Efort colectiv pentru ”U” Cluj în victoria cu ACS Sepsi SIC


”Studentele” s-au impus cu doar patru jucătoare străine în lot

Universitatea Cluj-Napoca a ieșit învingătoare din primul duel al finalei cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 64-66 pe terenul echipei din Covasna. Pentru a obține acest succes, tehnicianul Clujului, Dragan Petricevic, a utilizat 8 jucătoare, față de 9 sportive care au evoluat pentru gruparea adversă.

Andra Mandache a petrecut cele mai multe minute în teren din partea formației clujene, 37:48, timp în care a contabilizat 15 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții și un capac. Taneisha Harrison a fost decisivă pe final cu reușita din afara semicercului, venită cu doar 9 secunde înaintea de terminarea partidei. Americanca a jucat aproape 35 de minute și a strâns 17 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, înscriind trei din cele patru coșuri de 3 puncte ale Universității.

Pivotul Brittany Denson a fost cea mai eficientă sportivă dintre purtătoarele echipamentului alb-negru, adunând 16 puncte, 14 recuperări, un assist și 5 capace în 36 de minute petrecute pe parchet. Nikki Dixon a jucat aproape 28 de minute și s-a remarcat cu 10 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și un capac, în timp ce Dajana Butulija a reușit 8 puncte, 5 recuperări, 3 assist-uri și un capac.

Trupa de pe Someș a avut un procentaj de 44% la aruncările din acțiune (24/55), în timp ce de la linia de fault a transformat 70% dintre aruncări (14/20), totalizând 69 de unități la capitolul eficiență, în comparație cu cele 55 însumate de Sepsi.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 21 April 2017 / 11:45


Galerie foto


stef „U”
2 
Bravo fetelor! Acesta este spiritul lui „U”! Sunt mândru de voi! 
21 April 2017 11:54
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Trupa din Sfantu Gheorghe nu este din Ardeal???Din prezentarea de mai sus,se intelege ca nu....Interesant !!!Nu strica un pic de geografie si documentare unora!!! 
21 April 2017 12:55
0 
Multumim pentru atentionare! Nu a fost cu intentie. 
21 April 2017 13:28
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Se intampla....scuzele se accepta si iarta ! 
21 April 2017 13:49
0 
Doamne,si Tihi o-nviat!!! 
21 April 2017 14:09
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
1-1 
22 April 2017 09:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LNBF – Etapa XV – MVP: Biljana Pesovic
Sârboaica a avut o contribuție decisivă în victoria cu ocupanta locului secund, CSM Satu Mare 
Amanda Thompson înscrie coșul victoriei Universității Cluj în ultima secundă
Gazdele de la CSU Alba Iulia conduceau cu 15 puncte în sfertul trei 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe obține o victorie categorică pe terenul ultimei clasate
Campioana en-titre a reușit să depășească suta de puncte marcate pentru prima oară în acest sezon 
Olimpia Brașov trece de CSM Satu Mare după ce a condus tot meciul
Oaspetele au avut câteva reveniri, dar procentaje foarte slabe la aruncări 
CST BC Alexandria învinge pe CS SCM Timisoara
CST BC Alexandria învinge pe CS SCM Timisoara la o diferenţă de 3 puncte 
Olimpia CSU Braşov învinge pe CSM Satu Mare
Olimpia CSU Braşov învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 8 puncte 
CSBT Alexandria, victorie acasă și cu SCM Timișoara
Gazdele conduceau cu 15 puncte în ultimul sfert, dar oaspetele le-au dat emoții pe final 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe UPM BC Sirius Tîrgu Mureș la o diferenţă de 54 puncte 
CSBT Alexandria și SCM Timișoara se reîntâlnesc după finalul tensionat din tur
Cele două echipe nu au făcut transferuri de la acel meci 
Olimpia Brașov vs. CSM Satu Mare, singurul meci transmis din etapa a 15-a
Vedetele partidei, cele două jucătoare care au reușit un triple-double în acest sezon 
laca1968 Bravo Adrienne
0 
Diferenta este ca Webb joaca 20 de minute pe meci iar Bartee 40. Webb arunca in 10 minute cat alte jucatoate in 30-40. 
click pt. Articol 14 January 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adrienne este una dintre cele mai bune jucatoare de baschet din Romania.Finalizeaza fara concurenta!!Bravo Adrienne,esti una dintre bazele solide a echipei SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 14 January 2018 11:10
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Asa se joaca ! Bravo SEPSI SIC !!! 
click pt. Articol 14 January 2018 11:03
0 
In sfarsit a castigat si U Cluj cu noroc in prelungiri.... 
click pt. Articol 14 January 2018 11:02
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Bravo fetelor!! Succes in continuare !! 
click pt. Articol 14 January 2018 11:00
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ceva nu este in regula la Satu Mare in jurul finantarii echipei.Sint cele mai mari salarii,o parte fiind platita din bani publici !!Antrenorul portughez dat afara,faliment+insolventa etc...Vai de capul lor!! 
click pt. Articol 13 January 2018 11:49
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC nu cauta a 12-a victoria consecutiva,ci va castiga !! Este echipa cea mai buna din campionat,cu un joc convingator,cu tactica si tehnica superioara celorlalte candidate la titlu!! FELICITARI FETELOR !! HAI SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 13 January 2018 11:44
Vander Felicitari
0 
Felicitari Andrea! 
click pt. Articol 11 January 2018 11:31
potyike @7vezer
0 
mai verifica odata :) 
click pt. Articol 07 January 2018 21:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
U CLUJ nu mai reprezinta o echipa fanion al campionatului...anul trecut a fost o exceptie norocoasa...Nu mai sperie pe nici o echipa din campionat !!Echipa este ca si antrenorul si invers !! Macar au disparut si ultrasii negrii !! HAI SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 07 January 2018 16:24