Florin Nini: „Este o victorie care trebuie să ne facă să credem că avem șansa noastră”


BCM U Pitești a învins-o pe CSM CSU Oradea după un meci controlat în totalitate

Sâmbătă, 6 aprilie, BCM U FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea și-au disputat o partidă lipsită de orice miză din punct de vedere al clasamentului. Astfel, gazdele au profitat de relaxarea bihorenilor și au reușit să se impună la o diferență de 9 puncte, scor 90-81.

La finalul confruntării, Florin Nini s-a arătat mulțumit de victoria elevilor săi, accentuând faptul că aceștia au câștigat lupta la recuperare și au produs un joc colectiv excelent. De asemenea, antrenorul argeșenilor susține că această victorie poate avea un impact mare asupra moralului echipei pe care o conduce.

Da, un meci despre care știam de la început că nu prezintă o miză pentru ierarhia clasamentului, lucru pe care noi l-am discutat cu băieții, tocmai în ideea de a nu fi dezinteresați și de a nu trata meciul altfel decât ar trebui și anume într-un mod serios și corect. Eu mă bucur pentru victorie, mă bucur pentru faptul că ceea ce ne-am propus și anume, jocul a fost mult mai elaborat, mult mai colectiv și să găsim soluțiile cele mai bune în jocul de echipă, a funcționat. Numărul de recuperări a fost bun, important pentru noi în fața unei echipe atletice, cu jucători puternici. Sigur că având 34 de recuperări, 14 ofensive sau 13, și 19 assisturi am făcut un joc bun. I-am felicitat pentru că o victorie în fața Oradiei, în primul rând pentru noi însemna câștigarea unui moral important în ceea ce privesc meciurile ce urmează. Pentru noi este o victorie importantă, este o victorie de moral, este o victorie care trebuie să ne facă să credem că avem șansa noastră. Știm că Oradea este o echipă grea, rămân în continuare la ideea că este principala favorită la titlul de campioană dar cred că și noi avem un cuvânt important.”

În continuare, Nini a fost întrebat despre pauza competițională cauzată de Final Four și All Star Game și efectul pe care aceasta îl are. De asemenea, antrenorul gazdelor a fost rugat să ofere un pronostic legat de rezultatul seriei cu CSM CSU Oradea.

„Ei rămân în priză că sunt la Final Four. Da, e o pauză peste care am mai trecut, să nu uităm de cele două săptămâni și jumătate ale echipei naționale. Însă de aceasta dată o trecem în formulă completă. Eu cred că pentru această perioadă mă bucur în primul rând că suntem cu toată echipa validă. Este o perioadă în care noi să ne punem la punct strategia și relațiile de joc. Vom desfășura două meciuri de verificare, deocamdată nu vă pot spune exact perioada pentru că depindem de anumite lucruri. Este și turneul de 3X3. Deci vom efectua și jocuri de verificare și sigur că vom încerca să folosim această perioadă în favoarea noastră. Nu mă hazardez să dau un procent. Din punctul meu de vedere, noi plecăm la luptă deschis, noi plecăm cu intenția de a face un joc bun și de a ne juca șansa de a accede în semifinale.”

BCM U Pitești a terminat sezonul regulat pe locul al 6-lea, cu 34 de puncte, și o va întâlni în prima rundă de playoff pe CSM CSU Oradea.

*foto: Facebook - BCM U FC Argeș Pitești



Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CSM CSU Oradea

David Istrate, Mara Mihăilescu / 06 April 2019 / 22:29


Galerie foto


0 
Chiar daca are multi “sustinatori” in sala, eu chiar il felicit pentru faptul ca acorda incredere tinerilor. Chiar daca meciul nu a avut o miza pentru clasament, felicitari! 
06 April 2019 22:44
0 
*chiar 
06 April 2019 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55