Florina Stănici (Diaconu) și Kayla Mobley au înscris 70 de puncte în duelul dintre Rapid și ACS KSE Târgu Secuiesc

22.01.2019

Primele două marcatoare din Liga Națională de Baschet Feminin, Kayla Mobley și Florina Stănici (Diaconu), s-au întâlnit la finalul săptămânii trecute în meciul dintre Rapid București și ACS KSE Târgu Secuiesc. Covăsnencele s-au impus cu 75-69 în etapa a 4-a din Grupa Galbenă. Mobley a înscris 40 de puncte și a încheiat în double-double, iar Stănici (Diaconu) a marcat 30 de puncte pentru gazde. Tinerele Matei și Debreczi le-au secondat, terminând cu double-double.

Kayla Mobley a reușit al 13-lea double-double în 14 meciuri jucate cu ACS KSE Târgu Secuiesc în a doua grupă valorică a Ligii Naționale de Baschet Feminin în acest sezon. Americanca a avut o prestație de excepție în duelul cu formația care luptă pentru ultimul loc care duce în play-off. Mobley a marcat 40 de puncte în 40 de minute și a fost în double-double cu 15 recuperări (2 ofensive/13 defensive). Jucătoarea de 28 de ani a marcat 10 coșuri de la semidistanță din 15 încercări (67%), a scuturat plasa de afară de 3 ori din 8 aruncări (38%) și a transformat 11 libere din 13 (85%). A mai avut o pasă decisivă, 4 greșeli personale, 9 faulturi scoase, 5 mingi pierdute, 6 intercepții și un capac, pentru +46 indice al eficienței.

Cele 46 de unități din dreptul eficienței egalează recordul acestei ediții a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Kristina Higgins a reușit un meci cu +46 eficiență în prima grupă valorică, având 33 de puncte și 19 recuperări în victoria campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la Târgoviște, cu 87-70.

Revenind la Kayla Mobley, aceasta și-a îmbunătățit recordul personal în Liga Națională, grupa a doua valorică. Până la meciul din weekend, americanca marcase cel mai mult, 37 de puncte, în LNBF în meciul pierdut de covăsnence în prelungiri cu CSM Târgu Mureș. Conform statisticilor de pe site-ul frb, Mobley are 369 de puncte în acest campionat, fiind cea mai bună marcatoare într-un clasament în care primele trei evoluează în a doua grupă valorică. Americanca are o medie de 26,4 puncte pe meci și este lider și la recuperări, cu 13,5 mingi prinse la panou pe partidă. În cele 14 meciuri pe care le-a jucat mai are medii de 2,4 pase decisive, 4,4 mingi pierdute, 3,1 intercepții, un capac și 27,2 eficiență în 36:35 minute.

Florina Stănici (Diaconu), coșghetera Rapidului, continuă să dețină recordul de puncte înt-run meci din actuala stagiune a LNBF. Fundașul de 37 de ani reușea 42 de puncte într-un duel cu ACS KSE Târgu Secuiesc, luna trecută. Căpitanul „feroviarelor” și-a trecut în cont o nouă evoluție foarte bună, fiind la al 8-lea meci consecutiv când trece de 20 de puncte.

Veterana echipei din capitală a marcat 30 de puncte în 29:28 minute pe care le-a petrecut pe parchet în întâlnirea cu covăsnencele din etapa a 4-a, ieșind cu 5 greșeli personale. Stănici (Diaconu) a avut 5/11 la aruncările din semicerc (45%), 2/2 de la distanță și 14/14 de la linia de fault. A mai avut 3 recuperări (2/1), 4 pase decisive, 8 faulturi scoase și 4 turnovers, pentru +27 indice al eficienței. Fundașul este pe locul secund la totalul de puncte, cu 350 în 16 meciuri. Aceasta are medii de 21,9 puncte, 6,1 recuperări, 5,9 pase decisive, 3,7 mingi pierdute, 3,6 intercepții și 24 eficiență în 36:07 minute pe meci în acest campionat.

Coșgheterele celor două echipe au fost secondate de coechipierele U23 de sub panou. Raluca Matei și Iringo Debreczi au fost integraliste și au avut câte 12 puncte înscrise și 10 recuperări. Matei a reușit al 6-lea double-double în această ediție de campionat pentru Rapid, al 3-lea consecutiv. Pivotul alb-vișiniilor a înscris 6 coșuri de două puncte din 9 încercări (67%) și a avut o recuperare ofensivă și 9 defensive. Și-a mai trecut în cont 2 pase decisive, 4 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută, 2 intercepții și un capac, cu +23 eficiență. Aceasta a evoluat în 14 etape în actuala ediție a LNBF și are medii de 9,1 puncte pe meci, 11,2 recuperări, 1,5 pase decisive, 2,6 mingi pierdute, 1,4 intercepții și 14,3 eficiență în 30:20 minute. Ana Cuatu a fost în double-digits pentru gazde, cu 13 puncte în 29:54 minute, plus 5 recuperări, 4 pase decisive și 4 intercepții, cu +12 eficiență.

Debreczi a încheiat în double-double pentru a doua oară la rând și este al 3-lea în acest campionat. Covăsneanca a terminat partida din capitală cu 5/11 la șuturile din semicerc (45%) și 2/2 la libere. A contribuit cu 6 recuperări ofensive și 4 defensive. A mai avut 3 pase decisive, 3 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +18 indice al eficienței. Aceasta a disputat 15 meciuri în campionat și are medii de 8,8 puncte, 10,8 recuperări, 1,8 assist-uri, 2,9 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 15,2 eficiență în 36 de minute

După etapa de la finalul săptămânii, cele două echipe sunt vecine de clasament. Rapidul ocupă locul 3 în Grupa Galbenă, cu 25 de puncte, la unul de liderul CSU CSM Oradea și la egalitate cu formația de pe 2, CSM Târgu Mureș. ACS KSE Târgu Secuiesc este pe 4, cu 21 de puncte.

*foto: Alina Cojocaru Photography, Zsoli Jeffwarder