Euroligă: Olympiacos, victorie în overtime după un meci palpitant cu Baskonia Vitoria


Kostas Papanikolaou a fost eroul grecilor, cu două coșuri miraculoase de 3 puncte (Video)

papanikolaou olympiacos baskonia

Olympiacos Pireu a obținut o victorie extrem de dificilă în fața celor de la Baskonia Vitoria, scor 91-87 după prelungiri, într-un meci care poate fi considerat un adevărat thriller.

Baskonia a condus mare parte din partidă grație lui Marcelinho Huertas și Luca Vildoza. Cei doi conducători de joc au înscris 17, respectiv 19 puncte. Dar Olympiacos a revenit în meci, în special grație americanului Zach LeDay, dar și eroului partidei, Kostas Papanikolaou.

Grecul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a avut parte de un drum în plus până la vestiare. Cu toate acestea, fostul jucător NBA s-a întors pe parchet învingător. El a reușșit un coș de 3 puncte fabulos, cu 3 secunde rămase, prin care a împins meciul în overtime, pentru ca apoi să mai înscris un „miracol” în prelungiri și să pună umărul decisiv la victoria grecilor.

LeDay a terminat meciul cu 23 de puncte și 9 recuperări, Papanikolaou cu 22 de puncte și 6 recuperări în timp ce Georgios Printezis a adunat 19 puncte și 5 pase decisive iar Nigel William-Goss a strâns 17 puncte și 6 pase decisive. De partea cealaltă pe lângă Huertas și Vildoza, s-au mai remarcat Vincent Poirier, cu 17 puncte și 12 recuperări, Darrun Hilliard cu 13 puncte și Johannes Voigtmann care a adunat 10 puncte și 10 recuperări.

După acest meci, trupa lui David Blatt a ajuns la 11 victorii și 6 înfrângeri, în timp ce Baskonia coboară la 6-11.

*foto: euroleague.net/ Valentin Todea



Eduard Popa / 09 January 2019 / 7:08


Galerie foto


studentU m-am uitat si eu la
1 
jumate de sfert 3 si sfertul 4 + overtime. e vorbesti, mah? cand ziceai ca uite se desprinde baskonia, cerea timeout Blatt si reveneau in joc grecii. La final nebunie de aruncari de 3 Papanikolaou + efort defensiv impresionant al aceluiasi jucator. De la basci Vildoza a bagat niste aruncari bomba tot pe final. Jucatori vero, baschet vero. Ne intoarcem la LNBM :)) 
09 January 2019 08:52
gyke @studentU
1 
Da, a fost un meci dramatic. Dar a fost pierdut doar de Perasovic. Sa ai +3p cu 14 secunde ramase de joc si sa nu ceri fault, mi se pare un risc innaceptabil. Naiba ii mai intelege pe antrenorii sarbi, pachet si trimis acasa, ca o oportunitate ca asta sa bati Oly la ea acasa nu mai prinzi curand... 
09 January 2019 13:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zeljko Sakic, prestație solidă în liga VTB
Jucătorul croat a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Stelmet Zielona Gora 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
LaMarcus Reed este noul jucător al lui Balkan Botevgrad
Jucătorul american a evoluat în sezonul precedent pentru SCM U Craiova 
Vaidas Kariniauskas, o nouă prestație convingătoare în Basketball Champions League
Jucătorul lituanian a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Lietkabelis 
Dragan Petricevic, momente tensionate în Tunisia: „M-am baricadat în vestiar timp de o oră”
Antrenorul s-a întors la Etoille du Sahel la sfârșitul lui 2018 
Scott Brooks a preferat să nu îi răspundă lui Svetislav Pesic: "Nu îl cunosc" (Video)
Antrenorul lui Washington Wizards e în Europa, pentru meciul din Londra contra celor de la Knicks 
Reportaj: Olympiacos, spectacol cu prelungiri în arena din Pireu (FOTO+VIDEO)
Partida din Euroligă jucată împotriva celor de la Baskonia, documentată de la fața locului 
Miodrag Perisic s-a întors în Liban după experiența nereușită de la Timișoara
Antrenorul sârb a plecat de la bănățeni după 8 etape din LNBM 
O echipă din NCAA a repus mingea după o schemă demnă de NFL (Video)
Northern Kentucky a reușit astfel să câștige partida cu Wright State 
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57
0 
Unde mai pui că și atmosfera din NBA e cam ca cea de la Cluj când nu joacă cu Sibiu... 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 09:42
studentU o comparatie fortata
0 
asta cu Euroliga vs NBA. E specatacol in ambele competitii, depinde ce apreciezi, stuggle-ul sau show-ul ofensiv. Daca vorbim de valoare atletica si talent, clar NBA-ul este peste tot si toate cu niste jucatori fantastici. Daca vorbim de comentariu de meci si intregul vocabular de termeni si expresii, iarasi NBAul iese in fata. Adica e si super funny si super interesant sa asculti ce comenteaza oamenii aia. Nu in ultimul rand, ca reteta financiara NBA-ul iarasi bate Euroliga.

Am mai zis pe aici ca am fost si eu la vreo 3 meciuri de pre-seazon, doua a lui Bulls si unul a lui Heat. Tataaaa, ce plictiseala :) Deci in pre-season joaca o miutza ordinara, abia isi misca fundul pe teren. Bine, cumva de inteles avand in vedere numarul enorm de jocuri pe care il au in fiecare sezon.

Una peste alta, daca ar fi la aceeasi ora un meci de NBA si de Euroliga (de acelasi calibru, adica ori derby, ori intre doua "anonime"), in cele mai multe cazuri m-as uita la Euroliga, rezonez mai mult cu tipul asta de joc.

*toate regulile au favorizat, nu a favorizat 
click pt. Articol 18 January 2019 09:12
gyke Mda
0 
Hai că vin și eu cu o chestie ruptă din statistică, apropo de sistemul lui Rockets... În ultimele două meciuri Harden are peste 110 puncte, dar nici unul din acele puncte nu a venit în urma unei pase... Iar dacă tot vorbim de Harden, în meciul cu Nets a avut 23 de libere, iar toată echipa adversă 22. 
click pt. Articol 18 January 2019 08:34