Emanuel Cățe stabilește un record absolut de capace în Basketball Champions League


UCAM Murcia a părăsit însă competiția europeană încă din optimi

UCAM Murcia a fost eliminată încă din faza optimilor de finală ale Basketball Champions League, după ce în sezonul regulat a fost echipa cu cel mai bun record. Formația s-a înclinat în fața belgienilor de la Antwerp Giants cu scorul cumulat al celor două manșe, 152-145.

În partida retur, echipa lui Emi Cățe avea nevoie de o victorie la 9 puncte diferență pentru a accede în sferturile de finală. UCAM Murcia a început perfect partida și după primele 10 minute de joc conducea cu 26-19. Următoarele două acte au fost mai echilibrate dar echipa din Spania avea un ecart de 8 puncte, care îi dădea speranțe, 61-53. În sfetul decisiv oaspeții au revenit și au fost aproape să egaleze. Murcia s-a dus la 9 puncte, scor de calificare, dar nu a reușit să mențină diferența iar la final s-a consemnat scorul de 78-77 pentru iberici.

În acest meci, pivotul român, Emanuel Cățe a stabilit un record absolut la numărul de capace într-un meci din Basketball Champions League. Compatriotul nostru și-a oprit adversarii în drumul spre coș de 7 ori. Emi a jucat 22 de minute în fața lui Antwerp și a mai adunat pe lângă cele 7 capace și 10 puncte, 5 recuperări dar și 3 mingi pierdute. Pivotul român a marcat 5/6 de la 2 puncte și a ratat cele 3 libere de care beneficiat, pentru indice al eficienței de 15 unități.

Emanuel Cățe a încheiat aventura europeană cu 15 partide la activ și cu medii statistice de 7.3 puncte, 5.3 recuperări și 1.3 capace.

Pentru Antwerp Giants a evoluat și fostul stelist, Dave Dudzinski. Americanul a încheiat partida de la Murcia cu 6 puncte și 2 recuperări. Dudzinski și echipa lui se vor duela cu Nizhny Novogorod pentru un loc în Final Four. 

*foto: championsleague.basketball



Vizualizează pagina personală a jucătorului Emanuel Cățe

Bogdan Isailă / 14 March 2019 / 9:15


Galerie foto


studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
14 March 2019 10:39
1 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
14 March 2019 19:00
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
14 March 2019 22:19
Oldtimer VM ?!....
0 
mai apuca, saracu', sa joace pentru nationala? ....are si asta un noroc... :(  
26 April 2019 12:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alex Olah, aproape de double-double în primul meci de playoff din acest sezon
Kangoeroes Mechelen a pierdut în deplasare, în fața lui Antwerp Giants 
Shane Larkin va continua din sezonul viitor la Anadolu Efes
Conducătorul de joc are o clauză de opt-out, în cazul unei oferte din NBA 
Daniel Dillon revine în NBL, după o experiență în capitala Franței
Fostul jucător al Oradiei se întoarce în campionatul din țara sa natală 
Inevitabilul s-a produs în Grecia și Olympiacos va fi retrogradată în liga secundă
Echipa din Pireu nu s-a prezentat la primul meci din playoff 
F4. Euroligă - CSKA Moscova cucerește un nou titlu, în fața lui Anadolu Efes
Rușii își trec în palmares trofeul Euroligii cu numărul opt 
F4. Euroligă - Real Madrid câștigă finala mica cu Fenerbahce
Campazzo și Ayon intră în istoria turneelor finale 
Andrada Csender, arbitrul anului în baschetul din Danemarca
Românca s-a stabilit de câteva luni în țara scandinavă 
F4.Euroligă - CSKA Moscova o răpune pe Real Madrid și va juca finala
Los Blancos au avut o seară modestă din spatele semicercului 
F4. Euroligă - Anadolu Efes își învinge concitadina și merge în finală
Shane Larkin a fost de neoprit în prima semifinală  
Marcel Țenter va comenta finala Euroligii 2019
Programul complet al transmisiunilor de la Final Four 
gyke Haha
0 
Nu există așa ceva, există doar gândurile și feeling urile jucătorului și antrenorului. Llul a reușit să scoată atâtea aruncări miraculoase în cariera sa, încât eu nu aș putea să îi reproșez nimic (nici antrenorul nu a făcut-o). Pur și simplu s-a întâmplat să nu intre... Îmi aduc aminte de primul meci al lui Tamulis la noi, era memorialul Tordai, cu U BT. A tras de 10 ori de afară fără să bage vreuna, până să o bage pe a 11 a. Și Dan l-a încurajat permanent să tragă... Mulți l-ar fi făcut pachet atunci... Și uite unde e acum... De aia zic, nu poți pune tot pe un jucător, la Real au fost mai multe decizii neinspirate, au avut și probleme cu faulele, tebuiau poate să joace mai mult pe pivoți... Dar no, acum putem zice multe...  
click pt. Articol 18 May 2019 10:08
0 
Cred ca aseara Madridul a pierdut pe mana lui Llull in urma celor 3 atacuri consecutive ratate ca urmare a unor aruncari aiurea (contestate si fara coechipieri bine plasati la recuperare). Nu stiu ce a fost in capul lui. Adica pana la momentul respectiv ai 0/6 si mai ratezi o data. Nu ar fi normal sa lasi pe altii pentru ca e clar ca nu e ziua ta buna? Chiar nu exista nici o regula in acest sens? 
click pt. Articol 18 May 2019 09:32
gyke @76ers
0 
De când cu playoff-ul LNB, am renunțat la a mai avea orice așteptări... 😂😂😂 Doar am remarcat ceva ce mi s-a părut evident, deși a doua semifinală a fost ceva mai bună.  
click pt. Articol 04 May 2019 11:15
0 
Eu zic ca ai tu asteptari prea mari de la a treia competitie europeana... 
click pt. Articol 04 May 2019 02:11
gyke BCL
0 
Diferență destul de evidentă de nivel față de Euroligă, în ciuda faptului că pe teren erau câțiva jucători foarte cunoscuți.  
click pt. Articol 03 May 2019 21:26
0 
eu imi permit sa fiu
1. tendentions
2. anonim
pt ca sunt user. Simple as that, in opinia mea.

Pe de alta parte eu nu pot promite ca e ultimul feedback pe care vi-l voi trimite. Atata timp cat mi se pare ca e ceva relevant, eu voi scrie. Ca utilizator al unui produs, cred ca am dreptul asta.

Anyway, merci pt raspuns.  
click pt. Articol 02 May 2019 13:52
Eduard Popa @studentU
0 
1. pe site-ul 24secunde.ro nu apare niciun material despre emi cățe și video-ul în care el prezintă România. Dacă te vei uita pe instagram-ul lui, vei vedea că am și comentat de pe contul meu la câteva minute după ce a dat share la video.

2. Când am dat materiale pe care le-am inspirat de la colegul Micinic, am dat citare. Ultimul exemplu, materialul cu Zeno unde apare acolo un „potrivit 24secunde”. Și el ne-a citat pe noi de mai multe ori în ultima perioadă. Se întâmplă să fie subiecte pe care noi sau el le găsește înainte și pe care eu consider că merită să le facem și noi.

3. Spre deosebire de tine, eu sau colegii mei nu suntem „tendențioși” sub protecția anonimatului.

Pentru alte explicații, ne găsești pe toate rețelele de socializare. E ultimul reply pe care ți-l mai dăm. Promit. :)  
click pt. Articol 02 May 2019 13:45
0 
raspunsurile tendentioase la comentarii/feedback din partea utilizatorilor TB nu va ajuta cu nimic. Parerea mea.

"Până la ora 10:50, când am publicat articolul cu Emi Cățe, aveam deja 10 alte materiale pe site, așa că vă invităm să le citiți și pe acelea și să aflați ce ne place și ce nu."
 
click pt. Articol 02 May 2019 13:22
studentU nu i prima data
0 
cand abordati aceleasi subiecte aparute pe 24secunde cu 10-12h inainte. si voi bateti tot felul de apropouri pe FB ca nu va citeaza astia de la digi cand includ ceva material de al vostru in comentariul lor pe tv. Pai ori suntem deontologi ori nu mai suntem? 
click pt. Articol 02 May 2019 13:19
0 
Ne plac și mai mult internaționalii români care reușesc să se facă remarcați în Europa și să ducă numele României în țările occidentale.
Din punctul nostru de vederem faptul că cineva scrie despre un subiect nu înseamnă că noi nu mai putem scrie. Dacă am lua-o așa, atunci noi nu am mai scrie de NBA, Eurohoops nu ar mai scrie de Euroligă, Sportando nu și-ar mai face treaba, etc.
Până la ora 10:50, când am publicat articolul cu Emi Cățe, aveam deja 10 alte materiale pe site, așa că vă invităm să le citiți și pe acelea și să aflați ce ne place și ce nu.
O zi bună! 
click pt. Articol 02 May 2019 11:39