FINALA 2017. Vlad Moldoveanu: „Bucureștean fiind, mi-ar plăcea să câștig titlul în București, în fața unei echipe îngâmfate”


Jucătorul lui U-BT Cluj a vorbit despre seria cu CSM CSU Oradea și a prefațat în amănunt finala împotriva celor de la Steaua CSM EximBank București

Vlad Moldoveanu s-a calificat alături de U-Banca Transilvania Cluj în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, acolo unde se va duela cu Steaua CSM EximBank București. Clujenii și-au asigurat prezența în ultimul act al campionatului în urma unei semifinale intens disputate, câștigată în meci decisiv cu CSM CSU Oradea. 

Componentul formației pregătite de Mihai Silvășan și al naționalei României a fost prezent în cadrul emisiunii „Divizia Locală” de la Digi24 Cluj, acolo unde a oferit o serie de declarații interesante despre seria cu Oradea și ce urmează în finala cu Steaua. 

Având 2-0 la general în semifinale, U-BT s-a văzut egalată după partidele de la Oradea, iar decisivul se muta în Sala Sporturilor „Horia Demian”, acolo unde alb-negri au reușit să tranșeze soarta calificării în finală după un rezultat final 84-78. Vlad a făcut un rezumat la tot ceea ce s-a întâmplat în această semifinală impresionantă. 

„Seria cu Oradea a fost decisă de avantajul terenului propriu, cred că s-au întâlnit cele mai în formă două echipe din campionat în ultimele 3-4 săptămâni, care se bazează foarte mult pe propriul teren. Este foarte greu să câștigi la Oradea în play-off, probabil foarte multă lume se aștepta să terminăm serie cu un 3-0 după primele două meciuri de acasă, vorbim totuși de echipa campioană și o echipă care a jucat foarte bine în Champions League. În cele două jocuri din deplasare, Oradea a fost mai agresivă și până la urmă, a fost echipa care și-a dorit mai mult victoria. Ne-au bătut de două ori în primul sfert, părerea mea este că acele meciuri au fost câștigate în primul sfert. Ulterior, decisivul a fost un meci de totul sau nimic, un joc care se putea câștiga doar prin voință și prin efort. Această partidă pe mine cel puțin m-a obosit psihic mai mult decât orice, trebuie să fii conectat la orice fază, să vezi cum îți poti ajuta echipa, iar orice greșeală te poate costa enorm. Seria asta a demonstrat că două echipe valoroase ale campionatului pot realiza succesiv aceele „run-uri” de 10-11 puncte la rând. Aici s-a demonstrat valoarea, atât noi, cât și ei, a fost un spectacol baschetbalistic”, a subliniat sportivul. 

După 21 de ani, Clujul și Steaua se întâlnesc din nou în finala campionatului, acolo unde ardelenii vor beneficia de avantajul terenului propiu. Cu toate acestea însă, Moldoveanu a recunoscut că și-ar dori să-și adjudece titlul național în orașul natal, într-un eventual meci 3 sau 4. De asemenea, jucătorul cu numărul 1 din lotul echipei clujene a dezvăluit care ar putea fi punctele cheie care vor decide finala. 

 „Acum urmează finala, nu se mai gândește nimeni la oboseală și așa mai departe, se joacă cu trofeul pe masă, este totul sau nimic. Bucureștean fiind, mi-ar plăcea să câștig titlul în București, mi-ar plăcea să câștig acasă, în orașul natal, și mai ales în fața unei echipe îngâmfate. Sunt oameni în conducerea Stelei care au așa un aer de echipă superioară, nu am nimic cu ei, este Steaua până la urmă, avem și noi mândria noastră, și sincer dacă aș putea să-l câștig, l-aș câștiga la București. Din păcate este sala de 500 de locuri, dar ar fi frumos să câștigăm în sala Stelei.

Cheia în această finală cred că va fi pe partea mentală. Antrenorii vor pregăti planul, se vor contracara, dar nu cred că într-o finală un antrenor este mult peste celălalt ca să domine decisiv. Dacă ne uităm atent, jucătorii suntem foarte apropiați valoric, Barro cu Falker, eu cu Dudzinski, Dykes cu Malesevic și așa mai departe. Depinzi puțin de forma de moment, dar depinzi în mare măsură de tăria psihică de a trece peste orice ratare și de a trece peste oboseală, este clar că va fi o serie obositoare”, a punctat Vlad în direct la Digi24 Cluj. 

U-BT Cluj și Steaua s-au întâlnit de 5 ori în sezonul competițional 2016-2017, de 4 ori în sezonul regulat și o dată în semifinalele Cupei României, toate cele 5 meciuri fiind câștigate de ardeleni. Vlad însă crede că toate aceste aspecte nu mai contează acum, fiind de părere că adversarii se află pe o pantă ascendentă. 

Clar nu ne putem lua după statistici, Steaua este într-o urcare, trebuie să recunoaștem, se mișcă mult mai bine de când a venit antrenorul finlandez, au schimbat și fundașul, Curry și-a dat drumul la joc. Cred că ei psihic stau mult mai bine, Curry îi ajută foarte mult, însă eu sunt de părere că Randal Falker este un plus foarte mare, atâta doar că lui i-a trebuit mai mult timp să-și intre în formă. Din punctul meu de vedere, Falker este unul dintre cei mai buni jucători pe poziția 5 care au jucat în campionatul românesc, cel mai complex, recuperează, pasează, marchează din multe poziții și este un lider. El este cheia succesului Stelei în ultimele luni”, a concluzionat jucătorul pregătit în prezent de Mihai Silvășan. 

Cu toate că a avut și probleme de ordin medical pe parcursul actualui sezon, Vlad Moldoveanu a fost și rămâne un pion extrem de important în angrenajul alb-negrilor, fiind românul de bază din lot. Acesta a bifat 32 de prezențe în campionat pentru U-BT în acest sezon, având medii de 15.4 puncte, 5.7 recuperări, 2.4 pase decisive și 17.6 la eficiență, totul în 28:58 minute petrecute în medie pe suprafața de joc. 

Finala 2017 din LNBM va debuta vineri, 19 mai, având următorul program: 

Meciul 1 - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Vineri, 19 mai, ora 19:45 / DigiSport 

Meciul 2 - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Dumincă, 21 mai, ora 19:00 / DigiSport

Meciul 3 - Steaua CSM vs. U-BT Cluj / Vineri, 26 mai / DigiSport

Meciul 4 (dacă va fi necesar) - Steaua CSM vs. U-BT Cluj / Duminică, 28 mai / DigiSport

Meciul 5 (dacă va fi necesar) - U-BT Cluj vs. Steaua CSM / Miercuri, 31 mai / DigiSport

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM Steaua EximBank

Radu Bărăian / 17 May 2017 / 9:45


Galerie foto


smilu asa-i
1 
ceva nu-mi place-cred ca alaturarea "acaselor"... 
17 May 2017 10:11
2 
Nimic interesant.  
17 May 2017 10:38
u66 Finala
2 
Vlad dorește sa câștige în sala de la București? Nu știe sa înoate sau e prea rece apa din Someș?🙄 
17 May 2017 13:22
trancer Vlad ...
6 
Pe cât de bun sportiv este, pe atât de dezastruos sta la capitolul caracter ... Ok, de acord, nici eu nu iubesc pe unii din conducerea Stelei (și mă gândesc în special la Georgescu), dar de aici și pana sa numești public o echipa îngâmfata, este o aberație imensa! O persoana poate fi îngâmfata, dar o echipa ... Deplasat total acel pasaj din declarația lui. Nu-mi place Vlad, repet, oricât de bun ar fi ca jucător, când văd simulările, protestele lui mi se acrește. Dacă va pleca nu-l voi regreta, sunt convins ca va fi înlocuit decent la ce buget va fi și la anul. 
17 May 2017 13:53
danb61 Ingamfat
2 
Are o scuza,cand a dat interviul,tocmai se uita in oglinda! 
17 May 2017 17:32
0 
Eu zic sa nu îl judecam ca nu stim despre ce vorbeste exact si sigur el stie mai bine. Sa nu uitam declaratiile lui Georgescu de dinaintea semifinalei cu Clujul cand a atacat echipa noastră intr-un mod răutăcios. Plus astăzi a pus o poza pe Facebook cu #myteamisbetterthanyours deci e clar ca e o lupta a nervilor. 
17 May 2017 18:17
3punkte Intreb
1 
Un "mercenar" pune caracterul lui inaintea banului?! (In sport de multe ori e banul inainte decat caracterul ) Pentru bani si in Crisul Repede ar veni sã facã baie :-) am raspunsul, de ce nu a rãmas in Polonia. 
17 May 2017 21:34
free62 free62
0 
Mercenar sau nu, aici are enorm de multa dreptate. Stelemeaua e o echipa ingamfata, de neam prost si cu un comportament execrabil la nivel de conducere, la nivel de comportantement al bancii in timpul meciurilor si a unor jucatori pe teren. Acuma sibienii sigur ca UNII sibieni sar ca arsi la astfel de declaratii, pt ca am vazut in cupa ca dragostea unora pt stelemeaua si Levi nu cunoaste limite.

Sa spui ca Vlad simuleaza, cat de penibil poti fi, sa spui un asemenea neadevar...de atatea ori in acets sezon la faze cand publicul fluiera decizii controversate, a ridicat mana si a recunoscut ca el a dat-o afara sau el a faultat...Sa zici asta cand in acest campionat joaca Popescu sau Levi...Levi in finala asta sper ca are ceva burete nou la tricou pt ca va fi cu siguranta pe jos la orice contact cu Adamovic. Asta e o sa jucam cu aceasta minunata echipa plina de fair lay, in sala lor de euroliga, intr-o serie in care nu avem cel mai bun jucator al campionatului, dar daca Clujul va castiga, satisfactiile unei astfel de victorii a fi imense pt multi. DOar cand ma gandesc ce jeg de comportament au avut in cupa...sper ca dreptatea si bunul simt sa invinga pana la urma.

Pana la urma la CLuj au fost jucatori mari care au venit d ela Bucuresti, unul e Cristescu...interesant e ca toti care au venit la CLuj chiar si din Bucuresti, au ramas la Cluj, asta spune ceva despre baschetul clujean si despre orasul asta in general.

Sibienii(o sama din voi), vineri sara toata lumea pe Diji ca joaca echipa voastra scumpa si draga, sa stranjeti acolo din pumni...Daca prinde Vlad joc bun si da de 3, va facem noi semn in direct sa aplaudati... 
17 May 2017 22:16
trancer Free ...
1 
Ești free rău de tot în gândire ... Eu nu sunt din Sibiu. L-am văzut pe Vlad cu niște simulări de toată minunea cel puțin la Oradea (în sezonul regulat) și la Sibiu (în meciurile din 1-6) și mi-a fost mie rușine ca sunt din orașul unde joaca acum ... 
17 May 2017 22:24
free62 free62
0 
Cu Oradea...serios? Da a lui Pasalic le-ai vazut? Da cand cun Oradea acuma a ridicat mana si a recunoscut un out cand toata lumea era pe arbitu, asta ai vazut? SUnteti penibili cu chestia asta cu Vlad...Popescu de exemplu face numai mizerii si nu vad un comentariu la adresa lui de cand a inceput playoff-ul, dar da-i inainte cu Vlad. Da de Lucic de la Oradea ce sa mai zicem.
Sa zicem ca simuleaza, tot are dreptate cu Stelemeaua. Zicea Roschnafsky ceva de Ploiesti in 2006 si toata lumea il fluiera ca vai cum si-a permis...e valabil si azi doar ca s-a mutat la capitala...Echipa de oameni "barnaci" 
17 May 2017 22:33
1 
Cred ca se da prea multa importanta anumitor detalii, legate de Vlad, bineinteles. Ba ca mercenerar(:))!), ba ca simuleaza, ba ca declara nu stiu ce, ba ca gesturi de bucurie pe parchet...In multe dintre cazuri, oricum, nici nu cred ca merita deschis subiectul. Personal, cat timp el isi face treaba bine pe teren, eu is multumit. Doar de aia e platit, sa joace(bine), sa castige echipa, iar noi sa fim fericiti in urma victoriilor obtinute de el si colegii lui. Asta ma intereseaza, in primul rand, la orice jucator. Sa isi faca treaba. Restul detaliilor, tin strict de el, e treaba lui. Si da, ca zicea domnul @trancer ca nu va fi suparat daca va pleca...Mai mult ca sigur ca nu va pleca, din ce stiu are contract pe 2 ani, deci mai are de stat la noi inca un sezon, ceea ce este minunat. Stim bine ca din sezonul urmator vom avea 6 straini pe foaia de joc, iar Vlad poate fi considerat clar un "strain", pentru ca e foarte bun. Dar pana atunci mai avem cel putin 3 meciuri de jucat...Haideti sa ne pregatim sufleteste de ele si sa speram ca ne vom bucura la final! :) 
17 May 2017 23:18
0 
Mercenar, nemercenar, un sportiv are ciclul de munca mai scurt decat un om obisnuit! Iar cand are ocazia unui contract care sa-l asigure pe o perioada mai lunga a vietii ar fi prost daca ar da cu piciorul. Cati dintre cei care palavragim pe aici, in fata banului, nu ne-am schimba macar putin opinia? E normal, orice om rational si cu o doza de cinism in limita bunului simt ar alege o singuranta care l-ar distrage de la probleme materiale. Caracterul lui Moldoveanu e doar al lui, il gestioneaza dupa propriile convingeri! Timpul va dovedi daca este in regula.  
18 May 2017 09:30
3punkte In asa ritm
1 
va semna intr-o zi si cu ingamfatii :-) timpul rezolvã. 
18 May 2017 16:18
18 May 2017 09:35
3 
Take2, daca ai fost la decisivul cu Oradea probabil ai observat nivelul de fair-play al suporterilor (clujeni si oradeni deopotriva). Atat in sala de baschet cat si pe forumuri de profil este total nepotrivit sa postezi ceea ce ai postat tu.
Sper sa nu aud scandarea asta in Horia Demian. 
18 May 2017 11:29
KBSC2430 Haide U
2 
Corect. Sa fie baschet! 
18 May 2017 11:46
Black_Mamba Miticu' lu' mamica
-1 
As fi vrut ca echipa campioana sa ramana una din Ardeal da' Vladut m-a facut sa tin cu Steaua. 
18 May 2017 20:25
-1 
Ca de aia tii tu cu steoaia ca "miticu lu'mamica" i-a facut ingamfati. Mai bine spune ca U te-a facut sa tii cu steoaia:) 
18 May 2017 20:47
1 
Atotstiutoru', superpsihologu' universitar imi explica de ce tin cu Steaua. Asta dupa ce nu odata am scris cam care imi sunt favoritii fiind din Tg-Mures cu studii in Cluj si insurat in Oradea! In plus nu inghit miticismele de nici un fel, nu-l sufar pe limbricul ala de la conducerea Stelei, venit de la Asehoti, dar de "dragul" arogantelor papuselului sunt dispus la o schimbare. 
19 May 2017 07:26
0 
adica o declaratie (fericita sau nu) a unui jucator e pt tine ma importanta convingerile tale sau decat "istoria" asehotilor mutati la steaua in frunte cu "limbricul" - ca sa te citez... Spune multe despre cum te schimbi in functie de cum bate vantul... 
19 May 2017 10:27
Black_Mamba e simplu
0 
Scarba fata de caracterul unuia intrece antipatia fata de ceilalti. 
19 May 2017 11:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
gyke YouTube
0 
Hai sa o luam logic: daca e o clauza in contractul digi, teoretic se poate ajunge la o intelegere: nu puteti transmite in direct, atunci nu mai produceti de loc, preluam noi transmiterea meciului. Punctul doi, resursele tehnice: in prima grupa valorica sunt 6 orase mari si capitala; sunt absolut convins ca FRB ar putea gasi parteneri locali care pot asigura transmiterea unui meci de baschet pe internet, pe baza uni caiet de sarcini, astfel costurile ar fi minime. Iar ultimul punct: competenta si interes, aici imi dispare optimismul... 
click pt. Articol 25 September 2018 14:59
0 
Nu vad de ce sa fie vorba de rating, ci dimpotriva ar trebui sa se mizeze pe cresterea de spctatori ca sa ai rating. Daca vrei sa faci rating cu sportul romanesc, atunci ar trebui sa promoveze sportul romanesc, nu sa ne dea doar fotbal de peste granite. eu cred ca se numeste prostia intruchipata ce fac cei de la grupul RDS(Digi) si FRB.  
click pt. Articol 25 September 2018 14:29
u1919cj Miami CSM Heat
0 
Wow ce echipa de NBA si-au permis sa refuze!
Nu ajunge bataia de joc PSD din toate domeniile posibile de la curtea constitutionala pana la curtea scolii? Acuma sa mai si inscrie prin dos (scuzati expresia) o echipa intr-un campionat? 
click pt. Articol 25 September 2018 14:14
mailman 1+1=?
0 
La asa organizare a supercupei, asa programare a transmisiei tv: ad-hoc aleasa data de FRB, improvizata televizarea de catre Digi! Se da in direct fotbalul din divizia B Spania pentru ca conducerea FRB se uita cu interes la fotbal si apoi la baschet... Oricum stiu toti ca e un meci "al orgoliilor" si miza e simbolica. Urmareste spectatorul oradean (care va veni la Sala) si cel clujean (care se uita la inregistrare si care e oricum "minoritar"). Ceilalti nu se uita deloc (la Bucuresti nu vine nici la Sala) si nu "aduc" bani. Deci, "who´s your daddy now?" 
click pt. Articol 25 September 2018 13:59
studentU nu i vorba de rusine
0 
mai are cineva rusine in business?
ce-i mai profitabil, aia dau.
e vorba ca frb sa gaseasca solutii astfel incat baschetul sa nu fie cenusareasa sporturilor dpdv al acoperirii media.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:52
ARK Rating
0 
Pai daca au rating mai mare ce vrei sa faca ? Sa transmita doar din respect ? Baschetul e un sport mic in Romania. 
click pt. Articol 25 September 2018 12:51
studentU s-a mai discutat pe TB
0 
ideea asta. ori FRB nu are inca capacitatea de a transmite din toate salile din tara, ori e un comision in contractul cu digi, ori, cine stie, poate asteapta sa se termine acest contract si vor prelua pe frbtv apoi.
majoritatea publicului amator de baschet in RO cred ca e midlle aged sau mai tanar deci n-ar fi o problema accesarea live streamingul-ului (dpdv al accesului la net zic).  
click pt. Articol 25 September 2018 12:50
studentU parca n-au programul
0 
asa incarcat ca digiurile ca sa nu poata include si baschet. ca digiurile dau si mult tenis si dau si alte sporturi, toate se pare considerate mai vandabile decat baschetul.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:48
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47