FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019


U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5

Peste 8 zile, în 19 aprilie, Sala Polivalentă din Cluj-Napoca va găzdui unul dintre cele mai așteptate momente ale baschetului românesc și anume All Star Game. Cu un format diferit, acesta va opune trupele conduse de Bobe Nicolescu și Nandor Kuti, doi dintre cei mai importanți jucători români.

Noul sistem este preluat din NBA acolo unde în ultimele două sezoane echipele nu au mai fost construite conform poziției geografice, ci jucătorii au fost aleși de către doi căpitani. În România, aceștia sunt Bobe Nicolescu și Nandor Kuti. Toate echipele din Liga Națională de Baschet Masculin au fost repartizate unuia dintre cei doi căpitani și apoi s-a dat start votului.

Așadar, componenții din Team Bobe sunt: Giordan Watson, Andrei Mandache, Darrin Dorsey, Kris Richard, Aleksandar Rasic, Kyndall Dykes, Muhamed Pasalic, Roland Torok, Dragan Zekovic, Jason Washburn și Maksim Sturanovic. Cei doi antrenori ai acestei echipe sunt Mihai Silvășan și Cristian Achim.

De partea cealaltă, Team Kuti este formată din următorii jucători: Kevin Hardy, Morris Curry, Mirel Dragoste, Dragoș Diculescu, Amedeo Casale, Porter Troupe, Monyea Pratt, Isaiah Philmore, Goran Gajovic, Ousmane Barro și Chris Cooper. Această formație va fi condusă de către Dan Fleșeriu și Tudor Costescu.


Observăm că gazda evenimentului are cei mai mulți jucători prezenți (6), în timp ce BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea au câte 5 jucători. De asemenea, echipele ce formează podiumul Ligii Naționale vor fi reprezentate la All Star Game și de către antrenorii principali.

Nu în ultimul rând, din cei 10 jucători propuși de redacția Total Baschet pentru All Star Game, 9 vor face parte la acest spectacol. Singurul absent este Tony Easley, locul lui fiind luat de colegul său de la U-BT Cluj-Napoca, Rolland Torok. În plus, cei doi antrenori propuși de site-ul nostru vor fi prezenți la ASG 2019. Detalii legat de votul Total Baschet găsiți la acest LINK.

De altfel, Federația Română de Baschet au anunțat și cifrele legate de voturi. Iată comunicatul oficial de pe frbaschet.ro.

„In selectionata TEAM BOBE, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Kyndall DYKES (2107 voturi), Jason WASHBURN (1659 voturi), Dragan ZEKOVIC (1581 voturi) si Kristopher RICHARD (1500 voturi), iar in selectionata TEAM KUTI au fost Kevin HARDY (1679 voturi), Mirel DRAGOSTE (1517 voturi), Isaiah Philmore (1395 voturi) si Sylvanus Porter TROUPE (1380 voturi). Preferatii mass-media pentru selectionata TEAM BOBE au fost Kyndall DYKES (16 voturi) si Rolland TOROK (10 voturi), in vreme ce pentru selectionata TEAM KUTI au punctat ca mari favoriti ai presei Kevin HARDY (11 voturi) si Monyea PRATT (10 voturi). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului pentru TEAM BOBE a adunat Mihai SILVASAN (1153 voturi), iar pentru TEAM KUTI cel mai votat a fost Dan FLESERIU (1676 voturi), iar preferatii mass-media la aceasta categorie au fost pentru TEAM BOBE antrenorul Mihai SILVASAN (8 voturi), iar pentru TEAM KUTI antrenorul Dan FLESERIU (10 voturi).”

All Star Game 2019 va avea loc vineri, 19 aprilie, în BTarena, nu înainte de a vedea cine va fi câștigătoarea Cupei României.

*foto: frbaschet.ro



David Istrate / 11 April 2019 / 15:11


Galerie foto


1 
E de ras. La Team Bobe sunt 10 jucatori de la Cluj si Oradea, plus cate unul de la Steaua si Pitesti. In cealalta parte, Dragoste la ASG? De ce? Ca e Sibiul sus? Merita Tamuls. De ce Gajovic (al patrulea de la Craiova)? Ca e Toma TM la nationala? De ce Diculescu si nu un strain de la ei? Multe semne de intrebare. Macar sper sa fie spectacol, nu ca la ultima editie. 
11 April 2019 15:48
1 
Ma bucur pentru Sturanovic, care am zis-o ca merita. 
11 April 2019 15:48
1 
Surpriza ca nu e baiatul lui tata antrenor (Dan Ioan) :)) 
11 April 2019 15:53
0 
Todorov merita sa fie. 
11 April 2019 15:56
studentU team bobe
0 
arata muuuuult mai bine decat team kuti  
11 April 2019 16:46
-4 
Haide Kuti, intotdeauna peste Bobe !!! :))) 
11 April 2019 20:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
Beniamin Inaltimea?
0 
Poate ca o sa si joace. Avand in vedere ce palmares are poate ca ar face fata.
Glumesc, evident.

Mi se pare o miscare intresanta. Bravo lor!
Sigur nu e un antrenor ieftin, dar ramane de vazut si ce jucatori o sa transfere. 
click pt. Articol 17 June 2019 14:53
gyke Mda
0 
Oare cât de relevantă o fi înălțimea antrenorului??? 😁 Pe de altă parte accesul în playoff din grupa a 2 a valorică va fi dificil..  
click pt. Articol 17 June 2019 10:41
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"