Etapă neagră pentru arbitrajul românesc în Liga Națională de Baschet Masculin


Pe lângă „ceasurile rele” de la Pitești, au fost probleme mari și la celelalte partide

greseli arbitraj baschet romania

Ultima etapă din Liga Națională de Baschet Mascullin a fost presărată de greșeli de arbitraj. Aproape toate meciurile au avut momentele lor tensionate, culminând cu situația din Sala Trivale, de la meciul dintre BCM U Pitești cu SCM U Craiova.

Pe lângă situația din Pitești, care deja a devenit arhicunoscută pentru comunitatea de baschet din România, și celelalte partide din LNBM, grupa valorică A, au avut parte de momentele lor controversate.

Sâmbătă, duelul dintre CSA Steaua și CSU Sibiu a fost unul extrem de palpitant. Steliștii, în efectiv aproape complet și în mare nevoie de victorie, au jucat cu o agresivitate mai mare iar acest lucru a putut fi văzut chiar și în duelul dintre Andrei Mandache și Monyea Pratt. Cu 7 minute jucate din meci, Mandache a încercat să obțină un fault în atac, dar a primit fault tehnic pentru proteste. După această decizie, banca Stelei a explodat, iar preparatorul fizic al echipei, aflat pe unul dintre locurile de lângă staff-ul stelist a fost dat afară din sală.

Tot sâmbătă s-a jucat și duelul dintre CSM Mediaș și Athletic Constanța, câștigat în deplasare de dobrogeni. La finalul acestei partide din grupa valorică B, tehnicianul medieșean a fost revoltat de arbitraj. „Mi s-a părut penibil modul în care au abordat acest meci, au făcut de rușine baschetul românesc”, a spus la cald antrenorul Mihai Popa.

Probleme au fost și la primul duel de duminică, dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea. La începutul sfertului 4 o secvență i-a scos din sărite pe oficialii orădeni. După ce Dragan Zekovic nu a primit fault, Sean Denison a fost sancționat cu o greșeală personală la Kyndall Dykes. Banca bihorenilor a explodat iar antrenorul secund al lui CSM CSU Oradea, Milan Mitrovic, a primit un fault tehnic și unul eliminatoriu.

Nu în ultimul rând, brigada de arbitraj a nemulțumit și ambele echipe la partida dintre Dinamo Știința și SCM Timișoara. Un tehnic primit de Milos Komatina, dar și ultima fază, în care dinamoviștii au cerut fault la Willie Kemp, i-a supărat pe componenții ambelor echipe, care au avut reproșuri la adresa arbitrilor la finalul partidei.

Revenind la situațiile din meciurile Steaua – Sibiu și Cluj – Oradea, acestea nu au fost primele în care spectatori sau oficiali au fost scoși din sală de către arbitri. Și în Liga Națională de Baschet Feminin am avut o astfel de situație. Mai exact, în partida din etapa a 4-a, dintre Universitatea Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe. Atunci un fan i-a reproșat comisarului partidei, Stelian Bănică, faptul că stătea pe telefon și nu era atent la meci. Suporterul a fost însă invitat să părăsească sala de unul dintre arbitrii partidei. Vezi faza video aici:

Așadar, pățaniile din această săptămână ne arată faptul că pentru ca baschetul românesc să crească e nevoie nu numai de jucători sau antrenori, ci și de arbitrii.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 08 January 2019 / 7:21


Galerie foto


studentU ar fi fost fain
-2 
sa gasiti si inserati si video-urile pentru fiecare dintre fazele "incrimina(n)te". Din amintiri, la Mandache a fost fault, pt ca jucatorul cu mingea extinde bratul iar la iar la Denison as fi dat direct anti-sportiv avand in vedere ca il dezechilibreaza IN AER!!! cu bazinul. Treaba se putea lasa cu o accidentare nasoala daca vorbeam de un jucator mai greoi si nu atat de mobil precum KD.
Arbitrii sunt si mai buni si mai slabi. De exemplu Ciulin mie mi se pare un arbitru bun. Cu greselile si limitarile lui. Dar si unii dintre oficialii nostri au o lipsa de respect care in orice alta competitie din Europa le-ar fi adus in marea majoritate a meciurilor eliminarea. In fine... 
08 January 2019 09:07
1 
Salut si multumesc de comentariu.

Am pus video-ul din articol pt ca mi se pare ca se „pupă” cu situația de la Pitești, în care tot din neatenția vreunui om de la masă s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Noi aveam această filmare de mai mult timp, când un coleg a surprins evenimentele de la acea partidă și am zis să așteptăm contextul potrivit pentru a-l publica.

Altfel, ar fi sunt să avem și noi video-urile. În presa online de azi, să ai un video, o poză ceva e f important. Atât că la înregistrările meciurilor au acces doar câteva persoane :). Anul trecut era mai ușor să faci rost de video, acum au pus meciurile sub cheie, zici că sunt secret de stat. :( De aici și lipsa de content video de pe site-ul nostru în acest sezon. 
08 January 2019 13:04
studentU da, pacat
0 
adica in lipsa unor reluari e greu sa-ti dai cu parerea doar pe ce-ti amintesti. Astia de la Digi is ca-n bancul ala cu epidemiologul care este definit ca medicul care nici nu face nimic si nici nu-i lasa pe ceilalti sa lucreze :))
Asa si ei. Nu fac nimic cu continutul, n-au si ei o emisiune de o ora pe saptamana in care sa analizeze etapa din LNBM/LNBM dar nici nu dau altora acces la acest continut, din ce zici tu. Adica care sunt acele persoane? De exemplu, am vazut la stirile din sport de pe TVR1 captura video de la meciul de la pitesti, ca stirea asta a ajuns in media nationala. No, pentru video-ul asta TVR-ul a platit ceva sau a primit pt ca e TVR?  
08 January 2019 14:33
gyke @studentU
2 
Ideea asta cu emisiunea de analiza ar putea fi chiar misto. Sa zicem ca daca Digi nu e interesata, poate ar putea-o face chiar FRB si sa o distribuie pe canalul de YouTube, ca pana la urma acolo e trendul. Nu cred ca productia ar presupune niste costuri chiar atat de mari. 
08 January 2019 16:00
gyke @video
2 
Intr-adevar, pana sezonul asta, toate meciurile, fie ca erau filmate de Digi, FRB TV sau echipa gazda, erau puse intr-un Google drive, iar daca cine avea linkul putea vedea orice meci, oricand (by the way, inca sunt available meciurile de sezonul trecut. De anul asta, au facut conturi si din cate am inteles fiecare echipa are un singur cont asa ca salut meciuri in reluare pentru noi, muritorii de rand. Acum, CSU face dupa fiecare etapa doua materiale video, unul cu faza meciului si celalalt cu highlights-uri, care sunt postate pe canalul de YouTube al clubului si ulterior si pe Facebook. Parca si Clujul face o chestie similara, la Oradea nu-mi aduc aminte. 
08 January 2019 15:20
45tef gyke
-1 
poti sa pui un link unde se pot vedea meciuri de anul trecut, bineinteles daca e OK. mc 
08 January 2019 16:37
1 
era o intrebare :) 
08 January 2019 16:38
gyke @45tef
0 
Lasă o adresă de email și îți trimit link-ul (sau i-o poți lăsa lui Eduard Popa și mi-o dă el).  
08 January 2019 22:01
45tef adresa
0 
cristian.stef@gmail.com multumiri 
09 January 2019 11:33
0 
andrei.ilie24@yahoo.com

Multumesc anticipat! :) 
09 January 2019 15:24
gyke ...
0 
Primit?  
09 January 2019 17:53
Buzestii Panarame
-1 
Stie careva al cui catelus este catastrofa aia de Dragos Nicolae? 
08 January 2019 17:38
ALEXFOR Continut video
0 
Eu cam am toate meciurile in care joaca Oradea si nu numai. Mi le inregistrez daca nu joaca feste Digi cu schimbarea postului😉 
08 January 2019 20:10
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica?Stii cum se spune in Ardeal?Nu se face bine veci,arbitrajul romanesc! 
15 January 2019 20:46
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica? Baiu' e ca,de la cap se impute pestele! 
15 January 2019 20:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30