Filip Adamovic este noul jucător al lui U BT Cluj-Napoca


Fundașul va petrece al treilea sezon consecutiv în România

U BT Cluj-Napoca a anunțat prin intermediul site-ului oficial înregimentarea lui Filip Adamovic. Conducătorul de joc originar din Bosnia și Herțegovina a încheiat sezonul 2014/2015 în echipamentul lui BC Mureș Târgu Mureș, echipă alături de care a jucat și finala Ligii Naționale de Baschet Masculin.

În „junglă”, Filip Adamovic a avut un sezon excelent pe care l-a terminat cu medii statistice de 15.8 puncte, 3.0 recuperări și 5.3 pase decisive în 36.1 minute jucate în 27 de partide. Fundașul a avut procentaje foarte în LNBM, 53.5% la 2 puncte, 43.3% la 3 puncte și 82.5% la linia de libere. Adamovic a bifat 4 partide și în Cupa României unde a totalizat 14.0 puncte, 1.8 recuperări și 2.8 pase decisive.

Pentru Filip Adamovic, U BT Cluj-Napoca este cea de-a treia echipă pentru care va evolua în România. Pe lângă BC Mureș, bosniacul a mai jucat și pentru CSU Asesoft Ploiești, echipă cu care a cucerit titlul național în sezonul 2013/2014. Adamovic a mai jucat în rest doar pe teritoriul Bosniei la Igokea Aleksandrovac, Mladost și Borac Banja.

Filip Adamovic este al doilea transfer al verii perfectat de către U BT Cluj-Napoca după aducerea lui Andrei Kalnichenko.



Bogdan Isailă / 04 June 2015 / 12:51


Galerie foto


carlos_cj Bun asa
3 
Dupa ce ne-a ingropat in play-off, poate ca acum ne va ridica :) 
04 June 2015 13:20
Fisherman Bun transfer
0 
Un jucator foarte bun, acelasi profil cu cel al lui Morris("eroul" Clujului,din 2011 daca-mi aduc bine aminte...). Daca "puzzle"-ul va cuprinde pe Dykes,Pushtavar si un back up mai valoros ca Baciu, Clujul va fii o "nuca" greu de spart in sezonul viitor !!!  
04 June 2015 14:53
icsabex Mai vedem
-1 
Asa s-a spus si despre Clujul din sezonul recent terminat si am vazut unde s-a ajuns. Mai este mult pana departe.  
04 June 2015 15:01
ARM UBT
0 
Mult daca dar si mai mult parca!  
04 June 2015 15:10
-1 
E cam jignitor la adresa lui Filip sa-l compari cu Morris...e un jucator pe care il urmaresti cu placere o sa va placa mult. Pentru noi insa inseamna ca am reusit sa semnam conducatorul de joc dorit probabil va veni si anuntul in curand. 
04 June 2015 15:20
free62 free62
1 
Nu stiu ce sa zic daca e jignitor. Morris era un jucator relativ tanar si juca cum juca, pe cand Adamovic e deja un jucator experimentat. Plus de asta, Adamovic nu are sclipirea in pase pe care Morris o avea. Ca si indemanare, mobilitate, aruncare e clar peste, dar conteaza si experienta. 
04 June 2015 16:52
Fisherman Adamovic
-1 
Era vorba de profilul jucatorului si nu de o comparare a valorii jucatorilor...Totusi cred ca nu va aduceti foarte bine aminte de Morris...Adamovic a venit in Romania, dupa ce Morris s-a accidentat si apoi a renuntat la baschet... 
04 June 2015 21:23
ARM UBT
0 
Pffff, ne aducem foarte bine aminte de Morris si uni dintre noi cred ca stiu extrem de bine ce vorbesc! 
05 June 2015 09:29
free62 free62
1 
No ase mah! In sfarsit unu pe masura(chiar peste) Meda. Cu petardele alea doua de la sfarsitul sezonului nu stiu ce puteai face. Tot sezonul am urlat ca un simplu necunoscator ca Millage ii prost ca bata, da unii au avut ochelari de cal. 
04 June 2015 15:43
grasu Grasu
-1 
Adamovic ar fi trebuit sa ajunga inca din sezonul trecut la cluj, dar a fost ales millage in locul lui. Oricum in sfarsit vine un fundas bun si de meserie si la cluj. 
04 June 2015 21:37
ARM UBT
-1 
Si LeBron James trebuia sa ajunga sezonul trecut la Cluj dar l-au ales pe Jones in locul lui..... 
05 June 2015 09:30
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
0 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
ARM UBT
0 
baiete...... lol.....in fine..... 
06 June 2015 07:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
eurobasket.com - Echipele ideale ale LNBM, sezonul 2018/2019
Care sunt surprizele decise de reputatul portal de baschet 
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"  
click pt. Articol 15 June 2019 19:54
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
gyke @76ers
0 
Doar una dintre Partizan sau Unics va primi wildcard de Euroligă, iar de Virtus eu știu că au refuzat BCL pentru Eurocup, deci mai există un singur loc liber. Da, Clujul a aplicat, dar în acest moment șansele sunt mici. Dar dacă veți reuși, va fi grozav și pentru baschetul românesc.  
click pt. Articol 15 June 2019 00:08