Eveniment inedit la Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești


Peste 2000 de spectatori sunt așteptați sâmbătă seara, cu începere de la orele 17:30.

AFI Ploiești în colaborare cu Ploiești Basketball doresc să accentueze ideea că baschetul nu a murit în reședința județului Prahova organizând un eveniment inedit la Sala Sporturilor Olimpia din localitate. Sâmbătă (18.02) de la orele 17:30, se va desfășura AFI Basketball Inspirațion ce dorește să promoveze baschetul în regim de spectacol, dans și voie bună. 

Organizatorii au anunțat un meci amical de babybaschet între două echipe de perspectivă, Ploiești Basketball și Dan Dacian București, spectacole de majorete, dar și alte momente speciale precum prezența Filarmonicii Paul Constantinescu ce va susține mai multe recitaluri live pe parcursul spectacolului.

Îmi doresc din toată inima ca acest eveniment să reprezinte o reuşită din toate punctele de vedere, dar, mai ales, un bun exemplu pentru lumea baschetului autohton, care trebuie să înţeleagă că prin astfel de acţiuni putem creşte ca şi societate, oferindu-le copiilor noştri şansa la sport şi la educaţie. Deşi, în ultimii ani, la acest capitol, ţara noastră a bătut pasul pe loc, nereuşind să pună în scenă decât rareori evenimente care să îmbine baschetul cu muzica, dansul şi concursurile interactive pentru fani, pot spune că noi, la Ploieşti, lucrăm de zor pe acest segment, având un departament activ de marketing, o echipă tânără, câţiva antrenori cu reale perspective şi peste 300 de copii şi juniori, la momentul actual.

Ne dorim să punem bazele unui program pe termen lung, prin care să oferim jucători loturilor naţionale, să formăm caractere umane, nu doar sportivi de performanţă, care să ne reprezinte cu mândrie oraşul şi tricolorul, iar primii paşi i-am făcut cu succes, în acest sens.

Pentru a le oferi şi altor copii şansa de a-şi urma visul cu ochii, ei trebuie mai întâi să vină la acest eveniment, să se bucure alături de părinţi şi prieteni de un spectacol unic, atât pe terenul de baschet, cât şi prin prisma recitalurilor pe care artiştii filarmonicii din Ploieşti le vor susţine, şi, mai apoi, să bată cu încredere la uşile sălilor de sport. Dacă vom avea succes în demersul nostru, atunci vom putea vorbi şi de un sponsor, în viitorul apropiat, care să ne ajute să creştem frumos şi să luăm liftul către următorul nivel - ne-a declarat Ionuț Urzeală, managerul proiectului Ploiești Basketball.

Intrarea la spectacol este liberă, fiind așteptați peste 2000 de participanți. Programul AFI Basketball Inspiration este următorul:

 17:30 – Ceremonia de deschidere;

 17:40 – Reprezentație Filarmonica Paul Constantinescu;

 18:00 – Repriza I Ploiești Basketball - Basket Club Dan Dacian București;

 18:35 - Reprezentație Filarmonica Paul Constantinescu & Spectacol majorete;

 18:50 – Concurs AFI Basketball Inspiration I;

 19:00 - Repriza a II-a Ploiești Basketball - Basket Club Dan Dacian București;

 19:25 – Concurs AFI Basketball Inspiration II;

 19:35 – Festivitate de încheiere;

 19:40 – Anunțare câștigători.



totalbaschet.ro / 17 februarie 2017 / 13:48

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
T.F. U18F - Se cunosc cele patru semifinaliste
Rezultatele ultimei etape din faza grupelor și partidele programate sâmbătă 
T.F. U18F - Nicoleta Alexandra Ghiță și Irina Părău, remarcatele zilei de joi la Târgu Secuiesc
Sportivele de la CSM Târgoviște, respectiv Napoca Baschet Cluj au avut performanțe aproape identice, ambele cu double-double și același indice impresionant la eficiență 
T.F. U18F - Olimpia Brașov, CSM Târgoviște și Napoca Baschet Cluj leagă victorii la Turneul Final
Rezultatele zilei secunde de la Târgu Secuiesc, respectiv programul ultimei etape din faza grupelor 
Meciurile de la Turneul Final U18 Feminin, LIVE pe Facebook
Competiția se desfășoară în perioada 26-30 aprilie la Târgu Secuiesc 
T.F. U18F - Nicoleta Alexandra Ghiță, cea mai bună jucătoare a primei zile de la Târgu Secuiesc
Cele mai bune performanțe din debutul Turneului Final U18 Feminin 
T.F. U18F - Rezultatele primei zile de la Târgu Secuiesc
Turneul Final continuă azi cu etapa a doua din faza grupelor 
Mâine începe la Târgu Secuiesc Turneul Final U18 Feminin
8 echipe se vor lupta pentru titlul național la această categorie în periaoda 26-30 aprilie 
Pledoarie pentru baschet
Un nou material dedicat baschetului juvenil, marca Daniel Onesim 
Turneele Finale U18 Masculin și U16 Feminin, la București
ACS 4 Sports Agronomia pe de o parte, respectiv CS Olimpia pe de altă parte, vor organiza aceste competiții 
Programul Turneului Final U20 Masculin
Turneul se joacă la Arena de Baschet din Capitală 
0 
Adevăr grăiești, Daniele! 
click pt. Articol 25 aprilie 2017 16:55
studentU excelent
0 
Felicitari 
click pt. Articol 24 aprilie 2017 22:30
0 
Multumesc pt aprecieri insa, cel mai important este feedbackul transmis. Sincer, sunt curios de cum va fi primit articolul de catre tinerii jucatori, in special. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 08:51
Vulturas Foarte buna analiza
0 
In primul rand remarc modul in care este structurat articolul , cu explicatii clare adaptate tinerei generatii . Este un studiu care trebuie citit si insusit inclusiv de catre parinti care ulterior vor avea subiecte concrete de discutat cu viitorii baschetbalisti . Si mai este ceva : din articol au de invatat chiar si jucatorii consacrati ! Bravo , va mai asteptam cu astfel de materiale ! 
click pt. Articol 26 februarie 2017 00:59
viking33 felicitari
0 
foarte bun articolul.. felicitari 
click pt. Articol 23 februarie 2017 16:41
0 
D-le Onesim, sunt constienta, ca parinte implicat activ in sustinerea echipei, ca abia din faza semifinala incepe greul. De aceea v-am vorbit despre meciul cu Steaua si nu despre alt meci. Sunt constienta, de asemenea, ca exista coechipieri si parinti nemultumiti de stilul de joc al fiului meu sau de durata cat acesta este tinut pe teren, dar aceste aspecte nu tin de mine, ci apartin antrenorului. Si cum spuneti ca-l cunoasteti bine pe d-l Anatolie Lupu, atunci stiti ca nu ar permite unui jucator o atitudine sau un stil de joc nociv altor coechipieri sau echipei.
Articolul m-a suparat pentru ca nu vreau ca fiul meu sa fie afectat de acesta si sa mai trebuiasca sa se gandeasca ca luand o actiune pe cont propriu ar putea fi catalogat drept individualist.
In ceea ce va priveste va astept cu drag la meciurile echipei in calitate de sustinator al baschetului la varsta junioratului, indiferent daca fiul meu va confirma sau infirma cele scrise de dumneavoastra.  
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 16:18
un moldovean Coechipieri
0 
D-voastra v-ati gandit la coechipierii baiatului d-voastra care timp de 15min cat l-am vazut jucand au alergat ca bezmeticii de la un panou la altul facand faza de aparare si blocaje ? Cum se simt ei cand conducatorul de joc arunca de peste 20 ori pe meci si unii niciodata desi se demarca si isi fac treaba. Dar parintii acestor jucatori cum se simt ? Baschetul este un joc de echipa si privitul prea mult la NBA strica  
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 11:11
0 
Imi pare rau ca nu am putut sa va raspund foarte promt la mesajul d-voastra dar, urmaresc non-stop coment-urile de la articol. In primul rand tin sa apreciez luarea d-voastra de pozitie si mi se pare absolut normal ca un parinte sa se pozitioneze astfel. Ar trebui sa tineti cont si de doza de subiectivism pe care calitatea d-voastra o implica.
Legat de forma sportiva, sunt de acord ca sunt " zile si zile " dar eu am observat ca fiul d-voastra nu avea nici o intentie de a-si juca echipierii si va rog sa ma credeti ca ma pricep. Este vorba de atitudinea generala din acel meci. Eu nu am urmarit sa-l jignesc, nu i-am contestat calitatile ci atitudine, stilul de abordare si relatia cu coechipierii. La final d-nul antrenor mi-a spus ca in meciul cu Steaua au avut rezultate bune " bagand mingea la interior " ceea ce eu nu am vazut in minutele jucate de fiul d-voastra.
Legat de dreptulla intimitate, nu inteleg la ce va referiti ?Eu nu am dat nici un nume si cati ieseni stiu cine joaca cu nr.9 la U16 ? 20-30 persoane maxim. Este adevarat ca acum nr.9 va fi analizat cu atentie oriunde va juca . Sunt 2 solutii : sa-si schimbe stilul si atunci oamenii vor spune ca Onesim este nebun sau sa-si schimbe numarul.
Mi-as dori din toata inima sa pot scrie dupa un meci ca numarul 9 s-a schimbat si ca eu am gresit. Va promit ca asa voi face. Nu va lasati pacalita de evolutiile din fazele de calificare, de obicei adversarii sunt mult mai modesti iar un jucatorii cu calitatile si experienta fiului d-voastra pot face partide extrem de reusite.
Daca ati fi urmarit site-ul ati fi observat ca sunt unul dintre cei mai aprigi sustinatori ai tinerilor jucatori romani si, de-a lungul timpului, am scris multe articole dedicate acestora si competitiilor de juniori. Am scris inclusiv despre problema taliei si discriminarea la care sunt supusi, de multe ori, cei mici si mai solizi ( asa cum este si fiul meu )
Articolul nu este un atac la persoana ci un semnal de alarma si daca 5-6 juniori citindu-l vor reflecta cateva minute si-a atins scopul, chiar daca pe d-voastra si pe fiul d-voastra v-au suparat. Pt asta imi cer scuze !!!
De ce nu ganditi pozitiv si sa condiderati articolul ca o admonestare parinteasca si nu ca o " lovitura data adolescentei "
Cu stima, Daniel Onesim
 
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 11:06
Carmen Paduraru In asteptarea unui raspuns
0 
D-le Onesim, asteptam un raspuns la cateva probleme ridicate, adresate prin intermediul site-ului, printre care si la intrebarea de ce un articol care vrea sa prezinte o problema generala a baschetului la nivel de juniori este scris atat de personal, incalcand dreptul la intimitate a unui minor.
Aveti dreptate 100% in prezentatea calitatilor exceptinale ale antrenorului. Este un pedagog extraordinar care a stiut sa gestioneze aceasta situatie, purtand discutii cu fiul meu si reusind sa transforme un articol demoralizator intrunul motivational. Daca fiul meu nu-si v-a pierde increderea in el si va intra cu un moral bun in meciurile viitoare, aceste lucruri i se vor datora doar d-lui profesor Anatolie Lupu.
V-am acuzat de deinformare pentru ca l-ati catalogat pe fiul meu ca << fiind principalul "artizan" al infrangerii>> din meciul cu Steaua. Doar in calitate de parinte care a participat la toate meciurilr de acasa ale echipei si, uneori, cand timpul mi-a permis am insotit echipa in deplasare, imi permit sa lansez afimatia: in meciul cu Steaua fiul meu a jucat exceptional. L-am vazut pe antrenorul Stelei gesticuland spre fiul meu, certandu-si jucatorii ca nu reusesc sa opreasca patrunderile, pentru ca la final sa-l felicite personal pentru cum a jucat.
Scriu despre acest lucru pentru ca am ramas cu intrebarea ca daca erati prezent in tribune la acel meci, pe "Total baschet", sub semnatura Daniel Onesim ar fi fost publicat un articol de genul "La Iasi existe un jucator de 1,60, indesat..." la care sa adaugati cuvinte frumoase ca cele ce-l descriu pe fiul meu asa cum l-ati cunoscut acum 2 ani. Cred ca de acest fel de articole este nevoie in baschetul la nivel de juniori care ar fi atras spre acest sport si copii al caror target genetic de inaltime nu se invarte in jurul cifrei de 2 m, contribuind la cresterea bazei de selectie.
Inchei cu speranta (cred desarta) ca astfel de articole nu vor mai lovi aflati la varsta adolescentei in plin proces de formare a caracterului care-l vor defini ca adult.
D-le Onesim, intrebarea adresata mai sus este una retorica. Nu mai astept niciun raspuns. 
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 07:19
Carmen Paduraru Rectificare
0 
Imi cer scuze ca v-am scris gresit numele, d-le Onesim