncte, 5 recuperări, 3 assist-uri și un capac.

Trupa de pe Someș a avut un procentaj de 44% la aruncările din acțiune (24/55), în timp ce de la linia de fault a transformat 70% dintre aruncări (14/20), totalizând 69 de unități la capitolul eficiență, în comparație cu cele 55 însumate de Sepsi.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 21 aprilie 2017 / 11:45


Galerie foto


stef „U”
2 
Bravo fetelor! Acesta este spiritul lui „U”! Sunt mândru de voi! 
21 aprilie 2017 11:54
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Trupa din Sfantu Gheorghe nu este din Ardeal???Din prezentarea de mai sus,se intelege ca nu....Interesant !!!Nu strica un pic de geografie si documentare unora!!! 
21 aprilie 2017 12:55
0 
Multumim pentru atentionare! Nu a fost cu intentie. 
21 aprilie 2017 13:28
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Se intampla....scuzele se accepta si iarta ! 
21 aprilie 2017 13:49
0 
Doamne,si Tihi o-nviat!!! 
21 aprilie 2017 14:09
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
1-1 
22 aprilie 2017 09:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mai multe echipe din campionatul feminin, aproape de participarea în CEWL
Olimpia Brașov este prima formație care și-a manifestat public intenția de a evolua în întrecerea continentală 
Comisia de disciplină a FRB va analiza declarația presedintelui CSM Satu Mare
Vasile Fogel a făcut aluzii cu privire la modul în care este decisă campioana României. 
CSM Satu Mare si-a făcut cunoscut o parte din lotul pentru sezonul 2017/2018
Vasile Fogel spune că a luat trei jucătoare de la Universitatea Cluj-Napoca. 
Vasile Fogel: "Nu putem garanta titlu deoarece în baschet esti la mâna a trei fluiere"
Presedintele CSM Satu Mare afirmă că impresarul clubului alături de antrenorul Marius Dobă i-au garantat finala campionatului. 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mişcările de trupe din LNBF din intersezon, la zi 
Rapid București și Agronomia București nu doresc să evolueze în LNBF
Trupa feroviară a obținut promovarea pe teren la turneul final de la Timișoara 
CSM Târgoviște a primit dreptul de a evolua în următorul sezon al Ligii Naționale
Echipa dâmbovițeană nu va putea efectua în continuare transferuri de jucătoare care nu au fost legitimate în campionatul intern 
Mihai Coldea este noul antrenor al celor de la SCM Timișoara
Acesta a făcut parte din staff-ul lui Dragan Petricevic la Universitatea Cluj 
Florin Nini, noul președinte al Colegiului Central al Antrenorilor
Această funcție a fost ocupată de Dan Calancea 
Annemarie Părău, Ancuța Stoenescu, Andreea Huțanu și Tunde Killin continuă la Sepsi SIC
Annemarie Părău rămâne căpitanul echipei din Sf. Gheorghe 
0 
Nu trebuie decât să te uiți la fața ăstuia, doar vreo două articole anterioare, să vezi că exprimă doar "regrete eterne"! Când unii vor înțelege că "gura bate c.u.r.u'"? Ce ușor vorbește de mii de euro... Cetățenii din Satu Mare, care zilnic se înghesuie pe doar 2 poduri peste Someșul ce traversează orașul, știu cum promite ăsta miile? Dacă, precum Berbecali, le-ar da din buzunarele lui ar fi de scuzat da' la un CSM... Și ne mai supărăm că statul nu susține sportul, ăsta e un exemplu, contraexemplu, ce ridică mingea la fileu pentru edilii ce refuză susținerea sportului! Ce nume, comparativ cu încrucisarea berbecului cu capra, Vasile cu Fogel, îmi lipseste în tastatură um-laut-ul.... 
click pt. Articol 20 iunie 2017 23:58
0 
@TB, Tavic e bosniacă! 
click pt. Articol 20 iunie 2017 17:13
0 
A fost transferata de Sepsi? 
click pt. Articol 20 iunie 2017 11:09
kiwi71 Intrebare
0 
Am o intrebare. Teodora Neagu nu face parte din zona tranferurilor? Sau nu este considerata "un transfer" pentru campioana Romaniei, ACS Sepsi Sic Sfantu-Gheorghe ? 
click pt. Articol 18 iunie 2017 14:41
0 
Nici Politehnica Iasi nu are buget pentru Liga Nationala...decat sa se inscrie in prima divizie mai bine ar evolua in Liga 1 pana se mai indulcesc gandurile conducerii primariei fata de aceasta echipa... 
click pt. Articol 16 iunie 2017 20:41
raress23 Mult succes
0 
Si bafta. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 17:27
0 
Au bani, pot sa ia pe Murphy, Jeffery, Arnold, Coker, Poole ce au jucat constant din 2014 in LNBF. Green a semnat in Mexic si nu cred ca vor mai reusi sa primeasca, daca doreste sa revina, green-card-ul! 
click pt. Articol 14 iunie 2017 13:17
TBN csm
0 
Echipa a fost acceptata in urmatorul sezon de LNBF, dar va avea un lot si mai subtire. 
click pt. Articol 14 iunie 2017 12:17
Cristian Chirita Probabilitate...
0 
Pariu că va avea un post căldut, lipsit de obiective la federație? Nu e fraier să meargă la Timba! Iar la SCM probabil că nu vor ei! 
click pt. Articol 13 iunie 2017 13:50
u66 Dragan
0 
Probabil va merge la Timba sau Poli Tim. Sigur revine în baschetul masculin dar am rămas cu un gust amar în ceea ce privește baschetul feminin. Dar cine știe, poate rămâne Meda și ar fi o buna oportunitate pentru el. 
click pt. Articol 13 iunie 2017 12:25