Florin Nini: „Am avut un meci sub toate așteptările. Nu am executat absolut nimic din ceea ce am pregătit”


Piteștenii au cedat la 20 de puncte returul din cupă cu U-BT Cluj

BCM U FC Argeș Pitești a pierdut cu 66-86 acasă în manșa a doua a sfertului de finală din Cupa României, cu U-BT Cluj. În tur piteștenii au cedat la doar cinci puncte pe terenul deținătoarei trofeului. Antrenorul alb-violeților, Florin Nini, a vorbit la final despre evoluția modestă a echipei sale.

„În primul rând noi am avut astăzi un meci sub toate așteptările. Un meci în care nu am executat absolut nimic din ceea ce am pregătit. Cu siguranță că jucătorii au vrut, s-a început cu o luptă surdă, cu o dorință mare de victorie, dar se pare că acest lucru s-a întors împotriva noastră pentru că execuțiile noastre au fost mult sub așteptări și mult sub ceea ce am demonstrat două meciuri consecutive în deplasare. Exact acest lucru l-am discutat, am jucat două meciuri în 3 zile, acolo unde cu siguranță este o altă uzură, este o altă oboseală și acum, când am avut mai multe zile de refacere, exact prospețimea și exact luciditatea ne-a lipsit.

E un meci slab, e un meci din care nu am prea multe de spus. Singurul lucru pe care am reușit să-l facem din ceea ce mi-am propus a fost numărul de recuperări. Dar acest lucru se pare că în general nu este de ajuns pentru a câștiga. Din păcate mulți jucători de bază au fost astăzi sub limita lor. Nu a existat o organizare bună a jocului deși pe acest lucru s-a insistat. Este un lucru care ne deranjează. Nu încerc să dau vina pe nimeni și vina ne aparține.

Așa cum atunci când facem jocuri bune sau atunci când obținem victorii, meritele ne aparțin și de această dată trebuie să fim foarte atenți și să ne corectăm greșelile pentru că sunt meciuri foarte grele. E o luptă continuă pentru primele patru. Noi vrem în primul rând să ne batem și să obținem locul 5, lucru care nu este absolut deloc ușor. Și sigur că meciuri ca acesta nu trebuie să se repete. Clujul a avut o execuție foarte bună, au jucat clar mai bine decât noi și siguri atât pe jocul colectiv, și siguri pe procentajul de 3 puncte, lucru care nouă ne-a lipsit”, a declarat Florin Nini după meci.

Antrenorul piteștenilor a trebuit să îl scoată pe Marius Ciotlăuș în minutul 10, pentru că a acuzat o durere la tibie și nu a mai putut continua. Florin Nini a vorbit și despre absența lui Ivan Siriscevic la acest meci.

„Tot ce se poate (n.r. să intre în următoarea partidă), el nu a efectuat decât 2 antrenamente. A stat 15 zile, era greu de introdus în acest moment. Un meci de care știam dinainte că va avea o intensitate mare și acest lucru s-a și întâmplat. El nu este încă din punct de vedere fizic, s-a refăcut oarecum la cot, acolo unde a avut problema, însă sigur că vom vedea evoluția lui în continuare. Îmi doresc să vină. Este un jucător important. Este, din păcate, jucătorul care a suferit, nici accidentare nu pot să-i spun, o situație medicală care l-a scos total din formă. Și îmi aduc aminte că în momentul în care s-a întâmplat acest lucru era jucătorul nostru în forma sportivă cea mai bună, avea constanță în evoluții, în puncte, în tot ce înseamă jocul de echipă. Sigur, ne dorim să aliniem formula completă, dar depinde de modul în care va reuși să se integreze și să se refacă din punct de vedere fizic”, a mai spus Florin Nini.

BCM U FC Argeș Pitești a cedat cu 154-179 dubla manșă cu formația clujeană din sferturile Cupei României. Pentru alb-violeți urmează două meciuri acasă în campionat, în 24 martie cu SCMU Craiova și în 27 cu BC CSU Sibiu.

*foto: BCM U FC Argeș Pitești facebook



Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Andreea Vlase, Mara Mihăilescu / 20 March 2019 / 23:12


Galerie foto


Renan Daca
0 
Jucătorii n au executat nimic din ceea ce s a pregătit, înseamnă că ceva se întâmplă, ori antrenorul nu s a impus ori jucatorii nu au incredere in ceea ce pregătește antrenorul. Nu inteleg de ce Jeremic nu e jucătorul decisiv ce a fost la Timișoara. Suntem lenți, previzibili, fara scheme de joc si cred ca avem si o problemă de pregătire fizică. Sturanovic a ajuns sa fie cel mai constant jucător. 
20 March 2019 23:24
tanaseb Pitesti
2 
Multe-s cazurile in care suporterii echipelor romanesti ajung sa aduca cuvinte urate dupa o infragere ca asta. No, pitestenilor, nu e cazul sa faceti asta acum. Chiar cred ca aveti o echipa buna, azi doar am jucat foarte bine, ca la Craiova. Ati prins o zi modesta, atat, nu ii cazul sa dramatizati. Ma bucur ca Silva a stiut sa ii monteze pe baieti, bravo. 
21 March 2019 00:16
Renan Avem
0 
14 înfrângeri și 4 victorii, campionatul acesta, cu echipele de top 6. Toată lumea spune, jucători buni, dar rezultate 0. Unde i problema?! 
21 March 2019 00:27
0 
Problema este evident la jocul colectiv, de departe cel mai slab dintre echipele de Top 6, o spune inclusiv statistica. Iar când se întâmplă ca prestațiile individuale ale majorității jucătorilor să fie extrem de modeste (lucru perfect posibil), se pierde un meci în felul acesta.  
21 March 2019 00:32
adu Un lucru e clar
0 
Nini te rugam nu mai pregatii meciurile cum le.ai pregatit pana acum. Hai sa incercam sa nu mai pregatim nimic ca oricum jucatorii nu executa. 
21 March 2019 01:53
0 
“Fanii”... exact cum spunea tipul de la Cluj. Hai sa lasam ironia si sa fim langa echipa. Nini, keep working! Adevaratii suporteri mereu vor fi langa echipa favorita. 
21 March 2019 02:14
adu Andra...
0 
Eu chiar nu eram ironic. Vreau sa nu mai pregateasca echipa cum a pregatit.o pana acum. Trebuie sa schimbe ceva. 
21 March 2019 09:04
0 
Asa patesti cand in loc sa-ti vezi de pregatirea echipei, inventezi ciocane si singura ta preocupare e sa inflamezi atmosfera. Succes pitestenilor in continuare. Nu uitati ca duminica pe Cluj Arena, de la ora 20 joaca "U" cu FC Arges. Haide"U". 
21 March 2019 10:53
0 
Sa fim fair si sa incheiem “razboiul” asta. Ii clar ca dupa meciul asta, cei de la Pitesti nu is ok, dar trebuie sa fim realisti si sa spunem ca au echipa buna. Iar fanii sa fie uniti. 
21 March 2019 11:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20