Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”


Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj

nini pitesti u bt cluj

BCM U Pitești a avut o replică bună pe teren propriu, în fața lui U-BT Cluj, în prima rundă din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Florin Nini, s-a arătat încântat de prestația elevilor săi:

„Nu aș vrea să spun prea multe cuvinte, pentru că ar trebui să spun și lucruri bune și lucruri mai puțin bune. Felicit băieții pentru atitudinea cu s-au luptat în acest meci. Este o victorie a echipei și a jucătorilor. Mă bucur că am fost în formulă completă. Am arătat că dacă avem puțină răbdare și dăm credit tuturor jucătorilor, putem face lucruri bune. Totul depinde de modul în care vom înțelege să ne susținem unii pe alții. Este o victorie a atitudinii, a luptei și ați văzut că cu o astfel de sală ne putem bate cu oricine.

Urmează meciuri în care mi-e greu să dau un câștigător, cel puțin în ceea ce ne privește și în ceea ce privește echipele cu care vom juca. Cert este că e un campionat frumos. Mai sunt nouă meciuri de luptă, nouă meciuri în care nu trebuie să facem calcule, trebuie să ne găsim cadența. Sigur că de aici nu poate ieși decât un baschet frumos pe care îl așteptăm și noi și îl așteaptă și jucătorii.”

Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitraj.

„Uită-te pe cum am început comentariul meu. Am spus că nu vreau să vorbesc despre lucrurile mai puțin bune. Cele bune le-am spus adineauri, la celelalte mă abțin”, a spus la cald tehnicianul argeșenilor.

După această partidă, BCM U Pitești a ajuns la un palmares de 7 victorii și 8 înfrângeri. Etapa viitoare urmează pentru piteșteni partida cu CSU Sibiu, de pe teren propriu.

*foto: Gabriel Pintilei / facebook BCM U Pitești



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini

Mara Mihăilescu, Eduard Popa / 20 January 2019 / 22:34


Galerie foto


0 
Al dreacu' dm' Nini, după manifestările din timpul meciului trebuia să stea în tribuna stadionului "Nicolae Dobrin" în ultimele două sferturi! Da' arbitrii e și ei oameni, în compensație au trecut cu vederea manifestările probabilului executat! Nu a ieșit și domnu' Nini nu mai vorbește, e și mâine o zi și nu se face să te pui cu colegii arbitrilor de azi!  
20 January 2019 23:23
76ers Nini
-2 
Tot el nu e multumit, zi bre nea Nini ca au fost greseli de ambele parti si ca ati avut noroc ca nu a inchis Clujul meciul in ultimele 2 minute cand au avut n sanse sa o faca  
21 January 2019 00:06
3 
No, eu il plac pe Nini. E peste Silva al nostru cu mult. Pitestiul chiar o meritat sa castige. 
21 January 2019 01:16
studentU uita te
-2 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor... 
21 January 2019 09:26
1 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
21 January 2019 09:53
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
-1 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
21 January 2019 10:35
-1 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
21 January 2019 10:15
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
21 January 2019 11:26
1 
Care toata tara? Voi si sibienii? 
21 January 2019 18:00
adu Silva-nini
0 
Asa cum a zis silva, rezultatul final nu a fost influentat de arbitrii :) .incepe sa.mi placa nini.a facut exact ce trebuia in meciul asta, a contracarat jocul clujului. 
21 January 2019 18:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
ajax Csm
0 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:36
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00
gyke Just for you
0 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
click pt. Articol 20 February 2019 10:57
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
click pt. Articol 20 February 2019 10:43