Grupa Roșie: SCM Timișoara dă o nouă lovitură în Top 6!


Elevii lui Cristi Bota au câștigat pe terenul campioanei, CSM CSU Oradea

oradea timisoara

Oradea a început în formula Watson, Bobe Nicolescu, Kris Richard, Dragan Zekovic, Arturas Valeika, în timp ce Timișoara a avut în primul 5 cu Randolph, Brown, Diculescu, Stojadinovic, Vukosavljevic.

Richard, Bobe și Watson au pus repede șapte puncte pentru echipa campioană, dar Timișoara a răspuns prin Randolph și Stojadinovic, în ceea ce a fost un prim sfert foarte alert. Watson a înscris și el un coș de 3, în timp ce la timișoreni a răspuns Vukosavljevic. Randolph a reușit două intercepții consecutive iar Brown a reușit o pătrundere excelentă cu care a dus Timișoara în avantaj, scor 17-16. A urmat apoi un fetival de 3 puncte, cu Zekovic, Richard și Randolph în prim plan, iar Oradea a revenit în avantaj (25-23). Ultimele patru puncte au fost puse însă de oaspeți, care au dus scorul la 25-27.

Brown a deschis sfertul al doilea cu un nou coș de 3 puncte, dar Richard și Edi Petrescu au marcat și ei câte un coș de fiecare. Faza celui de-al doilea sfert a aparținut orădenilor, când Giordan Watson a oferit o pasă de alley-oop lui Bobe Nicolescu, care a dus scorul la 37-32, apoi Pasalic a înscris de 3 puncte după un contraatac, lucru ce l-a forțat pe Cristi Bota să ceară time-out. Finalul de repriză a aparținut timișorenilor, care au redus diferența la 3 puncte, scor 44-41.

Același Brown a deschis scorul în sfertul al doilea, dar a urmat un run de 9-2 al gazdelor, cu Dragan Zekovic în prim-plan. Vukosavljevic a răspuns cu 4 puncte consecutive, dar Zekovic a reușit încă un coș de 3 (58-51). A urmat o replică furioasă însă a bănățenilor prin aceiași Vukosavljevic, Brown și Randolph. Pasalic și Diculescu au schimbat apoi câte un coș de 3 puncte și scorul era egal, 65-65, iar după 10 minute scorul era egal, 67-67.

Kris Richard a pus primele puncte în sfertul 4, dar Diculescu a răspuns cu un coș de 3 puncte și a dus Timișoara în avantaj, scor 70-69. Bănățenii au avut un avantaj chiar și de 6 puncte, după reușita lui Vukosavljevic (77-71). Richard a luat însă jocul pe cont propriu, a înscris șase puncte consecutive, iar Watson a readus Oradea în avantaj, după un steal al lui Bobe Nicolescu (79-77). Lui Richard i-au răspuns însă aruncătorii de 3 puncte ai Timișoarei. Pesakovic, Diculescu și Komatina au adus Timișoara în avantaj, scor 88-85. Giordan Watson a aruncat apoi de 3 puncte, în disperare de cauză, Valeika nu a reușit să pună recuperarea ofensivă, fiind căpăcit. Richard a reușit o intercepție, dar Ginyard nu a putut egala și Timișoara obține in extremis o victorie de senzație în Arena Antonio Alexe, scor 88-85.

Vladan Vukosavljevic a înscris 27 de puncte cu 8 recuperări, Pesakovic și Randolph 12 puncte, Brown și Diculescu câte 11 de fiecare. De partea cealaltă, Kris Richard a strâns 32 de puncte, Giordan Watson 16 puncte și Dragan Zekovic 15.

Timișoara a avut 13/25 de la 3 puncte (52%) și 11/12 de la libere (92%), în timp ce și Oradea a avut un procentaj bun de 3 la puncte (12/28 – 42%), dar nu a scos deloc libere (5/7).

După acest meci, Oradea ajunge la 10-6, în timp ce Timișoara obține a 7-a victorie și are 9 înfrângeri.

Etapa viitoarea Oradea va întâlni acasă* CSU Sibiu, în timp ce Timișoara va primi vizita celor de la U-BT Cluj.

*foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Eduard Popa / 26 January 2019 / 21:36


Galerie foto


razv-an Procentaje
0 
Incredibile procentajele la 3 pct 
26 January 2019 21:48
BB55 ...
2 
Etapa viitoare Oradea joaca tot acasa 😉 
26 January 2019 21:51
2 
Am corectat. Multam. 
26 January 2019 21:57
ajax Csm
2 
În primul rand felicitări Timișoara, ați meritat victoria fără dubiu. Ginyard nu umple golul uriaș lăsat de Barnette sau Zeno și aici suferim enorm. La pivot veșnică poveste, suntem dominați categoric, Vuko efectiv s-a jucat cu apărarea noastră. Nu înțeleg cum a judecat Achim ultima fază cu Ginyard în teren, în loc să-l introducă pe Pasalic, cu atât mai mult cu cât nu a înscris niciun punct tot meciul. Timișoara, chiar și fără Kevin, o nucă tare de tot, cu pretenții, zic eu, la o semifinală. 
26 January 2019 22:04
thotpatrol Baschet
1 
Daca cei de la Oradea vor confirma managementul bun de care dau dovada in ultima perioada, Gyniard nu va mai fi jucatorul echipei pana la sfarsitul perioadei de extra-transferuri. Este un jucator inteligent, dar care nu ofera randamentul scontat, pur si simplu nu pusca deloc pe sistemul asta si faptul ca nu are incredere in el nu il ajuta deloc.

In alta ordine de idei, ar cam trebui rezolvata situatia lui Denison, deoarece timpul trece si orice jucator potential inlocuitor poate sa dispara repede de pe piata. Cum poti sa abordezi un joc din baschetul modern fara un 4 clasic in echipa mi se pare ireal.

Deocamdata, Oradea e o echipa foarte de batut. 
26 January 2019 22:05
gyke Nu știu...
3 
Zekovic îmi pare chiar ok pe 4, în sistemul Achim, chiar dacă nu e deloc un PF clasic. Eu aș aduce mai degrabă un 5 peste Valeika. Vedem ce va fi pe piață...  
26 January 2019 22:13
ajax Csm
2 
Categoric un 5 trebuie, dar când îl scoți pe Zekovic de pe 4 introduci o mână moartă, Gyniard. Pentru Dinamo probabil că ar fi bun, dar la o echipă cu pretenții aportul acestui jucător e foarte scazut. 
26 January 2019 22:30
-1 
S-a vazut inca din primele minute ca cei de la Timisoara au fost motivati sa castige acest meci si au reusit intr-un final.
La Oradea trebuie facute mai multe schimbari dupa parearea mea nu doar la Gyniard, dupa Richard care este cel mai bun strain din campionat dupa mine cam toata echipa scartaie...
Cat despre Timisoara, merita felicitata toata echipa, in special Diculescu, este cam singurul jucator U23 care mai si ajuta echipa in comparatie cu altii care doar fac figuratie pe teren...
Daca bate si Pitestiul la Sibiu o sa avem un top 6 foarte interesant :D 
26 January 2019 22:18
adis :-)
1 
https://www.youtube.com/watch?v=yrcj5zVR1Nc 
26 January 2019 22:29
adis :-)
0 
Daca Vuko avea kg.lui Richard la 35 de ani pe care-i are acuma juca in euroliga  
26 January 2019 22:34
JCN :))
1 
Daca avea kg lui Richard nu era nici pe departe asa dominant sub panou. Buna gluma oricum. 
27 January 2019 18:23
gyke @JCN
1 
Ar fi arătat ca Delas cu 15 cm în plus... 😁😁😁 
27 January 2019 22:40
vass bela Eduard Popa
1 
Raspunsul meu la mesajul dvs, la cronica meciului A. Vlaicu _U Cluj . 
26 January 2019 22:49
Eduard Popa @Vass bela
0 
L-am vazut si apreciez. Incercam sa optimizam cat putem mai bine site-ul in functie de noul format al competitiei. Din pacate e mai batranel si inca nu reusim sa punem la punct chiar tot ce ne propuneti.
Dar facem eforturi. Multumesc de sugestii si de comentarii.
Seara faina! 
26 January 2019 22:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00