FRB a decis mai multe sancțiuni, după meciul dintre BCM U Pitești și SCM U Craiova


Toată delegația de arbitri prezentă la meci și toți oficialii au fost suspendați

pitesti craiova baschet sanctiuni

FRB a anunțat mai multe sancțiuni, în urma duelului dintre BCM U Pitești și SCM U Craiova, terminat cu 96-92 pentru piteșteni. Partida a avut mai multe probleme cu tabela din cauza cărora meciul a fost prelungit cu 3:32 minute în sfertul al treilea.

Colegiul Central al Arbitrilor și Comisia Centrală de Comisari au decis ca oficialii și arbitrii partidei să fie suspendați timp de două etape. Asta după ce FRB a anunțat deja decizia de a amenda clubul BCM U Pitești cu 5.000 de euro.

Redăm comunicatul integral al FRB:

„In urma gravelor deficiente inregistrate in sfertul al treilea al meciului din etapa a XIII-a din Grupa A a Ligii Nationale de Baschet Masculin, disputat in data de 06.01.2019, in Sala Sporturilor “Trivale” din Pitesti, intre echipele BCMU FC Arges Pitesti si SCMU Craiova, Federatia Romana de Baschet va informeaza ca au fost analizate toate rapoartele oficiale si au fost dictate urmatoarele sanctiuni:

- Colegiul Central al Arbitrilor a decis supendarea cu 2 (doua) etape a intregii brigazi de arbitri, formata din Stoica Ciprian, Laszlo Bukuresti si Istvan Bertalan, conform Anexa RABR, Art. C, Pct. E

- Colegiul Central al Arbitrilor a decis supendarea cu 2 (doua) etape a tuturor oficialilor de la masa - Fodor Stefania, Grigore Bianca, Dumitrascu Mihai, Gheorghe Raluca, Oprea Aurel si Mihailescu Mara, conform Anexa RABR, Art. C, Pct. E.

- Comisia Centrala de Comisari a decis suspendarea cu 2 (doua) etape a comisarului FRB, Mihai Caraion, conform Anexa 1 din Regulamentul privind organizarea activitatii comisarilor FRB, Cap IV, Lit. H.”

Reamintim că FRB a cerut ca BCM U Pitești să fie sancționat cu 5.000 de euro din cauza defecțiunilor de la tabelă.  

”CCLTO si-a declinat competenta, deoarece unul dintre membrii sai, Aurel Oprea, a fost prezent in calitate de oficial la masa la meciul mai sus mentionat, astfel ca incidentul a fost analizat si judecat de Consiliul Director din data de 14.01.2019. Conform procesului verbal al Consiliului Director, s-a decis cu majoritate de voturi amendarea cu 5.000 euro a BCMU FC Arges Pitesti, conform RGOC, Art. 23.31, Lit. D si E, coroborate. In cazul in care instalatia tehnica noua existenta la Pitesti va fi montata in termen de 2 saptamani, atunci amenda va fi injumatatita. Totodata, s-a decis ca, in caz de recidiva, penalitatea BCMU FC Arges Pitesti sa se dubleze.”

*foto: Gabriel Pintilei/ facebook BCM U FC Argeș Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 16 January 2019 / 13:14


Galerie foto


1 
No, asta e altceva. 
16 January 2019 13:20
16 January 2019 13:42
3 
Te contrazic. Nu ii nicio rezolvare daca depuncteaza Pitestiul. Greseala o fost in totalitate a comisarului si a arbitrilor. Nimeni nu s o sesizat in timpul meciului. De ce sa omori o echipa care totusi face fata bine campionatului? Amenda e amenda. 
16 January 2019 14:05
0 
... Dar oficialii de la masa, n-au fost oare cei care au generat greseala pe care n-au sesizat-o ? Ei n-au nici o vina ? Din cate stiu, oficialii delegati la un meci sunt persoane (calificate ... sau nu ?) din orasul echipei care organizeaza jocul ... Este normal ca greseala sa fie imputata doar arbitrilor si comisarului si nicidecum oficialilor agreati de echipa gazda ? Si totusi cine ar trebui sa raspunda pentru o organizare a jocului necorespunzatoare cerintelor regulamentare ? Vreau sa fiu bine inteles, arbitrii, comisarul si oficialii sunt cei vinovati pentru faptul ca o astfel de eroare (cred nemaintalnita la un astfel de nivel) a fost ingaduita sa se intample ... Dar continutul acestui comunicat al FRB : "suspendarea cu 2 etape" in loc de "suspendare pentru 2 etape" ... (de cand pana cand ? Pitesti a jucat etapa precedenta la Oradea, etapa viitoare va juca acasa impotriva Clujului, prin urmare oficialii isi vor ispasi pedeapsa dupa meciul cu Cluj ? ... arbitrii si comisarul daca n-au fost delegati etapa trecuta, inseamna ca au ispasit o etapa de suspendare ? ...) lasa in urma multe semne intrebare, inclusiv daca cel care l-a formulat si publicat a trecut examenul de treapta pentru admitere la liceu !... "Rushinos" ... 
16 January 2019 15:15
0 
Nu inteleg de ce trebuie amendat clubui... di ce stiu tabela apartine salii sporturilor din Trivale. Ce vina are BCMU ca fix atunci a aparut o eroare in sistem? Ei trebuie sa o intretina sau angajatii salii?

O masura mai corecta mi s-ar fi parut rejucarea meciului.
 
16 January 2019 20:49
adu Intreb ca nu ma pricep...
0 
Sala in care se joaca meciurile de acasa a unei echipe, nu este verificata inainte de frb?si sa fiu mai la subiect..instalatia tehnica nu trebuie sa primeasca aviz de la frb?inteleg ca daca se joaca intr.o sala inseamna ca are toate controalele facute.Masura cu amenda catre club pare justificata doar daca clubul fusese instiintat ca acea instalatie nu e conforma sau sa nu aibe toate verificarile la zi facute de vreo firma specializata.Oricum clubul nostru din pitesti nu informeaza niciodata cu nimic.Parerea mea e ca masura morala corecta era rejucarea meciului pe cheltuiala celor care au gresit: ori pitesti ori frb. 
16 January 2019 22:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23