Grupa Roșie: SCM Timișoara dă o nouă lovitură în Top 6!


Elevii lui Cristi Bota au câștigat pe terenul campioanei, CSM CSU Oradea

oradea timisoara

Oradea a început în formula Watson, Bobe Nicolescu, Kris Richard, Dragan Zekovic, Arturas Valeika, în timp ce Timișoara a avut în primul 5 cu Randolph, Brown, Diculescu, Stojadinovic, Vukosavljevic.

Richard, Bobe și Watson au pus repede șapte puncte pentru echipa campioană, dar Timișoara a răspuns prin Randolph și Stojadinovic, în ceea ce a fost un prim sfert foarte alert. Watson a înscris și el un coș de 3, în timp ce la timișoreni a răspuns Vukosavljevic. Randolph a reușit două intercepții consecutive iar Brown a reușit o pătrundere excelentă cu care a dus Timișoara în avantaj, scor 17-16. A urmat apoi un fetival de 3 puncte, cu Zekovic, Richard și Randolph în prim plan, iar Oradea a revenit în avantaj (25-23). Ultimele patru puncte au fost puse însă de oaspeți, care au dus scorul la 25-27.

Brown a deschis sfertul al doilea cu un nou coș de 3 puncte, dar Richard și Edi Petrescu au marcat și ei câte un coș de fiecare. Faza celui de-al doilea sfert a aparținut orădenilor, când Giordan Watson a oferit o pasă de alley-oop lui Bobe Nicolescu, care a dus scorul la 37-32, apoi Pasalic a înscris de 3 puncte după un contraatac, lucru ce l-a forțat pe Cristi Bota să ceară time-out. Finalul de repriză a aparținut timișorenilor, care au redus diferența la 3 puncte, scor 44-41.

Același Brown a deschis scorul în sfertul al doilea, dar a urmat un run de 9-2 al gazdelor, cu Dragan Zekovic în prim-plan. Vukosavljevic a răspuns cu 4 puncte consecutive, dar Zekovic a reușit încă un coș de 3 (58-51). A urmat o replică furioasă însă a bănățenilor prin aceiași Vukosavljevic, Brown și Randolph. Pasalic și Diculescu au schimbat apoi câte un coș de 3 puncte și scorul era egal, 65-65, iar după 10 minute scorul era egal, 67-67.

Kris Richard a pus primele puncte în sfertul 4, dar Diculescu a răspuns cu un coș de 3 puncte și a dus Timișoara în avantaj, scor 70-69. Bănățenii au avut un avantaj chiar și de 6 puncte, după reușita lui Vukosavljevic (77-71). Richard a luat însă jocul pe cont propriu, a înscris șase puncte consecutive, iar Watson a readus Oradea în avantaj, după un steal al lui Bobe Nicolescu (79-77). Lui Richard i-au răspuns însă aruncătorii de 3 puncte ai Timișoarei. Pesakovic, Diculescu și Komatina au adus Timișoara în avantaj, scor 88-85. Giordan Watson a aruncat apoi de 3 puncte, în disperare de cauză, Valeika nu a reușit să pună recuperarea ofensivă, fiind căpăcit. Richard a reușit o intercepție, dar Ginyard nu a putut egala și Timișoara obține in extremis o victorie de senzație în Arena Antonio Alexe, scor 88-85.

Vladan Vukosavljevic a înscris 27 de puncte cu 8 recuperări, Pesakovic și Randolph 12 puncte, Brown și Diculescu câte 11 de fiecare. De partea cealaltă, Kris Richard a strâns 32 de puncte, Giordan Watson 16 puncte și Dragan Zekovic 15.

Timișoara a avut 13/25 de la 3 puncte (52%) și 11/12 de la libere (92%), în timp ce și Oradea a avut un procentaj bun de 3 la puncte (12/28 – 42%), dar nu a scos deloc libere (5/7).

După acest meci, Oradea ajunge la 10-6, în timp ce Timișoara obține a 7-a victorie și are 9 înfrângeri.

Etapa viitoarea Oradea va întâlni acasă* CSU Sibiu, în timp ce Timișoara va primi vizita celor de la U-BT Cluj.

*foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Eduard Popa / 26 January 2019 / 21:36


Galerie foto


razv-an Procentaje
0 
Incredibile procentajele la 3 pct 
26 January 2019 21:48
BB55 ...
2 
Etapa viitoare Oradea joaca tot acasa 😉 
26 January 2019 21:51
2 
Am corectat. Multam. 
26 January 2019 21:57
ajax Csm
2 
În primul rand felicitări Timișoara, ați meritat victoria fără dubiu. Ginyard nu umple golul uriaș lăsat de Barnette sau Zeno și aici suferim enorm. La pivot veșnică poveste, suntem dominați categoric, Vuko efectiv s-a jucat cu apărarea noastră. Nu înțeleg cum a judecat Achim ultima fază cu Ginyard în teren, în loc să-l introducă pe Pasalic, cu atât mai mult cu cât nu a înscris niciun punct tot meciul. Timișoara, chiar și fără Kevin, o nucă tare de tot, cu pretenții, zic eu, la o semifinală. 
26 January 2019 22:04
thotpatrol Baschet
1 
Daca cei de la Oradea vor confirma managementul bun de care dau dovada in ultima perioada, Gyniard nu va mai fi jucatorul echipei pana la sfarsitul perioadei de extra-transferuri. Este un jucator inteligent, dar care nu ofera randamentul scontat, pur si simplu nu pusca deloc pe sistemul asta si faptul ca nu are incredere in el nu il ajuta deloc.

In alta ordine de idei, ar cam trebui rezolvata situatia lui Denison, deoarece timpul trece si orice jucator potential inlocuitor poate sa dispara repede de pe piata. Cum poti sa abordezi un joc din baschetul modern fara un 4 clasic in echipa mi se pare ireal.

Deocamdata, Oradea e o echipa foarte de batut. 
26 January 2019 22:05
gyke Nu știu...
3 
Zekovic îmi pare chiar ok pe 4, în sistemul Achim, chiar dacă nu e deloc un PF clasic. Eu aș aduce mai degrabă un 5 peste Valeika. Vedem ce va fi pe piață...  
26 January 2019 22:13
ajax Csm
2 
Categoric un 5 trebuie, dar când îl scoți pe Zekovic de pe 4 introduci o mână moartă, Gyniard. Pentru Dinamo probabil că ar fi bun, dar la o echipă cu pretenții aportul acestui jucător e foarte scazut. 
26 January 2019 22:30
-1 
S-a vazut inca din primele minute ca cei de la Timisoara au fost motivati sa castige acest meci si au reusit intr-un final.
La Oradea trebuie facute mai multe schimbari dupa parearea mea nu doar la Gyniard, dupa Richard care este cel mai bun strain din campionat dupa mine cam toata echipa scartaie...
Cat despre Timisoara, merita felicitata toata echipa, in special Diculescu, este cam singurul jucator U23 care mai si ajuta echipa in comparatie cu altii care doar fac figuratie pe teren...
Daca bate si Pitestiul la Sibiu o sa avem un top 6 foarte interesant :D 
26 January 2019 22:18
adis :-)
1 
https://www.youtube.com/watch?v=yrcj5zVR1Nc 
26 January 2019 22:29
adis :-)
0 
Daca Vuko avea kg.lui Richard la 35 de ani pe care-i are acuma juca in euroliga  
26 January 2019 22:34
JCN :))
1 
Daca avea kg lui Richard nu era nici pe departe asa dominant sub panou. Buna gluma oricum. 
27 January 2019 18:23
gyke @JCN
1 
Ar fi arătat ca Delas cu 15 cm în plus... 😁😁😁 
27 January 2019 22:40
vass bela Eduard Popa
1 
Raspunsul meu la mesajul dvs, la cronica meciului A. Vlaicu _U Cluj . 
26 January 2019 22:49
Eduard Popa @Vass bela
0 
L-am vazut si apreciez. Incercam sa optimizam cat putem mai bine site-ul in functie de noul format al competitiei. Din pacate e mai batranel si inca nu reusim sa punem la punct chiar tot ce ne propuneti.
Dar facem eforturi. Multumesc de sugestii si de comentarii.
Seara faina! 
26 January 2019 22:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0 
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu. 
click pt. Articol 22 March 2019 14:34