Florin Nini: „Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun”


BCM U Pitești a fost aproape de o victorie în compania lui U-BT Cluj-Napoca

În această seară, sala din Trivale a găzduit duelul dintre BCM U FC Argeș Pitești și U-BT Cluj-Napoca, două formații ce ocupau poziții vecine în clasament. Jocul a fost unul foarte echilibrat până la pauză, dar apoi gazdele au preluat conducerea, ajungând la un moment dat la un avantaj de 9 puncte. În cele din urmă, elevii lui Mihai Silvășan au revenit și s-au impus la o diferență de 3 puncte, scor 83-80.

După încheierea confruntării, tehnicianul argeșenilor, Florin Nini, s-a arătat mulțumit de modul în care au evoluat jucătorii săi și a oferit câteva detalii pe care le-a observat în jocul echipei sale.

„Un meci frumos, o propagandă frumoasă baschetului, însă noi suntem în momentul în care am zis să adunăm cât mai multe puncte, să reușim cât mai multe victorii. Pot să spun că am plecat un pic cu un pas în spate prin faptul că a trebuit să îl folosesc pe Jeremic pe poziția 1, Person având o indisponibilitate la glezna stângă. Ce să vă spun, eu felicit băieții pentru modul în care au luptat, a fost un angajament bun și s-a văzut lipsa de experiență în anumite momente. Din punctul meu de vedere, am greșit două situații în apărare, însă le-am greșit în fața unui jucător de excepție, cum este Rasic. Este foarte, foarte dificil când ai o rotație scurtă doar în meciul acesta, din cauza indisponibilităților și sigur că oboseala acumulată de Jeremic pe poziția 1 nu a mai făcut să fie în continuare omul nostru de coș. Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun, din nou am făcut recuperări bune ceea ce înseamnă că este potențial din punct de vedere al apărării. E un meci total diferit de cel pe care l-am jucat în compania echipei din Oradea, însă am avut procentaje mai slabe la aruncările libere și sigur, la aruncările de 3 puncte. Acolo cred că s-a făcut diferența, am avut și noi pe final 2-3 aruncări și sigur că dacă acelea intrau era diferit. În rest, ne pregătim, eu mi-am felicitat băieții, trebuie să jucăm doar în acest fel, doar cu asemenea intensitate pentru că doar așa putem câștiga ca echipă. Felicit și banca, s-au folosit mulți jucători, suntem nevoiți în anumite momente să jucăm cu doi români, am jucat și cu trei români pe teren, dar asta pentru mine este un lucru bun, pentru că ne arată că jucătorii noștri au potențial. Prin asemenea meciuri, prin intensitate, prin duritatea jocurilor de acest gen, cu siguranță că vor câștiga experiență, care ne va ajuta în momentele în care avem nevoie să câștigăm partide decisive.”

În urma acestei partide, BCM U FC Argeș Pitești a încasat cea de-a 5-a înfrângere stagională și cu 3 victorii se clasează pe locul al 5-lea în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Următoarea partidă pentru formația din Pitești va avea loc luni, 10 decembrie, pe teren propriu, în compania lui BC CSU Sibiu.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 05 December 2018 / 21:45


Galerie foto


adu Ce se intampla???
0 
De ce pierdem meciurile??? Ne poate spune si noua cineva?ceva concret, nu scuze ca n.am avut rotatie. Asta nu tine la toti.Hai sa vedem unde gresim..de ce in momentele importante nu putem sa marcam sau sa ne aparam?ca eu zic ca jucatori avem, dar nu sunt pusi in valoare. 
05 December 2018 23:14
0 
Chiar cred ca a fost un ghinion. 
06 December 2018 00:42
adu Ghinion
0 
Pai mai bine zicea ca e ghinion, ca s-au pregatit dar asta e . Dar cand gasesti tot felul de scuze pentru copii mici nu-mi place si nu mi se pare corect.Are lot de lot la dispozitie. 
06 December 2018 18:29
gyke Nini
-1 
Hai că e amuzantă faza asta cu rotația scurtă... Îți lipsește un jucător și ăsta e alibiul tău. Pe hârtie, Piteștiul are una dintre cele mai lungi rotații, cu 6 străini buni, 3 jucători de U23 absolut decenți și 2 români de echipă națională, deci despre ce vorbim. Motivele trebuie găsite în altă parte.  
06 December 2018 08:20
adu Person
0 
Si cand era valid person, dl profesor il baga pe tudor.Cred ca o sa se termine si campionatul si noi nu stim cu cine sa jucam. 
06 December 2018 10:39
0 
Rotatie scurta la poz 1, nu stiu daca v ati dat voi seama. Pai Sibiul cum ar putea arata fara Hardy sau Tamulis? Adica fara un G strain 
06 December 2018 12:03
adu Da..
0 
Orice jucator e greu de inlocuit.dar daca stii ca nu poate juca unul sau altul pregatesti meciul asa.Aici intervine priceperea antrenorului.noi cu cluj am jucat bine pana la urma.dar sa faca ceva sa si castige..dar sa stie ce sa faca..timpul nu asteapta pe pitesti si acum se termina campionatul. 
06 December 2018 18:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
LNBM MVP - Etapa 4, F2: Ivan Siriscevic
Kyndall Dykes, al doilea nominalizat 
Pedja Stamenkovic, triple-double în campionatul din Cehia
Fostul fundaș de la U BT Cluj-Napoca și-a purtat noua echipă spre al 4-lea succes stagional 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36