Emanuel Cațe își continuă cariera în Spania


Campion european U20 divizia B cu România, pivotul se pregătește cu echipa de seniori pentru EuroBasket 2017

Emanuel Cațe își continuă cariera în Spania. Tânărul pivot român a semnat cu formația de ligă secundă CB Prat Joventud, după ce în precedentele două sezoane a evoluat pentru Real Betis Sevilla în Liga ACB.

În sezonul precedent Emanuel Cațe a prins 15 partide în prima ligă spaniolă. El a avut medii de 1.8 puncte și 1.8 recuperări pe meci.

În vara lui 2017, Emanuel Cațe a devenit campiona european U20 divizia B alături de România, iar la finalul competiției a fost numit MVP al turneului desfășurat la Oradea și inclus în cvintetul ideal. El a încheiat cu medii statistice de 15.7 puncte, 12.7 recuperări, 2.5 pase decisive, 2.5 capace și 1.5 intercepții. Pivotul a avut procentaje de 60.0% din acțiune și 56.8% de la linia de libere.

Emanuel Cațe s-a format la Real Madrid, echipă la care a evoluat la nivel de juniori. Ultimele două sezoane sportivul român le-a petrecut la Real Betis Sevilla.

În această perioadă Emanuel Cațe se află în lotul României de seniori, care se pregătește intens pentru EuroBasket 2017.

CB Prat Joventud, noua echipă a lui Cațe, a încheiat stagiunea precedentă a LEB Gold pe poziția a 13-a cu un record de 13 victorii și 21 de înfrângeri. Din lotul pentru sezonul 2017/2018 a formației iberice mai face parteBernat Camarasa, Caleb Agada, Alex Campbell, Marc Sese, Gerbert Marti și Marlon Johnson.



Bogdan Isailă / 11 August 2017 / 23:20


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Emi Cățe renunță pentru moment la visul de a juca în NBA: „Mai pot încerca și anul viitor”
Internaționalul român a fost desemnat cel mai bun pivot din LEB Oro și în echipa ideală a competiției 
CSM CSU Oradea se va alinia la startul Basketball Champions League
Campioana României a depus documentația pentru participarea în cea mai importantă competiție europeană intercluburi organizată de FIBA 
Panathinaikos Atena a câștigat un nou titlu în Grecia
„Verzii” sunt campioni naționali pentru al doilea sezon consecutiv, după ce au trecut în finala din 2018 de rivalii de la Olympiacos 
Sabrina Ionescu participă la World Cup 3x3 cu SUA
Formația americană are în componență doar jucătoare sub 22 de ani 
25 de ani de la sfârșitul tragic al lui Drazen Petrovic
Fostul internațional croat și ex-iugoslav este considerat unul dintre cei mai mari baschetbaliști europeni din istorie 
Meciul doi al finalei masculine din Germania are loc joi (07.06)
În prima partidă, Alba Berlin s-a impus pe terenul lui Bayern Munchen 
România a strâns cei mai puțini bani după EuroBasket 2017
Israel și Finlanda, sume de peste 2 ori mai mari 
Echipa lui Emi Cățe a încheiat sezonul cu o înfrângere la limită
CB Prat a fost aproape de calificarea în finala playoff-ului din LEB Oro 
Echipa lui Emi Cățe trimite în decisiv semifinala din LEB Oro cu Melilla
Pivotul român a avut un aport important în partida care a reastabilit egalitatea la general 
ZZ Leiden a pierdut la scor prima partidă din finala campionatului Olandei
Alex Olah a jucat 17 minute în acest meci 
zol2121 corectare
0 
Cu Usak au jucat in FIBA Europe Cup. 
click pt. Articol 18 June 2018 18:35
adis drazen
0 
Dupa parerea mea cel mai mare baschetbalist pe care la dat Europa pana acum(https://www.youtube.com/watch?v=R7AhrUIc87o) 
click pt. Articol 07 June 2018 22:37
TitiAcs Considerații strict personale
0 
fără pretenția de a deține adevărul absolut sau de a combate/contrazice pe cineva !
- PREȚUL BILETELOR a fost stabilit de FIBA Europe ( organizatorul competiției) cu o marjă cuprinsă între 10-20 % diferență între țări, funcție și de categoriile lor ( în Romania cel mai ieftin , dar de exemplu abonamentele la cucurigu au avut același preț in Romania și Israel și doar 10% mai scumpe în Finlanda). Maximul a fost la VIP +20% la faza finală în Turcia.
- SISTEMUL de desfășurare este BENEFIC pentru propaganda pro-baschet, dar mai puțin productiv financiar. Să mă explic : Foarte mulți din fanii echipelor care aveau aproape sigură prezența la turneul final au preferat sejurul în Turcia. Să nu credeți că am fost invadați de înstăriți. Spre exemplu din cei vreo 8-10 spanioli întîlniți la o bere NICIUNUL nu mergea în Turcia, la fel cei trei croați cu care am vorbit. Concluzie: în acest sistem competițional majoritatea preferă turneul final.
- FINANCIAR discuția are mai multe aspecte. Ca încasări se vede situația e clară, ca RANDAMENT ( raportat la cît a cheltuit fiecare țară ) cred că suntem "fruncea". Raportat strict la România/Cluj aș merge pe exprimarea că a fost sub așteptări ( pentru pesimiști) sau succes parțial ( pentru optimiști). A spune că a fost eșec sau semi-eșec e un fel de a spune că - Iară am pierdut 3 milioane la Loto - Păi cum așa ? - Așa bine, nu mi-am luat bilet și a cîștigat unu din Cucuieți.
-GENERAL VALBIL este faptul că mai toate competițiile sportive sistem turneu mai lungi de 2-4 zile și desfășurea în cursul zilei, atrag mai puțini spectatori-în sensul că nu sunt sold-out ( excepții Olimpiadele, CM Fotbal, CM Atletism ). S-a văzut prezența sub așteptări chiar la Turneul Final din Turcia. Se preferă turneele tip (gen ) Final Four, care asigură două trei zile pline ( a se vedea competițiile recente de baschet sau handbal ). Zilele astea, la tenis se vede că bate vîntul prin tribune la Roland Garros ( cu excepțiile numite Sarapova, Nadal, Serena ( uau, bleah :) , sau reuniunile de seara ).
A fost o competiție reușită ( în opinia mea ) la fel ca celelate organizate la Polivalenta Clujeană. Păcat că nu avem mai multe săli și/sau mai multe competiții. Iar clujenii ar trebui să se bucure de ele ( inclusiv de încasări sub așteptări , orice rezultat cu + e mai bun decît zero ) că va veni vremea altora ( cînd ? 20-20, poate 20-30 ), să se bucure de competiții de asemenea amploare atunci cînd vor fi construite mai multe Săli ( baze sportive ). Să profităm, deci... Mă întreb de ce nu ne înscriem să organizăm un Final Four la handbal feminin ( cît mai e CSM-ul sus) ? - Pentru Baschet cred că sunt necesare 12.000 locuri. 
click pt. Articol 02 June 2018 08:58
studentU n am interpretat o
0 
ca un atac, doar am zis ca din suma motivelor enumerate de tine, respectiv incompetenta/indolenta manageriala/PR nici nu cred ca ne putem compara cu celelalte gazde si ca ar fi mai bine sa facem o analiza a organizarii acestui event in conditiile date. Inclusiv a faptului ca am avut o nationala care n a avut nici o sansa de castig in nici unul dintre meciuri. Ceea ce era cunoscut in randul fanilor de baschet. Adica mai conteaza si asta. Vezi la FedCup, CSM Buc, se inghesuie lumea pt ca au sanse de castig. Una peste alta, in ciuda semi esecului financiar, cred ca a fost o oportunitate pt multi din lumea baschetului si a contribuit la popularizarea baschetului,cel putin in randul copiilor si juniorilor din CJ. Ceea ce nu i putin lucru. In rest, asteptarile nu erau prea mari, atat la nivel sportiv cat si managerial, deci nu ne putem declara dezamagiti 😉 
click pt. Articol 01 June 2018 22:18
ovidiu89 Big like
0 
Pe partea cu PR mare dreptate ai:) Inafara de niște postere cu vin giganții nu era mare lucru. Banii ii aduc străinii. Pe plan local adunam poate 5000 de oameni, asta din 5/6 județe:). As putea aduce in discuție si veniturile unei familii din Ro cu oricare din țările care au fost in Cluj. Se puteau multe face partea cu promovatul dar noi ne scuzam ca nu avem cultura. 
click pt. Articol 01 June 2018 22:16
Eduard Popa @studentU
0 
Salut şi mulţumesc pentru comentariu.

Ceea ce am scris eu nu e un "atac" la adresa clujenilor, dacă aşa ai interpretat, ci o simplă constatare a faptului că baschetul nu are parte de f mult awareness în România.
Asta 1 la mână.
2 la mână, în afara de fanii baschetului, nu mai ştia nimeni de acest turneu, pentru că nu a fost promovat cum trebuie. Cum nici F4 la volei jucat la Bucureşti nu a fost promovat corespunzător, de exemplu.
Sunt mulţi "meseriaşi" în PR care toacă banii noştri pe la Federaţii degeaba.
Apoi 3, eu aş fi lucrat la o strategie de a aduce croaţii, muntenegrenii şi spaniolii în ţară pentru aceste meciuri. Nu era greu să faci un pachet turistic pentru acest turneu, printr-un parteneriat între FRB, primăria Cluj, MAE, Ministerul Turismului...

Existau variante. Dar uită-te şi tu. Noi 18 milioane, Israel şi Finlanda peste 40. Nu ai cum să justifici această diferenţă de venituri doar prin faptul că ei sunt "ţări civilizate".
Dar e doar o opinie.
Agree to disagree, as always. :))  
click pt. Articol 01 June 2018 19:22
studentU @Eduard Popa
0 
Defineste te rog audienta slaba. Care e benchmarkul? Valorile de audienta din Turcia? Sa fim seriosi. Daca s ar fi desfasurat in orice alt oras din RO, audientele ar fi fost la.jumate sau chiar mai putin. Nu s eu ala cu mandrie locala dar daca nici in CJ nu se consuma sport, atunci nu se mai consuma niciunde. Bine, sunt toate discutiile legate managementul acestui eveniment inclusiv pretul biletelor, atragerea unor categorii de public cum ar fi copii, etc. Main point was ca e inutil si contra productiv sa te compari cu tari civilizate. Hai sa invatam din lectiile proprii si daca vom mai avea ocazia sa gazduim ceva similar sa o facem mai bine. 
click pt. Articol 01 June 2018 18:17
0 
esti haios! 
click pt. Articol 20 May 2018 13:54
0 
mi se pare lent si previzibil. in nba o sa dea de pamant cu el adversarii lui. in primul an cel putin. trebuie sa joace mult mai bine si sa aiba o prezenta fizica mult mai buna peste ocean. dar are ce sa invete acolo, sunt convins ca va fi un jucator mare.

iar llull joaca superb avand in vedere ca a revenit dupa o accidentare grava si varsta lui. 
click pt. Articol 19 May 2018 17:38
pipzn Meci
0 
Imi place sa urmaresc aceasta echipa pentru ca ai ce vedea: efortul colectiv constant in aparare, cu jucatori valorosi dar fara "vedete", alternanta (dupa necesitatile momentului) a doua partituri principale de atac: una cu joc colectiv total (in care poate ajunge la finalizare oricine) si alta cu joc colectiv a 4 jucatori + Bobby Dixon (sau cum il cheama in ultima vreme) care, daca prinde o zi buna (si ieri a prins) poate rezolva meciul venind de pe banca.

Zalgiris a fost probabil surpriza placuta a acestui sezon de Euroliga. Are jucatori care arunca foarte bine... daca ii lasi.

Probabil CSKA va castiga in finala mica.
 
click pt. Articol 19 May 2018 09:49