Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”


Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj

nini pitesti u bt cluj

BCM U Pitești a avut o replică bună pe teren propriu, în fața lui U-BT Cluj, în prima rundă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Florin Nini, s-a arătat încântat de prestația elevilor săi:

„Nu aș vrea să spun prea multe cuvinte, pentru că ar trebui să spun și lucruri bune și lucruri mai puțin bune. Felicit băieții pentru atitudinea cu s-au luptat în acest meci. Este o victorie a echipei și a jucătorilor. Mă bucur că am fost în formulă completă. Am arătat că dacă avem puțină răbdare și dăm credit tuturor jucătorilor, putem face lucruri bune. Totul depinde de modul în care vom înțelege să ne susținem unii pe alții. Este o victorie a atitudinii, a luptei și ați văzut că cu o astfel de sală ne putem bate cu oricine.

Urmează meciuri în care mi-e greu să dau un câștigător, cel puțin în ceea ce ne privește și în ceea ce privește echipele cu care vom juca. Cert este că e un campionat frumos. Mai sunt nouă meciuri de luptă, nouă meciuri în care nu trebuie să facem calcule, trebuie să ne găsim cadența. Sigur că de aici nu poate ieși decât un baschet frumos pe care îl așteptăm și noi și îl așteaptă și jucătorii.”

Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitraj.

„Uită-te pe cum am început comentariul meu. Am spus că nu vreau să vorbesc despre lucrurile mai puțin bune. Cele bune le-am spus adineauri, la celelalte mă abțin”, a spus la cald tehnicianul argeșenilor.

După această partidă, BCM U Pitești a ajuns la un palmares de 7 victorii și 8 înfrângeri. Etapa viitoare urmează pentru piteșteni partida cu CSU Sibiu, de pe teren propriu.

*foto: Gabriel Pintilei / facebook BCM U Pitești



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini

Mara Mihăilescu, Eduard Popa / 20 January 2019 / 22:34


Galerie foto


0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
20 January 2019 23:23
76ers Nini
-2 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
21 January 2019 00:06
3 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
21 January 2019 01:16
studentU uita te
-2 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor... 
21 January 2019 09:26
1 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
21 January 2019 09:53
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
-1 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
21 January 2019 10:35
-1 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
21 January 2019 10:15
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
21 January 2019 11:26
1 
Care toata tara? Voi si sibienii? 
21 January 2019 18:00
adu Silva-nini
0 
Asa cum a zis silva, rezultatul final nu a fost influentat de arbitrii :) .incepe sa.mi placa nini.a facut exact ce trebuia in meciul asta, a contracarat jocul clujului. 
21 January 2019 18:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23