Evoluție colectivă remarcabilă pentru ACS Sepsi SIC

18.03.2018

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a obținut un succes categoric în fața formației brașovene, scor 104-56. Opt alb-verzi au marcat cel puțin 10 puncte în meciul de sâmbătă. Patru brașovence au fost în double-digits.

Ruzica Dzankic a fost cea mai bună marcatoare de la ACS Sepsi SIC, cu 13 puncte. Croata a jucat 20:34 minute și a avut 2/4 la aruncările de două puncte și 3/5 de la distanță. A adăugat 3 recuperări, 5 pase decisive și o intercepție, pentru +18 indice al eficienței.

Trei alb-verzi și-au trecut în cont câte 12 puncte. Tyaunna Marshall a stat în teren 19:26 minute. A marcat 3 din 3 șuturi de două puncte și 2 din 5 triple. A mai avut 3 recuperări, 4 pase decisive, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +16 în dreptul eficienței. Cu americanca în taren, Sepsi a avut +38.

Adrienne Webb a înscris cele 12 puncte cu 3 șuturi din interiorul semicercului (din 5) și 2 triple (din 6), în 17:45 minute. A mai contribuit cu 7 recuperări, 2 assist-uri, dar și 2 turnovers, pentru +13 indice al eficienței. Danielle Hamilton-Carter a jucat cel mai mult de la campioană, 25:24 minute. Suedeza a încheiat partida cu 6 reușite de două puncte din 13 încercări și a ratat singura liberă de care a beneficiat. Aceasta a mai avut 6 recuperări și 2 assist-uri, cu +12 în dreptul eficienței.

Au urmat două jucătoare cu 11 puncte. Teodora Neagu (jucătoarea U22 de bază pentru Sepsi) a stat în teren 21:13 minute. Extrema de forță a fost perfectă la șuturile de la distanță, cu 3 din 3. A mai înscris o dată de la semidistanță, din 3 încercări. Și-a mai trecut în cont 4 recuperări și un assist, cu +14 indice al eficienței. Ancuța Stoenescu a jucat 18:27 minute. Veterana celor de la Sepsi a înscris 3 din 5 aruncări de după semicerc și 1/2 la două puncte. A mai contribuit cu o recuperare și 2 pase decisive, pentru +11 eficiență.

Au înscris câte 10 puncte Carley Mijovic și Annemarie Godri-Părău și au avut +16 indice al eficienței. Amândouă au marcat 2 din 3 aruncări de două puncte, 1/3 de la distanță și 3/3 de la linia de fault. Australianca a jucat 16:39 minute și a mai avut 5 recuperări, 2 intercepții și 2 capace. Fundașul român a mai contribuit cu 3 recuperări, 5 assist-uri și o intercepție în 21:03 minute

De la Olimpia CSU Brașov au fost 4 jucătoare cu peste 10 puncte marcate. Gabriela Irimia a fost cea mai bună marcatoare cu 13 puncte în 33:36 minute. A avut 2/3 la șuturile de două puncte și 3/7 de afară. A mai avut 2 recuperări, pentru +10 în dreptul eficienței. Ana Radovic a urmat-o cu 12 puncte în 31:31 minute. Sârboaica a marcat de 5 ori din interiorul semicercului, din 9 încercări, și a ratat cele 2 șuturi de afară. A transformat 2 din 4 libre și a mai avut 4 recuperări, o pasă decisivă și un turnover, cu 8 eficiență.

Aliyyah Handford a fost în double-double în fața campioanei. Fundașul american a avut 11 puncte și 12 recuperări (4 ofensive/8 defensive) în 32:29 minute, cu +11 în dreptul eficienței. A avut 4/13 la aruncările de două puncte, 0/4 de la distanță și 3/4 la linia de fault. A adăugat 3 pase decisive și 2 mingi pierdute. Kristina Higgins a încheiat partida cu 11 puncte în 21:52 minute, cu 5/10 la aruncările din interiorul semicercului și 1/2 la libere. A mai avut 6 recuperări, o pasă decisivă, 2 mingi pierdute și un capac, pentru +11 eficiență.