Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”


Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj

nini pitesti u bt cluj

BCM U Pitești a avut o replică bună pe teren propriu, în fața lui U-BT Cluj, în prima rundă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Florin Nini, s-a arătat încântat de prestația elevilor săi:

„Nu aș vrea să spun prea multe cuvinte, pentru că ar trebui să spun și lucruri bune și lucruri mai puțin bune. Felicit băieții pentru atitudinea cu s-au luptat în acest meci. Este o victorie a echipei și a jucătorilor. Mă bucur că am fost în formulă completă. Am arătat că dacă avem puțină răbdare și dăm credit tuturor jucătorilor, putem face lucruri bune. Totul depinde de modul în care vom înțelege să ne susținem unii pe alții. Este o victorie a atitudinii, a luptei și ați văzut că cu o astfel de sală ne putem bate cu oricine.

Urmează meciuri în care mi-e greu să dau un câștigător, cel puțin în ceea ce ne privește și în ceea ce privește echipele cu care vom juca. Cert este că e un campionat frumos. Mai sunt nouă meciuri de luptă, nouă meciuri în care nu trebuie să facem calcule, trebuie să ne găsim cadența. Sigur că de aici nu poate ieși decât un baschet frumos pe care îl așteptăm și noi și îl așteaptă și jucătorii.”

Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitraj.

„Uită-te pe cum am început comentariul meu. Am spus că nu vreau să vorbesc despre lucrurile mai puțin bune. Cele bune le-am spus adineauri, la celelalte mă abțin”, a spus la cald tehnicianul argeșenilor.

După această partidă, BCM U Pitești a ajuns la un palmares de 7 victorii și 8 înfrângeri. Etapa viitoare urmează pentru piteșteni partida cu CSU Sibiu, de pe teren propriu.

*foto: Gabriel Pintilei / facebook BCM U Pitești



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini

Mara Mihăilescu, Eduard Popa / 20 January 2019 / 22:34


Galerie foto


0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
20 January 2019 23:23
76ers Nini
-2 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
21 January 2019 00:06
3 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
21 January 2019 01:16
studentU uita te
-2 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor... 
21 January 2019 09:26
1 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
21 January 2019 09:53
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
-1 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
21 January 2019 10:35
-1 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
21 January 2019 10:15
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
21 January 2019 11:26
1 
Care toata tara? Voi si sibienii? 
21 January 2019 18:00
adu Silva-nini
0 
Asa cum a zis silva, rezultatul final nu a fost influentat de arbitrii :) .incepe sa.mi placa nini.a facut exact ce trebuia in meciul asta, a contracarat jocul clujului. 
21 January 2019 18:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
Beniamin Inaltimea?
0 
Poate ca o sa si joace. Avand in vedere ce palmares are poate ca ar face fata.
Glumesc, evident.

Mi se pare o miscare intresanta. Bravo lor!
Sigur nu e un antrenor ieftin, dar ramane de vazut si ce jucatori o sa transfere. 
click pt. Articol 17 June 2019 14:53
gyke Mda
0 
Oare cât de relevantă o fi înălțimea antrenorului??? 😁 Pe de altă parte accesul în playoff din grupa a 2 a valorică va fi dificil..  
click pt. Articol 17 June 2019 10:41
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"