FCC ICIM Arad a rămas fără cea mai bună recuperatoare din lot


Leeza Burdgess este a doua jucătoare care se desparte de formația de pe Mureș în acest sezon

FCC ICIM Arad a anunțat că Leeza Burdgess și-a reziliat astăzi contractul pe cale amiabilă. Pivotul a jucat doar 14 meciuri oficiale pentru galben-albastre, având procentaje mai slabe față de primul sezon petrecut în România. Burdgess era lidera formației arădene la recuperări, cu o medie de 10,7.

Pivotul de 28 de ani s-a alăturat formației de pe Mureș în acest sezon, după ce în precedentul a evoluat pentru SCM Timișoara, iar în vară a jucat în Australia. Gruparea arădeană a anunțat că americanca și-a reziliat contractul astăzi, pe cale amiabilă.

Leeza Burdgess a jucat în 12 meciuri de campionat pentru FCC ICIM Arad și are medii de 9,6 puncte, 10,7 recuperări, 1,6 pase decisive, 3,4 mingi pierdute și 12,9 eficiență în 31:04 minute. În primul tur al Cupei României, cu Olimpia CSU Brașov, a petrecut în teren 24:17 minute/meci, cu 13,5 puncte, 5,5 recuperări și 3 pase decisive, pentru 17 eficiență medie.

Cele ma bune meciuri ale sale pentru galben-albastre au fost cu Olimpia CSU Brașov, când a avut de două ori +21 indice al eficienței. În prima fază a sezonului regulat a marcat 12 puncte plus 12 recuperări contra formației de sub Tâmpa, iar în ultimul meci jucat pentru arădence a avut 19 puncte și 10 recuperări. În total pivotul a avut 4 double-doubles pentru FCC ICIM Arad în campionat.

Aceasta a avut câteva partide în care a dezamăgit la finalizare, mai ales cea de la Târgoviște când a înscris o aruncare din 12 de două puncte, 8,3%. Americanca are 41,8% procentajul de reușită din acțiune în acest sezon (3,8 șuturi de două puncte înscrise pe meci din 9,2 încercate).

În stagiunea precedentă marca aproape jumătate din aruncările din semicerc, 49,3% (4,4 din 9 pe meci). Cu echipa din Timișoara a jucat în 25 de partide de campionat și a avut 11,7 puncte pe meci, 9,4 recuperări, 2,2 puncte, 3,1 mingi pierdute și o intercepție în 31:46 minute, cu 15,6 eficiență medie. A avut 11 double-doubles pentru alb-violete în cele 25 de jocuri.

Leeza Burdgess este a doua jucătoare de care se desparte FCC ICIM Arad în acest sezon, după A'Lexus Harrisson, care a plecat pe la mijlocul lunii decembrie. În locul acesteia a venit deja Milica Deura, astfel că formația de pe Mureș mai poate face 5 transferuri până la finalul lunii februarie.

După despărțirea de Burdgess, tânăra Rita Bartok rămâne cea mai înaltă jucătoare din echipa pregătită de Miljan Medvedj, cu 1,90 înălțime, dar aceasta a prins foarte puține minute. Mai pot juca pe poziția 5 Teodora Neagu, Anamaria Ciotir sau chiar Dora Ardelean. Cea mai bună recuperatoare a echipei, dintre jucătoarele rămase, este Brankica Hadzovic, fundașul având o medie de 5,7 recuperări.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Leeza Burdgess
Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad

Andreea Vlase / 03 January 2019 / 18:45


Galerie foto


Arion Vasile In sfirsit
0 
Conducerea ICIM Arad a luat masuri realiste.
Mai asteptam si altele.Nu speram la campionat,dar in formula aceasta eram prea jos. Vom sustine echipa,si speram
de acum incolo.De fapt Aradul a lucat fara pivot.
Cu bine celor devotati Aradului. 
04 January 2019 16:45
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
Numai sa jucati meciurile pe teren,nu ca in cupa cu Brasovul! 
05 January 2019 15:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC câștigă și meciul doi de acasă cu FCC ICIM Arad din semifinala LNBF
Campioana a făcut diferența de după semicerc și are 2-0 în serie după un joc puțin mai echilibrat ca primul  
CSM Satu Mare conduce cu 2-0 în semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Vicecampioana s-a impus și în al doilea meci de acasă, în care s-a desprins decisiv în sfertul 3 
CSM Târgoviște va juca pentru locul 5 după ce s-a impus din nou cu CSU CSM Oradea, la Pitești
Dâmbovițencele încheie fără probleme cu 2-0 seria cu echipa venită din a doua grupă valorică  
Jovana Pasic: „Am câștigat și asta este important, dar este doar un pas în drumul spre aur”
ACS Sepsi SIC a obținut o victorie clară în primul meci din semifinala LNBF cu FCC ICIM Arad 
CSM Târgoviște întrerupe seria de înfrângeri cu un succes în primul meci pentru locurile 5-8
Dâmbovițencele au folosit puțin jucătoarele experimentate în duelul cu tânăra echipă din Oradea  
Bogdan Bulj: „Nu am răspuns bine apărării agresive. Am fost moi în ambele direcții”
FCC ICIM Arad a pierdut la 27 de puncte în deplasare primul meci din semifinala cu ACS Sepsi SIC 
Romina Filip: „Am întâlnit una dintre cele mai solide echipe ale ligii în acest sezon, cu pretenții justificate la câștigarea unui trofeu”
Românca a fost a doua marcatoare a Olimpiei CSU Brașov în primul joc al semifinalei cu CSM Satu Mare 
Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad
Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru alb-verzi în campionat 
ACS Sepsi SIC deschide semifinala cu o victorie clară cu FCC ICIM Arad
Alb-verzile au controlat primul meci al seriei și au înscris 30 de puncte pe contraatac 
CSM Satu Mare se impune acasă în primul meci din semifinala cu Olimpia CSU Brașov
Sătmărencele au condus tot jocul și au avut un procentaj foarte bun la șuturile din semicerc 
laca1968 Incredibil!
0 
O specie nemaiantalnita intr-o arena sportiva! Un asa numit presedinte de club isi arata fundul si arunca cu muci la adresa unor femei din tribuna. Congrat Marcel Urban ! 
click pt. Articol 25 April 2019 22:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37