Florin Nini: „Am avut un meci sub toate așteptările. Nu am executat absolut nimic din ceea ce am pregătit”


Piteștenii au cedat la 20 de puncte returul din cupă cu U-BT Cluj

BCM U FC Argeș Pitești a pierdut cu 66-86 acasă în manșa a doua a sfertului de finală din Cupa României, cu U-BT Cluj. În tur piteștenii au cedat la doar cinci puncte pe terenul deținătoarei trofeului. Antrenorul alb-violeților, Florin Nini, a vorbit la final despre evoluția modestă a echipei sale.

„În primul rând noi am avut astăzi un meci sub toate așteptările. Un meci în care nu am executat absolut nimic din ceea ce am pregătit. Cu siguranță că jucătorii au vrut, s-a început cu o luptă surdă, cu o dorință mare de victorie, dar se pare că acest lucru s-a întors împotriva noastră pentru că execuțiile noastre au fost mult sub așteptări și mult sub ceea ce am demonstrat două meciuri consecutive în deplasare. Exact acest lucru l-am discutat, am jucat două meciuri în 3 zile, acolo unde cu siguranță este o altă uzură, este o altă oboseală și acum, când am avut mai multe zile de refacere, exact prospețimea și exact luciditatea ne-a lipsit.

E un meci slab, e un meci din care nu am prea multe de spus. Singurul lucru pe care am reușit să-l facem din ceea ce mi-am propus a fost numărul de recuperări. Dar acest lucru se pare că în general nu este de ajuns pentru a câștiga. Din păcate mulți jucători de bază au fost astăzi sub limita lor. Nu a existat o organizare bună a jocului deși pe acest lucru s-a insistat. Este un lucru care ne deranjează. Nu încerc să dau vina pe nimeni și vina ne aparține.

Așa cum atunci când facem jocuri bune sau atunci când obținem victorii, meritele ne aparțin și de această dată trebuie să fim foarte atenți și să ne corectăm greșelile pentru că sunt meciuri foarte grele. E o luptă continuă pentru primele patru. Noi vrem în primul rând să ne batem și să obținem locul 5, lucru care nu este absolut deloc ușor. Și sigur că meciuri ca acesta nu trebuie să se repete. Clujul a avut o execuție foarte bună, au jucat clar mai bine decât noi și siguri atât pe jocul colectiv, și siguri pe procentajul de 3 puncte, lucru care nouă ne-a lipsit”, a declarat Florin Nini după meci.

Antrenorul piteștenilor a trebuit să îl scoată pe Marius Ciotlăuș în minutul 10, pentru că a acuzat o durere la tibie și nu a mai putut continua. Florin Nini a vorbit și despre absența lui Ivan Siriscevic la acest meci.

„Tot ce se poate (n.r. să intre în următoarea partidă), el nu a efectuat decât 2 antrenamente. A stat 15 zile, era greu de introdus în acest moment. Un meci de care știam dinainte că va avea o intensitate mare și acest lucru s-a și întâmplat. El nu este încă din punct de vedere fizic, s-a refăcut oarecum la cot, acolo unde a avut problema, însă sigur că vom vedea evoluția lui în continuare. Îmi doresc să vină. Este un jucător important. Este, din păcate, jucătorul care a suferit, nici accidentare nu pot să-i spun, o situație medicală care l-a scos total din formă. Și îmi aduc aminte că în momentul în care s-a întâmplat acest lucru era jucătorul nostru în forma sportivă cea mai bună, avea constanță în evoluții, în puncte, în tot ce înseamă jocul de echipă. Sigur, ne dorim să aliniem formula completă, dar depinde de modul în care va reuși să se integreze și să se refacă din punct de vedere fizic”, a mai spus Florin Nini.

BCM U FC Argeș Pitești a cedat cu 154-179 dubla manșă cu formația clujeană din sferturile Cupei României. Pentru alb-violeți urmează două meciuri acasă în campionat, în 24 martie cu SCMU Craiova și în 27 cu BC CSU Sibiu.

*foto: BCM U FC Argeș Pitești facebook



Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Andreea Vlase, Mara Mihăilescu / 20 March 2019 / 23:12


Galerie foto


Renan Daca
0 
Jucătorii n au executat nimic din ceea ce s a pregătit, înseamnă că ceva se întâmplă, ori antrenorul nu s a impus ori jucatorii nu au incredere in ceea ce pregătește antrenorul. Nu inteleg de ce Jeremic nu e jucătorul decisiv ce a fost la Timișoara. Suntem lenți, previzibili, fara scheme de joc si cred ca avem si o problemă de pregătire fizică. Sturanovic a ajuns sa fie cel mai constant jucător. 
20 March 2019 23:24
tanaseb Pitesti
2 
Multe-s cazurile in care suporterii echipelor romanesti ajung sa aduca cuvinte urate dupa o infragere ca asta. No, pitestenilor, nu e cazul sa faceti asta acum. Chiar cred ca aveti o echipa buna, azi doar am jucat foarte bine, ca la Craiova. Ati prins o zi modesta, atat, nu ii cazul sa dramatizati. Ma bucur ca Silva a stiut sa ii monteze pe baieti, bravo. 
21 March 2019 00:16
Renan Avem
0 
14 înfrângeri și 4 victorii, campionatul acesta, cu echipele de top 6. Toată lumea spune, jucători buni, dar rezultate 0. Unde i problema?! 
21 March 2019 00:27
0 
Problema este evident la jocul colectiv, de departe cel mai slab dintre echipele de Top 6, o spune inclusiv statistica. Iar când se întâmplă ca prestațiile individuale ale majorității jucătorilor să fie extrem de modeste (lucru perfect posibil), se pierde un meci în felul acesta.  
21 March 2019 00:32
adu Un lucru e clar
0 
Nini te rugam nu mai pregatii meciurile cum le.ai pregatit pana acum. Hai sa incercam sa nu mai pregatim nimic ca oricum jucatorii nu executa. 
21 March 2019 01:53
0 
“Fanii”... exact cum spunea tipul de la Cluj. Hai sa lasam ironia si sa fim langa echipa. Nini, keep working! Adevaratii suporteri mereu vor fi langa echipa favorita. 
21 March 2019 02:14
adu Andra...
0 
Eu chiar nu eram ironic. Vreau sa nu mai pregateasca echipa cum a pregatit.o pana acum. Trebuie sa schimbe ceva. 
21 March 2019 09:04
0 
Asa patesti cand in loc sa-ti vezi de pregatirea echipei, inventezi ciocane si singura ta preocupare e sa inflamezi atmosfera. Succes pitestenilor in continuare. Nu uitati ca duminica pe Cluj Arena, de la ora 20 joaca "U" cu FC Arges. Haide"U". 
21 March 2019 10:53
0 
Sa fim fair si sa incheiem “razboiul” asta. Ii clar ca dupa meciul asta, cei de la Pitesti nu is ok, dar trebuie sa fim realisti si sa spunem ca au echipa buna. Iar fanii sa fie uniti. 
21 March 2019 11:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
CSU Sibiu este câștigătoarea Cupei României
Sibienii s-au impus după o partidă de foc, într-o atmosferă de poveste 
Audiență destul de scăzută la finala Cupei României
Atmosfera este însă animată de galeriile celor două echipe 
Final4. Antrenorii au decis loturile de jucători pentru finala Cupei României
Fără surprize în cele două tabere 
ANALIZĂ. BC CSU Sibiu are o singură înfrângere în partea a doua a sezonului când a folosit toți cei trei oameni mari
Dan Fleșeriu trebuie să lase din nou un jucător străin în afara lotului pentru finala Cupei României 
Bobe Nicolescu: ”Cred că eu am echipa mai tare”
Jucătorul bihorenilor este convins că All Star-ul de anul acesta va fi un adevărat spectacol 
Final4. Imagini din prima zi a turneului final de la Cluj-Napoca
Site-ul nostru vă propune o galerie foto altfel de la cele două semifinale 
0 
Omul asta e o tragedie pe doua picioare. Daca echipa asta avea un antrenor pe banca pana la ora actuala Oradea avea cel putin 2 trofee in plus in vistierie.

Ramane de vazut cat se va mai insista cu el in viitor dupa ce titlul probabil ca va merge la Cluj sau Sibiu peste vreo luna jumate. E un scouter excelent, dar un antrenor care in afara de bun simt nu prea etaleaza nimic si este dominat de joc si de situatie in marea majoritate a meciurilor cu miza. 
click pt. Articol 18 April 2019 23:40
JCN Hardy
0 
a fost incredibil astazi. A reusit acel cos de 3 foarte , foarte important si de la libere a fost extraordinar. Bravo Kevin ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:21
JCN #pentruRadu
0 
"A fost membru fondator al Asociația Al 6-lea jucător. A coordonat cea mai longevivă revistă a suporterilor de baschet, CSU Fans Magazin, dar și multe alte proiecte realizate de fanii ”galben-albaștri”. Era prezent de ani de zile la fiecare meci al lui CSU Sibiu în primul rând al tribunei, lângă galerie."Era parte importanta din familia CSU ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:19
cronicaru Intrebare
0 
Cine e Radu? A murit domnul doctor Costea?! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:05
trancer Sibiu Oradea
0 
O victorie a Sibiului neașteptată pt mine dar mai mult decât meritata! A fost obținută după un meci în care a dominat o Oradea mai buna doar pe hârtie. Ma bucur sincer pt suporterii de acolo care au dovedit încă o data ca nu au rivali în tara! Bravo Sibiu, respectul meu! 
click pt. Articol 18 April 2019 22:34
andrei Super CSU
0 
Asa da .
Dupa mult timp , dupa multe rotite care nu s-au nimerit in anii trecuti , am reusit in sfarsit sa castigam ceva . Felicitari tuturor jucatorilor si in special lui Dan care a mutat foarte inspirat . ps - Dragoste - 3 / 3 3P dupa ce in ultimele meciuri a fost foarte sters .. 
click pt. Articol 18 April 2019 22:11
razv-an Oboseala
0 
Si-a spus cuvantul, altfel nu imi explic acel 11-1 din finalul meciului. Asa ca ... meritam un colt de medalie ca i-am obosit pe oradeni. :) 
click pt. Articol 18 April 2019 22:10
DonDiablo DonDiablo
0 
A 4 finala pierduta,ce să mai....Au fost mai buni pe final,acuma ca daca juca Barnette sau X,Y era altfel era greu de spus. Povestea ca vine titlu,că mai mai trecut prin deastea,nu se poate repeta mereu. Pentru mine sunt niște lucruri clare,nu putem bate Cluju si Sibiu in 3-5 cu unu ca Pasalic care mână moarta tot sezonu,unu ca Valeika și mai sunt și alții.Acuma poate veni lumea să zica da ieri erau zei și acuma i criticați....Mai bine ajungem ca Mureșu si nu ne mai stresăm că stai luptăm pentru trofee...Felicitări Sibiu,ei cu trofeu,noi cu nimic ca de obicei. 
click pt. Articol 18 April 2019 21:57
0 
Nu vreau sa dramatizez, dar m-am abtinut cu greu sa nu scap niste lacrimi la finalul meciului. Pe de o parte, pentru ca dupa atata amar de timp a iesit soarele si la noi, iar pe de alta parte pentru ca Radu nu a mai apucat sa se bucure impreuna cu noi... Probabil ca pentru fanul unei echipe obisnuita cu finale si trofee, nu e cine stie ce senzatie, dar va asigur ca pentru noi e altfel. Bucuria e si mai mare cand reusita vine si dupa un meci foarte frumos. Nu mai are rost sa analizam prestatiile jucatorilor si tactica antrenorilor, toti s-au ridicat la cel mai inalt nivel si cei de la Oradea care au contribuit cu cealalta jumatate la acest spectacol.  
click pt. Articol 18 April 2019 21:49
romeovura Posibil
0 
Între 4000 și 5000 de spectatori, a fost până la final