Etapă neagră pentru arbitrajul românesc în Liga Națională de Baschet Masculin


Pe lângă „ceasurile rele” de la Pitești, au fost probleme mari și la celelalte partide

greseli arbitraj baschet romania

Ultima etapă din Liga Națională de Baschet Mascullin a fost presărată de greșeli de arbitraj. Aproape toate meciurile au avut momentele lor tensionate, culminând cu situația din Sala Trivale, de la meciul dintre BCM U Pitești cu SCM U Craiova.

Pe lângă situația din Pitești, care deja a devenit arhicunoscută pentru comunitatea de baschet din România, și celelalte partide din LNBM, grupa valorică A, au avut parte de momentele lor controversate.

Sâmbătă, duelul dintre CSA Steaua și CSU Sibiu a fost unul extrem de palpitant. Steliștii, în efectiv aproape complet și în mare nevoie de victorie, au jucat cu o agresivitate mai mare iar acest lucru a putut fi văzut chiar și în duelul dintre Andrei Mandache și Monyea Pratt. Cu 7 minute jucate din meci, Mandache a încercat să obțină un fault în atac, dar a primit fault tehnic pentru proteste. După această decizie, banca Stelei a explodat, iar preparatorul fizic al echipei, aflat pe unul dintre locurile de lângă staff-ul stelist a fost dat afară din sală.

Tot sâmbătă s-a jucat și duelul dintre CSM Mediaș și Athletic Constanța, câștigat în deplasare de dobrogeni. La finalul acestei partide din grupa valorică B, tehnicianul medieșean a fost revoltat de arbitraj. „Mi s-a părut penibil modul în care au abordat acest meci, au făcut de rușine baschetul românesc”, a spus la cald antrenorul Mihai Popa.

Probleme au fost și la primul duel de duminică, dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea. La începutul sfertului 4 o secvență i-a scos din sărite pe oficialii orădeni. După ce Dragan Zekovic nu a primit fault, Sean Denison a fost sancționat cu o greșeală personală la Kyndall Dykes. Banca bihorenilor a explodat iar antrenorul secund al lui CSM CSU Oradea, Milan Mitrovic, a primit un fault tehnic și unul eliminatoriu.

Nu în ultimul rând, brigada de arbitraj a nemulțumit și ambele echipe la partida dintre Dinamo Știința și SCM Timișoara. Un tehnic primit de Milos Komatina, dar și ultima fază, în care dinamoviștii au cerut fault la Willie Kemp, i-a supărat pe componenții ambelor echipe, care au avut reproșuri la adresa arbitrilor la finalul partidei.

Revenind la situațiile din meciurile Steaua – Sibiu și Cluj – Oradea, acestea nu au fost primele în care spectatori sau oficiali au fost scoși din sală de către arbitri. Și în Liga Națională de Baschet Feminin am avut o astfel de situație. Mai exact, în partida din etapa a 4-a, dintre Universitatea Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe. Atunci un fan i-a reproșat comisarului partidei, Stelian Bănică, faptul că stătea pe telefon și nu era atent la meci. Suporterul a fost însă invitat să părăsească sala de unul dintre arbitrii partidei. Vezi faza video aici:

Așadar, pățaniile din această săptămână ne arată faptul că pentru ca baschetul românesc să crească e nevoie nu numai de jucători sau antrenori, ci și de arbitrii.

*foto: Andreea Vlase



Eduard Popa / 08 January 2019 / 7:21


Galerie foto


studentU ar fi fost fain
-2 
sa gasiti si inserati si video-urile pentru fiecare dintre fazele "incrimina(n)te". Din amintiri, la Mandache a fost fault, pt ca jucatorul cu mingea extinde bratul iar la iar la Denison as fi dat direct anti-sportiv avand in vedere ca il dezechilibreaza IN AER!!! cu bazinul. Treaba se putea lasa cu o accidentare nasoala daca vorbeam de un jucator mai greoi si nu atat de mobil precum KD.
Arbitrii sunt si mai buni si mai slabi. De exemplu Ciulin mie mi se pare un arbitru bun. Cu greselile si limitarile lui. Dar si unii dintre oficialii nostri au o lipsa de respect care in orice alta competitie din Europa le-ar fi adus in marea majoritate a meciurilor eliminarea. In fine... 
08 January 2019 09:07
1 
Salut si multumesc de comentariu.

Am pus video-ul din articol pt ca mi se pare ca se „pupă” cu situația de la Pitești, în care tot din neatenția vreunui om de la masă s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Noi aveam această filmare de mai mult timp, când un coleg a surprins evenimentele de la acea partidă și am zis să așteptăm contextul potrivit pentru a-l publica.

Altfel, ar fi sunt să avem și noi video-urile. În presa online de azi, să ai un video, o poză ceva e f important. Atât că la înregistrările meciurilor au acces doar câteva persoane :). Anul trecut era mai ușor să faci rost de video, acum au pus meciurile sub cheie, zici că sunt secret de stat. :( De aici și lipsa de content video de pe site-ul nostru în acest sezon. 
08 January 2019 13:04
studentU da, pacat
0 
adica in lipsa unor reluari e greu sa-ti dai cu parerea doar pe ce-ti amintesti. Astia de la Digi is ca-n bancul ala cu epidemiologul care este definit ca medicul care nici nu face nimic si nici nu-i lasa pe ceilalti sa lucreze :))
Asa si ei. Nu fac nimic cu continutul, n-au si ei o emisiune de o ora pe saptamana in care sa analizeze etapa din LNBM/LNBM dar nici nu dau altora acces la acest continut, din ce zici tu. Adica care sunt acele persoane? De exemplu, am vazut la stirile din sport de pe TVR1 captura video de la meciul de la pitesti, ca stirea asta a ajuns in media nationala. No, pentru video-ul asta TVR-ul a platit ceva sau a primit pt ca e TVR?  
08 January 2019 14:33
gyke @studentU
2 
Ideea asta cu emisiunea de analiza ar putea fi chiar misto. Sa zicem ca daca Digi nu e interesata, poate ar putea-o face chiar FRB si sa o distribuie pe canalul de YouTube, ca pana la urma acolo e trendul. Nu cred ca productia ar presupune niste costuri chiar atat de mari. 
08 January 2019 16:00
gyke @video
2 
Intr-adevar, pana sezonul asta, toate meciurile, fie ca erau filmate de Digi, FRB TV sau echipa gazda, erau puse intr-un Google drive, iar daca cine avea linkul putea vedea orice meci, oricand (by the way, inca sunt available meciurile de sezonul trecut. De anul asta, au facut conturi si din cate am inteles fiecare echipa are un singur cont asa ca salut meciuri in reluare pentru noi, muritorii de rand. Acum, CSU face dupa fiecare etapa doua materiale video, unul cu faza meciului si celalalt cu highlights-uri, care sunt postate pe canalul de YouTube al clubului si ulterior si pe Facebook. Parca si Clujul face o chestie similara, la Oradea nu-mi aduc aminte. 
08 January 2019 15:20
45tef gyke
-1 
poti sa pui un link unde se pot vedea meciuri de anul trecut, bineinteles daca e OK. mc 
08 January 2019 16:37
1 
era o intrebare :) 
08 January 2019 16:38
gyke @45tef
0 
Lasă o adresă de email și îți trimit link-ul (sau i-o poți lăsa lui Eduard Popa și mi-o dă el).  
08 January 2019 22:01
45tef adresa
0 
cristian.stef@gmail.com multumiri 
09 January 2019 11:33
0 
andrei.ilie24@yahoo.com

Multumesc anticipat! :) 
09 January 2019 15:24
gyke ...
0 
Primit?  
09 January 2019 17:53
Buzestii Panarame
-1 
Stie careva al cui catelus este catastrofa aia de Dragos Nicolae? 
08 January 2019 17:38
ALEXFOR Continut video
0 
Eu cam am toate meciurile in care joaca Oradea si nu numai. Mi le inregistrez daca nu joaca feste Digi cu schimbarea postului😉 
08 January 2019 20:10
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica?Stii cum se spune in Ardeal?Nu se face bine veci,arbitrajul romanesc! 
15 January 2019 20:46
trt Eduard Popa
0 
Ok...si sanctiunea aplicata de FRB in cazul Banica? Baiu' e ca,de la cap se impute pestele! 
15 January 2019 20:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Galerie foto. CSM CSU Oradea avansează în finala LNBM după victoria din meciul patru în fața celor de la U-BT Cluj-Napoca
Confruntarea de pe malul Crișului Repede a avut parte de mai multe momente tensionate, pe lângă fazele spectaculoase oferite de jucători 
Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6
Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală 
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
Ossiryss Contract
0 
Ai cumva și un "cut" al secțiunii condițiilor de reziliere/încetare? Nu de alta, dar poți semna și pe 150 de ani dacă ai clauza ca poți rezilia unilateral într-o zi noroasa. Terminați naibii cu presa care se tranzacționează la kilogramul de știre! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:37
Ossiryss @alexander
0 
Ești prost informat : a semnat pe un sfert de mileniu, dar am vrut sa vad dacă reacționează cineva! 
click pt. Articol 21 May 2019 19:07
free62 free62
0 
Tojala, ala care cand a avut echipa bine facuta l-a ciuruit Silvasan in finala si dupa aia anul trecut l-a umilit Achim? Daca prinde vreo echipa un sezon cum a avut el cu bosorogii de Runkauskas, Jonte si un Zekovic care dadeau de 3 si din afara salii, ma bag si eu sa antrenez ca de un campionat fac...
Zare Markovski asta nu inteleg cu ce a putut impresiona atata lume ca a venit dupa Tenter care era criticat pt jocul ofensiv execrabil, fara scheme ziceau unii(antrenor roman de doi lei vb aia) si a beneficiat peste noapte si de Watson(pozitie pe car Tenter juca cu Kuti...nici nu o sa mai joace Kuti 1 asa bine in veci), iar rezultatul a fost o nationala care dadea puncte uneori mai putine de cat pe vremea lui Tenter.
Hai sa mai vedem si baschet la Cluj daca tot am schimbat antrenorul...din Romania singurul care e peste Silvasna e Achim, restul joaca tot un hei rup de asta cu motivatie si atitudine la tot pasul si o minge care circula pe semicerc ca la handbal...daca nu Achim, atunci un sarb da sa joace ca Achim:) 
click pt. Articol 21 May 2019 18:09
vass bela TitiAcs,
0 
eu nu l-am nominalizat pe Cristescu, cei care se ocupa de conduicerea echipei s-au dovedit a fi incompetenti, cum de altfel ai aratat si tu in cazul lui Moldoveanu si legitimarea numai a 5 straini la inceput de sezon . Apoi, lipsa de inlocuitor pt Kuti si transferurile anemice in timpul sezonului ( eu facand comparatie cu Oradea, care s-a intarit substantial ) . Si cred ca esti de acord cu mine, degeaba schimbi antrenorul, daca nu cooptezi in conducere pe cineva care sa fie in stare sa aduca jucatori valorosi, atat inainte de campionat, cat si in intersezon . 
click pt. Articol 21 May 2019 17:33
Oldtimer Renastere usoara si grabnica
0 
In aceasta nabadaioasa primavara dl. Silvasan a avut parte de socuri majore, profesional si, mai ales, personal. Nu sunt putini cei care, intr-o atare situatie, ar fi doborati definitiv. Nu cred sa fie cazul dansului ptr ca sper ca formatia sa de luptator sa grabeasca vindecarea urmelor lasate de aceste lovituri. Evident, va urma o perioada de introspectie, de cautare, de luare a unor decizii pentru un nou inceput. Sper sa-si regaseasca echilibrul si sa beneficieze de sprijinul necesar pentru acest nou inceput, fie in sport, fie in alt domeniu. Vant din pupa, capitane ! 
click pt. Articol 21 May 2019 16:53
Oldtimer Sursa de certitudine :
0 
http://totalbaschet.ro/articol/Dan-Fle%C8%99eriu-%C3%AEnc%C4%83-trei-sezoane-la-conducerea-lui-CSU-Sibiu~67349 
click pt. Articol 21 May 2019 15:58
freeboy Meciuri
0 
Poate miercuri 29.05.2019 este meciul doi al finalei.
Fi mai atent cand scrii!

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:06
freeboy Meciuri
0 
2 meciuri in aceeasi zi cu durata de o ora(27.05.2019)?

 
click pt. Articol 21 May 2019 15:03
studentU ipocrizie
0 
este numele tau, care il faceai albie de porci dupa fiecare meci pe Silvasan si acum o arzi BFF si paternal.  
click pt. Articol 21 May 2019 14:39
andrac Controversa
0 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
click pt. Articol 21 May 2019 14:27