Florin Nini: „Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun”


BCM U Pitești a fost aproape de o victorie în compania lui U-BT Cluj-Napoca

În această seară, sala din Trivale a găzduit duelul dintre BCM U FC Argeș Pitești și U-BT Cluj-Napoca, două formații ce ocupau poziții vecine în clasament. Jocul a fost unul foarte echilibrat până la pauză, dar apoi gazdele au preluat conducerea, ajungând la un moment dat la un avantaj de 9 puncte. În cele din urmă, elevii lui Mihai Silvășan au revenit și s-au impus la o diferență de 3 puncte, scor 83-80.

După încheierea confruntării, tehnicianul argeșenilor, Florin Nini, s-a arătat mulțumit de modul în care au evoluat jucătorii săi și a oferit câteva detalii pe care le-a observat în jocul echipei sale.

„Un meci frumos, o propagandă frumoasă baschetului, însă noi suntem în momentul în care am zis să adunăm cât mai multe puncte, să reușim cât mai multe victorii. Pot să spun că am plecat un pic cu un pas în spate prin faptul că a trebuit să îl folosesc pe Jeremic pe poziția 1, Person având o indisponibilitate la glezna stângă. Ce să vă spun, eu felicit băieții pentru modul în care au luptat, a fost un angajament bun și s-a văzut lipsa de experiență în anumite momente. Din punctul meu de vedere, am greșit două situații în apărare, însă le-am greșit în fața unui jucător de excepție, cum este Rasic. Este foarte, foarte dificil când ai o rotație scurtă doar în meciul acesta, din cauza indisponibilităților și sigur că oboseala acumulată de Jeremic pe poziția 1 nu a mai făcut să fie în continuare omul nostru de coș. Mă bucur că am reușit să avem un ritm bun, din nou am făcut recuperări bune ceea ce înseamnă că este potențial din punct de vedere al apărării. E un meci total diferit de cel pe care l-am jucat în compania echipei din Oradea, însă am avut procentaje mai slabe la aruncările libere și sigur, la aruncările de 3 puncte. Acolo cred că s-a făcut diferența, am avut și noi pe final 2-3 aruncări și sigur că dacă acelea intrau era diferit. În rest, ne pregătim, eu mi-am felicitat băieții, trebuie să jucăm doar în acest fel, doar cu asemenea intensitate pentru că doar așa putem câștiga ca echipă. Felicit și banca, s-au folosit mulți jucători, suntem nevoiți în anumite momente să jucăm cu doi români, am jucat și cu trei români pe teren, dar asta pentru mine este un lucru bun, pentru că ne arată că jucătorii noștri au potențial. Prin asemenea meciuri, prin intensitate, prin duritatea jocurilor de acest gen, cu siguranță că vor câștiga experiență, care ne va ajuta în momentele în care avem nevoie să câștigăm partide decisive.”

În urma acestei partide, BCM U FC Argeș Pitești a încasat cea de-a 5-a înfrângere stagională și cu 3 victorii se clasează pe locul al 5-lea în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Următoarea partidă pentru formația din Pitești va avea loc luni, 10 decembrie, pe teren propriu, în compania lui BC CSU Sibiu.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

David Istrate / 05 December 2018 / 21:45


Galerie foto


adu Ce se intampla???
0 
De ce pierdem meciurile??? Ne poate spune si noua cineva?ceva concret, nu scuze ca n.am avut rotatie. Asta nu tine la toti.Hai sa vedem unde gresim..de ce in momentele importante nu putem sa marcam sau sa ne aparam?ca eu zic ca jucatori avem, dar nu sunt pusi in valoare. 
05 December 2018 23:14
0 
Chiar cred ca a fost un ghinion. 
06 December 2018 00:42
adu Ghinion
0 
Pai mai bine zicea ca e ghinion, ca s-au pregatit dar asta e . Dar cand gasesti tot felul de scuze pentru copii mici nu-mi place si nu mi se pare corect.Are lot de lot la dispozitie. 
06 December 2018 18:29
gyke Nini
-1 
Hai că e amuzantă faza asta cu rotația scurtă... Îți lipsește un jucător și ăsta e alibiul tău. Pe hârtie, Piteștiul are una dintre cele mai lungi rotații, cu 6 străini buni, 3 jucători de U23 absolut decenți și 2 români de echipă națională, deci despre ce vorbim. Motivele trebuie găsite în altă parte.  
06 December 2018 08:20
adu Person
0 
Si cand era valid person, dl profesor il baga pe tudor.Cred ca o sa se termine si campionatul si noi nu stim cu cine sa jucam. 
06 December 2018 10:39
0 
Rotatie scurta la poz 1, nu stiu daca v ati dat voi seama. Pai Sibiul cum ar putea arata fara Hardy sau Tamulis? Adica fara un G strain 
06 December 2018 12:03
adu Da..
0 
Orice jucator e greu de inlocuit.dar daca stii ca nu poate juca unul sau altul pregatesti meciul asa.Aici intervine priceperea antrenorului.noi cu cluj am jucat bine pana la urma.dar sa faca ceva sa si castige..dar sa stie ce sa faca..timpul nu asteapta pe pitesti si acum se termina campionatul. 
06 December 2018 18:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CS Rapid București a întors meciul cu CSM Miercurea Ciuc și a câștigat după 2 reprize de overtime
Americanii celor două echipe au fost protagoniștii acestui duel, ambii bifând câte un double-double 
Vești proaste pentru SCM Timișoara. Tribunalul Timiș a recunoscut în România cele două hotărâri BAT
Clubul bănățean va trebui să achite peste 150.000 de euro către cei patru sportivi 
Zarko Djuric a fost cel mai eficient jucător al celor de la CSA Steau
Aportul sârbului nu a fost suficient pentru a bifa o victorie în Sala Polivalentă din Craiova 
Surse: Jonathan Person, pe făraș la BCM U Pitești?
Clubul din Trivale vrea să renunțe la serviciile internaționalului suedez 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 2 puncte 
Goran Gajovic, omul meciului în victoria contra CSA Steaua
Muntenegreanul a fost cel mai eficient jucător al gazdelor 
SCM U Craiova câștigă meciul de pe teren propriu contra CSA Steaua
Oltenii și-au adjudecat partida la 9 puncte diferență, scor 75-66 
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 13 puncte 
Jahii Carson, noul transfer al lui BCM U Pitești, este vedetă pe youtube
Americanul este protagonistul mai multor clipuri spectaculoase pe internet (Video) 
Grupa valorică C. Victorii clare pentru CSM Târgu Mureș și CSM Phoenix Galați
Cele două formații au trecut de Agronomia București, respectiv CSM Sighetu Marmației 
gyke @romeovura
0 
Cateva intrebari care ma chinuie de cand am vazut comentariul:
1. V-ati uitat in clasament?
2. Ati remarcat ca Pitesti are 4 sau 5 victorii in minus fata de echipele de pe podium?
3. Stiti ca in Top6 echipele continua cu rezultatele obtinute in GVA?
4. Va aduceti aminte ca Oradea, Cluj sau Sibiu au fost in permanenta in top4 aproape in orice monet in ultimele 2-3 campionate?
5. Daca ati raspuns cu da la toate cele de mai sus, cum credeti ca se justifica "sansele mari" pe care le are Pitestiul de a urca "pe locurile 2-4 pana in play-off"?
sa nu fiu inteles gresit, Pitesiul are sanse sa urce mai sus de cat e acum, doar ca va fi extrem de greu daca judeci putin. S-a format o diferenta mare in clasament, iar deasupra sunt echipe foarte bune, peste care le va fi foarte dificil sa treaca; Clujul si cand joaca prost castiga (vezi ultimele meciuri); Oradea are un nivel de joc extrem de ridicat in acest moment; Sibiul si-a ridicat si el jocul in ultimele meciuri, iar acasa e extrem de greu de invins; Craiova si-a facut o echipa buna, cu antrenor meserias, iar reultatele o confirma.
In plus Pitesti are acum cativa jucatori accidentati, moralul e jos, suporterii incep sa carcoteasca.
Inca odata, au sansele lor, mai ales daca vor reusi sa lege rapid 2-3 victorii, doar ca e teribil de greu. 
click pt. Articol 13 December 2018 12:28
andrac Surse
0 
Ati mai avut niste surse cu Barro in vara, neadevarate. Eu nu cred ca e momentul bun in care sa se renunte la el pentru ca Bishop e accidentat. As vedea schimbarea doar daca Person e accidentat (nu a jucat ultimele meciuri). Sper sa nu fie cazul. 
click pt. Articol 13 December 2018 09:29
studentU circarii astia
0 
fara disciplina tactica de obicei nu se prea adapteaza la stilul de joc rigid din Europa. Sa vedem daca pe langa shemele de And1 executate in fata unor amatori din colegiu sau Grecia mai stie si ceva baschet. Cu patrunderi de genul asta mi l mananca baietii nostrii (decla noi din campionat) cu fulgi cu tot 😃 
click pt. Articol 12 December 2018 22:25
0 
Sper sa nu fie un PG scorer (gen Martinic, Laser), ci sa fie unul altruist, preocupat sa-si puna colegii in valoare. Nu cred este loc de inca un consumator de mingi pe langa Jeremic si Siriscevic. 
click pt. Articol 12 December 2018 21:42
romeovura transfer
0 
Pare un transfer reusit , si foarte spctaculos felicitari. Cred ca acuma aveti sanse mari la un loc 2-4 pana in play-off 
click pt. Articol 12 December 2018 20:30
adu La prima.vedere
0 
Asa pare la prima vedere dar s.ar putea sa fie peste media campionatului nostru.nu stiu ce jucatori sunt selectionati la u 19 usa,dar se pare ca a fost pe acolo.eu demult asteptam un jucator cu calitatile lui si nu credeam ca o sa vad.. 
click pt. Articol 12 December 2018 17:34
gyke Oare
0 
Koroivos a fost ultima clasată in campionatul Greciei, retrogradand anul trecut. În Grecia, echipele care contează, în afară de Pana și Oly, le numeri pe degetele unui tâmplar 😉, respectiv PAOK, AEK și poate Peristeri. Nivelul competițional nu e ceva wow. Dar, cum am zis, să-l vedem în teren, iar dacă se va dovedi un jucător foarte bun, voi fi primul care-și va recunoaște greșeala.  
click pt. Articol 12 December 2018 16:50
Renan Sa l vedem
0 
La treabă, aveam nevoie de un PG. Cred că Jeremic va fi pus in valoare mult mai bine. Person cred ca va pleca, mi e greu sa cred ca vom tine 7 jucatori straini in lot.Poate vom schimba si pe poziția 5. Până atunci, meciul de la Timișoara poate fi decisiv pentru top 6, trebuie pregătit foarte bine. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:49
adu Bun transfer
0 
F interesant jucatorul.In administratia locala putem schimba ceva?ei au fost pe stadion la meciul fcsb.ului in loc sa vina la echipa lor de baschet. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:48
0 
Sunt de acord. Cea mai evidenta miscare cred ca o sa fie inlocuirea lui Stamenkovic care primeste tot mai putine minute. In afara acestei inlocuiri, sincer nu cred ca o sa mai vedem alta schimbare. 
click pt. Articol 12 December 2018 14:52