Final4. Isaiah Philmore: „Trebuie să ne asigurăm cele două victorii care să ne aducă titlul de campioni ai Cupei României”


BC CSU Sibiu joacă cu Dinamo Știința București în prima semifinală a Final Four-ului Cupei României 2019, de la Cluj-Napoca

Final Four-ul Cupei României debutează miercuri, 17 aprilie, cu semifinala dintre BC CSU Sibiu și Dinamo Știința București. Despre turneul final al cupei și despre prima semifinală am vorbit într-un scurt interviu cu Isaiah Philmore, extrema de forță de la BC CSU Sibiu. Americanul aflat la primul sezon în România nu se gândește la altceva decât la victoriile care să le aducă primul trofeu al sezonului.

Cu ce gânduri mergeți la Cluj-Napoca pentru Final Four-ul Cupei României?

Să câștigăm. Trebuie să ne asigurăm că vom juca împreună, ca o echipă și că vom obține cele două victorii care să ne aducă titlul de campioni ai Cupei României.

Ați primit cel mai accesibil adversar în semifinale, crezi că poate apărea o relxare la nivel mental?

În primul rând nu aș vrea să spun că avem un adversar mai ușor. Dacă gândim așa, cu siguranță ne pot învinge. Trebuie să intrăm concentrați ca la fiecare meci pentru că este la fel de important ca celelalte. Trebuie să ne asigurăm că nu-i subestimăm, să jucăm și să ne apărăm cât mai bine și să sperăm că vom câștiga.

După un sezon foarte bun, este BC CSU Sibiu pregătită să câștige trofee?

Eu așa sper. După acest întreg sezon în care am jucat împreună și am terminat prima poziție în sezonul regulat sper că vom câștiga trofee dar nimic nu va fi ușor.

Preferi un adversar în eventualitatea calificării în finală?

Nu am nicio preferință. Îmi doresc doar să câștigăm.

Cum vezi nivelul baschetului din România, mai ales că ai ajuns în țara noastră după multe sezoane petrecute în Germania?

Nivelul este mult mai bun decât mă așteptam. Am venit din Germania, acolo unde este un nivel înalt și toată lumea vorbește cât de bun este baschetul în Germania. Sigur nu o să spun că este un la fel bun aici  dar nu este o diferență extraordinar de mare. Cred că oricare din primele opt formații pot învinge echipele de top. Nu există o echipă care să aibă atât de mulți bani ca celelalte șapte, opt echipe să nu aibă nicio șansă. Oricine poate învinge pe oricine aici în România.

Cum e atmosfera la Sibiu, atât în cadrul echipei cât și în cadrul întregii organizații?

În primul rând, fanii sunt mai cei mai buni. Atmosferă este foarte bună pentru că am câștigat și chimia dintre noi este foarte bună, nu doar pe parchet dar și în afara lui. Ieșim mult împreună și cred că asta ne face mai puternici ca echipă.

foto: BC CSU Sibiu/ Adrian Bugariu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Isaiah Philmore
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Dinamo Știința Bucureşti vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă / 15 April 2019 / 20:00


Galerie foto


studentU campioni ai cupei?
1 
pe asta n am mai auzit-o 
15 April 2019 20:51
0 
No, ii vorba de cei care traduc, nu ii vina jucatorului. 
16 April 2019 09:34
studentU pai absolut
0 
am zis eu ceva de jucator? :) 
16 April 2019 09:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20