Filip Adamovic este noul jucător al lui U BT Cluj-Napoca


Fundașul va petrece al treilea sezon consecutiv în România

U BT Cluj-Napoca a anunțat prin intermediul site-ului oficial înregimentarea lui Filip Adamovic. Conducătorul de joc originar din Bosnia și Herțegovina a încheiat sezonul 2014/2015 în echipamentul lui BC Mureș Târgu Mureș, echipă alături de care a jucat și finala Ligii Naționale de Baschet Masculin.

În „junglă”, Filip Adamovic a avut un sezon excelent pe care l-a terminat cu medii statistice de 15.8 puncte, 3.0 recuperări și 5.3 pase decisive în 36.1 minute jucate în 27 de partide. Fundașul a avut procentaje foarte în LNBM, 53.5% la 2 puncte, 43.3% la 3 puncte și 82.5% la linia de libere. Adamovic a bifat 4 partide și în Cupa României unde a totalizat 14.0 puncte, 1.8 recuperări și 2.8 pase decisive.

Pentru Filip Adamovic, U BT Cluj-Napoca este cea de-a treia echipă pentru care va evolua în România. Pe lângă BC Mureș, bosniacul a mai jucat și pentru CSU Asesoft Ploiești, echipă cu care a cucerit titlul național în sezonul 2013/2014. Adamovic a mai jucat în rest doar pe teritoriul Bosniei la Igokea Aleksandrovac, Mladost și Borac Banja.

Filip Adamovic este al doilea transfer al verii perfectat de către U BT Cluj-Napoca după aducerea lui Andrei Kalnichenko.



Bogdan Isailă / 04 June 2015 / 12:51


Galerie foto


carlos_cj Bun asa
3 
Dupa ce ne-a ingropat in play-off, poate ca acum ne va ridica :) 
04 June 2015 13:20
Fisherman Bun transfer
0 
Un jucator foarte bun, acelasi profil cu cel al lui Morris("eroul" Clujului,din 2011 daca-mi aduc bine aminte...). Daca "puzzle"-ul va cuprinde pe Dykes,Pushtavar si un back up mai valoros ca Baciu, Clujul va fii o "nuca" greu de spart in sezonul viitor !!!  
04 June 2015 14:53
icsabex Mai vedem
-1 
Asa s-a spus si despre Clujul din sezonul recent terminat si am vazut unde s-a ajuns. Mai este mult pana departe.  
04 June 2015 15:01
ARM UBT
0 
Mult daca dar si mai mult parca!  
04 June 2015 15:10
-1 
E cam jignitor la adresa lui Filip sa-l compari cu Morris...e un jucator pe care il urmaresti cu placere o sa va placa mult. Pentru noi insa inseamna ca am reusit sa semnam conducatorul de joc dorit probabil va veni si anuntul in curand. 
04 June 2015 15:20
free62 free62
1 
Nu stiu ce sa zic daca e jignitor. Morris era un jucator relativ tanar si juca cum juca, pe cand Adamovic e deja un jucator experimentat. Plus de asta, Adamovic nu are sclipirea in pase pe care Morris o avea. Ca si indemanare, mobilitate, aruncare e clar peste, dar conteaza si experienta. 
04 June 2015 16:52
Fisherman Adamovic
-1 
Era vorba de profilul jucatorului si nu de o comparare a valorii jucatorilor...Totusi cred ca nu va aduceti foarte bine aminte de Morris...Adamovic a venit in Romania, dupa ce Morris s-a accidentat si apoi a renuntat la baschet... 
04 June 2015 21:23
ARM UBT
0 
Pffff, ne aducem foarte bine aminte de Morris si uni dintre noi cred ca stiu extrem de bine ce vorbesc! 
05 June 2015 09:29
free62 free62
1 
No ase mah! In sfarsit unu pe masura(chiar peste) Meda. Cu petardele alea doua de la sfarsitul sezonului nu stiu ce puteai face. Tot sezonul am urlat ca un simplu necunoscator ca Millage ii prost ca bata, da unii au avut ochelari de cal. 
04 June 2015 15:43
grasu Grasu
-1 
Adamovic ar fi trebuit sa ajunga inca din sezonul trecut la cluj, dar a fost ales millage in locul lui. Oricum in sfarsit vine un fundas bun si de meserie si la cluj. 
04 June 2015 21:37
ARM UBT
-1 
Si LeBron James trebuia sa ajunga sezonul trecut la Cluj dar l-au ales pe Jones in locul lui..... 
05 June 2015 09:30
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
0 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
grasu @arm
-1 
Bravo baiete...vine si kobe de la anul;) 
05 June 2015 23:35
ARM UBT
0 
baiete...... lol.....in fine..... 
06 June 2015 07:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49