Florin Nini: „Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun”


BCM U Pitești a fost aproape de o victorie în compania lui U-BT Cluj-Napoca

În această seară, sala din Trivale a găzduit duelul dintre BCM U FC Argeș Pitești și U-BT Cluj-Napoca, două formații ce ocupau poziții vecine în clasament. Jocul a fost unul foarte echilibrat până la pauză, dar apoi gazdele au preluat conducerea, ajungând la un moment dat la un avantaj de 9 puncte. În cele din urmă, elevii lui Mihai Silvășan au revenit și s-au impus la o diferență de 3 puncte, scor 83-80.

După încheierea confruntării, tehnicianul argeșenilor, Florin Nini, s-a arătat mulțumit de modul în care au evoluat jucătorii săi și a oferit câteva detalii pe care le-a observat în jocul echipei sale.

„Un meci frumos, o propagandă frumoasă baschetului, însă noi suntem în momentul în care am zis să adunăm cât mai multe puncte, să reușim cât mai multe victorii. Pot să spun că am plecat un pic cu un pas în spate prin faptul că a trebuit să îl folosesc pe Jeremic pe poziția 1, Person având o indisponibilitate la glezna stângă. Ce să vă spun, eu felicit băieții pentru modul în care au luptat, a fost un angajament bun și s-a văzut lipsa de experiență în anumite momente. Din punctul meu de vedere, am greșit două situații în apărare, însă le-am greșit în fața unui jucător de excepție, cum este Rasic. Este foarte, foarte dificil când ai o rotație scurtă doar în meciul acesta, din cauza indisponibilităților și sigur că oboseala acumulată de Jeremic pe poziția 1 nu a mai făcut să fie în continuare omul nostru de coș. Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun, din nou am făcut recuperări bune ceea ce înseamnă că este potențial din punct de vedere al apărării. E un meci total diferit de cel pe care l-am jucat în compania echipei din Oradea, însă am avut procentaje mai slabe la aruncările libere și sigur, la aruncările de 3 puncte. Acolo cred că s-a făcut diferența, am avut și noi pe final 2-3 aruncări și sigur că dacă acelea intrau era diferit. În rest, ne pregătim, eu mi-am felicitat băieții, trebuie să jucăm doar în acest fel, doar cu asemenea intensitate pentru că doar așa putem câștiga ca echipă. Felicit și banca, s-au folosit mulți jucători, suntem nevoiți în anumite momente să jucăm cu doi români, am jucat și cu trei români pe teren, dar asta pentru mine este un lucru bun, pentru că ne arată că jucătorii noștri au potențial. Prin asemenea meciuri, prin intensitate, prin duritatea jocurilor de acest gen, cu siguranță că vor câștiga experiență, care ne va ajuta în momentele în care avem nevoie să câștigăm partide decisive.”

În urma acestei partide, BCM U FC Argeș Pitești a încasat cea de-a 5-a înfrângere stagională și cu 3 victorii se clasează pe locul al 5-lea în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Următoarea partidă pentru formația din Pitești va avea loc luni, 10 decembrie, pe teren propriu, în compania lui BC CSU Sibiu.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 05 December 2018 / 21:45


Galerie foto


adu Ce se intampla???
0 
De ce pierdem meciurile??? Ne poate spune si noua cineva?ceva concret, nu scuze ca n.am avut rotatie. Asta nu tine la toti.Hai sa vedem unde gresim..de ce in momentele importante nu putem sa marcam sau sa ne aparam?ca eu zic ca jucatori avem, dar nu sunt pusi in valoare. 
05 December 2018 23:14
0 
Chiar cred ca a fost un ghinion. 
06 December 2018 00:42
adu Ghinion
0 
Pai mai bine zicea ca e ghinion, ca s-au pregatit dar asta e . Dar cand gasesti tot felul de scuze pentru copii mici nu-mi place si nu mi se pare corect.Are lot de lot la dispozitie. 
06 December 2018 18:29
gyke Nini
-1 
Hai că e amuzantă faza asta cu rotația scurtă... Îți lipsește un jucător și ăsta e alibiul tău. Pe hârtie, Piteștiul are una dintre cele mai lungi rotații, cu 6 străini buni, 3 jucători de U23 absolut decenți și 2 români de echipă națională, deci despre ce vorbim. Motivele trebuie găsite în altă parte.  
06 December 2018 08:20
adu Person
0 
Si cand era valid person, dl profesor il baga pe tudor.Cred ca o sa se termine si campionatul si noi nu stim cu cine sa jucam. 
06 December 2018 10:39
0 
Rotatie scurta la poz 1, nu stiu daca v ati dat voi seama. Pai Sibiul cum ar putea arata fara Hardy sau Tamulis? Adica fara un G strain 
06 December 2018 12:03
adu Da..
0 
Orice jucator e greu de inlocuit.dar daca stii ca nu poate juca unul sau altul pregatesti meciul asa.Aici intervine priceperea antrenorului.noi cu cluj am jucat bine pana la urma.dar sa faca ceva sa si castige..dar sa stie ce sa faca..timpul nu asteapta pe pitesti si acum se termina campionatul. 
06 December 2018 18:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23