FINALA 2017. Memoriile unei legende


Sorin Ardelean, despre finala din 1991 dintre Steaua și U Cluj

steaua-sorin-ardelean

Steaua CSM Eximbank București se întoarce într-o finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin după 21 de ani de la ultima jucată și 26 de ani de la ultima victorie în LNBM.

Unul dintre oamenii care au fost pe parchet la ultima victorie a Stelei a fost legenda baschetului românesc, Sorin Ardelean. El a povestit, în cadrul unei conferințe de presă organizată de Steaua, experiența de la ulltima victorie a roș-albaștrilor:

“S-a jucat pe parcursul sezonului regulat cu o echipă decimată, au fost foarte multe accidentări la nivelul echipei – de acolo și rezultatele în meciurile directe împotriva Clujului, care ne-a administrat două bătăi destul de severe. S-a ajuns la finală, s-a mers la meci acolo. Am întâmpinat o relaxare a lor care până la urmă s-a dovedit a fi fatală. Ei au considerat că acea echipă pe care o întâlneau în finală e una și aceeași cu cea pe care o întâlniseră în sezon. Au luat meciul mai ușor și au încercat să se trezească, dar n-au prea reușit. Cred că finala a fost câștigată acolo, la ei în sală. A fost frumos. Sper să retrăim cu ajutorul echipei Steaua CSM EximBank aceste momente și le urez baftă în finală.”

Ardelean se arată optimist și față de șansele Stelei în finala din acest an cu U BT Cluj:

“Cred că șansele Stelei sunt foarte mari în finală. La fel ca la ultimul campionat luat, Clujul se așteaptă să ia acest titlu en fanfare 3-0, poate 3-1. Asta arată că există acea relaxare și lipsă de concentrare. Putem specula acest lucru cu o mobilizare și o dăruire exemplară. Cred că titlul se joacă”.

steaua_1991

Sorin Ardelean (#5) alături de colegii săi de la Steaua

Primul meci din finala Ligii Naționale de Baschet Masculin se joacă în această seară la Cluj-Napoca, începând cu ora 19:45. Finala se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci jocuri”.

*foto: steauabaschet.ro



Citește ultimele știri despre Steaua CSM EximBank
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs Steaua CSM EximBank

Eduard Popa / 19 mai 2017 / 9:14


Galerie foto


free62 free62
2 
Atat s-a vorbit despre finala asta, eu tare am impresia ca s-a uitat de tot cum a fost castigata si ce s-a intamplat atunnci...avea sa se repete sub alta forma in 2008. Absolut penibil! Pacat ca lumea uita... 
19 mai 2017 10:07
KBSC2430 scuze,
1 
Poti explica sa intelegem si noi care nu am văzut finala atunci? 
19 mai 2017 11:04
free62 free62
3 
Ai vazut finala din 2008 cu Ploiestiul, aia cu Tab pe banca...noh asta din 91 cu care se lauda boii astia de mitici, a fost cel putin la fel! Si acuma vin si se prezinta ca niste eroi ai patriei, care is ei invingatori pe persoana fizica. Cum crezi ca in fata unei super ehcipa cu Pintea, Rotaru, Cristescu, Ghita, Bubu, Pulbere...cum crezi ca in fata unei astfel de echipe se putea castiga un campionat, altfel decat cu mijloacele unei echipe inca militare la vremea aia. Dupa 25 de ani is eroi...e bine, peste 10 si Ploiestiul ava fi regretata de multi, ca atata ne duce capu! Noi stim ca Steaua si Dinamo is cele mai titrate si stim ca au facut performanta, da nimeni nu se uita cta au furat, cat au umilit competitia si celelalte echipe...nimeni nu se uita ca in spatele unor asa zise performante europene, stau cele mai rusinoase si mai umilitoare infrangeri... 
19 mai 2017 11:22
0 
lumea nu ştie că noi am luat cele 3 titluri atunci în faţa stelei si a lui dinamo, echipe care încă aveau mijloace specifice. 
19 mai 2017 12:36
popsiis free, fara chestii peorative
-1 
Gen, cum cei din provincie ii numesc pe bucuresti mitici iar cei din bucuresti pe provinciali ii numesc tarani. Pa vremea respectiva echipele dim bucuresti erau formate din jucatori din toata tara, plus ca aici e problema de jocuri din culise nu de ce fac jucatorii. 
19 mai 2017 13:36
1 
Meciul a fost in direct la TV. Dupa 1-0 la Cluj lumea se astepta ca Steaua sa transeze usor meciul si l-au transmis la TV.. Dar au provocat un scandal imens, pentru ca arbitrajul a fost incredibil de jenant.. In prelungiri daca mai tin bine minte a castigat Steaua dupa ce vreo 4 clujeni au fost eliminati. S-a vorbit multa vreme de arbitraj atunci (lumea a fost socata de cum au putut arbitrii sa fluiere).. 
19 mai 2017 15:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
gyke Acuma...
0 
...cineva trebuie sa bata statistica lui Hardy la libere, nu? :) 
click pt. Articol 24 iulie 2017 19:32
0 
41,9% la libere?:O:O:O 
click pt. Articol 24 iulie 2017 15:51
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus