Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București


De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach

Sâmbătă, 16 martie, în sala „Gabriela Szabo” din Voluntari, a avut loc derby-ul Grupei Galbene între CSO Voluntari și CS Știința Dinamo București. Trupa antrenată de Eugen Ilie a controlat cea mai mare parte a jocului și a reușit să obțină o victorie importantă, scor 80-70.

Așadar, CSO Voluntari și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită în tur la București și mai mult decât atât, a reușit să o egaleze pe CS Știința Dinamo în clasamentul Grupei Galbene. Forma excelentă a grupării din Voluntari a început odată cu achiziția lui Goran Martinic, un jucător extrem de cunoscut în România.

Baschetbalistul de 32 de ani a fost decisiv și în seara precedentă, reușind să adune 18 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și 2 intercepții în aproape 33 de minute petrecute pe teren. Martinic a avut un procentaj de 75% la aruncările din interiorul semicercului (6/8) și 50% la aruncările de la distanță (2/4). Drept urmare, sportivul muntenegrean a avut un indice de eficiență de +22, cel mai mare din echipa sa.

În acest derby, Goran Martinic s-a confruntat cu unul din foștii săi colegi de la BC Mureș Târgu-Mureș, cu Ousmane Barro. Pivotul senegalez a ajuns în cursul acestui sezon la CS Știința Dinamo București și a reușit să se integreze foarte rapid în jocul impus de Tudor Costescu. Acest aspect s-a observat și în confruntarea cu CSO Voluntari în care Barro a contabilizat 18 puncte, 6 recuperări, 2 intercepții și o pasă decisivă. Fostul campion al României cu U-BT Cluj-Napoca a avut 7/11 la aruncările din acțiune (64%) și 4/6 la linia de libere (67%) pentru un indice al eficienței de +19.

Tot 18 puncte a înscris și Michael Deloach, americanul adăugănd 7 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții dar și 7 greșeli. Sportivul de 34 de ani a obținut nu mai puțin de 10 faulturi, prin urmare, acesta a avut 12 libere din care a marcat 9. Ca procentaje, Deloach a avut 50% la aruncările de două puncte (3/6) și 25% la aruncările de 3 puncte (1/4). Fundașul de 1.84 a terminat cu un indice de eficiență de +17.

Așadar, în urma acestei partide, CS Știința Dinamo București și CSO Voluntari împart prima poziție a clasamentului, ambele având câte 13 puncte. În următoarele trei etape, formația din Capitală le va întâlni pe CSM Phoenix Galați, CSM Mediaș și CSA Steaua București, în timp ce CSO Voluntari va evolua împotriva lui ABC Athletic Constanța, CSA Steaua București și CSM Phoenix Galați.

*foto: scmcraiova.ro



Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Ousmane Barro
Vizualizează pagina personală a jucătorului Michael Deloach
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre CSO Voluntari
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSO Voluntari vs CS Dinamo Știința Bucureşti

David Istrate / 17 March 2019 / 11:16


Galerie foto


studentU are vreo
0 
8 ani poza 😆 Cu ce minge jucau? Spalding? 
17 March 2019 12:05
0 
Celebrăm 8 ani de TotalBaschet cu poza asta. Acuma serios vorbind, în afară de echipele din Liga Națională stăm foarte prost cu pozele, nu se prea găsesc. Dar dacă găsiți, așteptăm să ne trimiteți pe adresa redacției o poză cu Goran Martinic la CSO Voluntari :D 
17 March 2019 12:13
studentU numa daca vin sa joace la CJ
0 
Dar ca idee, cred ca ati putea sa contactati cluburile sa vedeti daca nu le face cineva poze la meciuri si sa le cereti pozele 😁 
17 March 2019 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
trancer Craiova
0 
Ma bag eu, Pratt 
click pt. Articol 22 July 2019 06:48
0 
Încă un Richard care face de toate, l-am mai văzut jucând prin Spania dar nu i-am dat prea mare importantă. Mereu l-am laudat pe Kris și am spus ca este cel mai bun străin din liga dar acum la prima vedere acest Richard pare mai bun ... Rămâne de văzut dacă se confirma sau nu aceasta mutare 
click pt. Articol 22 July 2019 03:14
76ers Hehe
0 
Cu Vuko am glumit... in schimb ar fi surprinzător dacă acest jucător ar veni de la Sibiu ... 
click pt. Articol 22 July 2019 02:36
Tommy 76ers
0 
Iti spun doar ca ai ghicit,acum sa vedem care este dintre cei menționați de tine! 
click pt. Articol 22 July 2019 01:51
0 
Iar in legatura cu croatul, asteptam sa anunte mr toma zilele astea ;) 
click pt. Articol 22 July 2019 01:50
0 
Nu e vuko :)  
click pt. Articol 22 July 2019 01:49
76ers haha
0 
Sa nu zici ca il aduceti pe Vuko =))))))))
Cat despre croat, presupun ca este unul de la echipa cu care Cedevita joaca in campionat si nu in Eurocup/ABA si singurul care e aproape de "senzatie" pare a fi Andrija Coric... 
click pt. Articol 22 July 2019 01:40
Tommy Craiova
0 
Croatul este sub u25 si totodata o sa aducem unul din cei mai buni jucatori care au jucat in campionatul nostru in sezonul recent incheiat!!! 
click pt. Articol 21 July 2019 23:39
mikki asteptam
0 
o saptamana de foc...foc automat de transferuri, nu neaparat cantitativ cat mai ales calitativ. sigur pe langa cei enumerati de tine va incepe si steaua cred. interesant. 
click pt. Articol 21 July 2019 22:26
0 
El poate da fie.....