Georges Darwiche ratează Campionatul European U20-Divizia A


Baschetbalistul Stelei va fi înlocuit de Sabin Cîrstoveanu, de la Agronomia București

georges darwiche romania u20

Naționala de baschet masculin U20 a României va juca la turneul final EuroBasket U20 – Divizia A din Chemnitz fără unul dintre cei mai importanți jucători din națională.

Conducătorul de joc al celor de la CSM Steaua Eximbank, Georges Darwiche, va rata turneul final. Darwiche a jucat încă din februarie cu o problemă la picior, motiv pentru care a ratat mai multe meciuri ale Stelei, dar și partida naționalei de seniori a României din duelul cu Croația din preliminariile Cupei Mondiale 2019.

Darwiche a fost inițial convocat în lotul naționalei U20 de către noul antrenor, Mihai Silvășan. El era unul dintre cei doi supraviețuitori ai echipei campioane din sezonul trecut la EuroBasket - Divizia B, alături de Ionuț Berceanu. Acum pivotul Craiovei rămâne singurul jucător care a ridicat deasupra capului trofeul de campion al Europei la U20 – divizia B la Oradea, în 2017.

În locul lui Darwiche a fost convocat de urgență la lot MVP-ul turneului final U20 din 2018, Sabin Cîrstoveanu. Jucătorul Agronomiei a marcat 32 de puncte în partida care a decis titlul în favoarea Agronomiei, în compania celor de la Știința București. (interviu acordat de Cîrstoveanu site-ului nostru)

georges darwiche romania u20

Din lotul României U20, pe lângă Berceanu și Cîrstoveanu, mai fac parte Dragoș Diculescu, Tudor Fometescu, Andrei Mureșan, Lucas Tohătan, Edward Petrescu, Dimitris Georgiadis, Ionuț Berceanu, Camil Berculescu, Christian Chițu, Daniel Ioniță, Daniel Mâinea și David Vida.

*foto: fiba.basketball/Alina Cojocaru



Vizualizează pagina personală a jucătorului Georges Darwiche

Eduard Popa, David Istrate / 11 July 2018 / 19:23


Galerie foto


threepointer Stai sa inteleg
0 
E clar ca Darwiche avea niste probleme,dar nu asta vreau eu sa subliniez.Stiu ca noi mergem la U20 anul asta sa impartim terenul cu echipe de talia Greciei etc,nu e rusine in asta,dar noi am vrut sa ne ducem la U20 fara MVP-ul nostru de la U20?Pe ce baza se fac selectiile astea totusi?Nu ii cunosc pe cei care nu joaca in LNBM si nu zic ca poate cei selectionati nu merita,dar chiar MVP-ul sa nu fie chemat la nationala mi se pare foarte absurd. 
11 July 2018 20:55
0 
Din cate am inteles, fiind pe a 12-a a dat bacul in sesiunea normal, nu in cea pentru olimpici si atunci nu a putut fi la perioada de pregatiri. De-aia nu a fost selectat. 
11 July 2018 22:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Serbia nu a dat nicio șansă României în optimile EuroBasket U20 – divizia A
Ex-iugoslavii au câștigat la o diferență de 47 de puncte 
Camil Berculescu, cel mai bun marcator al României U20 în meciul cu Germania
„Vulturii mici” vor întâlni Serbia în optimile EuroBasket U20 – divizia A 
Dragoş Diculescu, performanţă excelentă contra Germaniei
Tânărul baschetbalist a reuşit primul double-double al României la Eurobasket U20 – divizia A 
România, prestație încurajatoare împotriva Germaniei, în ultimul meci din grupele EuroBasket U20 – divizia A
Tricolorii au ținut aproape contra gazdelor competiției timp de 35 de minute 
Germania a învins și Grecia și așteaptă duelul cu România
Programul zilei a treia de la EuroBasket U20 – divizia A 
România U20 feminin rămâne în Divizia B și anul viitor
Tricolorele au pierdut finala mică în fața Lituaniei și încheie pe patru turneul de la Oradea 
Germania câștigă extrem de greu cu Israel în Grupa C de la EuroBasket U20 – divizia A
Rezultatele și programul în grupa României 
Camil Berculescu a fost principalul marcator al României în duelul cu Grecia
Tânărul baschetbalist a înscris aproape o treime din punctele echipei la meciul de debut de la EuroBasket U20 – divizia A 
Naționala feminină U20 întâlnește din nou Lituania, cu promovarea în joc
Finala mică începe la ora 17:15, iar câștigătoarea turneului de la Oradea se va stabili în meciul de la 19:30 
România U20 pierde semifinala cu Cehia și va lupta duminică pentru promovarea în Divizia A
Tricolorele au revenit după un început slab, dar nu au putut să repună mingea în joc pe final, când erau la un punct în spate  
un moldovean Normalitate
0 
Am vazut meciul din min. 5 cand scorul era deja 24-8. Ce s-a intamplat din acest moment si pana in min 16 ar trebui sa stea la baza "unui nou inceput " in baschetul juvenil romanesc. Baietii au alergat, au luptat, s-au ajutat intre ei, au pasat ca o echipa si scorul a reflectat acest lucru 38-24 in min.16. Am rezistat 10 min in fata Serbiei. Apararea zona 3-2 foarte , foarte mobila si agresiva a creat mari probleme sarbilor. Au avut 2/10 la 3 si doar 5 rec.ofensive iar ai nostri au facut interceptii si au marcat pe contraatac.In atac aruncarea de la distanta nu a mers deloc ( 0/9 la pauza) dar Muresan a colaborat foarte bine cu Calenic la interior( 5 pick and roll foarte bune cu 3 finalizate ) si au reusit niste faze foarte frumoase. Dupa min 16 , Silvasan a inceput sa roteasca jucatorii, logic pt ca aparuse oboseala si incet incet sarbii s-au dus la 20 puncte in min.20.
Dupa pauza meciul nu a mai avut istoric. Inclin sa cred ca stafful nostru a incercat sa odihneasca jucatorii importanti ( Diculescu, Berculescu, Petrescu ) in vederea meciurilor din 9-16. Am vazut situatii usor deplasate cand noi jucam cu 2 oameni de 1,75 ( Carstoveanu si Muresan ) si 3 intre 1,90 -2 m iar sarbii aveau in teren 5 oameni 1,90-2,05 .
Increderea acordata lui Muresan a dat rezultate, a jucat bine, a avut grija de minge si a facut cateva scheme foarte reusite cu Calenic.
Nu au jucat Fometescu si Georgiadis, posibil accidentati iar la un meci cu un astfel de ritm ai nevoie de 12 oameni asa cum au avut sarbii.
Concluzia : Ai nostri au aratat mai mult ca o echipa ceea ce este un semn foarte bun. In continuare nu facem cum trebuie "box out " si dam foarte multe recuperari ofensive si implicit puncte usoare. 
click pt. Articol 19 July 2018 09:50
0 
Mai bine sa vina la Oradea daca vrea sa devina jucator cu adevarat. :)))) 
click pt. Articol 18 July 2018 23:45
u66 Berculescu
0 
Ar fi bine ca Silva sa il aiba in vedere ca o posibilă concurență pe postul lui Kuti. 
click pt. Articol 18 July 2018 15:00
dancri Oradea
0 
Anul trecut la Oradea a fost lume la meciurile Romaniei, iar la semifinala si finala sala a fost aproape plina. 
click pt. Articol 17 July 2018 14:39
Oldtimer " Jocul se bazeaza foarte mult pe realizarile individuale..."
0 
este "brand"- ul d-lui antrenor Silvasan. Care, o vreme, a avut si noroc chior, cu adversarii prinsi in diferite ipostaze incomode... asa a obtinut 4 trofee in 2 ani...
Povestea cu ulciorul a patit-o in recent incheiatul Play-off...Oare a invatat ceva?...
Ar putea sa ia exemplu de la un coleg de generatie, din alt sport (ce-i drept, mult mai bogat decat baschetul), care a avut si el realizari notabile, in tara si strainatate, si a obtinut recent licenta de antrenor...va antrena echipa de juniori U 14 a clubului unde a pus, copios, umarul la cucerirea Cupei Ligii Campionilor Europeni acum 8 ani.
Acesta da dovada ca stie foarte bine ca performanta se castiga prin multa munca iar experienta intr-un domeniu, prin a incepe de la un nivel inferior. 
click pt. Articol 17 July 2018 11:15
studentU inca ceva
0 
am vazut si eu acum pe sarite inregistrarea meciului.
Cat public e in sala aia si ce atmosfera. Parca zici ca se joaca la seniori. Nu stiu cum a fost anul trecut la Oradea dar in general la meciurile de juniori e sala goala, sunt numai parinti si cunostinte.
 
click pt. Articol 17 July 2018 09:16
0 
merci pt acest game review.
dupa primele doua meciuri ratate ma bucur ca baietii au iesit din competitie cu unui joc mai bun, in care au incercat mai mult.
Eu nu stiu Berculescu de ce nu joaca deloc la U? Adica Muresan prinde minute bune in ciuda taliei care nu il avantajeaza. Poate pt ca face mai bine faza defensiva? Silva doar asta sa fi invatat de la Marcel Tenter? De la Tab Baldwin n-a invatat nimic, ca pe vremea lui aveam si ceva scheme in atac. Bine, si niste jucatori super care sa le execute, ce-i drept.  
click pt. Articol 17 July 2018 09:07
un moldovean Diferenta mincinoasa
0 
Baietii nostri au jucat cu curaj si au demonstrat ca daca "pun osul" pot sa faca meciuri mai echilibrate. Inaintea ultimului sfert scorul era 64-64 iar diferenta , mult prea mare, s-a produs in ultimele 3-4 minute.
Am vazut meciul pe canalul FIBA si mi-a placut atitudinea din defensiva unde toti au luptat si "au dat din picioare " . O veche meteahna; nu se face blocaj defensiv corespunzator. Dupa aruncarea adversarului toti urmaresc mingea incercand recuperarea iar adversarul ne-a taxat de multe ori prin jucatorii de forta Stanic si Olinic.
In atac schemele sunt extrem de sarace. Jocul se bazeaza foarte mult pe realizarile individuale iar in acest meci am trait prin aruncarile de la distanta care au intrat foarte bine si patrunderile lui Berculescu.
Tohatan a reusit sa asigure tranzitia mingii in siguranta dar presiunea la care a fost supus in permanenta nu i-a permis sa deseneze prea multe scheme. Am vazut 2-3 pick-and roll bune dar Berceanu si Georgiadis au fost complet neinspirati.
Interesanta evolutia lui Diculescu, un jucator cu calitati excelente cu indemanare si cu sut de la distanta foarte bun 5/7 de la 3 dar cu momente de "orbire " cand face prostie dupa prostie , pierzand mingea din dribling si adoptand solutii de pasare fanteziste si ineficiente.
Berculescu foarte bun pe faza de atac dar in aparare are mari probleme datorita rigiditatii si lipsei de reactie. A fost depasit usor in cateva randuri de adversarul direct, cu o simpla rupere de ritm.
Una peste alta, succes , baieti ! Este Divizia A. 
click pt. Articol 17 July 2018 08:23
0 
Un parcurs decent care se putea incheia cu o calificare in Grupa valorica A. Ar fi fost extraordinar pt ca, din ce am inteles, majoritatea jucatoarelor ar fi fost eligibile si sezonul viitor. Se pare ca avem o generatie buna care ar trebui sustinuta in continuare si in LNBF 
click pt. Articol 16 July 2018 13:52
0 
Din cate am inteles, fiind pe a 12-a a dat bacul in sesiunea normal, nu in cea pentru olimpici si atunci nu a putut fi la perioada de pregatiri. De-aia nu a fost selectat. 
click pt. Articol 11 July 2018 22:57