Georges Darwiche ratează Campionatul European U20-Divizia A


Baschetbalistul Stelei va fi înlocuit de Sabin Cîrstoveanu, de la Agronomia București

georges darwiche romania u20

Naționala de baschet masculin U20 a României va juca la turneul final EuroBasket U20 – Divizia A din Chemnitz fără unul dintre cei mai importanți jucători din națională.

Conducătorul de joc al celor de la CSM Steaua Eximbank, Georges Darwiche, va rata turneul final. Darwiche a jucat încă din februarie cu o problemă la picior, motiv pentru care a ratat mai multe meciuri ale Stelei, dar și partida naționalei de seniori a României din duelul cu Croația din preliminariile Cupei Mondiale 2019.

Darwiche a fost inițial convocat în lotul naționalei U20 de către noul antrenor, Mihai Silvășan. El era unul dintre cei doi supraviețuitori ai echipei campioane din sezonul trecut la EuroBasket - Divizia B, alături de Ionuț Berceanu. Acum pivotul Craiovei rămâne singurul jucător care a ridicat deasupra capului trofeul de campion al Europei la U20 – divizia B la Oradea, în 2017.

În locul lui Darwiche a fost convocat de urgență la lot MVP-ul turneului final U20 din 2018, Sabin Cîrstoveanu. Jucătorul Agronomiei a marcat 32 de puncte în partida care a decis titlul în favoarea Agronomiei, în compania celor de la Știința București. (interviu acordat de Cîrstoveanu site-ului nostru)

georges darwiche romania u20

Din lotul României U20, pe lângă Berceanu și Cîrstoveanu, mai fac parte Dragoș Diculescu, Tudor Fometescu, Andrei Mureșan, Lucas Tohătan, Edward Petrescu, Dimitris Georgiadis, Ionuț Berceanu, Camil Berculescu, Christian Chițu, Daniel Ioniță, Daniel Mâinea și David Vida.

*foto: fiba.basketball/Alina Cojocaru



Vizualizează pagina personală a jucătorului Georges Darwiche

Eduard Popa, David Istrate / 11 July 2018 / 19:23


Galerie foto


threepointer Stai sa inteleg
0 
E clar ca Darwiche avea niste probleme,dar nu asta vreau eu sa subliniez.Stiu ca noi mergem la U20 anul asta sa impartim terenul cu echipe de talia Greciei etc,nu e rusine in asta,dar noi am vrut sa ne ducem la U20 fara MVP-ul nostru de la U20?Pe ce baza se fac selectiile astea totusi?Nu ii cunosc pe cei care nu joaca in LNBM si nu zic ca poate cei selectionati nu merita,dar chiar MVP-ul sa nu fie chemat la nationala mi se pare foarte absurd. 
11 July 2018 20:55
0 
Din cate am inteles, fiind pe a 12-a a dat bacul in sesiunea normal, nu in cea pentru olimpici si atunci nu a putut fi la perioada de pregatiri. De-aia nu a fost selectat. 
11 July 2018 22:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România, în continuare pe poziția a 58-a în FIBA World Ranking
Tricolorii se mențin în clasamentul FIBA chiar și după eșecul din Macedonia 
Se cunosc primele 6 echipe calificate la FIBA World Cup 2019
Cehia s-a calificat pentru prima dată în istorie la o ediție a Campionatului Mondial 
Emanuel Cățe, din nou cel mai bun jucător al României în partida contra Macedoniei
Duo-ul ce reprezintă CSM CSU Oradea, Giordan Watson și Bobe Nicolescu, a completat lista celor mai importanți marcatori 
Debut cu stângul în campania de precalificare pentru Vulturi
Macedonia învinge România 90-76 
Sala Boris Trajkovski va găzdui meciul dintre Macedonia și România
Arena a fost construită în 2008 pentru Campionatul European de handbal feminin. Galerie foto 
România debutează în Macedonia în precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021
Partida va fi transmisă live stream pe youtube 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
Macedonia, un prim adversar puternic pentru România în precalificările FIBA Eurobasket 2021
Doi semifinaliști EuroBasket și un MVP al unei finale Eurocup, printre vedetele ex-iugoslavilor 
România pierde două meciuri și este out de la Campionatul European masculin de baschet 3x3
Ungaria și Letonia au răpus naționala noastră în faza grupelor  
Bobe Nicolescu este noul căpitan al „Vulturilor”, după ce Tudor Costescu a definitivat lotul României
Care sunt cei 12 baschetbalişti care vor juca împotriva Macedoniei, în prima partidă din precalificările Euro 2021 
0 
Capitan!!! 
click pt. Articol 17 September 2018 19:34
0 
Nu este de unde , ce echipa națională sa aliniezi? Din păcate asta e valoarea baschetului românesc și în special al jucătorilor de origine română. Eu unul prefer sa avem parte de meciuri de baschet mai interesante in LNBM decât la națională, mai ales că realitatea este dură. Hai U-BT. 
click pt. Articol 16 September 2018 23:52
gyke FRB
0 
Oficial FRB a spus că s-a renunțat la Moldoveanu și Torok pentru că veneau după accidentări și nu erau refăcuți. Neoficial, cei doi au refuzat convocarea. Mandache cel mai probabil în aceeași situație, deoarece și Steaua cred că a început pregătirile. Pe de altă parte, nimeni nu e obligat să joace pentru România, fiecare e responsabil pentru propriile decizii.  
click pt. Articol 16 September 2018 23:27
Vulturas Rog fără sigla Sepsi
0 
Va rog nu asociați comentariul cu sigla Sepsi . 
click pt. Articol 16 September 2018 23:16
Vulturas Probleme vechi, de ce nu sunt soluții ?
0 
A mai trecut un meci . Parca auzim:" atat se poate !" sau " am făcut tot ce s-a putut ". Oare așa sa fie? Cred ca puteam mai mult ( ca rezultat) dacă aveam cu cine (jucatori, pentru ca in aceasta seara eu am văzut ca avem antrenor). Si aveam si jucatori ,care știu jocul ,dacă îi aduceam la lotul național -amintesc de Mandache, Moldoveanu , Torok si as mai putea enumera. Dar sa vedem explicatiile oficiale :acestea lipsesc cu desavarsire , vorbesc de explicații la obiect, serioase, nu cele de genul " probleme ppersonale ale lui X sau Y " . Problema se pune in felul următor : activitatea la echipa naționala este "pro bono " pentru jucatori si cu salarii pentru ...ceilalți. Jucătorii " trebuie sa vina " ," au obligații " adică sa renunțe la echipele de club de unde își iau salariile si sa-si riște sezonul sau viitorul ,pentru ce ? Au asigurare veți spune . Da , dar mai departe ? Sunt convins ca dacă ați avea copii acasă , vârsta in jur de 30 de ani sau veniți după o accidentare va veți gândi serios la orice activitate , alta decât cea de la club cu care exista un contract si de unde va susțineți familia .Soluția pentru ca acești jucatori cu experiență,care nu mai au nevoie sa-si facă un nume ,sa MAI vina la echipa naționala este ca participarea la astfel de convocări sa fie atractiva, adică sa nu vina degeaba, sa fie remunerați pentru munca lor si pentru riscul asumat . Si nu vorbesc de diurna , cazare , mesele zilnice si echipament ! Altfel , se vor retrage rând pe rând de la echipa naționala, așa cum se vehiculează de altfel in cazurile celor trei si ....vedem noi ce facem , dacă mai facem. Idei ar cam exista : prime de joc in funcție de rezultat, de calificare ,de promovare, de meciuri jucate intr-un an pentru echipa naționala ,de rezultate personale gen recunoaștere FIBA , MVP, Topuri internaționale etc.... Ați auzit de așa ceva sau va faceți ca nu stiti ? Cum sa motivezi activitatea la echipa naționala fără o astfel de alternativa ? Aceste variante nu sunt de ieri , de azi pe la alte federații cu rezultate serioase . Apropo , anul trecut la promovarea U20 in divizia A de la Oradea, jucătorii au primit ceva , măcar masa de seara festivă in comun de după finala ? Dar alții ?  
click pt. Articol 16 September 2018 23:08
0 
Ce cauta la nationala? Asa a fost si la Cluj. Azi, Kuti slab. Asta ne e valoarea. 
click pt. Articol 16 September 2018 21:48
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54
studentU si inca ceva
0 
daca tot ati folosit si Spania printre exemplele pozitive. La European aucdat chix si acum pierd cu Ucraina, bine, in formula fara vedete inteleg. Ce sa mai cerem noi? Ideal ar fi sa ramanem acolo,, cu sanse de claificare la turnee finale. Asta e speranta pt urmatorii 10-15 ani. Dupa, mai povestim. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:39