Stiri Juniori U17 Masculin

Final echilibrat în cadrul turneului final U16 feminin din Sala Agronomia București

Mara Mihăilescu

13.05.2019

u16f

Duminică, 12 mai, a avut loc ultima zi a turneului feminin U16, turneu ce a fost găzduit de Sala Agronomia din București, în urma căruia am aflat care sunt cele 4 echipe ce se vor duela în cadrul turneului final.

Pornind la start cu cele șase, mai exact, ACS Admar Costinești-București, ACS Champions București, ACS Rookies Oradea, CSS Bega Timișoara, CSS 4 Lumina București și CSU Brașov, am avut parte de 5 zile încărcate de meciuri extrem de disputate, echilibrate și reveniri spectaculoase.

Primul meci al zilei le-a pus față în față pe ACS Rookies Oradea și CSS Bega Timișoara, echipe ce se aflau în luptă directă pentru poziția a 3-a în clasament, ambele având un bilanț de 2 victorii și 2 înfrângeri. Bihorencele au început partida foarte bine, iar după primele 10 minute erau în avantaj, scor 6-13.Acestea au continuat să domine jocul, însă în startul sfertului 4, elevele Veronicăi Gavrilă au încercat o revenire, după ce în urmă cu o zi au făcut același lucru contra ACS Admar Costinești, de data aceasta reușind un run de 9 puncte, printr-un joc colectiv foarte bun, scor 38-43.După alte 3 coșuri consecutive marcate de Roberta Rezmuves, timișorencele au venit la doar o posesie în spate, însă imediat Maria Veres a încris tripla decisivă pentru Oradea. După un timp de odihnă, Ana Ivan a mai pus două puncte pe tabelă, însă din acel moment nu s-a mai înscris, astfel ACS Rookies Oradea s-a impus la o diferență de 3 puncte, scor final 48-51.

De la învingătoare s-au remarcat: Anisia Croitoru ( 17 puncte, 11 recuperări, 3 pase decisive, eff 19 ), Maria Veres ( 11 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă) și Maria Farago ( 10 puncte, 15 recuperări( 10 ofensive), 3 mingi câștigate, eff 18 ), în timp ce de la CSS Bega Timișoara au ieșit în evidență Roberta Rezmuves ( 17 puncte, 6 recuperări ), Diana Balașiu ( 10 puncte, 4 recuperări, o minge câștigată, eff 12 ) și Ana Ivan ( 11 puncte, 13 recuperări, 3 pase decisive ).

În luptă directă pentru prima poziție în clasament, meciul doi le-a pus față în față pe ACS Champions București și CSU Brașov. Fără înfrângere în acest turneu, bucureștencele au început partida cu un run de 7-0, însă pe final de secvență inaugurală elevele lui Eugen Roșu au reușit să revină în joc și chiar să conducă după primele 10 minute, scor 13-15.La jumătatea sfertului secund, gazdele se găseau din nou în avantaj, scor 26-19, după un joc foarte bun arătat de Cătălina Ion, Daria Brașovan și, încheiând cu o triplă, Ana Maria Alexandra Voicu.După un timp de odihnă oaspetele au revenit la conducere după o aruncare de la mare distanță înscrisă de Alexia Frincu, iar Jessamine Murdzek a fost ultima marcatoare a primei reprize, scor 28-29.Partida a continuat într-o manieră echilibrată, cu multe schimbări de lider pe tabelă iar, în final, printr-un run de 10 puncte, CSU Brașov s-a distanțat decisiv, administrând prima înfrângere din acest turneu elevelor lui Alexandru Șerban, scor final 51-56.

De la CSU Brașov s-au remarcat: Alexia Frincu ( 20 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 5 mingi câștigate, eff 17 ), Ioana Ileș ( 17 puncte, 15 recuperări, eff 24 ) și Ioana David ( 15 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, 7 mingi câștigate ), în timp ce de la ACS Champions București au ieșit în evidență Daria Brașovan ( 19 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, eff 17 ) și Cătălina Ion ( 11 puncte, 23 de recuperări, 3 pase decisive, 4 mingi câștigate, eff 21 ).

În încheierea turneului, ACS Admar Costinești-București, fără victorie în acest turneu, a întalnit CSS 4 Lumina București. Gazdele au început meciul foarte bine, iar după primul sfert erau în avantaj, scor 16-10.Oaspetele au încercat să revină în mai multe rânduri, însă elevele lui Adrian Iacobini au avut răspuns de fiecare dată, scor la pauză 27-20.În final, după ce au condus în toate cele 4 sferturi, CSS 4 Lumina București s-a impus cu scorul de 48-38.Principalele realizatoare ale acestora au fost: Irina Alexandra Ghinea( 10 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă ), Maria Luiza Huidu( 6 puncte, 10 recuperări, o minge câștigată, eff 10 ), Andreea Alexandra Neagu( 4 puncte, 10 recuperări, 2 mingi câștigate, 12 eff ) și Catinca Ghinea( 8 puncte, 6 recuperări, 10 eff ), în timp ce de la oaspeți s-au remarcat Andreea Maria Iosif( 9 puncte, 3 recuperări, 3 mingi câștigate ), Ana Maria Adăscăliței( 5 puncte, 9 recuperări, o pasă decisivă, eff 8 ) și Meira Drăgușin( 4 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive ).