Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”


Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României

dan fleseriu csu sibiu

CSU Sibiu a reușit să câștige finala Cupei Românii după o partidă extrem de disputată împotriva celor de la CSM CSU Oradea, scor 88-78.

La conferința de presă de la finalul meciului, Dan Fleșeriu a explicat de ce echipa sa a câștigat trofeul:

„A fost un meci demn de o finală. S-a jucat la intensitate foarte mare toate cele 40 de minute iar echipa care a fost mai limpede la final de joc și cu mai multă energie și echipa care a avut „sânge”... mai puternic la sfârșit a și câștigat. Mă bucur foarte mult că am fost noi aceia și mai ales că a fost contra echipei din Oradea care pe hârtie cred că arată cel mai bine în acest moment. Pentru noi este o victorie extraordinar de importantă, nu numai pentru titlul câștigat. Este tot ceea ce îmi doream, să obținem trofee. Chiar arătăm că am putea câștiga mai mult de un trofeu. Moralul l-am avut tot sezonul bun spre foarte bun, iar dacă nu îl avem bun, avem câteva mii de oameni care ne susțin. Sunt fanii care sunt alături de noi la fiecare meci!”

Dan Fleșeriu a explicat și cum a reușit să bată zona propusă de Cristi Achim la începutul sfertului trei:

„De fiecare dată când au pus zona, noi am avut câteva probleme de adaptare. Dar Mirel a fost într-o zi de grație, Lucas s-a achitat extrem de bine, în primul rând de apărare, dar evident și de atac și am reușit să desfacem zona lor. Nu au ținut-o foarte mult. Oricum principalul nostru atu când trec în zonă sunt recuperările ofensive pentru care suntem construiți”

În final, antrenorul sibienilor a povestit și cui îi dedică trofeul Cupei:

„A fost o victorie dedicată și celor care au plecat dintre noi în ultimii ani. Pot să enumăr măcar cinci. Tata, evident, Toci, domnul Mitea, domnul doctor Costea și nu în ultimul rând al nostru Radu”, a mai spus Dan Fleșeriu.

Este prima victorie pentru CSU Sibiu în Cupa României. De partea cealaltă, CSM CSU Oradea încasează a patra înfrângere în ultimul act al Cupei.

*foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa, Bogdan Isailă / 18 April 2019 / 22:13


Galerie foto


cronicaru Intrebare
0 
Cine e Radu? A murit domnul doctor Costea?! 
18 April 2019 23:05
JCN #pentruRadu
0 
"A fost membru fondator al Asociația Al 6-lea jucător. A coordonat cea mai longevivă revistă a suporterilor de baschet, CSU Fans Magazin, dar și multe alte proiecte realizate de fanii ”galben-albaștri”. Era prezent de ani de zile la fiecare meci al lui CSU Sibiu în primul rând al tribunei, lângă galerie."Era parte importanta din familia CSU ! 
18 April 2019 23:19
-1 
Frumos gest. Părerea mea anul acesta faceți eventul, nu vad pe nimeni în stare sa câștige o dubla cu voi având meciuri mai multe acasă. Succes. 
19 April 2019 06:52

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20