Georges Darwiche a jucat primul meci cu peste 10 minute în NCAA


Sportivul român a bifat a șaptea apariție pentru Siena Basketball în acest sezon al campionatului universitar din SUA

georges darwiche ncaa

Georges Darwiche a făcut pasul în vara lui 2018 către campionatul universitar nord american. Fundașul român a ajuns la Siena Saints, o echipă din Albany, New York.

Startul de sezon a fost unul dificil pentru Georges Darwiche. Fostul jucătorul de la Steaua București nu a primit prea multe minute de joc de la antrenorul Jamion Christian. În primele 6 partide în care a fost utilizat, Georges nu a petrecut mai mult de 9 minute pe parchet, la două dintre ele bifând prezența cu un singur minut jucat.

Primul meci în care a primit mai multe minute a fost cel împotriva celor de la College Charleston, când Georges Darwiche a stat 18 minute pe teren. Internaționalul nostru și-a trecut în cont 5 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă și două mingi pierdute. Punctele sale au venit după 1/1 de la 2 puncte și 1/3 de la 3 puncte.

Siena Saints avea să piardă categoric meciul cu College of Charleston, scor 83-58, pe reprize 33-20, 50-30. Acest joc a avut loc marți, 18 decembrie, la Times Union Center din Albany, NY și la care au asistat 4614 de spectatori.

Siena Saints are în acest start de sezon un bilanț de 4 victorii și 7 înfrângeri. Pentru Georges Darwiche și echipa lui mai sunt două jocuri de disputat în acest sezon, cu Holy Cross în deplasare și acasă cu Cal Poly.



Vizualizează pagina personală a jucătorului Georges Darwiche

Bogdan Isailă / 20 December 2018 / 11:47


Galerie foto


pipzn Observatie
0 
Pentru ca nu e prima data cand citesc in articolele dvs. "... un record de ... victorii si ... infrangeri", in conditiile in care numarul de victorii este (clar) mai mic decat ce al infrangerilor. Notiunea de "record" desemneaza o performanta (chiar cel mai bun rezultat posibil la un moment dat), deci evident sensul e pozitiv.
In concluzie cred ca ar trebui sa gasiti alta exprimare, de exemplu "un bilant de 4 victorii si 7 infrangeri". Eventual record ar fi fost daca vorbeam de 11 victorii si 0 infrangeri si nicio alta echipa sa nu fi avut rezultate identice cu aceasta.

PS. Daca va deranjeaza comentariul, se poate sterge insa sper ca mesajul meu sa fie inteles... corect. 
20 December 2018 12:54
0 
Mulțumim de observație. Am corectat. Greșeala mea ca editor că nu am văzut. Uneori ne „americanizăm” prea mult în limbaj. :))

Toate cele bune.  
20 December 2018 14:02
1 
Atat doar ca in engleza "records" are intelesul de "inregistrari" sau in cazul nostru (si pe site-ul euroligii), "rezultate inregistrate".

Numai bine 
20 December 2018 21:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Duke University, la un pas de a fi eliminată din cursa pentru titlul NCAA
Formația condusă de Coach K s-a impus cu greu în fața lui UCF Knights (Video) 
O nouă victorie impresionantă pentru echipa lui Emi Cățe în Liga ACB
UCAM Murcia a câștigat la WiZink Center, arena unde își desfășoară meciurile de pe teren propriu și Real Madrid 
Prestație excelentă pentru Alex Olah în ultima victorie a lui Kangoeroes Mechelen
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al echipei sale în victoria cu Liege Basket 
EuroCup: Valencia Basket și Alba Berlin vor juca finala
Ambele formații s-au calificat după 2-0 la general în semifinale 
Panathinaikos câștigă o partidă extrem de importantă pe terenul Olimpiei Milano
Nick Calathes a făcut un joc excelent, fiind aproape de triple-double (Video) 
Will Clyburn de la CSKA Moscova, amenințat cu moartea pe rețelele de socializare după meciul cu Fenerhahce (Foto)
Euroliga s-a sesizat după acest gest și a luat primele măsuri 
Bayern Munchen o învinge pe Barcelona grație unui coș venit în ultima secundă (Video)
Disputa pentru playoff-ul Euroligii devine din ce în ce mai intensă 
Ja Morant, prestație remarcabilă în prima rundă din March Madness
Tânărul baschetbalist a reușit un triple-double și și-a condus echipa spre victorie (Video) 
Emanuel Cățe, candidat la premiul de „Cel mai bun tânăr” din Champions League
Pivotul român a avut un sezon european excelent alături de UCAM Murcia (Video) 
CSKA Moscova o învinge pe Anadolu Efes și obține cel de-al 21-lea succes stagional
Cory Higgins a adus victoria rușilor cu un coș marcat în ultimele secunde (Video) 
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca desi au avut victorii pe linie in sezonul regulat, au sanse mici la trofeu. Pacat, dar felicitari lui Cate, care a stabilit recordul la capace.
Ce-ar fi un 5 cu VM, Cate, Mandache, Watson si oricare al 5 lea, hai sa zic Kuti sau Bobe? 
click pt. Articol 14 March 2019 10:39
0 
Deci se întâmplă și la nivele mari... 
click pt. Articol 18 February 2019 12:28
mikki puncte Ginyard
0 
..adunate mi-au iesit.. 13 (3 de 2, 1 de 3 si 4 de 1) nu 9. 
click pt. Articol 17 February 2019 10:17
trancer Oradea
0 
La Oradea omul a fost folosit putin și de multe ori nu pe poziția lui naturala. Asta e sigur, restul e can can, declarații caraghioase și contradictorii. Cert este ca Oradea avea un jucător mai mult decât ok. 
click pt. Articol 16 February 2019 14:48
0 
se confirma ca a fost caracter 0, in ciuda declaratiilor mieroase de dupa plecare. Achim a avut dreptate. 
click pt. Articol 16 February 2019 13:56
gyke Mda
0 
Nu avea cum să joace așa la voi. Acum se știe, nu a simțit nimic pentru culorile clubului și frumosul oraș Oradea...  
click pt. Articol 16 February 2019 11:13
6X ????
0 
Dacă juca cu acest randament și la noi ce era și unde eram? 
click pt. Articol 16 February 2019 10:48