Florin Nini: „Este o victorie care trebuie să ne facă să credem că avem șansa noastră”


BCM U Pitești a învins-o pe CSM CSU Oradea după un meci controlat în totalitate

Sâmbătă, 6 aprilie, BCM U FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea și-au disputat o partidă lipsită de orice miză din punct de vedere al clasamentului. Astfel, gazdele au profitat de relaxarea bihorenilor și au reușit să se impună la o diferență de 9 puncte, scor 90-81.

La finalul confruntării, Florin Nini s-a arătat mulțumit de victoria elevilor săi, accentuând faptul că aceștia au câștigat lupta la recuperare și au produs un joc colectiv excelent. De asemenea, antrenorul argeșenilor susține că această victorie poate avea un impact mare asupra moralului echipei pe care o conduce.

Da, un meci despre care știam de la început că nu prezintă o miză pentru ierarhia clasamentului, lucru pe care noi l-am discutat cu băieții, tocmai în ideea de a nu fi dezinteresați și de a nu trata meciul altfel decât ar trebui și anume într-un mod serios și corect. Eu mă bucur pentru victorie, mă bucur pentru faptul că ceea ce ne-am propus și anume, jocul a fost mult mai elaborat, mult mai colectiv și să găsim soluțiile cele mai bune în jocul de echipă, a funcționat. Numărul de recuperări a fost bun, important pentru noi în fața unei echipe atletice, cu jucători puternici. Sigur că având 34 de recuperări, 14 ofensive sau 13, și 19 assisturi am făcut un joc bun. I-am felicitat pentru că o victorie în fața Oradiei, în primul rând pentru noi însemna câștigarea unui moral important în ceea ce privesc meciurile ce urmează. Pentru noi este o victorie importantă, este o victorie de moral, este o victorie care trebuie să ne facă să credem că avem șansa noastră. Știm că Oradea este o echipă grea, rămân în continuare la ideea că este principala favorită la titlul de campioană dar cred că și noi avem un cuvânt important.”

În continuare, Nini a fost întrebat despre pauza competițională cauzată de Final Four și All Star Game și efectul pe care aceasta îl are. De asemenea, antrenorul gazdelor a fost rugat să ofere un pronostic legat de rezultatul seriei cu CSM CSU Oradea.

„Ei rămân în priză că sunt la Final Four. Da, e o pauză peste care am mai trecut, să nu uităm de cele două săptămâni și jumătate ale echipei naționale. Însă de aceasta dată o trecem în formulă completă. Eu cred că pentru această perioadă mă bucur în primul rând că suntem cu toată echipa validă. Este o perioadă în care noi să ne punem la punct strategia și relațiile de joc. Vom desfășura două meciuri de verificare, deocamdată nu vă pot spune exact perioada pentru că depindem de anumite lucruri. Este și turneul de 3X3. Deci vom efectua și jocuri de verificare și sigur că vom încerca să folosim această perioadă în favoarea noastră. Nu mă hazardez să dau un procent. Din punctul meu de vedere, noi plecăm la luptă deschis, noi plecăm cu intenția de a face un joc bun și de a ne juca șansa de a accede în semifinale.”

BCM U Pitești a terminat sezonul regulat pe locul al 6-lea, cu 34 de puncte, și o va întâlni în prima rundă de playoff pe CSM CSU Oradea.

*foto: Facebook - BCM U FC Argeș Pitești



Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Nini
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CSM CSU Oradea

David Istrate, Mara Mihăilescu / 06 April 2019 / 22:29


Galerie foto


0 
Chiar daca are multi “sustinatori” in sala, eu chiar il felicit pentru faptul ca acorda incredere tinerilor. Chiar daca meciul nu a avut o miza pentru clasament, felicitari! 
06 April 2019 22:44
0 
*chiar 
06 April 2019 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia.asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini.. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:19
mikki glumind vorbind..
0 
nu cred ca Dule vrea sa-si arate valoarea in competitia de la noi doar antrenand niste jucatori mai valorosi ca ceilalti.. altfel cred ca vrea sa le dea lectii lui Achim, Fleseriu, Nini, etc. daca echipa ar fi mult mai valoroasa si ar castiga nimeni nu ar vorbi de meritul lui, ci al jucatorilor. stie el ce face, fiti siguri. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:16
mikki @vass bella
0 
cu riscul de a primi dislikuri la greu..echipa UBT a fost superioara daca nu sensibil egala celorlalte competitoare si in ultimii 2 ani. diferenta a facut-o cred antrenorii, micile detalii, greselile proprii..fiecare cred ca si-ar dori sa aduca spuma..dar nu stiu ce provocari poti oferi jucatorilor mai buni ca sa nu mearga in alta parte. sigur si salarii mai mari..dar eu cred ca se poate castiga campionatul fara a arunca banii aiurea. repet daca diferenta de valoare intre UBT si restul va fi mare din start, fara drept de apel, nu stiu ce rost ar avea prezenta lui Dule pe banca deoarece si Silva ar putea sta lejer. cred ca nici Dule nu a solicitat jucatori extraordinari pt a castiga campionatul in Romania. cei adusi fiti sigur ca au girul lui, fara nici o chestie. prezenta lui pe banca garanteaza existenta unei echipe cu adevarat, multa, multa munca si antrenament la greu si luarea celor mai bune decizii in timpul partidelor..iar daca nu vor confirma se vor autoexclude si vor veni altii. situatia cred ca e de domeniul normalitatii. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:11