FRB schimbă regulamentul LNBF cu mai puțin de o lună până la startul competiției


Mai multe cluburi se plâng că s-au orientat după decizia Consiliului Director din luna mai, iar noul regulament le aduce mari prejudicii

Cu mai puțin de o lună până la startul ediției 2018/2019, forul românesc a modificat numărul de jucătoare non-europene permis echipelor, din a doua grupă a Ligii Națională de Baschet feminin, de la două sportive la una singură, cu toate că mai multe formații s-au bazat pe decizia din luna mai a Consiliului Director ce permitea cluburilor să legitimeze două jucătoare non-europene.

Astfel, mai multe echipe se află în situația de a avea la antrenamente două jucătoare americane, însă conform noului regulament doar una va putea fi folosită în meciurile oficiale. Oficialii cluburilor se plâng că acestia au cheltuit deja sume consistente de bani cu transportul jucătoarelor, bazăndu-se pe o decizie a Comitetului Director, iar acum se văd nevoiți de a cheltui alte sume de bani pentru a transfera jucătoare europene.

Pe mine cine mă despăgubește acum, când trebuie să înlocuiesc jucătoarea non-europeană căruia i-am plătit transportul și i-am și plătit remunerația? Plus că nu va fi de acord să rupem contractul și voi fi nevoit să îi plătesc și acolo o sumă de bani, pe lângă banii care îi cheltuiesc cu o jucătoare europeană, dacă o mai găsesc că e foarte târziu acum pe piață. Cine răspunde în situația asta? Practic am aruncat cu banii pe geam ... - ne-a relatat un oficial dezamăgit de situația în care se află echipa sa.

Ce s-a întâmplat mai exact? Pe data de 23 mai Consiliul Director al FRB a prezentat posibilul sitem competițional al Ligii Naționale de Baschet feminin în stagiunea 2018/2019. La captilolul jucători străini, FRB a enunțat că pentru grupele A și B (roșie, galbenă și albastru) cluburile vor avea dreptul de a înregistra două jucătoare non-europene, iar pentru grupa C (a 3-a grupă) cluburile vor putea înregistra o singură jucătoare non-europeană.

- Jucatorii straini pe foaia de arbitraj: maximum6 straini la Masculin si maxim 5 straini la Feminin (la Feminin: dintre cele 5 straine, maximum 2 non-europene) pentru grupele A si B, respectiv grupele Rosie, Galbena si Albastru; pentru grupa  C si grupa verde maximum 4 straini la Masculin, maximum 3 straine, dintre care cel mult una non-europeana la Feminin; Statutul jucatoarelor europene/non-europene in LNB si Cupa Romaniei se va stabili in functie de pasaportul prezentat in dosarul de transfer.

În sedința de Comitet Executiv din 3 septembrie, deoarece numărul echipelor din LNBF nu permitea alcătuirea a trei grupe, conform RGOC FRB a decis să formeze două grupe în LNBF (A și B), iar regulile privind numărul de jucătoare străine stabilite pentru grupa a 3-a să fie aplicate pentru grupa a 2-a. Astfel, echipele ce s-au bazat pe decizia Consiliului Director din 23 mai și au transferat două jucătoare non-europene se află în situația de a putea folosi doar una dintre cele două.

Nu ne-a anunțat nimeni că se va schimba decizia din 23 mai. Trebuia să aștept după Federația Română de Baschet să decidă în septembrie câte jucătoare străine am voie pe parchet? Păi cum pot să-mi alcătuiesc lotul după ceva ce voi ști în septembrie, când în septembrie trebuie să încep pregătirea? Pe cine mai găsesc eu disponibil în luna septembrie, când toată lumea a semnat deja? Dacă nu se revine la decizia inițială mă gândesc serios să acționez în instanță și să cer federației să suporte cheltuielile ce le-am avut cu transportul și schimbarea jucătoarei. - ne-a declarat un alt oficial din LNBF.

Rămăne de văzut ce va decide Federația Română de Baschet în această situație.



Adrian Firican / 08 September 2018 / 11:36


Galerie foto


studentU mda...
-1 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
16 September 2018 14:05
-1 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
09 September 2018 02:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02