Efort colectiv pentru ”U” Cluj în victoria cu ACS Sepsi SIC


”Studentele” s-au impus cu doar patru jucătoare străine în lot

Universitatea Cluj-Napoca a ieșit învingătoare din primul duel al finalei cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 64-66 pe terenul echipei din Covasna. Pentru a obține acest succes, tehnicianul Clujului, Dragan Petricevic, a utilizat 8 jucătoare, față de 9 sportive care au evoluat pentru gruparea adversă.

Andra Mandache a petrecut cele mai multe minute în teren din partea formației clujene, 37:48, timp în care a contabilizat 15 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții și un capac. Taneisha Harrison a fost decisivă pe final cu reușita din afara semicercului, venită cu doar 9 secunde înaintea de terminarea partidei. Americanca a jucat aproape 35 de minute și a strâns 17 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, înscriind trei din cele patru coșuri de 3 puncte ale Universității.

Pivotul Brittany Denson a fost cea mai eficientă sportivă dintre purtătoarele echipamentului alb-negru, adunând 16 puncte, 14 recuperări, un assist și 5 capace în 36 de minute petrecute pe parchet. Nikki Dixon a jucat aproape 28 de minute și s-a remarcat cu 10 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și un capac, în timp ce Dajana Butulija a reușit 8 puncte, 5 recuperări, 3 assist-uri și un capac.

Trupa de pe Someș a avut un procentaj de 44% la aruncările din acțiune (24/55), în timp ce de la linia de fault a transformat 70% dintre aruncări (14/20), totalizând 69 de unități la capitolul eficiență, în comparație cu cele 55 însumate de Sepsi.

*Foto: Mircea Roșca/sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Valentin Todea / 21 aprilie 2017 / 11:45


Galerie foto


stef „U”
2 
Bravo fetelor! Acesta este spiritul lui „U”! Sunt mândru de voi! 
21 aprilie 2017 11:54
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Trupa din Sfantu Gheorghe nu este din Ardeal???Din prezentarea de mai sus,se intelege ca nu....Interesant !!!Nu strica un pic de geografie si documentare unora!!! 
21 aprilie 2017 12:55
0 
Multumim pentru atentionare! Nu a fost cu intentie. 
21 aprilie 2017 13:28
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Se intampla....scuzele se accepta si iarta ! 
21 aprilie 2017 13:49
0 
Doamne,si Tihi o-nviat!!! 
21 aprilie 2017 14:09
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
1-1 
22 aprilie 2017 09:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
10 echipe la startul Ligii Naționale de Baschet Feminin
Cine joacă în prima etapă din stagiunea 2017/2018 
U Cluj-Napoca, înfrângere într-un meci amical din Ungaria
Fetele lui Dragan Petricevic au pierdut partida cu Aluinvent DVTK 
ULTIMĂ ORĂ. CSM Târgoviste s-a retras din Liga Națională de Baschet feminin
Competiția rămâne cu 10 echipe înscrise în ediția 2017/2018. 
Jose Araujo: "Am fost îndepărtat de către o persoană fără demnitate care nu este nici manager, nici presedinte al clubului"
Tehnicianul portughez, aflat în continuare sub contract cu CSM Satu Mare, va acționa clubul în instanță. 
SCM Timișoara s-a întărit cu un pivot din Ucraina
Anna Kiriienko s-a alăturat de astăzi lotului timișorean 
Dan Calancea: „Sper să fie un sezon la fel de reușit ca și cel de anul trecut”
Tehnicianul echipei de sub Tâmpa a vorbit despre perioada de pregătire și noul sezon 
Olimpia Brașov și-a definitivat programul jocurilor din presezon
Echipa de sub Tâmpa va disputa șapte partide amicale 
FCC ICIM Arad s-a reunit în efectiv complet
Antrenorul Bogdan Bulj are la dispoziție 13 jucătoare pentru următorul sezon 
CSU Alba Iulia își obligă propria jucătoarea la plata a 2.500 USD
Sportiva a ales un mod inedit de a strânge fondurile solicitate de clubul din județul Alba. 
Olimpia Brașov a ajuns la o înțelegere cu Elena Ramona Dănălache
Jucătoarea a evoluat la Politehnica Iași 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
leatule...Chirita,taci macar in acest campionat.Lasa-ne in pace,sa putem savura castigul si victoria cu echipele tale preferate !! Hújj,hújj hajrá...Hai Sepsi Sic !!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DVTK este o echipa net suprioara Clujului...nu va mirati ca ati pierdut !! Echipe mai bune ca DVTK,Győr si Pécs au pierdut cu SEPSI SIC tot in Ungaria.SEPSI SIC a jucat si finala Cupei Sió la Szekszárd!! Bravo SEPSI SIC !! FELICITARI!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:16
0 
Zât, 7verze! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 19:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Pierde campionatul o echipa buna,dar nu ne doare lipsa lui Tanase !!Poate jucatoarele bune vin la noi...
A doua oara scapa Targoviste de SEPSI SIC in supercupa!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ce ati facut cu SEPSI SIC ??Evolutie cam palida...