FINALA 2017. Vlad Moldoveanu: „Bucureștean fiind, mi-ar plăcea să câștig titlul în București, în fața unei echipe îngâmfate”


Jucătorul lui U-BT Cluj a vorbit despre seria cu CSM CSU Oradea și a prefațat în amănunt finala împotriva celor de la Steaua CSM EximBank București

Vlad Moldoveanu s-a calificat alături de U-Banca Transilvania Cluj în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, acolo unde se va duela cu Steaua CSM EximBank București. Clujenii și-au asigurat prezența în ultimul act al campionatului în urma unei semifinale intens disputate, câștigată în meci decisiv cu CSM CSU Oradea. 

Componentul formației pregătite de Mihai Silvășan și al naționalei României a fost prezent în cadrul emisiunii „Divizia Locală” de la Digi24 Cluj, acolo unde a oferit o serie de declarații interesante despre seria cu Oradea și ce urmează în finala cu Steaua. 

Având 2-0 la general în semifinale, U-BT s-a văzut egalată după partidele de la Oradea, iar decisivul se muta în Sala Sporturilor „Horia Demian”, acolo unde alb-negri au reușit să tranșeze soarta calificării în finală după un rezultat final 84-78. Vlad a făcut un rezumat la tot ceea ce s-a întâmplat în această semifinală impresionantă. 

„Seria cu Oradea a fost decisă de avantajul terenului propriu, cred că s-au întâlnit cele mai în formă două echipe din campionat în ultimele 3-4 săptămâni, care se bazează foarte mult pe propriul teren. Este foarte greu să câștigi la Oradea în play-off, probabil foarte multă lume se aștepta să terminăm serie cu un 3-0 după primele două meciuri de acasă, vorbim totuși de echipa campioană și o echipă care a jucat foarte bine în Champions League. În cele două jocuri din deplasare, Oradea a fost mai agresivă și până la urmă, a fost echipa care și-a dorit mai mult victoria. Ne-au bătut de două ori în primul sfert, părerea mea este că acele meciuri au fost câștigate în primul sfert. Ulterior, decisivul a fost un meci de totul sau nimic, un joc care se putea câștiga doar prin voință și prin efort. Această partidă pe mine cel puțin m-a obosit psihic mai mult decât orice, trebuie să fii conectat la orice fază, să vezi cum îți poti ajuta echipa, iar orice greșeală te poate costa enorm. Seria asta a demonstrat că două echipe valoroase ale campionatului pot realiza succesiv aceele „run-uri” de 10-11 puncte la rând. Aici s-a demonstrat valoarea, atât noi, cât și ei, a fost un spectacol baschetbalistic”, a subliniat sportivul. 

După 21 de ani, Clujul și Steaua se întâlnesc din nou în finala campionatului, acolo unde ardelenii vor beneficia de avantajul terenului propiu. Cu toate acestea însă, Moldoveanu a recunoscut că și-ar dori să-și adjudece titlul național în orașul natal, într-un eventual meci 3 sau 4. De asemenea, jucătorul cu numărul 1 din lotul echipei clujene a dezvăluit care ar putea fi punctele cheie care vor decide finala. 

 „Acum urmează finala, nu se mai gândește nimeni la oboseală și așa mai departe, se joacă cu trofeul pe masă, este totul sau nimic. Bucureștean fiind, mi-ar plăcea să câștig titlul în București, mi-ar plăcea să câștig acasă, în orașul natal, și mai ales în fața unei echipe îngâmfate. Sunt oameni în conducerea Stelei care au așa un aer de echipă superioară, nu am nimic cu ei, este Steaua până la urmă, avem și noi mândria noastră, și sincer dacă aș putea să-l câștig, l-aș câștiga la București. Din păcate este sala de 500 de locuri, dar ar fi frumos să câștigăm în sala Stelei.

Cheia în această finală cred că va fi pe partea mentală. Antrenorii vor pregăti planul, se vor contracara, dar nu cred că într-o finală un antrenor este mult peste celălalt ca să domine decisiv. Dacă ne uităm atent, jucătorii suntem foarte apropiați valoric, Barro cu Falker, eu cu Dudzinski, Dykes cu Malesevic și așa mai departe. Depinzi puțin de forma de moment, dar depinzi în mare măsură de tăria psihică de a trece peste orice ratare și de a trece peste oboseală, este clar că va fi o serie obositoare”, a punctat Vlad în direct la Digi24 Cluj. 

U-BT Cluj și Steaua s-au întâlnit de 5 ori în sezonul competițional 2016-2017, de 4 ori în sezonul regulat și o dată în semifinalele Cupei României, toate cele 5 meciuri fiind câștigate de ardeleni. Vlad însă crede că toate aceste aspecte nu mai contează acum, fiind de părere că adversarii se află pe o pantă ascendentă. 

Clar nu ne putem lua după statistici, Steaua este într-o urcare, trebuie să recunoaștem, se mișcă mult mai bine de când a venit antrenorul finlandez, au schimbat și fundașul, Curry și-a dat drumul la joc. Cred că ei psihic stau mult mai bine, Curry îi ajută foarte mult, însă eu sunt de părere că Randal Falker este un plus foarte mare, atâta doar că lui i-a trebuit mai mult timp să-și intre în formă. Din punctul meu de vedere, Falker este unul dintre cei mai buni jucători pe poziția 5 care au jucat în campionatul românesc, cel mai complex, recuperează, pasează, marchează din multe poziții și este un lider. El este cheia succesului Stelei în ultimele luni”, a concluzionat jucătorul pregătit în prezent de Mihai Silvășan. 

Cu toate că a avut și probleme de ordin medical pe parcursul actualui sezon, Vlad Moldoveanu a fost și rămâne un pion extrem de important în angrenajul alb-negrilor, fiind românul de bază din lot. Acesta a bifat 32 de prezențe în campionat pentru U-BT în acest sezon, având medii de 15.4 puncte, 5.7 recuperări, 2.4 pase decisive și 17.6 la eficiență, totul în 28:58 minute petrecute în medie pe suprafața de joc. 

Finala 2017 din LNBM va debuta vineri, 19 mai, având următorul program: 

Meciul 1 - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Vineri, 19 mai, ora 19:45 / DigiSport 

Meciul 2 - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Dumincă, 21 mai, ora 19:00 / DigiSport

Meciul 3 - Steaua CSM vs. U-BT Cluj / Vineri, 26 mai / DigiSport

Meciul 4 (dacă va fi necesar) - Steaua CSM vs. U-BT Cluj / Duminică, 28 mai / DigiSport

Meciul 5 (dacă va fi necesar) - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Miercuri, 31 mai / DigiSport

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSA Steaua București

Radu Bărăian / 17 May 2017 / 9:45


Galerie foto


smilu asa-i
1 
ceva nu-mi place-cred ca alaturarea "acaselor"... 
17 May 2017 10:11
2 
Nimic interesant.  
17 May 2017 10:38
u66 Finala
2 
Vlad dorește sa câștige în sala de la București? Nu știe sa înoate sau e prea rece apa din Someș?🙄 
17 May 2017 13:22
trancer Vlad ...
6 
Pe cât de bun sportiv este, pe atât de dezastruos sta la capitolul caracter ... Ok, de acord, nici eu nu iubesc pe unii din conducerea Stelei (și mă gândesc în special la Georgescu), dar de aici și pana sa numești public o echipa îngâmfata, este o aberație imensa! O persoana poate fi îngâmfata, dar o echipa ... Deplasat total acel pasaj din declarația lui. Nu-mi place Vlad, repet, oricât de bun ar fi ca jucător, când văd simulările, protestele lui mi se acrește. Dacă va pleca nu-l voi regreta, sunt convins ca va fi înlocuit decent la ce buget va fi și la anul. 
17 May 2017 13:53
danb61 Ingamfat
2 
Are o scuza,cand a dat interviul,tocmai se uita in oglinda! 
17 May 2017 17:32
0 
Eu zic sa nu îl judecam ca nu stim despre ce vorbeste exact si sigur el stie mai bine. Sa nu uitam declaratiile lui Georgescu de dinaintea semifinalei cu Clujul cand a atacat echipa noastră intr-un mod răutăcios. Plus astăzi a pus o poza pe Facebook cu #myteamisbetterthanyours deci e clar ca e o lupta a nervilor. 
17 May 2017 18:17
3punkte Intreb
1 
Un "mercenar" pune caracterul lui inaintea banului?! (In sport de multe ori e banul inainte decat caracterul ) Pentru bani si in Crisul Repede ar veni sã facã baie :-) am raspunsul, de ce nu a rãmas in Polonia. 
17 May 2017 21:34
free62 free62
0 
Mercenar sau nu, aici are enorm de multa dreptate. Stelemeaua e o echipa ingamfata, de neam prost si cu un comportament execrabil la nivel de conducere, la nivel de comportantement al bancii in timpul meciurilor si a unor jucatori pe teren. Acuma sibienii sigur ca UNII sibieni sar ca arsi la astfel de declaratii, pt ca am vazut in cupa ca dragostea unora pt stelemeaua si Levi nu cunoaste limite.

Sa spui ca Vlad simuleaza, cat de penibil poti fi, sa spui un asemenea neadevar...de atatea ori in acets sezon la faze cand publicul fluiera decizii controversate, a ridicat mana si a recunoscut ca el a dat-o afara sau el a faultat...Sa zici asta cand in acest campionat joaca Popescu sau Levi...Levi in finala asta sper ca are ceva burete nou la tricou pt ca va fi cu siguranta pe jos la orice contact cu Adamovic. Asta e o sa jucam cu aceasta minunata echipa plina de fair lay, in sala lor de euroliga, intr-o serie in care nu avem cel mai bun jucator al campionatului, dar daca Clujul va castiga, satisfactiile unei astfel de victorii a fi imense pt multi. DOar cand ma gandesc ce jeg de comportament au avut in cupa...sper ca dreptatea si bunul simt sa invinga pana la urma.

Pana la urma la CLuj au fost jucatori mari care au venit d ela Bucuresti, unul e Cristescu...interesant e ca toti care au venit la CLuj chiar si din Bucuresti, au ramas la Cluj, asta spune ceva despre baschetul clujean si despre orasul asta in general.

Sibienii(o sama din voi), vineri sara toata lumea pe Diji ca joaca echipa voastra scumpa si draga, sa stranjeti acolo din pumni...Daca prinde Vlad joc bun si da de 3, va facem noi semn in direct sa aplaudati... 
17 May 2017 22:16
trancer Free ...
1 
Ești free rău de tot în gândire ... Eu nu sunt din Sibiu. L-am văzut pe Vlad cu niște simulări de toată minunea cel puțin la Oradea (în sezonul regulat) și la Sibiu (în meciurile din 1-6) și mi-a fost mie rușine ca sunt din orașul unde joaca acum ... 
17 May 2017 22:24
free62 free62
0 
Cu Oradea...serios? Da a lui Pasalic le-ai vazut? Da cand cun Oradea acuma a ridicat mana si a recunoscut un out cand toata lumea era pe arbitu, asta ai vazut? SUnteti penibili cu chestia asta cu Vlad...Popescu de exemplu face numai mizerii si nu vad un comentariu la adresa lui de cand a inceput playoff-ul, dar da-i inainte cu Vlad. Da de Lucic de la Oradea ce sa mai zicem.
Sa zicem ca simuleaza, tot are dreptate cu Stelemeaua. Zicea Roschnafsky ceva de Ploiesti in 2006 si toata lumea il fluiera ca vai cum si-a permis...e valabil si azi doar ca s-a mutat la capitala...Echipa de oameni "barnaci" 
17 May 2017 22:33
1 
Cred ca se da prea multa importanta anumitor detalii, legate de Vlad, bineinteles. Ba ca mercenerar(:))!), ba ca simuleaza, ba ca declara nu stiu ce, ba ca gesturi de bucurie pe parchet...In multe dintre cazuri, oricum, nici nu cred ca merita deschis subiectul. Personal, cat timp el isi face treaba bine pe teren, eu is multumit. Doar de aia e platit, sa joace(bine), sa castige echipa, iar noi sa fim fericiti in urma victoriilor obtinute de el si colegii lui. Asta ma intereseaza, in primul rand, la orice jucator. Sa isi faca treaba. Restul detaliilor, tin strict de el, e treaba lui. Si da, ca zicea domnul @trancer ca nu va fi suparat daca va pleca...Mai mult ca sigur ca nu va pleca, din ce stiu are contract pe 2 ani, deci mai are de stat la noi inca un sezon, ceea ce este minunat. Stim bine ca din sezonul urmator vom avea 6 straini pe foaia de joc, iar Vlad poate fi considerat clar un "strain", pentru ca e foarte bun. Dar pana atunci mai avem cel putin 3 meciuri de jucat...Haideti sa ne pregatim sufleteste de ele si sa speram ca ne vom bucura la final! :) 
17 May 2017 23:18
0 
Mercenar, nemercenar, un sportiv are ciclul de munca mai scurt decat un om obisnuit! Iar cand are ocazia unui contract care sa-l asigure pe o perioada mai lunga a vietii ar fi prost daca ar da cu piciorul. Cati dintre cei care palavragim pe aici, in fata banului, nu ne-am schimba macar putin opinia? E normal, orice om rational si cu o doza de cinism in limita bunului simt ar alege o singuranta care l-ar distrage de la probleme materiale. Caracterul lui Moldoveanu e doar al lui, il gestioneaza dupa propriile convingeri! Timpul va dovedi daca este in regula.  
18 May 2017 09:30
3punkte In asa ritm
1 
va semna intr-o zi si cu ingamfatii :-) timpul rezolvã. 
18 May 2017 16:18
18 May 2017 09:35
3 
Take2, daca ai fost la decisivul cu Oradea probabil ai observat nivelul de fair-play al suporterilor (clujeni si oradeni deopotriva). Atat in sala de baschet cat si pe forumuri de profil este total nepotrivit sa postezi ceea ce ai postat tu.
Sper sa nu aud scandarea asta in Horia Demian. 
18 May 2017 11:29
KBSC2430 Haide U
2 
Corect. Sa fie baschet! 
18 May 2017 11:46
Black_Mamba Miticu' lu' mamica
-1 
As fi vrut ca echipa campioana sa ramana una din Ardeal da' Vladut m-a facut sa tin cu Steaua. 
18 May 2017 20:25
-1 
Ca de aia tii tu cu steoaia ca "miticu lu'mamica" i-a facut ingamfati. Mai bine spune ca U te-a facut sa tii cu steoaia:) 
18 May 2017 20:47
1 
Atotstiutoru', superpsihologu' universitar imi explica de ce tin cu Steaua. Asta dupa ce nu odata am scris cam care imi sunt favoritii fiind din Tg-Mures cu studii in Cluj si insurat in Oradea! In plus nu inghit miticismele de nici un fel, nu-l sufar pe limbricul ala de la conducerea Stelei, venit de la Asehoti, dar de "dragul" arogantelor papuselului sunt dispus la o schimbare. 
19 May 2017 07:26
0 
adica o declaratie (fericita sau nu) a unui jucator e pt tine ma importanta convingerile tale sau decat "istoria" asehotilor mutati la steaua in frunte cu "limbricul" - ca sa te citez... Spune multe despre cum te schimbi in functie de cum bate vantul... 
19 May 2017 10:27
Black_Mamba e simplu
0 
Scarba fata de caracterul unuia intrece antipatia fata de ceilalti. 
19 May 2017 11:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
CSM Phoenix CSU Galați, victorie la pas cu CSM Mediaș
Moldovenii bifează al 3-lea succes în Grupa Galbenă 
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
click pt. Articol 18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
0 
O, dulce naivitate...  
click pt. Articol 17 March 2019 23:16
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
click pt. Articol 17 March 2019 23:15
trancer Craiova Cluj
0 
Importanta demonstrația noastră de forță atât pentru ca ne-a mai venit apa la moara după ultimele săptămâni mai puțin reușite, dar și pt a menține șansele sa lăsăm Oradea Sibiului în semifinale. Cat despre bugete, sa nu mai vorbim ca se interpretează. M-aș mulțumi sa spun ca spre ex, diferența dintre bugetul Clujului și al Sibiului nu se vede la loturile echipelor. Și asta deja este o problema pentru Cluj. 
click pt. Articol 17 March 2019 22:38
0 
Am mai scris nu o data. Nu avem date oficiale despre bugete. Exista o psihoza ca daca avem sponsor o banca inseamna ca avem cel mai mare buget. Sibiu, Oradea si celelalte echipe cu banii primiti de la primarii cu mai multi sponsori mici pot sarii peste ce avem noi. Dar putem doar presupune. Am citit un comentariu, nu de mult, ca si Pitestiul ar fi avut 1 mil de euro buget. Dar astea-s stiri nu de pe "surse".  
click pt. Articol 17 March 2019 22:36