FRB: Suspiciune de blat la un meci din Cupa României feminin (Video)


Ce sancțiuni riscă persoanele implicate

Consiliul Director al FRB a discutat luni, 22 octombrie, despre finalul partidei dintre Olimpia CSU Brașov și FCC ICIM Arad, încheiat cu victoria brașovencelor, scor 74-66, după ce în partida tur arădencele se impuseseră cu 70-61.

Această diferență de scor a permis ambelor echipe să se califice în faza următoarea a Cupei României, Aradului din postura de câștigătoare a dublei și Brașovul din cea de lucky looser.

Cu toate acestea, mai multe faze din finalul partidei au atras atenția Consiliului Director al FRB, care a decis să discute acest aspect la ultima ședință:

Inregistrarea video a ultimului minut din jocul retur al fazei 1 a Cupei Romaniei, dintre echipele CSTBv Olimpia CSU Brasov si FCC ICIM CSB Arad, joc care prezinta suspiciuni de incorectitudine in legatura cu desfasurarea lui si stabilirea echipei castigatoare si a echipei „lucky looser”. CD decide ca reprezentantii celor doua cluburi (presedinte, antrenor principal si jucatoarele implicate) sa fie invitati la urmatorul CD, pentru clarificari. In acest sens la data convocarii urmatorului Consiliu Director se vor trimte invitatii de participare la aceasta sedinta pentru persoanele mai sus amintite.”

Site-ul nostru a făcut rost de imaginile care arată cum s-a desfășurat ultimul minut din partida sus-amintită:

Pe imagini se poate vedea cum două dintre jucătoarele Aradului, Dzombeta și Hadzovic, au greșit repunerea în ultimul minut, fapt ce a permis gazdelor partidei să mai înscrie două coșuri care să permită calificarea ambelor echipe. Mai mult, după meci Hadzovic, una dintre cele două sportive care au ratat repunerea, este îmbrățișată de antrenorul secund al Brașovului.

Potrivit surselor totalbaschet.ro, în Consiliul Directo s-a discutat faptul că, dacă vor fi găsiți vinovați, cei implicați în acest caz, respectiv președintele, antrenorii principali și baschetbalistele implicate. riscă amenzi între 5.000 și 25.000 de euro. Totodată, antrenorii ar putea primi suspendări de un an de zile.



Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad

Eduard Popa / 24 October 2018 / 7:46


Galerie foto


mj23ky In sfarsit.....
-1 
Antrenorul Aradului nu are nici cea mai mica vina....nu cred ca ar trebui suspendat, dar domnul Urban, cu siguranta are vina (ps. Hadzovic de cine asculta?). Cat despre dl inginer Calancea - suspiciunile asupra lui planeaza de foarte mult timp (legaturi cu arbitrii, comisari, chiar si jucatoare adverse). Poate, poate se lasa cu un an de suspendare pt faptuitori.... Felicitari pentru articol.... 
24 October 2018 14:56
studentU finally
0 
o stire interesanta legata de baschetul feminin romanesc 🤣 
24 October 2018 16:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
In timpul meciului se vorbea de acest aranjament care fusese facut inainte de meci.Nu este de loc corect! 
02 November 2018 14:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FRB: Suspiciune de blat la un meci din Cupa României feminin (Video)
Ce sancțiuni riscă persoanele implicate 
Anisia Croitoru, cea mai bună marcatoare U23 în primul tur al Cupei României
Alte patru jucătoare tinere au reușit un double-double într-una din cele două partide 
Remarcatele primului tur al Cupei României, feminin. Primele 11 marcatoare au peste 23 de ani
Alexandra Chițanu a înscris cel mai mult dintre jucătoarele autohtone, după două americance 
Liviu Alexa, atac la noua conducere "U" Feminin: "Universitatea a revenit în mocirla rușinii"
Fostul presedinte al secției de baschet feminin a comentat prematura eliminare a Universității din Cupa României 
Ljubomir Kolarevic: „Am făcut un pas imens pentru această echipă tânără cu calificarea în turul doi”
ACS KSE Târgu Secuiesc a avansat în a doua fază a Cupei României din dubla cu Universitatea CSM Oradea 
Miljan Medvedj: „A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor. Am încercat mai multe formule de joc”
FCC ICIM Arad s-a calificat în turul doi al Cupei României după 136-135 în dubla cu Olimpia CSU Brașov 
Mădălin Piperea: „Au fost două meciuri foarte bune pentru aceste copile, care au 16 ani”
CSM Alexandria a trecut în turul doi al cupei după două întâlniri strânse cu Agronomia București  
Dan Calancea: „Culmea ar fi ca la tragerea la sorți pentru turul doi al Cupei României să picăm tot cu Aradul”
Olimpia CSU Brașov a avansat în turul secund după ce a pierdut la un punct dubla cu FCC ICIM Arad 
Phoenix Constanța, singura echipă din grupa B care a eliminat un adversar din prima grupă valorică
Elevele lui Predrag Stanojcic s-au impus în ambele manșe cu „U” Cluj, din primul tur al Cupei României 
CSM Alexandria trece de CS Agronomia București după ce a cedat returul la un punct
Bucureștencele au fost pe doi în clasamentul învinselor din primul tur al Cupei României 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U Cluj este pe nivelul grupei B de valoare !!
 
click pt. Articol 02 November 2018 14:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
In timpul meciului se vorbea de acest aranjament care fusese facut inainte de meci.Nu este de loc corect! 
click pt. Articol 02 November 2018 14:25
studentU finally
0 
o stire interesanta legata de baschetul feminin romanesc 🤣 
click pt. Articol 24 October 2018 16:25
mj23ky In sfarsit.....
0 
Antrenorul Aradului nu are nici cea mai mica vina....nu cred ca ar trebui suspendat, dar domnul Urban, cu siguranta are vina (ps. Hadzovic de cine asculta?). Cat despre dl inginer Calancea - suspiciunile asupra lui planeaza de foarte mult timp (legaturi cu arbitrii, comisari, chiar si jucatoare adverse). Poate, poate se lasa cu un an de suspendare pt faptuitori.... Felicitari pentru articol.... 
click pt. Articol 24 October 2018 14:56
TDM Alexa
0 
Fain vocabular. De presedinte. Bleahhh. 
click pt. Articol 02 October 2018 23:37
paulvero suferiti d scenarita:)
0 
daca vroiau ca dubla sa fie echilibrata si la limita , nu lasau sa conduca aradul cu 3 min inainte d final cu 3 p si implicit cu 12 la general...fiti seriosi, au fost 2 meciuri stranse si spectaculoase.Meciurile feminine se-nrorc repede, vezi canada-spania...Haide U! 
click pt. Articol 30 September 2018 11:35
studentU un inceput perfect
0 
pentru maestrul Popa Carmin. Tine sus munca buna, mestere! 😜 
click pt. Articol 29 September 2018 23:11
0 
'uie PSD! S-a dus dracu' singura echipă de succes a Teleormanului pupător de moaște dragniste-iliesciene! Au ajuns să-și rupă picioarele niște copile de 16 ani pentru a asigura gloria partidului doar pentru a face uitată o echipă ce a asigurat după ceva vreme garnitura viitoarelor laureate! E regres, anul trecut Anakamura băga pentru Alexandria în medie 20 de pct/meci, azi joacă sfert de finală la mondiale! În timpul ăsta, Dragnea și ai săi urmași joacă pentru a scăpa de dosare penale! Penibil, județul ăsta trebuie atribuit Vasluiului și, mai departe, Rusiei! Păcat de munca celor care încă mai speră că pot schimba ceva prin baschetul juvenil!  
click pt. Articol 29 September 2018 22:40
0 
Am stat și am analizat caseta statistică! In ultimele 3,10 minute Arad are 5 turn-over! Dzombeta 3, Mercea 1 și unul de echipă, 24"! Chiar ne cred proști? Meda e sârb bosniac, o etnie greu supusă, s-a vândut chiar așa ieftin?  
click pt. Articol 29 September 2018 21:16
Cristian Chirita Vai de plua noastră
0 
Teparii campionatului, Marcelică și nea Dan! Chiar nu pute nimănui desfășurarea acestui joc? N puncte în final pentru Brașov în ambele jocuri? Cât să fie pentru calificare din postura de ratați norocoși? Ne furăm căciula! Un sport deja condamnat, jucat de partea considerată slabă a umanității, cu o dinamică ce plictisește chiar și broasca țestoasă, victimă a unor indivizi ce mai ușurează bugetele administrațiilor locale de care aparțin!  
click pt. Articol 29 September 2018 21:04