FINALA 2017. Memoriile unei legende


Sorin Ardelean, despre finala din 1991 dintre Steaua și U Cluj

steaua-sorin-ardelean

Steaua CSM Eximbank București se întoarce într-o finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin după 21 de ani de la ultima jucată și 26 de ani de la ultima victorie în LNBM.

Unul dintre oamenii care au fost pe parchet la ultima victorie a Stelei a fost legenda baschetului românesc, Sorin Ardelean. El a povestit, în cadrul unei conferințe de presă organizată de Steaua, experiența de la ulltima victorie a roș-albaștrilor:

“S-a jucat pe parcursul sezonului regulat cu o echipă decimată, au fost foarte multe accidentări la nivelul echipei – de acolo și rezultatele în meciurile directe împotriva Clujului, care ne-a administrat două bătăi destul de severe. S-a ajuns la finală, s-a mers la meci acolo. Am întâmpinat o relaxare a lor care până la urmă s-a dovedit a fi fatală. Ei au considerat că acea echipă pe care o întâlneau în finală e una și aceeași cu cea pe care o întâlniseră în sezon. Au luat meciul mai ușor și au încercat să se trezească, dar n-au prea reușit. Cred că finala a fost câștigată acolo, la ei în sală. A fost frumos. Sper să retrăim cu ajutorul echipei Steaua CSM EximBank aceste momente și le urez baftă în finală.”

Ardelean se arată optimist și față de șansele Stelei în finala din acest an cu U BT Cluj:

“Cred că șansele Stelei sunt foarte mari în finală. La fel ca la ultimul campionat luat, Clujul se așteaptă să ia acest titlu en fanfare 3-0, poate 3-1. Asta arată că există acea relaxare și lipsă de concentrare. Putem specula acest lucru cu o mobilizare și o dăruire exemplară. Cred că titlul se joacă”.

steaua_1991

Sorin Ardelean (#5) alături de colegii săi de la Steaua

Primul meci din finala Ligii Naționale de Baschet Masculin se joacă în această seară la Cluj-Napoca, începând cu ora 19:45. Finala se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci jocuri”.

*foto: steauabaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Eduard Popa / 19 May 2017 / 9:14


Galerie foto


free62 free62
2 
Atat s-a vorbit despre finala asta, eu tare am impresia ca s-a uitat de tot cum a fost castigata si ce s-a intamplat atunnci...avea sa se repete sub alta forma in 2008. Absolut penibil! Pacat ca lumea uita... 
19 May 2017 10:07
KBSC2430 scuze,
1 
Poti explica sa intelegem si noi care nu am văzut finala atunci? 
19 May 2017 11:04
free62 free62
3 
Ai vazut finala din 2008 cu Ploiestiul, aia cu Tab pe banca...noh asta din 91 cu care se lauda boii astia de mitici, a fost cel putin la fel! Si acuma vin si se prezinta ca niste eroi ai patriei, care is ei invingatori pe persoana fizica. Cum crezi ca in fata unei super ehcipa cu Pintea, Rotaru, Cristescu, Ghita, Bubu, Pulbere...cum crezi ca in fata unei astfel de echipe se putea castiga un campionat, altfel decat cu mijloacele unei echipe inca militare la vremea aia. Dupa 25 de ani is eroi...e bine, peste 10 si Ploiestiul ava fi regretata de multi, ca atata ne duce capu! Noi stim ca Steaua si Dinamo is cele mai titrate si stim ca au facut performanta, da nimeni nu se uita cta au furat, cat au umilit competitia si celelalte echipe...nimeni nu se uita ca in spatele unor asa zise performante europene, stau cele mai rusinoase si mai umilitoare infrangeri... 
19 May 2017 11:22
0 
lumea nu ştie că noi am luat cele 3 titluri atunci în faţa stelei si a lui dinamo, echipe care încă aveau mijloace specifice. 
19 May 2017 12:36
popsiis free, fara chestii peorative
-1 
Gen, cum cei din provincie ii numesc pe bucuresti mitici iar cei din bucuresti pe provinciali ii numesc tarani. Pa vremea respectiva echipele dim bucuresti erau formate din jucatori din toata tara, plus ca aici e problema de jocuri din culise nu de ce fac jucatorii. 
19 May 2017 13:36
1 
Meciul a fost in direct la TV. Dupa 1-0 la Cluj lumea se astepta ca Steaua sa transeze usor meciul si l-au transmis la TV.. Dar au provocat un scandal imens, pentru ca arbitrajul a fost incredibil de jenant.. In prelungiri daca mai tin bine minte a castigat Steaua dupa ce vreo 4 clujeni au fost eliminati. S-a vorbit multa vreme de arbitraj atunci (lumea a fost socata de cum au putut arbitrii sa fluiere).. 
19 May 2017 15:46

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mirel Dragoste: „Este destul de greu să obținem o victorie pe terenul celor de la Oradea, dar nu este imposibil”
CSU Sibiu urmează să dispute meciul trei din seria cu CSM CSU Oradea 
Bogdan Țîbîrnă a ajuns la 55 de meciuri jucate în play-off pentru CSM Oradea, în 7 sezoane
Franklin și Pașca îl urmează în clasamentul partidelor jucate în faza eliminatorie pentru orădeni 
Nandor Kuti: „Vrem ca de mâine să ne pregătim pentru finală”
U-BT Cluj joacă azi pe terenul Stelei meciul 3 din semifinale 
Dan Fleșeriu: „Mergem la Oradea să recuperăm avantajul terenului propriu” (VIDEO)
CSU Sibiu joacă vineri meciul 3 al semifinalei playoff-ului LNBM, în Sala Antonio Alexe din Oradea 
Oficialii Sibiului, nemulţumiţi de brigăzile de arbitraj la meciurile 3 şi 4 din semifinala cu Oradea
Horaţiu Floca: „La Sibiu am avut 5 arbitri internaţionali, la Oradea o să avem doar 2” 
Lupta dintre Steaua și U-BT Cluj pentru un loc în finala LNBM continuă la București
Bucureștenii luptă pentru supraviețuire, clujenii vor să termine seria în minimum de meciuri 
Mihai Silvășan: „Scopul nostru este să mergem acolo și să câștigăm seria încă din primul meci”
Cu o victorie mâine seară la București, ardelenii vor bifa cea de-a doua finală de LNBM consecutivă 
Semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu se mută în Arena Antonio Alexe
Scorul la general în această serie este egal, 1-1 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Semifinale LNBM, meciurile 3 și 4: Program și televizări
Partidele se joacă vineri și duminică 
0 
Nu pierdem 3 meciuri la rând :) 
click pt. Articol 25 May 2018 16:06
studentU voi va ganditi ca on aceeasi zi
0 
se joaca U Steaua la Buc. Si ca trebuie delegati si acolo arbitrii internationali. 
click pt. Articol 25 May 2018 13:24
DonJuan De adăugat
0 
Este foarte bine că în sfârșit clubul ia o astfel atitudine. Sponsorii ăștia nu ajuns aici pt că ia trimis frb. Să nu își bata joc de baschet și de oraș. 
click pt. Articol 25 May 2018 12:59
DonJuan Horațiu Floca
0 
Cred că e cel mai liniștit conducător în relația cu arbitrii. Daca nici omul asta nu ii mai respecta, nu o mai face nimeni. E clar că miroase și el că ceva pute urât in acest moment. Este prima oară când are o astfel de ieșire. 
click pt. Articol 25 May 2018 12:55
TitiAcs noricoșilor
0 
ați scăpat de faur ! Se știe faurul = metrul etalon al prostiei ! 
click pt. Articol 25 May 2018 12:11
sibman Este greu, foarte greu
0 
Dar.... ramane de vazut. 
click pt. Articol 25 May 2018 10:43
0 
Rectific, LNBM!  
click pt. Articol 25 May 2018 10:13
0 
Dacă ăstia sunt arbitri slabi le zic ăstora de se plâng să vină să vadă un joc de la junioare. Acolo arbitrii sunt și slabi, și răuvoitori. Sau, mai grav, pe la ONSS unde ministerul educației are parteneriat cu FRB și trimit ei diverși ciupalaci care să se initializeze în arbitraj. Bunăoară, weekend ul trecut a fost ONSS la licee feminin, faza finală la Râmnicu Vâlcea. A arbitrat Epure, care și-a respectat blazonul, si o sleahta de hoți prosti de la Pitești, in frunte cu fostul arbitru Aurel Oprea si o matracucă vopsită, Lorena Găină. La finală, Epure a fost dat la o parte si au arbitrat ei. L-am revăzut pe Lolo Bănică. La LNBF, de bine, de rău, sunt meciuri televizate, cu toate prieteniile dintre unii arbitri și unele cluburi, nu mai merge jaful de acum un deceniu!  
click pt. Articol 25 May 2018 10:12
0 
Sa inteleg ca daca se califica Sibiul o face contra sistemului. Ei sunt "Cenusareasa" baschetului romanesc. Daca pierd inseamna ca au fost furati.
 
click pt. Articol 25 May 2018 09:47
ALEXFOR Arbitrii?!
0 
In meciul 2 arbitrajul a fost OK? Problemele cu tabela care apar brusc in sf 3 si 4? Si in meciul 1 si in meciul 2😎 
click pt. Articol 25 May 2018 09:32