Final Four-ul Cupei României se va desfășura la Cluj-Napoca


Dinamo - Sibiu și Oradea - Cluj sunt cele două semifinale

Astăzi, 25 martie, la sediul Federației Române de Baschet a avut loc o ședință în care s-a decis locația unde se va desfășura Final Four-ul Cupei României. De asemenea, s-au tras la sorți și cele două partide din semifinalele Cupei.

Așadar, în acest an, Final Four-ul Cupei României va avea loc în BTarena din Cluj-Napoca. Turneul se va desfășura în perioada 17-18 aprilie și va fi urmat de All-Star Game. Conform tragerii la sorți, semifinalele vor fi următoarele:

CS Dinamo Știința București - BC CSU Sibiu

CSM CSU Oradea - U-BT Cluj-Napoca

În acest sezon, CS Dinamo Știința București și BC CSU Sibiu s-au întâlnit de două ori și în ambele rânduri s-a impus formația pregătită de Dan Fleșeriu (92-96 la București și 101-75 la Sibiu). În schimb, CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca s-au duelat de patru ori pe parcursul acestui sezon competițional și toate confruntările au fost câștigate de clujeni (76-83 la Oradea, SupercCupa României, 69-72 la Oradea, 93-78 la Cluj-Napoca și 73-71 la Cluj-Napoca).

Revenim cu detalii.

*foto: Mara Mihăilescu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

David Istrate / 25 March 2019 / 11:00


Galerie foto


Jim Sansa
0 
Ce bine am prins. Avem sansa la prima finala. 
25 March 2019 11:41
0 
Dupa ce ani la randul am nimerit cei mai grei adversari posibili, era cazul sa mai avem si noi noroc. Chiar si in mansa trecuta, am nimerit cu Craiova, care era cea mai periculoasa. 
25 March 2019 21:05
gyke @Fr3aksway
0 
Vezi ca turul trecut puteam prinde si Clujul sau Oradea, deoarece nu au existat capi de serie. 
26 March 2019 12:09
RG All Star
0 
Cand se stabilesc echipele pentru All-Star? 
25 March 2019 11:43
pipzn Asadar
1 
Meciuri la mijlocul saptamanii. Bifat. Daca vor mai pune si niste ore de desfasurare "speciale" sunt sanse sa piarda vreo 20% din spectatorii clujeni care ar fi mers sa vada meciul in conditii normale.

Dupa cum arata lucrurile in urma tragerii la sorti cred ca e o buna sansa pentru Sibiu sa castige trofeul. 
25 March 2019 11:43
gyke @pipzn
0 
Logic ar fi ca prima semifinala sa fie Sibiu - Dinamo, undeva pe la 17 si U BT vs Oradea de la 20. Iar a doua zi, jucandu-se doar finala mare, sa fie tot in jur de 20. La ASG nu cred ca vor fi mai mult de 300 de oameni in sala, la orice ora ar programa ... 
25 March 2019 12:44
studentU exagerezi
0 
cu 300 de persoane. vor fi 1-1.5k lejer zic eu. totusi avem sala de 10k locuri, 1k par putini fata de 1k intr-o sala de 2k ;)
pun intended :D 
25 March 2019 13:06
gyke @studentU
0 
Poate..., sper sa fi exagerat. Am vrut doar sa subliniez,ca dupa capul meu, ASG a devenit un eveniment nu foarte atractiv; mai ales in mid april, chiar inainte de playoff. Va fi mai rau ca un meci de oldboys; dar no, daca ma insel eu, cu atat mai bine pentru baschet... 
25 March 2019 13:14
pipzn @gyke
0 
Astept si anuntul oficial privind orele de desfasurare. Eu mai am experiente de anul trecut cand Sala Polivalenta a avut multe evenimente si nu numai ca au mutat jocuri in sala Horia Demian dar au mai si pus ore de genul 17:15. Foarte multi dintre spectatorii obisnuiti lucreaza inca pe la orele acelea.

In ceea ce priveste o eventuala prezenta slaba eu doar pot sa fac urmatoarele precizari: am fost la reunirea lotului pentru acest sezon (prin august 2018), eveniment foarte putin popularizat (cel putin pentru cei care nu au Facebook) si anuntat cu vreo 2 zile inainte. Si cu toate acestea eu estimez ca au fost aproximativ 150-200 persoane atunci.
De asemenea am fost si la ASG organizat de Cluj in 2014. Sala a fost plina, sigur ar fi dorit mai multa lume sa mearga. A fost un eveniment destul de reusit pentru acest tip de spectacol. 
25 March 2019 15:51
gyke @pipzn
1 
In legatura cu ASG, inca odata, sper sa fi exagerat eu si sa fie cat mai multa lume. Doar ca atunci, jucatorii vor fi cu mintea in alta parte si nu cred sa fie vreun spectacol baschetbalistic. Osa fie ceva show, dar cam atat... Pe de alta parte, daca il "imbracati" bine, puneti ceva concerte si alte chestii inainte / in timpul / dupa, veti atrage si un alt tip de spectatori decat simplii iubitori de baschet. Iar daca va iesi un eveniment fain, cu atat mai bine, bravo voua. Eu unul ma bucur ca e la Cluj Final 4 ul, voi veni cu siguranta miercuri si joi. 
25 March 2019 16:11
25 March 2019 11:49
Black_Mamba Finala mica?
2 
Se da cupa si pentru asta? :) 
25 March 2019 12:35
tsc_1980 raress23
1 
Eu nu stiu de ce se mai joaca F4, nu mai bine v-ar da voua direct cupa? Nu ar fi mai corect fata de așa-zișii suporteri ai Clujului?  
25 March 2019 15:23
5 
Eu sper ca vom însoți Sibiul în finala deși va fi greu pt ca Oradea are acum o trupa tare, iar într-un singur meci orice este posibil. Dar fiind acasă nu ar trebui sa ratam cupa. 
25 March 2019 12:32
ajax Greu
1 
atât pentru noi, cât și pentru Cluj (cine va ajunge în finală) întrucât Sibiul nu se va întrebuința prea tare cu Dinamo și va fi mai proaspătă în finală. Deocamdată Silvasan are un ascendent moral în meciurile cu noi, vedem cum va pregăti Achim confruntarea, cert e că acum luptam de la egal la egal, cu lotul complet. 
25 March 2019 12:45
tsc_1980 Csm Oradea
-1 
Eu cred ca Sibiul nu prea are sanse la Cupa, romanii lor sunt mult sub cei de la Cluj sau Oradea. 
25 March 2019 15:24
pipzn Observatie
3 
Asa o fi insa daca am retinut bine, in acest an (spre deosebire de cel trecut) regula ce se aplica in Cupa este identica cu cea din campionat, deci nu mai este obligatoriu sa fie 2 romani pe teren permanent.
Si dupa regula din campionat, Sibiu a reusit sa invinga atat Clujul cat si Oradea la un moment dat. Deci... se joaca. 
25 March 2019 15:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20