F8 M. Nandor Kuti: „Cred că a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din viața mea”


Tânărul baschetbalist a câștigat cupa în orașul său natal

Marți seara, după o partidă foarte echilibrată, U-BT Cluj-Napoca a reușit să o învingă pe CSM CSU Oradea în ultimul act al Cupei României, cu scorul de 64-61.

La conferința de presă ce a urmat finalei, Nandor Kuti a avut o scurtă declarație în care și-a exprimat opinia despre duelul cu bihorenii.

 „A fost un meci greu, așa cum era de așteptat de la o finală. Noi am început foarte bine partida, mai ales din punct de vedere mental, și am reușit rapid să ne facem un avantaj de 10-15 puncte. După aceea ne-am relaxat, dar contează că în sfertul 4 ne-am revenit și am câștigat acest turneu.”

 De asemenea, baschetbalistul român a fost foarte încântat de ocazia pe care a avut-o de a juca în Sfântu-Gheorghe, orașul în care s-a născut.

 „A fost un sentiment special. Eu nu am mai jucat de 7-8 ani acasă și acum m-am întors în culorile Universității. Mă bucur foarte mult că am reușit să câștigăm cupa aici. Cred că a fost unul din cele mai frumoase meciuri din viața mea să joc finala acasă.” 

Kuti a jucat 30 de minute și a reușit 13 puncte, 3 recuperări și o intercepție pentru un indice de +10 la eficiență. Extrema lui U-BT a avut 44% din interiorul semicercului (4/9), 33% de la distanță (1/3) și 100% de la linia de libere (2/2). 

De asemenea, Nandor Kuti a fost extrem de important pentru campioana României la acest turneu, în special datorită prestațiilor lui defensive. Tânărul baschetbalist a avut în aceste trei partide medii de 9.6 puncte și 2.3 recuperări. 

Pentru Kuti urmează meciurile echipei naționale care vor avea loc în 23 februarie la Zadar, cu Croația, și în 26 februarie la Cluj-Napoca, în compania Italiei.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Nandor Kuti
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca

David Istrate, Ana-Maria Tutunaru / 14 February 2018 / 9:00


Galerie foto


u1919cj Bravo Kuti
0 
 
14 February 2018 11:19
Vander Bravo Nándi!
0 
Bravo Nándi! 
15 February 2018 02:41

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
S-au tras la sorți confruntările din turul 4 al Cupei României la baschet masculin
Partidele din tur vor avea loc în 13 martie, iar cele din retur în 20 martie 
Victorie fără probleme pentru SCM U Craiova în Cupa României
Oltenii au dominat partida în totalitate 
SCM U Craiova caută să își ia revanșa în fața lui CSM Mediaș
Partida va stabili ultima formație calificată în sferturile Cupei României 
Titus Nicoară, cea mai bună performanță a sezonului
Sportivul român și-a purtat echipa spre victorie în partida de cupă cu SCM U Craiova 
Cupa României - Se cunosc 7 din cele 8 sfertfinaliste
Săptămâna viitoare vom afla cine va completa lista sferturilor de finală, SCM U Craiova sau CSM Mediaș 
Radu Paliciuc: „I-am tratat un pic superficial la început, dar bine că ne-am trezit la timp”
Internaționalul român a fost MVP-ul partidei cu CSM Târgu Mureș 
Sherwood Brown: „În repriza secundă am fost agresivi și nu le-am mai dat șanse”
Americanul Timișoarei a vorbit și despre meciul cu Pitești și tinerii din lot 
George Trif: „Piteștiul a fost peste noi, care venim din Grupa Valorică C, unde e un nivel mult mai scăzut”
CSM Târgu Mureș a fost eliminată din Cupa României de BCM U Pitești 
Prestație de excepție pentru Radu Paliciuc
Jucătorul argeșenilor a avut procentaj perfect al aruncărilor de 2 puncte 
Emil Kosztelnik: „Pentru noi a fost îmbucurător că am jucat cu o echipă de un asemenea calibru”
SCM Timișoara a eliminat CSM Sighetu Marmației în turul trei din Cupa României 
gyke Din comunicatul FRB
0 
"In prezenta reprezentantilor cluburilor calificate in aceasta faza si a conducerii FRB, rand pe rand au fost extrase numele participantelor, stabilindu-se astfel programul fazei a IV-a a competitiei KO:" Transparență maximă  
click pt. Articol 13 February 2019 18:18
0 
Nu stiu de ce am incurcat Steaua cu Timisoara  
click pt. Articol 13 February 2019 18:14
gyke @jcn
0 
Să zicem că știu... 😉 Dar dacă nu mă crezi pe mine, gândește logic, de ce ar fi TM cap de serie... Ei au jucat tur preliminar... Nu au intrat in tur preliminar CJ, Oradea, Sibiul și Steaua, adică locurile 1 4 în ediția trecută a campionatului. De ce s-ar pune acum alți capi de serie, pe ce criterii? De ce TM? Nu e logic.  
click pt. Articol 13 February 2019 18:10
JCN @ gyke
0 
de ce esti asa de sigur ca nu au existat capi de serie? Prea bine s-au asezat lucrurile pentru cele 4 echipe. 
click pt. Articol 13 February 2019 18:04
gyke @jcn
0 
Nu au existat capi de serie. Rămâne cum am zis, se putea și mai rău....  
click pt. Articol 13 February 2019 17:43
0 
Craiova si Pitesti erau cei mai grei. Nu puteai intalni Cluj, Oradea sau Timisoara (alaturi de ei am fost cap de serie) 
click pt. Articol 13 February 2019 17:30
0 
Timisoara cu Dinamo? 
click pt. Articol 13 February 2019 13:51
gyke Păi...
0 
La cum văd eu tabloul de mai sus, nu au existat capi de serie, deci nu am prins cel mai dificil adversar...  
click pt. Articol 13 February 2019 13:41
studentU n am picat nici rau
0 
nici bine. Adica orice echipa trage tare in cupa, pt ca este oportunitatea unui trofeu din 3 jocuri. Pitestiul daca prinde o zi buna, ne poate bate lejer...
Altfelm sa inteleg ca se joaca din nou final 4, nu final 8 cum a fost anul trecut? 
click pt. Articol 13 February 2019 12:19
0 
Avem cel mai dificil adversar. 
click pt. Articol 13 February 2019 12:19