Gaz Metan, obligată să îi plătească peste 30.000 de euro lui Patrick Marcu


Fostul baschetbalist al medieșenilor a avut câștig de cauză în cazul plângerii depusă la BAT

Patrick Marcu a acționat clubul CS Gaz Metan Mediaș la Tribunalul Arbitral FIBA, după neplata mai multor salarii. Germanul a evoluat pentru alb-negrii din sezonul 2010/11 până în luna noiembrie 2012.

În urma deciziei, BAT obligă gruparea de pe Târnava Mare la plata restanțelor salariale în valoare totală de 25.650 de euro, plus alți peste 4.000 reprezentând cheltuieli privind arbitrajul. De asemenea, Gaz Metan mai trebuie să achite 3.575 de euro către FIBA, partea clubului ce trebuie suportată în vederea achitării cheltuielilor arbitrajului, respectiv 1.075 euro către jucător, diferenţa dintre costurile arbitrajului înaintate de Marcu şi suma ce îi va fi rabursată de către BAT.

Gruparea de pe Târnava Mare nu se află la primul proces pierdut în faţa Tribunalului Arbitral. Este cunoscut faptul că problemele financiare ale medieșenilor au condus la neplata salariilor de mai multe ori în ultimii ani. În 2010, Gaz Metan a fost obligată să plătească peste 50.000 de euro lui Leonardo Pomare din aceleași motive.

Recent, Adrian Guțoaia, baschetbalist care a evoluat pentru Mediaș sezonul trecut, a acționat și el clubul în judecată, procesul având termen pe 21 ianuarie 2014.

Aici puteți vedea decizia publicată pe site-ul forului internaţional.

Foto flash: novatv.ro



Citește ultimele știri despre CS Gaz Metan Mediaș
Vizualizează pagina personală a jucătorului Patrick Marcu

Cătălin Chirilă / 27 December 2013 / 12:45


Galerie foto


0 
Atata timp cat GMM respecta deciziile BAT, nu este nici o problema.
Singurele cluburi din tara ce au interdictii datorita nerepsctarii deciziilor BAT sunt:
Club CS Otopeni
Basketball Club Steaua
BCM Elba Timisoara Clubul Sportiv Elba  
28 December 2013 12:38
0 
Ce interdictie sau interdictii are BC Timisoara, si de ce? De cand? Ca urmare a nerespectarii carei decizii ale BAT? 
28 December 2013 21:21
0 
http://www.fiba.com/pages/eng/fc/expe/fat/p/openNodeIDs/19681/selNodeID/19681/sanctions.html 
29 December 2013 08:03
0 
mersi, am vazut, dar nu stiu cu ce ii afecteaza. e din 2011, transfera in continuare, si acum clubul are alta denumire. 
29 December 2013 10:13
sorin unele precizari importante
0 
Clubul de baschet timisorean se numea CS Elba Timisoara,in sezonul 2009-2010,pentru ca sponsorul principal era Elba Timisoara.Decizia din 2011 se refera la acel club si probabil se referea la interdictiile de transferuri,din cauza unor restante financiare(se stie perioada financiara mai grea prin care clubul a trecut).Din urmatorul sezon,Elba si-a retras suportul financiar la ehipa,astfel denumirea echipei a devenit BC Timisoara.Cum plata restantelor s-a facut si litigiul sau litigiile au fost stinse,asadar echipa timisoreana a platit cand a gresit,nu mai poate fi sanctionata pentru ceva pentru care a platit deja.  
29 December 2013 15:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Isaiah Martin, noul pivot de la CSM Galați
Primul jucător străin pentru echipa de la Dunăre 
Andrei Calenic continuă la Dinamo Știința București
Un nou sezon pentru tânărul jucător român la echipa din Ștefan Cel Mare 
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10