FRB schimbă regulamentul LNBF cu mai puțin de o lună până la startul competiției


Mai multe cluburi se plâng că s-au orientat după decizia Consiliului Director din luna mai, iar noul regulament le aduce mari prejudicii

Cu mai puțin de o lună până la startul ediției 2018/2019, forul românesc a modificat numărul de jucătoare non-europene permis echipelor, din a doua grupă a Ligii Națională de Baschet feminin, de la două sportive la una singură, cu toate că mai multe formații s-au bazat pe decizia din luna mai a Consiliului Director ce permitea cluburilor să legitimeze două jucătoare non-europene.

Astfel, mai multe echipe se află în situația de a avea la antrenamente două jucătoare americane, însă conform noului regulament doar una va putea fi folosită în meciurile oficiale. Oficialii cluburilor se plâng că acestia au cheltuit deja sume consistente de bani cu transportul jucătoarelor, bazăndu-se pe o decizie a Comitetului Director, iar acum se văd nevoiți de a cheltui alte sume de bani pentru a transfera jucătoare europene.

Pe mine cine mă despăgubește acum, când trebuie să înlocuiesc jucătoarea non-europeană căruia i-am plătit transportul și i-am și plătit remunerația? Plus că nu va fi de acord să rupem contractul și voi fi nevoit să îi plătesc și acolo o sumă de bani, pe lângă banii care îi cheltuiesc cu o jucătoare europeană, dacă o mai găsesc că e foarte târziu acum pe piață. Cine răspunde în situația asta? Practic am aruncat cu banii pe geam ... - ne-a relatat un oficial dezamăgit de situația în care se află echipa sa.

Ce s-a întâmplat mai exact? Pe data de 23 mai Consiliul Director al FRB a prezentat posibilul sitem competițional al Ligii Naționale de Baschet feminin în stagiunea 2018/2019. La captilolul jucători străini, FRB a enunțat că pentru grupele A și B (roșie, galbenă și albastru) cluburile vor avea dreptul de a înregistra două jucătoare non-europene, iar pentru grupa C (a 3-a grupă) cluburile vor putea înregistra o singură jucătoare non-europeană.

- Jucatorii straini pe foaia de arbitraj: maximum6 straini la Masculin si maxim 5 straini la Feminin (la Feminin: dintre cele 5 straine, maximum 2 non-europene) pentru grupele A si B, respectiv grupele Rosie, Galbena si Albastru; pentru grupa  C si grupa verde maximum 4 straini la Masculin, maximum 3 straine, dintre care cel mult una non-europeana la Feminin; Statutul jucatoarelor europene/non-europene in LNB si Cupa Romaniei se va stabili in functie de pasaportul prezentat in dosarul de transfer.

În sedința de Comitet Executiv din 3 septembrie, deoarece numărul echipelor din LNBF nu permitea alcătuirea a trei grupe, conform RGOC FRB a decis să formeze două grupe în LNBF (A și B), iar regulile privind numărul de jucătoare străine stabilite pentru grupa a 3-a să fie aplicate pentru grupa a 2-a. Astfel, echipele ce s-au bazat pe decizia Consiliului Director din 23 mai și au transferat două jucătoare non-europene se află în situația de a putea folosi doar una dintre cele două.

Nu ne-a anunțat nimeni că se va schimba decizia din 23 mai. Trebuia să aștept după Federația Română de Baschet să decidă în septembrie câte jucătoare străine am voie pe parchet? Păi cum pot să-mi alcătuiesc lotul după ceva ce voi ști în septembrie, când în septembrie trebuie să încep pregătirea? Pe cine mai găsesc eu disponibil în luna septembrie, când toată lumea a semnat deja? Dacă nu se revine la decizia inițială mă gândesc serios să acționez în instanță și să cer federației să suporte cheltuielile ce le-am avut cu transportul și schimbarea jucătoarei. - ne-a declarat un alt oficial din LNBF.

Rămăne de văzut ce va decide Federația Română de Baschet în această situație.



Adrian Firican / 08 September 2018 / 11:36


Galerie foto


studentU mda...
-1 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
16 September 2018 14:05
-1 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
09 September 2018 02:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Annemarie Godri Părău a ajuns la 8 titluri de campioană a României, al 4-lea la rând cu Sepsi SIC
Nagy și Șipoș sunt din nou campioane după 8 și 7 ani, iar pentru mai multe jucătoare a fost primul titlu în LNBF 
Zoran Mikes: „Am fost puțin mai buni în tot sezonul și am meritat să câștigăm. Meciul 5 a oferit toate emoțiile posibile”
Antrenorul a câștigat al 4-lea titlu consecutiv cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, după cea mai echilibrată finală 
Ultimatum oferit de Consiliul Director al Federației Române de Baschet
Trei echipe din Liga Națională nu vor fi primite la startul sezonului viitor dacă nu își plătesc datoriile către jucători 
Brittany Denson, cea mai bună marcatoare a finalei LNBF 2019
Andrea Olah a reușit cele mai bune prestații în acest campionat în ultimele două meciuri  
MVP Finala LNBF 2019 - Kristina Higgins
Americanca a fost cea mai eficientă jucătoare de la ACS Sepsi SIC în finala câștigată în decisiv cu CSM Satu Mare 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, campioana LNBF pentru al 4-lea an la rând
Alb-verzile au revenit în finalul sfertului patru grație liberelor, după ce CSM Satu Mare a condus și la 11 puncte 
Florin Mureșan: „E a 4-a finală de campionat pentru CSM, dar acum suntem cel mai aproape de trofeu”
CSM Satu Mare joacă astăzi jocul decisiv al finalei LNBF la Sepsi Arena 
Zoran Mikes: „În finală am pierdut două bătălii până acum, dar mergem împreună să câștigăm războiul”
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe găzduiește în această seară meciul decisiv pentru titlul LNBF 
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
0 
Voi astia ,,nimenii,, comentati. Interesant ca conducerea si jucatorii CSM au considerat arbitrajul corect. 
click pt. Articol 24 May 2019 21:10
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI SEPSI SIC! vacanta placuta si va asteptam inapoi pe teren in noul campionat,care speram ca va fi al 5-lea consecutiv castigat... 
click pt. Articol 24 May 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Muresan castiga eventual la masa verde,dar niciodata cu SEPSI SIC! 
click pt. Articol 24 May 2019 18:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Explicatii fara nici un sens si fara nici o baza logica.SEPSI SIC a castigat atat cupa cat si campionatul fara nici un ajutor de la nimeni...am fost mai buni decat adversarele,nu in acest campionat,ci de 5 ani consecutiv, si atat.Satmarenii in loc sa faca o echipa competitiva, cauta mereu nod in papura,loc la masa verde+reclamatii si scuze pentru ineficienta.Muresan a demonstrat si in acest an ca nu este un om care imbratiseaza sportivitatea.Ce se facem,au bani multi,atat pentru penalizari cat si antrenor dat afara fara nici un temei legal.Daca ati fi lasat sa lucreze in continuare pe Arajuo,acum ati avea macar un trofeu.Asa va batut dumnezeul .Fiti cinstiti si corecti ! 
click pt. Articol 24 May 2019 18:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Felicitari Brittany! Se zvoneste ca vii la Sfantu Gheorghe...SEPSI SIC te asteapta... 
click pt. Articol 24 May 2019 18:10
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Felicitari Zoran Mikes...ati facut o treaba de aur la patrat !Va iubim si va sustinem in continuare! Succes in noul an competitional! 
click pt. Articol 24 May 2019 18:07
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ANNEMARIE...BRAVO FETELOR ! fELICITARI ZORAN MIKES! ECHIPA DE AUR atat al Tinutului Secuiesc cat si al tarii!Succes in noua competitie internationala si in noul campionat!Meritati pe deplin stima noastra si respectul nelimitat.Sintem alaturi de voi si pe mai departe ! 
click pt. Articol 24 May 2019 18:05
JCN Incredibil
0 
Nu poti spune ca a fost o greseala pentru ca a fluierat Ciulin. Absolut nimic si el da cos + fault, mai pe scurt le-a bagat titlul in buzunar.

1:35:30
https://www.youtube.com/watch?v=ELLGEykqTow 
click pt. Articol 23 May 2019 18:19
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21