FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019


U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5

Peste 8 zile, în 19 aprilie, Sala Polivalentă din Cluj-Napoca va găzdui unul dintre cele mai așteptate momente ale baschetului românesc și anume All Star Game. Cu un format diferit, acesta va opune trupele conduse de Bobe Nicolescu și Nandor Kuti, doi dintre cei mai importanți jucători români.

Noul sistem este preluat din NBA acolo unde în ultimele două sezoane echipele nu au mai fost construite conform poziției geografice, ci jucătorii au fost aleși de către doi căpitani. În România, aceștia sunt Bobe Nicolescu și Nandor Kuti. Toate echipele din Liga Națională de Baschet Masculin au fost repartizate unuia dintre cei doi căpitani și apoi s-a dat start votului.

Așadar, componenții din Team Bobe sunt: Giordan Watson, Andrei Mandache, Darrin Dorsey, Kris Richard, Aleksandar Rasic, Kyndall Dykes, Muhamed Pasalic, Roland Torok, Dragan Zekovic, Jason Washburn și Maksim Sturanovic. Cei doi antrenori ai acestei echipe sunt Mihai Silvășan și Cristian Achim.

De partea cealaltă, Team Kuti este formată din următorii jucători: Kevin Hardy, Morris Curry, Mirel Dragoste, Dragoș Diculescu, Amedeo Casale, Porter Troupe, Monyea Pratt, Isaiah Philmore, Goran Gajovic, Ousmane Barro și Chris Cooper. Această formație va fi condusă de către Dan Fleșeriu și Tudor Costescu.


Observăm că gazda evenimentului are cei mai mulți jucători prezenți (6), în timp ce BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea au câte 5 jucători. De asemenea, echipele ce formează podiumul Ligii Naționale vor fi reprezentate la All Star Game și de către antrenorii principali.

Nu în ultimul rând, din cei 10 jucători propuși de redacția Total Baschet pentru All Star Game, 9 vor face parte la acest spectacol. Singurul absent este Tony Easley, locul lui fiind luat de colegul său de la U-BT Cluj-Napoca, Rolland Torok. În plus, cei doi antrenori propuși de site-ul nostru vor fi prezenți la ASG 2019. Detalii legat de votul Total Baschet găsiți la acest LINK.

De altfel, Federația Română de Baschet au anunțat și cifrele legate de voturi. Iată comunicatul oficial de pe frbaschet.ro.

„In selectionata TEAM BOBE, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Kyndall DYKES (2107 voturi), Jason WASHBURN (1659 voturi), Dragan ZEKOVIC (1581 voturi) si Kristopher RICHARD (1500 voturi), iar in selectionata TEAM KUTI au fost Kevin HARDY (1679 voturi), Mirel DRAGOSTE (1517 voturi), Isaiah Philmore (1395 voturi) si Sylvanus Porter TROUPE (1380 voturi). Preferatii mass-media pentru selectionata TEAM BOBE au fost Kyndall DYKES (16 voturi) si Rolland TOROK (10 voturi), in vreme ce pentru selectionata TEAM KUTI au punctat ca mari favoriti ai presei Kevin HARDY (11 voturi) si Monyea PRATT (10 voturi). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului pentru TEAM BOBE a adunat Mihai SILVASAN (1153 voturi), iar pentru TEAM KUTI cel mai votat a fost Dan FLESERIU (1676 voturi), iar preferatii mass-media la aceasta categorie au fost pentru TEAM BOBE antrenorul Mihai SILVASAN (8 voturi), iar pentru TEAM KUTI antrenorul Dan FLESERIU (10 voturi).”

All Star Game 2019 va avea loc vineri, 19 aprilie, în BTarena, nu înainte de a vedea cine va fi câștigătoarea Cupei României.

*foto: frbaschet.ro



David Istrate / 11 April 2019 / 15:11


Galerie foto


1 
E de ras. La Team Bobe sunt 10 jucatori de la Cluj si Oradea, plus cate unul de la Steaua si Pitesti. In cealalta parte, Dragoste la ASG? De ce? Ca e Sibiul sus? Merita Tamuls. De ce Gajovic (al patrulea de la Craiova)? Ca e Toma TM la nationala? De ce Diculescu si nu un strain de la ei? Multe semne de intrebare. Macar sper sa fie spectacol, nu ca la ultima editie. 
11 April 2019 15:48
1 
Ma bucur pentru Sturanovic, care am zis-o ca merita. 
11 April 2019 15:48
1 
Surpriza ca nu e baiatul lui tata antrenor (Dan Ioan) :)) 
11 April 2019 15:53
0 
Todorov merita sa fie. 
11 April 2019 15:56
studentU team bobe
0 
arata muuuuult mai bine decat team kuti  
11 April 2019 16:46
-4 
Haide Kuti, intotdeauna peste Bobe !!! :))) 
11 April 2019 20:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23