FRB a decis mai multe sancțiuni, după meciul dintre BCM U Pitești și SCM U Craiova


Toată delegația de arbitri prezentă la meci și toți oficialii au fost suspendați

pitesti craiova baschet sanctiuni

FRB a anunțat mai multe sancțiuni, în urma duelului dintre BCM U Pitești și SCM U Craiova, terminat cu 96-92 pentru piteșteni. Partida a avut mai multe probleme cu tabela din cauza cărora meciul a fost prelungit cu 3:32 minute în sfertul al treilea.

Colegiul Central al Arbitrilor și Comisia Centrală de Comisari au decis ca oficialii și arbitrii partidei să fie suspendați timp de două etape. Asta după ce FRB a anunțat deja decizia de a amenda clubul BCM U Pitești cu 5.000 de euro.

Redăm comunicatul integral al FRB:

„In urma gravelor deficiente inregistrate in sfertul al treilea al meciului din etapa a XIII-a din Grupa A a Ligii Nationale de Baschet Masculin, disputat in data de 06.01.2019, in Sala Sporturilor “Trivale” din Pitesti, intre echipele BCMU FC Arges Pitesti si SCMU Craiova, Federatia Romana de Baschet va informeaza ca au fost analizate toate rapoartele oficiale si au fost dictate urmatoarele sanctiuni:

- Colegiul Central al Arbitrilor a decis supendarea cu 2 (doua) etape a intregii brigazi de arbitri, formata din Stoica Ciprian, Laszlo Bukuresti si Istvan Bertalan, conform Anexa RABR, Art. C, Pct. E

- Colegiul Central al Arbitrilor a decis supendarea cu 2 (doua) etape a tuturor oficialilor de la masa - Fodor Stefania, Grigore Bianca, Dumitrascu Mihai, Gheorghe Raluca, Oprea Aurel si Mihailescu Mara, conform Anexa RABR, Art. C, Pct. E.

- Comisia Centrala de Comisari a decis suspendarea cu 2 (doua) etape a comisarului FRB, Mihai Caraion, conform Anexa 1 din Regulamentul privind organizarea activitatii comisarilor FRB, Cap IV, Lit. H.”

Reamintim că FRB a cerut ca BCM U Pitești să fie sancționat cu 5.000 de euro din cauza defecțiunilor de la tabelă.  

”CCLTO si-a declinat competenta, deoarece unul dintre membrii sai, Aurel Oprea, a fost prezent in calitate de oficial la masa la meciul mai sus mentionat, astfel ca incidentul a fost analizat si judecat de Consiliul Director din data de 14.01.2019. Conform procesului verbal al Consiliului Director, s-a decis cu majoritate de voturi amendarea cu 5.000 euro a BCMU FC Arges Pitesti, conform RGOC, Art. 23.31, Lit. D si E, coroborate. In cazul in care instalatia tehnica noua existenta la Pitesti va fi montata in termen de 2 saptamani, atunci amenda va fi injumatatita. Totodata, s-a decis ca, in caz de recidiva, penalitatea BCMU FC Arges Pitesti sa se dubleze.”

*foto: Gabriel Pintilei/ facebook BCM U FC Argeș Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 16 January 2019 / 13:14


Galerie foto


1 
No, asta e altceva. 
16 January 2019 13:20
16 January 2019 13:42
3 
Te contrazic. Nu ii nicio rezolvare daca depuncteaza Pitestiul. Greseala o fost in totalitate a comisarului si a arbitrilor. Nimeni nu s o sesizat in timpul meciului. De ce sa omori o echipa care totusi face fata bine campionatului? Amenda e amenda. 
16 January 2019 14:05
0 
... Dar oficialii de la masa, n-au fost oare cei care au generat greseala pe care n-au sesizat-o ? Ei n-au nici o vina ? Din cate stiu, oficialii delegati la un meci sunt persoane (calificate ... sau nu ?) din orasul echipei care organizeaza jocul ... Este normal ca greseala sa fie imputata doar arbitrilor si comisarului si nicidecum oficialilor agreati de echipa gazda ? Si totusi cine ar trebui sa raspunda pentru o organizare a jocului necorespunzatoare cerintelor regulamentare ? Vreau sa fiu bine inteles, arbitrii, comisarul si oficialii sunt cei vinovati pentru faptul ca o astfel de eroare (cred nemaintalnita la un astfel de nivel) a fost ingaduita sa se intample ... Dar continutul acestui comunicat al FRB : "suspendarea cu 2 etape" in loc de "suspendare pentru 2 etape" ... (de cand pana cand ? Pitesti a jucat etapa precedenta la Oradea, etapa viitoare va juca acasa impotriva Clujului, prin urmare oficialii isi vor ispasi pedeapsa dupa meciul cu Cluj ? ... arbitrii si comisarul daca n-au fost delegati etapa trecuta, inseamna ca au ispasit o etapa de suspendare ? ...) lasa in urma multe semne intrebare, inclusiv daca cel care l-a formulat si publicat a trecut examenul de treapta pentru admitere la liceu !... "Rushinos" ... 
16 January 2019 15:15
0 
Nu inteleg de ce trebuie amendat clubui... di ce stiu tabela apartine salii sporturilor din Trivale. Ce vina are BCMU ca fix atunci a aparut o eroare in sistem? Ei trebuie sa o intretina sau angajatii salii?

O masura mai corecta mi s-ar fi parut rejucarea meciului.
 
16 January 2019 20:49
adu Intreb ca nu ma pricep...
0 
Sala in care se joaca meciurile de acasa a unei echipe, nu este verificata inainte de frb?si sa fiu mai la subiect..instalatia tehnica nu trebuie sa primeasca aviz de la frb?inteleg ca daca se joaca intr.o sala inseamna ca are toate controalele facute.Masura cu amenda catre club pare justificata doar daca clubul fusese instiintat ca acea instalatie nu e conforma sau sa nu aibe toate verificarile la zi facute de vreo firma specializata.Oricum clubul nostru din pitesti nu informeaza niciodata cu nimic.Parerea mea e ca masura morala corecta era rejucarea meciului pe cheltuiala celor care au gresit: ori pitesti ori frb. 
16 January 2019 22:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
LNBM MVP - Etapa 4, F2: Ivan Siriscevic
Kyndall Dykes, al doilea nominalizat 
Pedja Stamenkovic, triple-double în campionatul din Cehia
Fostul fundaș de la U BT Cluj-Napoca și-a purtat noua echipă spre al 4-lea succes stagional 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36