FINALA 2017. Memoriile unei legende


Sorin Ardelean, despre finala din 1991 dintre Steaua și U Cluj

steaua-sorin-ardelean

Steaua CSM Eximbank București se întoarce într-o finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin după 21 de ani de la ultima jucată și 26 de ani de la ultima victorie în LNBM.

Unul dintre oamenii care au fost pe parchet la ultima victorie a Stelei a fost legenda baschetului românesc, Sorin Ardelean. El a povestit, în cadrul unei conferințe de presă organizată de Steaua, experiența de la ulltima victorie a roș-albaștrilor:

“S-a jucat pe parcursul sezonului regulat cu o echipă decimată, au fost foarte multe accidentări la nivelul echipei – de acolo și rezultatele în meciurile directe împotriva Clujului, care ne-a administrat două bătăi destul de severe. S-a ajuns la finală, s-a mers la meci acolo. Am întâmpinat o relaxare a lor care până la urmă s-a dovedit a fi fatală. Ei au considerat că acea echipă pe care o întâlneau în finală e una și aceeași cu cea pe care o întâlniseră în sezon. Au luat meciul mai ușor și au încercat să se trezească, dar n-au prea reușit. Cred că finala a fost câștigată acolo, la ei în sală. A fost frumos. Sper să retrăim cu ajutorul echipei Steaua CSM EximBank aceste momente și le urez baftă în finală.”

Ardelean se arată optimist și față de șansele Stelei în finala din acest an cu U BT Cluj:

“Cred că șansele Stelei sunt foarte mari în finală. La fel ca la ultimul campionat luat, Clujul se așteaptă să ia acest titlu en fanfare 3-0, poate 3-1. Asta arată că există acea relaxare și lipsă de concentrare. Putem specula acest lucru cu o mobilizare și o dăruire exemplară. Cred că titlul se joacă”.

steaua_1991

Sorin Ardelean (#5) alături de colegii săi de la Steaua

Primul meci din finala Ligii Naționale de Baschet Masculin se joacă în această seară la Cluj-Napoca, începând cu ora 19:45. Finala se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci jocuri”.

*foto: steauabaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Eduard Popa / 19 May 2017 / 9:14


Galerie foto


free62 free62
2 
Atat s-a vorbit despre finala asta, eu tare am impresia ca s-a uitat de tot cum a fost castigata si ce s-a intamplat atunnci...avea sa se repete sub alta forma in 2008. Absolut penibil! Pacat ca lumea uita... 
19 May 2017 10:07
KBSC2430 scuze,
1 
Poti explica sa intelegem si noi care nu am văzut finala atunci? 
19 May 2017 11:04
free62 free62
3 
Ai vazut finala din 2008 cu Ploiestiul, aia cu Tab pe banca...noh asta din 91 cu care se lauda boii astia de mitici, a fost cel putin la fel! Si acuma vin si se prezinta ca niste eroi ai patriei, care is ei invingatori pe persoana fizica. Cum crezi ca in fata unei super ehcipa cu Pintea, Rotaru, Cristescu, Ghita, Bubu, Pulbere...cum crezi ca in fata unei astfel de echipe se putea castiga un campionat, altfel decat cu mijloacele unei echipe inca militare la vremea aia. Dupa 25 de ani is eroi...e bine, peste 10 si Ploiestiul ava fi regretata de multi, ca atata ne duce capu! Noi stim ca Steaua si Dinamo is cele mai titrate si stim ca au facut performanta, da nimeni nu se uita cta au furat, cat au umilit competitia si celelalte echipe...nimeni nu se uita ca in spatele unor asa zise performante europene, stau cele mai rusinoase si mai umilitoare infrangeri... 
19 May 2017 11:22
0 
lumea nu ştie că noi am luat cele 3 titluri atunci în faţa stelei si a lui dinamo, echipe care încă aveau mijloace specifice. 
19 May 2017 12:36
popsiis free, fara chestii peorative
-1 
Gen, cum cei din provincie ii numesc pe bucuresti mitici iar cei din bucuresti pe provinciali ii numesc tarani. Pa vremea respectiva echipele dim bucuresti erau formate din jucatori din toata tara, plus ca aici e problema de jocuri din culise nu de ce fac jucatorii. 
19 May 2017 13:36
1 
Meciul a fost in direct la TV. Dupa 1-0 la Cluj lumea se astepta ca Steaua sa transeze usor meciul si l-au transmis la TV.. Dar au provocat un scandal imens, pentru ca arbitrajul a fost incredibil de jenant.. In prelungiri daca mai tin bine minte a castigat Steaua dupa ce vreo 4 clujeni au fost eliminati. S-a vorbit multa vreme de arbitraj atunci (lumea a fost socata de cum au putut arbitrii sa fluiere).. 
19 May 2017 15:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Goran Gajovic este noul jucător al celor de la SCM U Craiova
Muntenegreanul vine după titlul de campion național câștigat alături de CSM CSU Oradea 
Jason Washburn este noul pivot al lui U-BT Cluj
Baschetbalistul este coleg în naţionala Bulgariei cu Stanimir Marinov 
Andrei Iliescu și Bogdan Popa completează lotul celor de la SCM U Craiova
Oltenii vor avea o rotație de baschetbaliști autohtoni formată exclusiv din jucători U23 
Matti Nuutinen a semnat în cel de-al doilea eșalon al Spaniei
Finlandezul a fost unul dintre cei mai importanți jucători de la BCM U Pitești în sezonul competițional 2017-2018 
Miodrag Perisic: „Situația nu este foarte bună, dar noi avem încredere în echipa asta”
Srdjan Jovanovic se alătură staff-ului timișorean ca secund și preparator fizic 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Alin Andrieș a semnat BC Athletic Constanța
Formația de la malul Mării Negre a fost extrem de activă în ultimele zile pe piața transferurilor 
Pivot american pentru ACS Târgu Jiu, plus alte două reveniri
Formația gorjeană a anunțat primul jucător străin transferat în această vară 
Porter Troupe a semnat cu SCM U Craiova
Amedeo Casale și Camil Berculescu au fost confirmați de trupa olteană 
SCM U Craiova se află în negocieri cu trei jucători străini
Unul dintre ei a fost desemnat MVP-ul finalei din campionatul finlandez 
Oldtimer Compoziția rolului
0 
În sezonul care va debuta în 6 1/2 săptănâni, marea lacună a d-lui Silvăşan ar putea fi asigurată de Saşa şi Kendal, mai ales că Saşa va fi, probabil, mult mai prezent în teren decât în sezonul trecut. Eu pe ei îi văd ca artizani ai dezvoltării jocului de echipă, echipă adjectiv. Nu cred că dl. Silvaşan a apucat să frecventeze recent niscaiva cursuri de antrenorat. Probabil e un bun auto-didact şi învață din mers. Baftă. Hai CSM ! 
click pt. Articol 21 August 2018 18:45
vass bela Japan B
0 
Eram convins ca Japan B ligue este liga a doua japoneza, nu-mi dau seama ce reprezinta lit B . In sezonul trecut datorita unei accidentari grave, a jucat doar 4 meciuri, noi fiind patiti cu Rasic ( aproape un sezon pe tusa ), e normal sa avem ceva rezerve, nu ? 
click pt. Articol 21 August 2018 17:48
Fortza Steaua VASS BELA
0 
A jucat in prima liga (Japan B League) 54 meciuri in sezonul 2016-2017 si mai putine in sezonul trecut (probabil din cauza unei accidentari). Insa a jucat bine in preliminarii contra unor adversari grei. A stat pe parchet in jurul a 20 min. si a jucat impotriva Cehiei cu Balvin pivot..... 
click pt. Articol 21 August 2018 14:18
vass bela Mai rezervat
0 
Eu sunt mai rezervat in privinta lui Washburn, din doua motive simple : a jucat in Japonia in liga a doua, iar in ultimul sezon a fost accidentat ( a jucat numai 4 meciuri ). Deci este un nou caz Rasic, adica va fi sau nu ce a fost inainte de accidentare ? PS . Daca se vrea trofee, trebuie OBLIGATORIU si un al saselea strain, si inca unul valoros ! 
click pt. Articol 21 August 2018 13:54
0 
Poate juca Moldoveanu, strain nu zic ca nu poate fi adus, dar intrebarea e cate minute sa joace, trebuie luata in calcul regula u23, plus ca exista jucatori ca dykes si vlad care ar juca 28 de minute minim pe meci, daca nu chiar peste 30, dykes e mai degraba un sg, daca ar fi sa vina cineva ar fi un 3 dar cu putine minute, sau calnicenco cu minute putine, de atlfel cred ca i s-a promis lui andry ca va juca mai mult anul asta pentru ca nu i s-ar fi rentat sa ramana in alte conditii 
click pt. Articol 21 August 2018 13:51
0 
Ar fi fost bun Karniauskas. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:51
tanaseb Transfer bun
0 
In ciuda unui sezon mai slabut, Gajovic ramane acelasi om periculos. Prin aducerea lui Troupe si a lui, Craiova pare ca intra in lupta de sus. Nu par meseriasi fundasii iar roman cu experienta nu e acolo. Astept sa vad ce se va intampla cu Steaua dar si ultimul jucator al Pitestiului. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:44
streetball44 Asteptari
0 
Intr-adevar, pare a fi o mutare ok. Vom vedea, insa, cum se va lega jocul si daca vom putea sa scoatem maximum de la aceasta echipa. Cred, in continuare, ca nu vom incepe totusi cu doar 5 straini. E riscant, avand in vedere ca la pozitiile mici, o accidentare ne-ar da peste cap rau de tot, iar Rasic nu stiu cate minute va putea duce in noul sezon. De acord cu @Beniamin, Sasha si Kuti pot fi, la nevoie, pusi pe post de PG, dar e clar ca in cazul in care Marinov lipseste, situatia ar fi complicata. O alta problema ar fi in cazul in care Dykes ar lipsi. Am ramane destul de descoperiti pe 3, doar cu Kali. Asadar, ma gandesc ca, ori vom aduce un jucator pe postul de 1-2, ori vom aduce un jucator pe post de SF (sau 2-3, ma rog). Sigur, ideal ar fi un jucator care sa poata evolua pe 1-2-3, dar asa ceva nu prea exista "la acest nivel"... 
click pt. Articol 21 August 2018 13:36
0 
Personal mă declar mulțumit de lotul echipei. Sunt jucători cu experiență, cu personalitate, deci Silvasan n-ar trebui sa aibă cine știe ce rol. Un dubiu am la romanul U23, pentru ca nu cred ca suntem acoperiți suficient. Ma aștept ca cei doi bulgari (și pivotul, în fine ...) sa se ridice la nivelul lui Dykes și Moldoveanu pentru ca sunt convins ca sunt jucători valoroși. Iar mai încolo, la nevoie sau nu, sa vedem și ultimul străin. 
click pt. Articol 21 August 2018 13:18
0 
*5 jucatori straini