FINALA 2017. Memoriile unei legende


Sorin Ardelean, despre finala din 1991 dintre Steaua și U Cluj

steaua-sorin-ardelean

Steaua CSM Eximbank București se întoarce într-o finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin după 21 de ani de la ultima jucată și 26 de ani de la ultima victorie în LNBM.

Unul dintre oamenii care au fost pe parchet la ultima victorie a Stelei a fost legenda baschetului românesc, Sorin Ardelean. El a povestit, în cadrul unei conferințe de presă organizată de Steaua, experiența de la ulltima victorie a roș-albaștrilor:

“S-a jucat pe parcursul sezonului regulat cu o echipă decimată, au fost foarte multe accidentări la nivelul echipei – de acolo și rezultatele în meciurile directe împotriva Clujului, care ne-a administrat două bătăi destul de severe. S-a ajuns la finală, s-a mers la meci acolo. Am întâmpinat o relaxare a lor care până la urmă s-a dovedit a fi fatală. Ei au considerat că acea echipă pe care o întâlneau în finală e una și aceeași cu cea pe care o întâlniseră în sezon. Au luat meciul mai ușor și au încercat să se trezească, dar n-au prea reușit. Cred că finala a fost câștigată acolo, la ei în sală. A fost frumos. Sper să retrăim cu ajutorul echipei Steaua CSM EximBank aceste momente și le urez baftă în finală.”

Ardelean se arată optimist și față de șansele Stelei în finala din acest an cu U BT Cluj:

“Cred că șansele Stelei sunt foarte mari în finală. La fel ca la ultimul campionat luat, Clujul se așteaptă să ia acest titlu en fanfare 3-0, poate 3-1. Asta arată că există acea relaxare și lipsă de concentrare. Putem specula acest lucru cu o mobilizare și o dăruire exemplară. Cred că titlul se joacă”.

steaua_1991

Sorin Ardelean (#5) alături de colegii săi de la Steaua

Primul meci din finala Ligii Naționale de Baschet Masculin se joacă în această seară la Cluj-Napoca, începând cu ora 19:45. Finala se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci jocuri”.

*foto: steauabaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Eduard Popa / 19 May 2017 / 9:14


Galerie foto


free62 free62
2 
Atat s-a vorbit despre finala asta, eu tare am impresia ca s-a uitat de tot cum a fost castigata si ce s-a intamplat atunnci...avea sa se repete sub alta forma in 2008. Absolut penibil! Pacat ca lumea uita... 
19 May 2017 10:07
KBSC2430 scuze,
1 
Poti explica sa intelegem si noi care nu am văzut finala atunci? 
19 May 2017 11:04
free62 free62
3 
Ai vazut finala din 2008 cu Ploiestiul, aia cu Tab pe banca...noh asta din 91 cu care se lauda boii astia de mitici, a fost cel putin la fel! Si acuma vin si se prezinta ca niste eroi ai patriei, care is ei invingatori pe persoana fizica. Cum crezi ca in fata unei super ehcipa cu Pintea, Rotaru, Cristescu, Ghita, Bubu, Pulbere...cum crezi ca in fata unei astfel de echipe se putea castiga un campionat, altfel decat cu mijloacele unei echipe inca militare la vremea aia. Dupa 25 de ani is eroi...e bine, peste 10 si Ploiestiul ava fi regretata de multi, ca atata ne duce capu! Noi stim ca Steaua si Dinamo is cele mai titrate si stim ca au facut performanta, da nimeni nu se uita cta au furat, cat au umilit competitia si celelalte echipe...nimeni nu se uita ca in spatele unor asa zise performante europene, stau cele mai rusinoase si mai umilitoare infrangeri... 
19 May 2017 11:22
0 
lumea nu ştie că noi am luat cele 3 titluri atunci în faţa stelei si a lui dinamo, echipe care încă aveau mijloace specifice. 
19 May 2017 12:36
popsiis free, fara chestii peorative
-1 
Gen, cum cei din provincie ii numesc pe bucuresti mitici iar cei din bucuresti pe provinciali ii numesc tarani. Pa vremea respectiva echipele dim bucuresti erau formate din jucatori din toata tara, plus ca aici e problema de jocuri din culise nu de ce fac jucatorii. 
19 May 2017 13:36
1 
Meciul a fost in direct la TV. Dupa 1-0 la Cluj lumea se astepta ca Steaua sa transeze usor meciul si l-au transmis la TV.. Dar au provocat un scandal imens, pentru ca arbitrajul a fost incredibil de jenant.. In prelungiri daca mai tin bine minte a castigat Steaua dupa ce vreo 4 clujeni au fost eliminati. S-a vorbit multa vreme de arbitraj atunci (lumea a fost socata de cum au putut arbitrii sa fluiere).. 
19 May 2017 15:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Poli Iași și-a relansat sezonul cu prima victorie pe teren propriu
Elevii lui Jorovic au trecut de Phoenix Galați 
CS Politehnica Iași învinge pe CS Phoenix Galaţi
CS Politehnica Iași învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 8 puncte 
Armă secretă pentru Marcel Țenter și Branko Jorovic?
George Tsintsadze s-ar putea întoarce la Poli Iași în meciul cu Phoenix Galați 
Poli Iași va inaugura noul parchet din Copou, în compania lui Phoenix Galați
Cum arată noua sală din Iași (Video) 
Basti Ionescu și-a reziliat contractual cu CSM CSU Oradea
Conducătorul de joc se întoarce în orașul său natal Craiova 
Distanțele rutiere dau peste cap baschetul românesc
BC SCM Timișoara nu mai are avion de Iași. O echipă din Liga 1 și-a amânat meciul din etapa a V-a 
LNBM All-Star Game: Bobe Nicolescu a fost MVP-ul partidei. Echipa Nordului s-a impus la 3 puncte
Pasalic și Berculescu au câștigat probele individuale (Video) 
Pierdere importantă pentru CSM Steaua Eximbank
Iuri Fraseniuc va fi operat în cursul zilei de joi 
BC Mureș câștigă pe teren propriu duelul cu Poli Iași
Mureșenii au jucat chiar dacă au amenințat că nu se vor prezenta la meci 
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe CS Politehnica Iași
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe CS Politehnica Iași la o diferenţă de 6 puncte 
Chiper4325 fan baschet
0 
de ce nu sunteți corecți și nu scrieți adevărul? primăria iași din iunie a cerut aviz de la ministerul tiniretului și sportului (care este proprietarul sălii din iași), aviz pe care l-a primit abia pe 3 ianuarie!!! practic, primăria a făcut licitația, a adus parchetul și l-a montat într-o lună! MINISTERUL A AVUT NEVOIE DE 8 LUNI PENTRU A DA UN AVIZ, ADICĂ NIȘTE FOI! e normal? și după ce s-a montat parchetul, ministerul a trimis echipa în deplasare la mureș ca să organizeze un târg de nunți...  
click pt. Articol 18 February 2018 23:27
Geza Podu Roș
0 
Exact ! 
click pt. Articol 18 February 2018 11:24
Eduard Popa Multumesc
0 
Multumesc de corectari si completari. Seara faina!  
click pt. Articol 17 February 2018 19:00
Vandana 1 Solist
0 
Pronostic 1 solist. Dupa excesele de la Energia, Nini isi va arata inca o data caracterul. 
click pt. Articol 17 February 2018 16:13
Jordan12 Rectificare
0 
Deoarece am observat aceasta greseala in mai multe articole despre Politehnica Iasi, tin sa precizez ca doar stadionul de fotbal este in Copou, un cartier din Iasi. Echipa de fotbal, Politehnica Iasi se antreneaza si joaca meciurile de acasa in Copou.
Sala polivalenta, faimoasa cu parchetul si cu alte metehne, se afla in zona Palas Mall.
Va multumesc. 
click pt. Articol 17 February 2018 15:14
0 
Eduard Popa 
click pt. Articol 17 February 2018 13:58
0 
Bine ca am citit de noul parchet ca altfel nici nu stiam ca Silvasan a demisionat de la U si a ajuns la Iasi. 
click pt. Articol 17 February 2018 13:50
0 
Am vrut sa scriu acces. 
click pt. Articol 17 February 2018 13:43
0 
Ai perfecta dreptate. F8 s-a organizat in inima tarii, dar aibaccws nu mai cu elicoterul sau cu tancul. 
click pt. Articol 17 February 2018 13:43
0 
Daca suntem o tara de tampiti care nu este in stare sa faca autostrazi de la nord la sud si de la vest la est. Asa ne trebuie daca nu iesim la vot sau daca votam acest partid care incurajeaza nemunca si asistarea sociala. 
click pt. Articol 16 February 2018 09:14