Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”


Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe”

CSM Satu Mare a primit o amendă de 12.000 de euro pentru că l-a avut doar pe secundul Octavian Boian la festivitatea de premiere de după finala Cupei României. Sătmărencele au părăsit sala imediat după terminarea partidei, nemulțumite de arbitraj. Pentru federație prezența unui singur reprezentant la festivitate nu a fost suficientă, amendând clubul cu 5.000 de euro, plus 500 de euro pentru fiecare jucătoare și antrenor, pentru un grav prejudiciu de imagine. Astfel s-a ajuns la o amendă mai mare decât pentru retragerea din campionat, care este de 10.000 de euro.

Managerul de la CSM Satu Mare, Florin Mureșan, a anunțat, prin intermediul contului de facebook, că clubul nu va plăti amenda indiferent de consecințe.  

„Așteptăm să vedem ce se decide la apel, dar un lucru e clar clubul nu va plăti niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe. Dacă Federația decide să nu respecte ceea ce noi facem la Satu Mare și de faptul că practic prin existența noastră se crează o competiție la nivel de vârf în baschetul feminin atunci foarte probabil nu merită să ne aibe ca membri și este posibil ca în cazul ăsta să reușească să mai împuțineze din numărul echipelor ce participă în competiție, unul deja aflat la un minim istoric.

Eu unul, de când sunt în sport ca ziarist și am fost ani buni și membru în comisii de disciplină la AJF, n-am văzut ca o decizie să se ia unilateral fără ca măcar acuzatul să se poată apăra sau măcar să fie întrebat dacă e adevărat că e vinovat de ceea ce este acuzat. Și la AJF convocam părțile la comisie și apoi decideam. Până și în inchiziție îi intrebau pe acuzați dacă e adevărat că fac vrăjitorie sau nu, doar la FRB e diferit”, a scris Florin Mureșan.

Acesta consideră că este un abuz această sancțiune și a făcut din nou referire la „cazul memoriul” de anul trecut. Atunci CSM Satu Mare a contestat faptul că rivala Sepsi a avut mai mult de trei straniere europence, după ce în regulament a fost specificată doar situația cu numărul maxim de non-europence. Atunci memoriul a fost respins și federația a adus completări în regulament.

„E un abuz în toată regula și de data aceasta mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne în ființă și în măsura în care aceste abuzuri nu sunt înlăturate, eu unul, personal, în numele meu o să-l acționez în judecată pe președintele Comisiei pentru cei 500 de euro cu care am fost penalizat. Iar daunele le donez copiilor orfani căci cu siguranță o să câștig. Îi cer public demisia președintelui comisiei pentru că nu e prima dată când ia decizii după ureche. A se vedea ultimul caz, al jucătoarei Ferenczi...

Ca să nu mai vorbim de anul trecut când a știut de eroarea de dactilografiere, dar a tăcut ca ăla-n cucuruz. Vreau să-l întreb pe domnul președinte al comisiei dacă-și amintește că la meciul CSM Satu Mare- Sepsi din sezonul trecut din sezonul regulat, cel jucat în decembrie, a sesizat eroarea de regulament cu jucătoarele străine de la Sepsi. A dat apoi un telefon după care meciul s-a jucat...”, a adăugat Mureșan.

Managerul de la CSM Satu Mare s-a legat și de „acțiunile inutile de 3x3”. CSM Satu Mare are două sportive incluse în lotul național olimpic de 3x3, Andreea Lazăr (Pop) și Alexandra Uiuiu.

„Vreau să știu și eu cum vrea federația să-și atragă româncele de partea ei, să le cheme la naționale, la acțiunile inutile de 3x3 unde cluburile plătesc și jucătoarele sunt pasibile de accidentări doar ca ei să-și facă imagine după ce le amendează pe nedrept cu câte 500 de euro...”.

Oficialul sătmărean consideră că prezența unui reprezentant la festivitatea de premiere a fost suficientă și spune că clubul nu a fost anunțat ce se întâmplă după meci.

„Și mai e o chestiune ...Noi am avut reprezentant la festivitatea de premiere și am participat la ea – că la FRB nu convine că am participat doar printr-un singur reprezentant e strict problema lor, niciunde în regulament nu scrie că trebuie toți să participăm ci scrie doar să participăm, ceea ce am facut. Nu ni s-a spus la ședința tehnică, mă rog discuția de dinaintea meciului cu comisarul Tibi Rist, decât dacă suntem de acord să stăm la imnul secuiesc după ce se cântă imnul României. Ce se întâmplă după meci nu ne-a mai spus nimeni...

Iar anul trecut am primit prafu de pe tobă... O plachetă și gata... Fără medalii, fără nicio amintire pentru fetele astea că au jucat totuși o finală de Cupa României. Din cei 42.000 lei luați de la Sepsi la licitație puteau cumpăra măcar niște medalii. Să facă bine să ne respecte că poate o să dau presei și apelul pe care l-am trimis la FRB să se știe de ce România a ajuns pe ultimul loc în ierarhia mondială a baschetului feminin şi nu le va conveni”, a mai scris Florin Mureșan, manager CSM Satu Mare.

În Regulamentul General de Organizare al Competițiilor de Baschet în România, se specifică la punctul 12.17:

l). În cazul turneelor finale, echipele clasate pe primele 3 locuri sunt obligate să participe la festivitatea de premiere. De asemenea, la festivitatea de premiere este recomandat să participe toți sportivii câștigători ai premiilor speciale.

La punctul 23.14. e. scrie: Retragerea sau neparticiparea la ceremoniile de închidere şi festivităţile de premiere pentru decernarea medaliilor/trofeelor pentru câştigarea LNB, Cupa României sau Supercupa României amenda este: în cazul echipelor de seniori cu 5.000 Euro.

Clubul sătmărean se pregătește să dispute marți la Cluj-Napoca al treilea meci din primul tur de play-off, alb-roșiile având 2-0 în fața Universității după victoriile de pe propriul teren.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 08 April 2019 / 12:17


Galerie foto


cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
08 April 2019 15:07
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
08 April 2019 17:31
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
09 April 2019 03:53
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
09 April 2019 04:04
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
12 April 2019 16:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe revine și câștigă din nou Cupa României după o finală cu CSM Satu Mare
Alb-roșiile au condus o bună parte din meci, dar au rămas fără două jucătoare importante în sfertul 3 
Brandi Wingate, double-double și season-best în semifinala Cupei României
Doar Carla Bartee a mai fost în double-digits pentru Olimpia CSU Brașov în eșecul cu Sepsi SIC 
CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, finala așteptată în Cupa României
ACS Sepsi SIC nu a pierdut acasă cu CSM Satu Mare și cele două își disputa al 3-lea trofeu intern la rând  
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Domnule Primar ! Schimbati urgent pe Muresan,daca vreti sa faceti performanta.Prin schimbarea antrenorului ati facut munca pe jumatate!Pacat de echipa,ca acest dictator certat cu sportivitatea,face praf prestigiul echipei.Aparand,va faceti si D-voastra complice si partas la destramarea echipei . 
click pt. Articol 12 April 2019 16:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe gulas nu dar pe gulyás DA ! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
PE LANGA ECHIPA,TREBUIA AMENDAT SI MURESAN,DE FAPT SINGURUL CAP AL REUTATILOR LA ECHIPA.SE COMPORTA CA UN DICTATOR,SI DE FIECARA DATA CAND PIERDE ECHIPA FACE PRAPAD,AVAND UN COMPORTAMENT NEDEMN SI NESPORTIV!vOCIFEREAZA,RECLAMA,ATACA ARBITRII,GAZDELE SI MASA OFICIALA! rUSINE SA VA FIE DOMNULE MURESAN !SINTETI MIC SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:00
Heidy Felicitari FRB!
0 
Acum sincera ati judecat in litera regulamentului.....dar era si mai bine daca mergeati pina la capat.Adica....cum? SIMPLU analizati la rece implicarea observatorului si a arbitrilor in acest meci si 99% gaseati in regulamentul sanctionare lor disciplinara.Trebuie sa dati odata si odata exemplu si in cazul lor...nu este prima data cand acesti actori fac ce vor in teren Ei au viciat foarte multe rezultate in acest campionat atat la feminin cat si la masculin.Nu cred ca pentru a va sesiza trebuie neaparat sa faca cineva in scris......ea poate veni si din partea federatiei simplu😁😁😁 totul se poate daca chiar se vrea😁😁😁 
click pt. Articol 10 April 2019 19:47
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
Heidy Mda....
0 
Problema nu cred ca este amenda in sine ci faptul ca,regulamentul nu se aplica corect la toti factori care au participat la aceast eveniment.....arbitrii,observator