FCC ICIM Arad a rămas fără cea mai bună recuperatoare din lot


Leeza Burdgess este a doua jucătoare care se desparte de formația de pe Mureș în acest sezon

FCC ICIM Arad a anunțat că Leeza Burdgess și-a reziliat astăzi contractul pe cale amiabilă. Pivotul a jucat doar 14 meciuri oficiale pentru galben-albastre, având procentaje mai slabe față de primul sezon petrecut în România. Burdgess era lidera formației arădene la recuperări, cu o medie de 10,7.

Pivotul de 28 de ani s-a alăturat formației de pe Mureș în acest sezon, după ce în precedentul a evoluat pentru SCM Timișoara, iar în vară a jucat în Australia. Gruparea arădeană a anunțat că americanca și-a reziliat contractul astăzi, pe cale amiabilă.

Leeza Burdgess a jucat în 12 meciuri de campionat pentru FCC ICIM Arad și are medii de 9,6 puncte, 10,7 recuperări, 1,6 pase decisive, 3,4 mingi pierdute și 12,9 eficiență în 31:04 minute. În primul tur al Cupei României, cu Olimpia CSU Brașov, a petrecut în teren 24:17 minute/meci, cu 13,5 puncte, 5,5 recuperări și 3 pase decisive, pentru 17 eficiență medie.

Cele ma bune meciuri ale sale pentru galben-albastre au fost cu Olimpia CSU Brașov, când a avut de două ori +21 indice al eficienței. În prima fază a sezonului regulat a marcat 12 puncte plus 12 recuperări contra formației de sub Tâmpa, iar în ultimul meci jucat pentru arădence a avut 19 puncte și 10 recuperări. În total pivotul a avut 4 double-doubles pentru FCC ICIM Arad în campionat.

Aceasta a avut câteva partide în care a dezamăgit la finalizare, mai ales cea de la Târgoviște când a înscris o aruncare din 12 de două puncte, 8,3%. Americanca are 41,8% procentajul de reușită din acțiune în acest sezon (3,8 șuturi de două puncte înscrise pe meci din 9,2 încercate).

În stagiunea precedentă marca aproape jumătate din aruncările din semicerc, 49,3% (4,4 din 9 pe meci). Cu echipa din Timișoara a jucat în 25 de partide de campionat și a avut 11,7 puncte pe meci, 9,4 recuperări, 2,2 puncte, 3,1 mingi pierdute și o intercepție în 31:46 minute, cu 15,6 eficiență medie. A avut 11 double-doubles pentru alb-violete în cele 25 de jocuri.

Leeza Burdgess este a doua jucătoare de care se desparte FCC ICIM Arad în acest sezon, după A'Lexus Harrisson, care a plecat pe la mijlocul lunii decembrie. În locul acesteia a venit deja Milica Deura, astfel că formația de pe Mureș mai poate face 5 transferuri până la finalul lunii februarie.

După despărțirea de Burdgess, tânăra Rita Bartok rămâne cea mai înaltă jucătoare din echipa pregătită de Miljan Medvedj, cu 1,90 înălțime, dar aceasta a prins foarte puține minute. Mai pot juca pe poziția 5 Teodora Neagu, Anamaria Ciotir sau chiar Dora Ardelean. Cea mai bună recuperatoare a echipei, dintre jucătoarele rămase, este Brankica Hadzovic, fundașul având o medie de 5,7 recuperări.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Leeza Burdgess
Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad

Andreea Vlase / 03 January 2019 / 18:45


Galerie foto


Arion Vasile In sfirsit
0 
Conducerea ICIM Arad a luat masuri realiste.
Mai asteptam si altele.Nu speram la campionat,dar in formula aceasta eram prea jos. Vom sustine echipa,si speram
de acum incolo.De fapt Aradul a lucat fara pivot.
Cu bine celor devotati Aradului. 
04 January 2019 16:45
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
Numai sa jucati meciurile pe teren,nu ca in cupa cu Brasovul! 
05 January 2019 15:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Universitatea Cluj și-a mai luat o americancă pentru pozițiile mici
Tierra Henderson a câștigat de două ori Cupa Campionilor Africii, în 2011 și 2013 
Devran Tanaçan, noul pivot al Olimpiei CSU Brașov
Turcoaica a evoluat în Euroligă cu cluburi din țara sa 
ACS Sepsi SIC a transferat o fostă campioană europeană
Kristina Topuzovic va evolua sub comanda lui Zoran Mikes 
ACS Sepsi SIC obține o victorie categorică la Constanța și revine pe primul loc
Echilibrul s-a rupt după prima pauză, gazdele marcând în sferturile 2, 3 și 4 mai puțin decât în primul 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța la o diferenţă de 40 puncte 
Phoenix Știința Constanța și ACS Sepsi SIC deschid miercuri etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana are cu 10 puncte mai mult ca formația de la malul mării în clasamentul primei grupe valorice 
LNBF: Programul etapei a 9-a din Grupa Roșie și a 7-a din Grupa Galbenă
Un meci se dispută miercuri, patru duminică și unul a fost amânat pentru luna martie 
Rapid București câștigă cu CSM Alexandria și ajunge la 10 victorii în a doua grupă valorică din LNBF
Bucureștencele au condus în prima parte a meciului, dar au avut de recuperat 10 puncte în sfertul 4  
Teodora Neagu va juca la CSM Târgoviște în a doua parte a sezonului
Extrema de forță s-a despărțit recent de FCC ICIM Arad 
Annemarie Gödri-Părău: „O româncă bună va avea minute și statistică bună indiferent de regula impusă în sezonul respectiv”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC ne-a vorbit despre prima parte a acestui sezon 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57