Final4. Kyndall Dykes, cel mai bun marcator al semifinalei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca


Americanul a fost singurul jucător al Clujului ce a terminat partida în double-digits

U-Banca Transilvania s-a văzut înfrântă în meciul din semifinalele Cupei României din Polivalenta clujeană, scor 66-70 împotriva celor de la CSM CSU Oradea. Formația pregătită de Mihai Silvășan a dat cel mai bun marcator al partidei, la distanță de 11 puncte față de următorul jucător care s-a remarcat la acest capitol, Kris Richard, cu 14 puncte marcate.

Astfel, Kyndall Dykes a înscris 25 de puncte în meciul cu bihorenii, performanță la care a adăugat 4 recuperări, o pasă decisivă și un capac. În cele 32:21 minute jucate, baschetbalistul clujenilor a transformat 9/15 aruncări de la semi-distanță, reușind să înscrie doar un coș de trei puncte din opt încercări. În ceea ce privește aruncările libere, Kyndall a avut un procentaj de 67% la acest procedeu (4/6).

Dykes a avut 3 mingi pierdute în disputa de pe Someșul Mic și a terminat cu 13 unități în dreptul eficienței.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kyndall Dykes
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca

Valentin Todea / 17 April 2019 / 22:24


Galerie foto


studentU de departe
-4 
jucatorul meciului zic eu, prin numarul de puncte si maniera in care ne-a tinut in joc pe final de meci.
Dar ferebehehe probabil stie sa priveasca doar indicele de eficienta, cel mai mare in boxscore la Markovic. Personal nu sunt de acord cu acest criteriu si nu pt ca e KD ci din motivele enumerate mai sus.  
17 April 2019 22:42
razv-an Jucatorul meciului
4 
se alege de la echipa castigatoare.
In al doilea rand, trebuie vazut si cat a jucat fiecare si ce a facut pe teren. Iar Dykes, chiar daca a dat 25 pct, a avut 32 min si un procentaj de doar 43%. Cu 1 din 8 la 3 pct !!!. In alta ordine de idei, a aruncat de 23 de ori la cos - iar urmatorul clujean a avut doar 6 aruncari.... A fost un fel de tactica "da mingea la Dykes si poate iese. Si asta a fost tactica pierzatoare ... Sa nu uitam cat mai tinea mingea pe atacuri 
17 April 2019 22:52
studentU pai daca ceilalti au
-1 
aruncat ca niste cizme, la cine sa mearga mingea? la cel care iti intra si pe actiune, dar si stop shoot, da si 3, na atat cat ii intra si lui. daca celorlalti nu le intra ii vina lui KD? sunt meciuri cand punctele se impart pt ca si ceilalti arunca decent. si sunt mediuri din astea cand doar el duce greul.
iar aia 1/8 a fost chiar atunci cand am avut nevoie, in clutch
altfel, valid argumentul tau cu jucatorul meciului de la echipa castigatoare, mi-a scapat aspectul asta. tot nu mi se pare insa un criteriu relevant...
in fine, e doar o parere, chiar nu i esential cine a luat jucatorul meciului  
17 April 2019 23:00
ydesh_apu Jucatorul meciului ...
4 
E jucatorul meciului, indiferent de echipa. Asta ca principiu si nu ca un obicei... Ca asa e pe la noi la altii, etc. Jucatorul meciului este cel mai bun, cel mai complet jucator in tot ceea ce face in acel meci. Ca alta idee, daca prin totalitatea actiunilor din meci Markovic a fost superior altora, merita titlul. Remarc ca are ceva din Tamulis, parca nu il simti in meci ca exista, dar la sfarsit cand faci socoteala e deasupra tuturor. El si Zecovic (asta a inceput sa dea de la 8m ca pe vremea cand era la Steaua) au castigat meciul. 
17 April 2019 23:02
soso69 jucatorul meciului
1 
ar trebuie ales din cadrul ambelor echipe, indiferent de rezultat.
Revenind la meciul de aseara, cu toata aprecierea mea pt Dykes pe care il consider un jucator extraordinar, nu cred ca merita sa fie MVP. E adevarat ca el a tinut Clujul in meci dar nu e un criteriu suficient. Cand echipa nu merge si iei jocul pe cont propriu e clar ca tu vei fi in prim plan dar un meci e castigat de o echipa nu de un jucator. Degeaba dai 25 de puncte daca faci acest lucru confiscand 80% din atacurile echipei. Dovedesti o data in plus ca esti un jucator exceptional dar pt a fi MVP mai ai nevoie si de alte reusite. 1 pasa decisiva in 32 minute! In momentul in care a primit mingea nu s-a mai gandit decat la cosul advers, nu a mai urmarit nici un coechipier. A facut asta pt ca ceilalti au aruncat prost? Pai dupa 7 aruncari de 3 puncte ratate una dupa alta, el a aruncat mai bine?
Eu unul l-as vrea pe Dykes mai implicat in jocul echipei. Are calitati extraordinare, adversarii ii stiu de frica, se apara supranemeric si apar oportunitati pt ceilalti, dar trebuie sa-i vezi. 
18 April 2019 09:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20